Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Yusuf Can Kılavuz

1/144|Boeing 737-400|PM|Yusuf Can Kılavuz

Recommended Posts

Geçmiş olsun spray boya işi basit gibi görünür ama bence hiç değil.

İdeal spray boya kullanımını yazayım sana tabi uygulaması ayrı maharet, ben de çok çektim spraylerden hala da çekiyorum:)

1-Ilık suda biraz beklet 

2-En az 3 dakika çalkala

3-Derin nefes al, sanki spray boya ustasıymışsın gibi rahatlamaya çalış, şimdi hata yapıcam, yanlış yapıcam v.b. düşüncelerden mümkün olduğu kadar uzaklaştır, " bu ne ki elimin kiri" falan diye telkin et kendini:)

3- En az 15 cm mesafeden sık.  Asla ama asla ilk katta hatta 2nci  katta kapatmasını bekleme, kapatıcam diye deli gibi sıkma

4-Tetiğe dışarda bas, dışarda bitir , hızlı hızlı bas çek ve asla bir noktada fazla bekleme, yani sürekli hareket edecek elin, böyle çıplak elle toz alır gibi , gerekirse 2 kutu bitireceksin başlarda ama sonra daha efektif kullanmayı öğrenmiş olacaksın.

5-Boya olarak Akçalı, renk v.b. markalardan uzak dur. Motip tavsiye ederim. İşini fazlasıyla görür.

Kolay gelsin

9 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Fırça ve maske bandı zaten iyi anlaşamazlar. Sızdırmanın eser miktarı normaldir yani.... Senin durum daha çok maske bandını iyice yapıştırmamaktan kaynaklı GİBİ.

Model maske bantlarıda fırçayla uuyum sorunu yaşıyor mu

9 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Ben maske bandını önce elime koluma yada cama yapıştırıp fazla yapıştırıcıyı alıyorum. Uçları kürdanın ucu/tırnak ile bastırarak yapıştırıyorum. Böylece sızdırmazlık oranı artıyor ama fazla yapıştırıcı da olmadığından boyayı sökmüyor.

Fotoğraftaki bant modrl bandi sanırım.Bu yöntemi hırdavat bandında da uygulasam o zaman sorunsuz kullanabilirmiyim. Yada midel bandi almam gerekiyor mu

9 saat önce, Mahmut Velioğlu yazdı:

Geçmiş olsun spray boya işi basit gibi görünür ama bence hiç değil.

İdeal spray boya kullanımını yazayım sana tabi uygulaması ayrı maharet, ben de çok çektim spraylerden hala da çekiyorum:)

1-Ilık suda biraz beklet 

2-En az 3 dakika çalkala

3-Derin nefes al, sanki spray boya ustasıymışsın gibi rahatlamaya çalış, şimdi hata yapıcam, yanlış yapıcam v.b. düşüncelerden mümkün olduğu kadar uzaklaştır, " bu ne ki elimin kiri" falan diye telkin et kendini:)

3- En az 15 cm mesafeden sık.  Asla ama asla ilk katta hatta 2nci  katta kapatmasını bekleme, kapatıcam diye deli gibi sıkma

4-Tetiğe dışarda bas, dışarda bitir , hızlı hızlı bas çek ve asla bir noktada fazla bekleme, yani sürekli hareket edecek elin, böyle çıplak elle toz alır gibi , gerekirse 2 kutu bitireceksin başlarda ama sonra daha efektif kullanmayı öğrenmiş olacaksın.

5-Boya olarak Akçalı, renk v.b. markalardan uzak dur. Motip tavsiye ederim. İşini fazlasıyla görür.

Kolay gelsin

Teşekkür ederim 

Ilık suda bekletme soğuk havalarda uygulanan bir işlem değilmi. Yazın ılık suda bekletmek gerekiyor mu

Motip hırdavat boyası sanırım. 2-3 yıl sonra model üstünde soruna sebep olur mu

Screenshot_20200629-200755_Chrome

Şimdi, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

Teşekkür ederim 

Ilık suda bekletme soğuk havalarda uygulanan bir işlem değilmi. Yazın ılık suda bekletmek gerekiyor mu

Motip hırdavat boyası sanırım. 2-3 yıl sonra model üstünde soruna sebep olur mu

Screenshot_20200629-200755_Chrome

Ben idealini yazdım sana.

Genel amaçlı spray boya Motip. Sen sanırım maket spray boyası kullanıyosun. Bir sıkıntı olacağını sanmıyorum ama ben daha önce maket spray boyası da kullanmadım. Önemli olan spray kullanacaksan başlarda pahalı boya kullanmamam motio gibi f/p si boyalarla tecrübe kazanman bence

22 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

İyi yapıştırsan da boyayı sökerdi. (Bu benim maketlerden biri. Maske bandı boyayı sökmüş :( )

Maskeleme bandının boyayı kaldırma sebeplerinden biri de alttaki boyanın tam kurumamasıdır. Boyayı ıslak şekilde yüzeye uygulayıp, birkaç gün kurumasını bekler çoğu kişi. Boya yüzeye iyice tutunup yüzeyde kurursa maskeleme bandı pek zarar vermez. Tabi kuruma süresi boya türüne göre veya inceltici oranınıza göre değişebilir.

Ben eskiden airbrush ile boyayı 65 psi'da atıyordum. Sertaç Bayar abi bu konuda uyarmıştı. Boya havada kurursa dayanıksız olur. Yüzeyde kuruması gerek demişti. Onun tecrübelerini aktarıyorum.

13 saat önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

Model maske bantlarıda fırçayla uuyum sorunu yaşıyor mu

Boya fazla ince olur ve maske bandı üzerinde çok durursan model için olan bant bile sıkıntı çıkartabilir. kusursuz bir dünya yok. bu durumda bandı diğer taraftan atıp boya taşan bölgeyi revize edeceksin....

13 saat önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

Fotoğraftaki bant modrl bandi sanırım.Bu yöntemi hırdavat bandında da uygulasam o zaman sorunsuz kullanabilirmiyim. Yada midel bandi almam gerekiyor mu

38710633982_58ab33eb22_w_d.jpg

Bu fotoğraftaki kanat bölümündeki banttan bahsediyorsan, evet model bandı. Sana tavsiyem model bandı kullanman. Evet zıkkım çok pahalı ama hırdavatçı bantları ise güvenilmez ve sorunlu... Bende arada hırdavatçı bandı kullanıyorum ama modele bastırdığım hassas alanlar model bandı oluyor. Onun üstüne hırdavatçı bandını bastırmadan kullanıyorum. Burun kısmına dikkat edersen önde model bandı. onun gerisinde tam yapışmamış halde hırdavatçı bandı var.

Sana al yada alma diyemem, sadece tavsiyede bulunabilirim. evet şimdiden çok fazla malzeme alıp yatırım yaptın ama ulaşmak istediğin sonuç için önemli. Sonuçta emeğine de yazık.

50055677452_eabbfa1096_b.jpg

Model bandı alınca, bu sonuçla bir daha karşılaşmayacaksın diye garanti veremem ama tecrübede kazandığını düşününce daha iyi sonuç alacaksındır. 

Mahmut bey sana sprey boya önermiş. Hatırlarsan bende sana tecrübe kazan diye kaliteli bir hırdavatçı sprey boya önermiştim. Bu model de değil de bir oyuncakta filan dene demiştim. Sanırım aynı amaçla tecrübelerini paylaşmış. Motip'i bilmiyorum ama kullanıcı tavsiyesi sonuçta. Bir dene... Neyi yanlış yapıyorsun onu anlarsın... 2-3 sene sonra modele yada o oyuncağa ne olur bilemiyorum. Bu modelde korkacak birşey kalmadı zaten :) bir kazana atıp kaynatılmadığı kaldı :D (Pişmiş tavuk hesabı :))

43 dakika önce, Furkan Erbilgin yazdı:

Maskeleme bandının boyayı kaldırma sebeplerinden biri de alttaki boyanın tam kurumamasıdır. Boyayı ıslak şekilde yüzeye uygulayıp, birkaç gün kurumasını bekler çoğu kişi. Boya yüzeye iyice tutunup yüzeyde kurursa maskeleme bandı pek zarar vermez. Tabi kuruma süresi boya türüne göre veya inceltici oranınıza göre değişebilir.

Uyarı için teşekkürler, O ifadeyi (İyi yapıştırsan da boyayı sökerdi" ifadesi). yapışkanı iyi alınmamış hırdavatçı bantları için kullanmıştım. Resmini verdiğim kendi örneğim ise metal yüzeye atılan boya idi. Yoksa acayip tembel ve yavaş olduğumdan boya ile maske bandı arasında muhtemelen günler vardır :D 

On 29.06.2020 at 20:13, Mahmut Velioğlu yazdı:

Genel amaçlı spray boya Motip. Sen sanırım maket spray boyası kullanıyosun. Bir sıkıntı olacağını sanmıyorum ama ben daha önce maket spray boyası da kullanmadım. Önemli olan spray kullanacaksan başlarda pahalı boya kullanmamam motio gibi f/p si boyalarla tecrübe kazanman bence

Sıkıntı olmuyorsa düşünebilirim diger model boyalarina uygun fiyatlı hesapliymis 

On 30.06.2020 at 10:00, Bulut Solmaz yazdı:

Sana al yada alma diyemem, sadece tavsiyede bulunabilirim

Eğer ilerleyen siparişlerimde alırsam hangi marka kaç mm lik almalıyım. Genel maksat için. Kanopi kapatma bu tür yüzeyleri maskeleme gibi. Alışverişi boyadan ötürü genelde ankaradakiden yapıyorum orası vallejo,aizo ve bir iki değişik markayı satıyor 

Kanatlardaki taşmaları tekrardan boyadım. Orani farkli olmus ton farki oluştu. Parlak verniği de attıp dekallemeye başladım. 

Ilk defa bu kadar büyük dekal uyguladım. Kuyruğu yapıştırırken baya keyif aldım. Kuyruj dekalleri ya biraz büyük yada benden kaynaklı bir hata, biraz taştı makasla keseceğim. Logodaki beyazlikları boyamamislar bos bırakmışlar. Dekal uretme konusunda yazıcılar beyaz basamıyor deniyordu. Buda ondan dolayi mı. Pm yazıcı mi kullaniyor dekal icin

20200701_073422

20200701_073206

20200701_073251

20200701_073322

Sağ pencererin dekalini tek parça halinde yapıştırdım. Uzunluğundan ötürü kontrölu zor diye sol pencereleri ikiye keserek yapıştırdım 

Dekalleri en zor kısmı thy nin lalesi idi. Tam hizalayamadim. Sol laleyi yapıştırdiktan sonra sağ laleyi yapıştırırken kaydı buruştu. Solüsyona boğarak biraz düzeltebildim

20200701_073151

20200701_073159

Sol tekerlik çıktı onu tekrardan yapıştıracagim

20200701_073339

Kokpit camını bulamadım. Plastikten uydurmaya çalıştım ama beceremedim öyle kaldı 

20200701_073232

20200701_073133

20200701_073143

Bir saat önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

Sıkıntı olmuyorsa düşünebilirim diger model boyalarina uygun fiyatlı hesapliymis 

Hırdavatçı sprey boyaların sornun çıkartma riskleri yüksek. Sonuçta genel maksatlı. Ama senin durumunda model boyasından çektiğin kadar sorun çıkacaktır. Şu an odaklandığımız şey daha çok alıştırma yapmak ile ilgili. 

Tekrar tekrar söylüyorum. Sonuçta konunun tamamını okumayacak arkadaşlarda olacaktır. Yanlış yönlendirme yapmayalım. Asıl önerdiğimiz boya model için olan boyalar. Hırdavat (genel amaçlı) boyalar risklidir. Sen zaten hobi boyalarında da sıkıntı yaşadın. Şu boyaya alışasın ucuz bir öğrenme ve alternatif olsun diye Hırdavat boyaları öneriyoruz.

Bir saat önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

Eğer ilerleyen siparişlerimde alırsam hangi marka kaç mm lik almalıyım. Genel maksat için. Kanopi kapatma bu tür yüzeyleri maskeleme gibi. Alışverişi boyadan ötürü genelde ankaradakiden yapıyorum orası vallejo,aizo ve bir iki değişik markayı satıyor 

Türkiyede fazla bir alternatif yok zaten. Tamiya alacaksın. gerçi ben Ali Express den farklı markalarda aldım.

mm olarak çok ŞİMDİLİK çok küçük birşey alma. 10mm lik birşey işini görür. gerekirse kesip küçültürsün. Bende 0,5 de var 20mm de var. İleride ihtiyacına göre seçimlerini farklı yaparsın.

32 dakika önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

Kanatlardaki taşmaları tekrardan boyadım. Orani farkli olmus ton farki oluştu.

Evet ton farkı gözle görülür olmuş. :( Başlangıçta biraz fazla yapıp yada oranı bir yere yaza bilirsin. Yada yeni ton ile tüm kanadın üstünden geçebilirdin. Zaten detay filan kalmamıştır.

34 dakika önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

Kuyruj dekalleri ya biraz büyük yada benden kaynaklı bir hata, biraz taştı makasla keseceğim.

O fazla taşmalar beni de sinir ediyor. Bu yüzden yapabiliyorsam decali daha suya koymadan tam dibinden kesmeye çalışırım (öyle çok decali heder ettim :) ) yada arkaya sıvayabilirdin (o taşmada abartı olmuş)

35 dakika önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

Logodaki beyazlikları boyamamislar bos bırakmışlar. Dekal uretme konusunda yazıcılar beyaz basamıyor deniyordu. Buda ondan dolayi mı. Pm yazıcı mi kullaniyor dekal icin

PM nin yazıcıdan bastığını sanmıyorum. muhtemelen bir firma ile anlaşmışlardır. genelde çek firmaları oluyorlar. ama yinede ucuza kaçmışlar sanırım. Planlarda o bölgeyi önceden beyaza boyayın filan diyordur herhalde...

Lale decali epey büyük. parça parça kesip yapıştırmak daha iyi bir çözüm tabi. Ama katlanması sinir bozucu :( birde doğru konuma oturmamış. Çok pis zorlamış seni...

45 dakika önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

Kokpit camını bulamadım. Plastikten uydurmaya çalıştım ama beceremedim öyle kaldı 

20200701_073232

Camı kaybetmen kötü olmuş. Ama bir şekilde çözmen lazım. Öyle de bırakılmaz...

Kokpit camı decal şeklindeyse plastik bir parça uydurup macunla halledebilirsin. Gerçi boşluk çok büyük 737 lerde kokpit camı o kadar büyük değil bir parça daha eksik muhtemelen. Eskiden bir dc-10 modelinde bende camı kaybedip öyle yapmıştım sırıtmıyor pek.

14 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Evet ton farkı gözle görülür olmuş. :( Başlangıçta biraz fazla yapıp yada oranı bir yere yaza bilirsin

Birdaha ki modelkerümde bir kenara not alayım oranları

2 saat önce, Ege Babacan yazdı:

Kokpit camı decal şeklindeyse plastik bir parça uydurup macunla halledebilirsin. Gerçi boşluk çok büyük 737 lerde kokpit camı o kadar büyük değil bir parça daha eksik muhtemele

delalet şeklinde değildi sanırım pencere detayları filan vardı. dediğiniz gibi biraz uzundu. parçanın bir kısmını beyaza boyatıp gövdeye dahil ediyordu

14 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Camı kaybetmen kötü olmuş. Ama bir şekilde çözmen lazım. Öyle de bırakılmaz...

2 saat önce, Ege Babacan yazdı:

Kokpit camı decal şeklindeyse plastik bir parça uydurup macunla halledebilirsin. Gerçi boşluk çok büyük 737 lerde kokpit camı o kadar büyük değil bir parça daha eksik muhtemelen. Eskiden bir dc-10 modelinde bende camı kaybedip öyle yapmıştım sırıtmıyor pek.

Bir haftalığına şehir dışına çıkmıştım. 737 büyük ölçüde bitti diye onun yerine yanıma başka model getirmilştim. Eve gidince birşeyler uydurmaya çalışayım