Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Yusuf Can Kılavuz

1/144|Boeing 737-400|PM|Yusuf Can Kılavuz

Recommended Posts

Herkese merhabalar:)

Yapamınına 2-3 ay önce başladığım montajda bir kısmını tamamlamış olduğum boya konusunda takıldığımdan rafa kaldırdırdığım modelim.Pm'in Minicraft 2005 kalıplarını kullanarak piyasaya sürdüğü kit. Kitte bazı çapak hatalar bulunsada PM'in sarı kutulularına fark atar.Türk Hava Yolları,Anadolu Jet,Jetstar Pacific dekalleri var.

THY dekalini kullanmayı düşünüyırum ama dekallerin boytu biraz korkutuyor. O kadar büyük dekalleri uygulayabilirmiyim d,ye

20200518_215039

Nedense Maketin kutu resmi için Jetstar Hvayolları çizimini kullanmışlar.Kendi ülkemizin ve dünyanın en büyük havayollarından biri olan THY'yi koymak  varken neden böyle bir seçim yaptıklarını merak ediyor insan

20200518_214922

Motorları arasındaki boşlukları macunladım

20200518_215114

Boyarken fırça kullanacağım için vallejo kullanmak zorundayım önerilen renkleri kullanamıyordum.Hobby color converter de dönüştürdüğümde vallejo ailesinde metalik gri renkler olarak air serisinin 71414 AEH-LIGHT GREY ve 71053 DARK SEA GRAY önerdi.Air serisinin airbrush için oluğunu biliyordum ama sipariş verdiğim sitede fırçayla da uygulanabilir yazdığı için almştım.Flap motor kanat gibi yerlerde kullanmayı düşünüyorum ama çok sıvı.Ufak yüzylerde yığıntı yaparsam durabiliyor ama geniş yüzeylerde olmuyor. Ne yapabşirim

Boya konusunda diğer bir sıkıntım ise fırça ile beyaz boyama.Forumda uygulamanın zor olduğu yazıyordu.Farklı biryerde denediğim zaman 4-5 katta zor kapandı ve kalın katman oluştu.Napayım herşeye rağmen beyaz atayım mı fırçayla yoksa kendidi beyaz olduğundan kalsınmı.Bayram için ankaraya gittiğimde fiyatını görmezden gelip ..... den belki sprey beyaz alırım diye düşünmüştüm oda imkansız oldu....

maketi 2 3 ay önce yaparken gövdeyi birleştirirken kokpit penceresini denemiştim sonra kutuya koyduğu mu hatırlıyorum ama şuan kayıp.Askeri uçak olsa kanopisi olmsada olabikirdi belki ama sivil uçakta nasıl olur bilemiyorum.Kendim şefaf parça yapabiliirmSırada bekleyen askeri uçağımın kanopsini feda edeyim diye düşündüm ama küçük geliyor oda.

Son sorum ağırlıkla ilgili olacak.Bu maketin gövdesini birleştirdiğim zmanalar ağırlık koymayı önemsemiyodum ağırlık koymamıştım.F100'ü yaparken ağırlık kullanmamanın dezavantajını gördükten sonra f100'e devam ederken,bunun için önerilen miktarı(2.5 tl) burna koymuştum ama onuda yanlış anlamışım.

20200516_174620

Zannediyordum ki ağırlığı koyacığım o burnu biraz aşağı doğru çekecek.Bu vaziyette 2 hafta bekledi.Gerçeği,ağırlığı için tarafa yerleştirmek gerektiğini 1-2 gün önce öğrendim.Bu durumda forumda buru tarafının aşağısından kesip ağırlığı oraya koymak gerktiği yazıyordu.Tek alternatif bu mu var?

Genel kuru montajlı halini bir denedim

20200518_215644

(Fotoğraflkaın bulanıklığı için özür dilerim)

20200518_215025

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Kolay gelsin ben de 3 ay önce yapmıştım bu modeli. Bence temel tesviye işlerini öğrenmeniz için iyi bir fırsat olabilir bu model. Ancak sivil araç yapmak, hele ki beyaz renkte, tahmin ettiğiniz gibi ekstra zordur zira hatalar direkt olarak göze çarpar. Ancak sizin seviyenizde biri için tabii ki hataların çoğu kabul edilebilir olacak. Siz sadece sabırlı davranarak bunları minimumda tutmaya çalışın. Kanopinin kaybolması da talihsizlik olmuş, umarım bulursunuz. Boya konusunda en iyi sonucu tabii ki spreyle alırsınız ancak fırçayla ilgili bir tavsiyede bulunamam maalesef belki fırçada usta olan üstatların fikri vardır. Ben ağırlık koymayı unutmuştum. En son metal bilyeleri tutkallayıp ana iniş takımlarından modelin içine atmıştım.

3 saat önce, Kahraman Ege Ceri yazdı:

Kolay gelsin ben de 3 ay önce yapmıştım bu modeli. Bence temel tesviye işlerini öğrenmeniz için iyi bir fırsat olabilir bu model. Ancak sivil araç yapmak, hele ki beyaz renkte, tahmin ettiğiniz gibi ekstra zordur zira hatalar direkt olarak göze çarpar. Ancak sizin seviyenizde biri için tabii ki hataların çoğu kabul edilebilir olacak. Siz sadece sabırlı davranarak bunları minimumda tutmaya çalışın. Kanopinin kaybolması da talihsizlik olmuş, umarım bulursunuz. Boya konusunda en iyi sonucu tabii ki spreyle alırsınız ancak fırçayla ilgili bir tavsiyede bulunamam maalesef belki fırçada usta olan üstatların fikri vardır. Ben ağırlık koymayı unutmuştum. En son metal bilyeleri tutkallayıp ana iniş takımlarından modelin içine atmıştım.

dönüşünüz için teşekkürler. Renk olarak sizin konuda sormuştum onları referans aldım 😊pm detaylı belirtmemişti. 

bilyeleri iniş takımı boşluğundan burna attırdığınız zaman bu lastik yuvalarını takılımıydı

20200519_220239

o boyuttan geçebilecek demir şey çivi sadece 😯

3 saat önce, ismet güralp yazdı:

Kolay gelsin Yusuf. Ana gövde üstü birleşim yeri de macun istiyor..

Teşekkürler atayım orayda macun

5 saat önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

kokpit penceresini denemiştim sonra kutuya koyduğu mu hatırlıyorum ama şuan kayıp

Kolay gelsin eğer bulamazsanız elinizde varsa revellin boyalı maket setlerinin şeffaf plastiğini uygun şekilde kesip kullanabilirsiniz veya yoksa herhangi bir şeffaf sert plastik ambalaj da iş görecektir.

Bir saat önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

dönüşünüz için teşekkürler. Renk olarak sizin konuda sormuştum onları referans aldım 😊pm detaylı belirtmemişti. 

bilyeleri iniş takımı boşluğundan burna attırdığınız zaman bu lastik yuvalarını takılımıydı

20200519_220239

o boyuttan geçebilecek demir şey çivi sadece 😯

Evet takılıydı. Her yerde kullanılabilecek boyutta oldukları için ben 4.5 mm çapında havalı saçma bilyeleri kullanıyorum. Yıllar önce almıştım 500'lü bir kutu, sonsuza kadar götürür zaten :)

Kokpit camını kaybetmeniz üzücü olmuş. Bazı usta modelcilerin uçakla birlikte ortam da hazırladığını görüyoruz. Eğer kokpit camını bulamazsan uçağın ön kısmını tamamen kesip, uçak kazası yaşanmış gibi bi diorama ortam hazırlayabilirsin. Daha gerçekçi bi sonuç alırsın diye düşünüyorum.

On 19.05.2020 at 22:50, Muhteşem Fırtına Özçınar yazdı:

Kolay gelsin eğer bulamazsanız elinizde varsa revellin boyalı maket setlerinin şeffaf plastiğini uygun şekilde kesip kullanabilirsiniz veya yoksa herhangi bir şeffaf sert plastik ambalaj da iş görecektir.

O setlerden elimde yokta diş fırçası kutusu ve şişeyi  kesip üç kısmıyla yapmayı denedimde pek beceremedim şekil vermede sıkıntı oldu

20200519_220315

Böyle bir cisim buldum arka taraf ve ortadan kesmeyi düşünüyorum ama sert ve kalın. Nasıl  kesebilrim bıçak için fazla sert. 

On 20.05.2020 at 00:10, Furkan Erbilgin yazdı:

Kokpit camını kaybetmeniz üzücü olmuş. Bazı usta modelcilerin uçakla birlikte ortam da hazırladığını görüyoruz. Eğer kokpit camını bulamazsan uçağın ön kısmını tamamen kesip, uçak kazası yaşanmış gibi bi diorama ortam hazırlayabilirsin. Daha gerçekçi bi sonuç alırsın diye düşünüyorum.

Daha parçaları anca birleştirebiliyorum diorama beni aşar 😁

Gövdenin üst burun tarafına ve iniş takımları yuvasına macun atıp zımparaladım. Üst tarafta birleşme kaynaklı seviye farklarını zıpara ile gidermeye çalıştım

20200521_172847

20200521_021805

20200521_172854

Arka kanatları takarken hata yaptım sanırım.Fotoğrafta gözüküyormu bilmiorum,alt tarafı bombeyli üst tarafı düz gibi duruyor.Sağdakini sola,soldakini sağa takmışım gibi geldi.Bilmiyorum belkide doğrudur

20200521_172247

20200521_190407

Ana-orta kanatlarıda takmaya çalıştım ama iki kanat aynı anda takılı durunca gövde ve kanat aralarında çok büyük boşluk kalıyor.Kanatların tutunması için yapılan çıkıntılar birbiriyle çakışıyor.Yaalnız birini takınca çok güzel duruyor

20200521_172610

(İkisi birden takılca)

20200521_172359

20200521_172404

(Tek birini takıca çok güzel oturor,çıkıntısı diğer kanadın girmesini engellior)

Neden böyle oluyor acaba.Kılavuzda o parçayı kesin demiyor

8 saat önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

(Tek birini takıca çok güzel oturor,çıkıntısı diğer kanadın girmesini engellior)

Haklısınız öyle bir sorunu olduğunu hatırlıyorum. Böyle durumlarda korkmadan parçalara müdahale edin o o parçaları tıraşlamanız hiçbir şeyi değiştirmez. Ben bir makasla kolayca kesip kısaltmıştım o çıkıntıları.

1 saat önce, Kahraman Ege Ceri yazdı:

Haklısınız öyle bir sorunu olduğunu hatırlıyorum. Böyle durumlarda korkmadan parçalara müdahale edin o o parçaları tıraşlamanız hiçbir şeyi değiştirmez. Ben bir makasla kolayca kesip kısaltmıştım o çıkıntıları.

Yusuf, Kahraman Hocam bu modeli kısa süre önce bitirdi. En doğru yönlendirmeler ondan çıkar. 

13 saat önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

Gövdenin üst burun tarafına ve iniş takımları yuvasına macun atıp zımparaladım. Üst tarafta birleşme kaynaklı seviye farklarını zıpara ile gidermeye çalıştım

20200521_172847

20200521_021805

20200521_172854

Arka kanatları takarken hata yaptım sanırım.Fotoğrafta gözüküyormu bilmiorum,alt tarafı bombeyli üst tarafı düz gibi duruyor.Sağdakini sola,soldakini sağa takmışım gibi geldi.Bilmiyorum belkide doğrudur

20200521_172247

20200521_190407

Ana-orta kanatlarıda takmaya çalıştım ama iki kanat aynı anda takılı durunca gövde ve kanat aralarında çok büyük boşluk kalıyor.Kanatların tutunması için yapılan çıkıntılar birbiriyle çakışıyor.Yaalnız birini takınca çok güzel duruyor

20200521_172610

(İkisi birden takılca)

20200521_172359

20200521_172404

Arka kanatlar simetrik kanattır tüm uçaklarda. Sağ sol fark etmez ancak bu uçakta airfoil yapısı simetrik olmasına rağmen kanadın kendisi yukarı kalkık. Dihedral yapıda. Bu sıkıntı çıkarabilir

Sprey gri astar attım. Macunu eksik zımparalama gibi tesviye hataları ortaya çıktı 

20200524_084435

20200524_084444

20200524_084527

Sprey astarı sıkarken bazı yerlerde boya aşağı doğru aktı. Farkettiklerimi o esnada peçeteyle silmiştim  ama bazıları gözden kaçmış akıntı izi kaldı 

20200524_084549

13 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

u hali son hali ise daha zımpara işi bitmemiş demektir. Biraz daha sulu zımpara ile üstünden geçmekte yarar var

Astarı attıktan sonrada oraya zımparalama yapılır mı astar üstüne .  Yoksa kalsınmı 

Gövdeyi boyamak için hafta ici sprey beyaz sipariş vermeyi düşünüyorum. Dekal yumusaticida sipariş edeyim  mi zamanı  geldimi yoksa bekleyeyim mı?

Eğer zamanı geldiyse micro serisl siparişim etnem gerekiyor. Sanırım. Forumda genelde onlar tavsiye ediliyordu yanlış hatırlamıyosam 

20200524_091651

20200524_091625

Bu micro ikilisinin diğerlerinden  farkı nedir

20200524_091712

20200524_091734

6 saat önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

Astarı attıktan sonrada oraya zımparalama yapılır mı astar üstüne .  Yoksa kalsınmı 

Astar'ın bir amacıda hataları göstermektir. Yani evet astardan sonra zımpara atılır. 

Sprey astarı sıkarken bazı yerlerde boya aşağı doğru aktı. Farkettiklerimi o esnada peçeteyle silmiştim  ama bazıları gözden kaçmış akıntı izi kaldı 

Çok şanslıymışsın. Normalde o peçetenin oraya yapışması ve kötü bir iz bırakması gerekiyordu.

Dekal yumusaticida sipariş edeyim  mi zamanı  geldimi yoksa bekleyeyim mı?

Eğer zamanı geldiyse micro serisl siparişim etnem gerekiyor. Sanırım. Forumda genelde onlar tavsiye ediliyordu yanlış hatırlamıyosam 

Bu micro ikilisinin diğerlerinden  farkı nedir

Bir decal solisyonun Olmasında fayda var.

Ama daha acemiyim, bu ilk modelim, süper bir beklentim yok, şu an tekniği ve yapımı öğreniyorum, belki sonra devam etmeyeceğim fazla da para harcamak istemiyorum diyorsan az sirkeli ılık su da idareten olabilir.

Micro Sol Set ikilisinden biri (set) decal öncesi modele sürülür decal üzerine uygulanır. diğeri (sol) decal yapıştırılacağı yere oturtulunca onun üzerine uygulanır.

Micro Sol/Set ikilisini seveek kullanıyorum ama Senin ve Emrah'ın alternatifleri de rahatça işini görür.

20200524_084549

ZImpara ile revize edebilirsin.

On 24.05.2020 at 10:41, Emrah Raşa yazdı:

Hepsi aynı işi yapıyor, bir de Tamiya'nın benzer ürünleri var.

On 24.05.2020 at 15:46, Bulut Solmaz yazdı:

Micro Sol/Set ikilisini seveek kullanıyorum ama Senin ve Emrah'ın alternatifleri de rahatça işini görür.

Gördüğüm kadarıyla maket sektöründe bloklaşma var. Tamiya satılan yerde academy  hasegawa mr hobby,bunların satıldığı yerdede tamiya satılmıyor. Ayni zaman da Vallejo boya alacağım ve oda 2. Grubun satıldığı   yerd3b bulunduğu için oradan sipariş vermek durumundayım. Aralarında çok bir fark olmadığı ve 30 lira daha ucuz olduğundan micro serisi yerine mr hobby alacak gibiyim. Mr hobby  nin bu iki ürünü arasındaki fark nedir. Yoksa onlarda microlar gibi birbirinin tamamlayıcısimj 

On 24.05.2020 at 18:58, ismet güralp yazdı:

Ala olmuş . Zinhar boya akintilarini peceteyle silmeyin.. bilahare kuruyunca zimpara yapin. (muhtesem yuzyili bitirmek uzereyiz de evde konuşmalar değişti )

😂

Astar sonrası ortaya çıkan hataları akıntıları macunları zımparaladım 

20200524_191001

20200524_190950

20200524_190943

Ardından düzeltme yaptığım yerleri yeniden astarladim 

20200525_003055

Bazı yerlerde macun izleri tam geçmemiş 🤷‍♂️

20200525_003045