Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Yusuf Can Kılavuz

1/144|Boeing 737-400|PM|Yusuf Can Kılavuz

Recommended Posts

Merhaba,

Geçmiş olsun.

Boya aslında gayet kaliteli. Biraz boyayı fazla uygulamışsınız, burada ki dikkat edilmesi gereken konu minimum 10cm mesafeden çok ince katlar halinde  3-4 kat boya atmak ama ince katlar halinde ve arada kurumasına fırsat vererek. 

Ve elbette bu tür sprey boyları iyi çalkalamak gerekiyor altında tortu kalmaması için. 

İstediğiniz sonuca daha rahat ve sorunsuz bir şekilde ulaşabilirsiniz. 

O boya lakerdir. Boyayı çıkartmak için bir iki deneme yapa bilirsin.

3 saat önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

3-5dk çalkalamıştım halbuki

Beyaz rengini değil ama farklı bir rengi denemiştim. bende sıkıntı çıkartmamıştı. Bilemiyorum. Farlı bir yerde deneme yap diyeceğim.... Zıkkım pahalı 😒😒😫

Öncelikle kolay gelsin;

Yaşadığın talihsizlikler biraz da tecrübe eksikliğinden kaynaklanıyor gibi. Bir ihtimal boyayı etanol sökebilir. Bir peçeteye emdirip güzelce silebilirsin.  

Boyanın kötü olması bence uygulamadan kaynaklı. Sanki aynı yüzeylere fazla miktarda boya uygulanmış gibi duruyor. Eğer spreyi yavaş yavaş gezdirerek uygularsan, püskürttüğün boya birikme yapar. Bu sebepten hızlı hareketlerle yüzeyi gelişi güzel kaplayacak şekilde uygulamalısın. ilk katta illaki kapanma olmayacaktır. Kuruma olduktan sonra kapanma olana kadar, yine hızlı bir şekilde spreyi uygularsın. 

Birde teknik konular için youtube gibi sitelerde uygulamaya yönelik videolar izlemeni tavsiye edeceğim. Bu işi iyi yapan insanların teknik uygulamalarını taklit etmeye çalışabilirsin. 

Yanıtlarınız için teşekkürler. Üşengeçlik yorgunluk keyifsizlik gibi sebeplerden 5 gündür model yapamadım,foruma da uğrayamadım...

Boyaları kolanya ile çıkarmaya çalıştım. Sert bastırarak gövdenin üstünü çıkarabildim. Kanatlara geçtiğimde kolanya yetersiz kaldı. Aseton kullanrak sağ kanatın boyasını çıkartabildim.Asetonun kimyasal yapısından olsa gerek çıkarma aninda yuzeyi hafif yumuşattı. Detayları katletti kapattı. Toplu iğne veya kretuar bıçakla açmam gerekecek gibi. Sol kanatada asetonla girişmiştim ama sağ kanat gibu olmasın diye yarıda bıraktım 

Sol kanat,arka kanatlar,dikey stabilize ve gövdenin altındaki birleşen damlaları çıkarmak için ya başka sıvü kullanmam gerekecek yada aseton kullanarak detayların  kapatmasına   razı olup kendim belirginleşirtirecegim daha sonra 

20200607_162103

20200607_162058

Gövdeye yapışan peçe parçalarını zimparalayacagim 

20200607_162531

20200607_162442

20200607_162456

20200607_162043

20200607_162029

On 07.06.2020 at 17:59, Bulut Solmaz yazdı:

Aseton sizinde tecrübe ettiğiniz gibi plastiğe zarar verir. Atetonun zarına razı iseniz bence dot 3 bile asetondan iyi bir seçim olur.

Okuduğum kadarıyla dot 3 çok sıkıntılı bir madde gibi. yapıştırıcıların Kendini salmasına sebep olduğu deriye de geçebildiği yazıyordu. Kullanmam sıkıntılı olacak gibi dot 3.İkinci konu başlığında roll antiseptik kullanılmış. Türkiye'de zor  bulunan bir firma olduğu yazıyordu

20 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Transparan mıydı acaba boya? Bu derece kapatmaması normal değil. Beyaz rengi bu yüzden hiç sevmiyorum.

Model kılavuzu Gloss white öneriyordu. Mağaza sitesine yazdığımda bu çıkmıştı.

Screenshot_2020-06-08-18-12-53-1

Screenshot_2020-06-08-18-13-00-1

Benimkinin numarası 1. Normal beyaz sanırım birşey yazmamışlar yanına başka

21 saat önce, Ali Deveciler yazdı:

Aseton plastik katilidir. Kesinlikle kullanmayın derim. Kolonya yerine %90 temizlik alkolü edinin. İşinizi görecektir. 

%90 Temizlik alkolü dediğiniz dezenfektetan mı.İnternette %99 izopropil alkol görmüştüm onlar mı acaba

Sprey boya muhtemelen enamel yada laker tabanlıdır. Bu yüzden Alkolden fazla verim alamazsınız.

Daha yeni kullandım... İspirto çok daha iyi sonuç veriyor. 

Kasanın boyasını beğenmediğim için alkole yatırdım.

En altta astar, üstünde Revell Aqua Boya, tamiya boya, Yağlı boya, Laker vernik, Saç spreyi, tamiya ve mr hobby boyalar, suyla chipping işlemi,  tekrar vernik decal enamel yıkama vs bir sürü iş vardı.

IMG_20200430_170439

Alkolden sonra çıkan boyalı hali.

Üstünden kalın sert bir fırça ile geçilmiş hali. Bir gün alkolde bekledi. (gerçi alkol + su biraz :):):) )

IMG_20200607_210153

IMG_20200607_210207

Bu ise ispirtodan sonraki hali... sadece 1-2 saat mavi ispirtoda kaldı.

IMG_20200608_215304_resize

IMG_20200608_215318_resize

IMG_20200608_215326_resize

Bu işlemden sonra fırça, kulak temizleme çubuğu vs ile biraz uğraştım dahada iyi oldu ama şu an yine mavi ispirtonun içinde.

Alkol işe yaramaz ise mavi ispirtoyu dene.... 

Bu paylaştığım boya sökme deneyimimi, yukarıda linklerini verdiğim boya sökme konularına da koyacağım netten arayarak gelen yada daha sonra arayan başkalarıda faydalansın...

2 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Sprey boya muhtemelen enamel yada laker tabanlıdır. Bu yüzden Alkolden fazla verim alamazsınız.

Daha yeni kullandım... İspirto çok daha iyi sonuç veriyor. 

Kasanın boyasını beğenmediğim için alkole yatırdım.

En altta astar, üstünde Revell Aqua Boya, tamiya boya, Yağlı boya, Laker vernik, Saç spreyi, tamiya ve mr hobby boyalar, suyla chipping işlemi,  tekrar vernik decal enamel yıkama vs bir sürü iş vardı.

IMG_20200430_170439

Alkolden sonra çıkan boyalı hali.

Üstünden kalın sert bir fırça ile geçilmiş hali. Bir gün alkolde bekledi. (gerçi alkol + su biraz :):):) )

IMG_20200607_210153

IMG_20200607_210207

Bu ise ispirtodan sonraki hali... sadece 1-2 saat mavi ispirtoda kaldı.

IMG_20200608_215304_resize

IMG_20200608_215318_resize

IMG_20200608_215326_resize

Bu işlemden sonra fırça, kulak temizleme çubuğu vs ile biraz uğraştım dahada iyi oldu ama şu an yine mavi ispirtonun içinde.

Alkol işe yaramaz ise mavi ispirtoyu dene.... 

Bu paylaştığım boya sökme deneyimimi, yukarıda linklerini verdiğim boya sökme konularına da koyacağım netten arayarak gelen yada daha sonra arayan başkalarıda faydalansın...

Detaylı-aşamalı paylaşımınİz için çok Teşekkürler

Alkol olarak hangi tür kullandnız. Maketi ispirtodan önce alkole yatırmasak tek başına ispirto yeterli olamaz mı

47 dakika önce, Kadir Engin İLGÜN yazdı:

Kolay gelsin Yusuf. 

Boya kazasina uzuldum. Umarim tez zamanda guzelce toparlanir. Canını sıkma yavas yavas guzel bir model olarak sonuclanir inşallah. 

Teşekkür ederim.Bir dikkatsizlik acele hareket arkasından uğraştırıp duruyor.Boya geldiğinde ne güzel 2 güne biter diyordum modelim. 1 hafta geçti bu haldeyim😐İnşallah toplayabilirim

8 saat önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

Alkol olarak hangi tür kullandnız. Maketi ispirtodan önce alkole yatırmasak tek başına ispirto yeterli olamaz mı

İlk IPA ya yatırmıştım. IPA işe yaramayınca (sadece normal akrilik boya olsaydı yeterli olurdu) Mavi İspirtoya geçtim.

İki şey birbirinden bağımsız. Önce alkol sonra İspirto diye gitmiyor.

Yani direkt İspirtoya basabilirsiniz.. O kanatlar ile sizi biraz zorlayacak... Geniş bir kaba booool ispirto gerekecek...

Not: Kullanımdan sonra, görmediğim ufak bir Parçanın sökülmüş olma ihtimaline karşın ispirtoyu/alkolü bir süzgeçte süzüp bir kaba aktarıyorum. Bu aynı zamanda büyük sökülmüş boya parçalarını da ispitoa/alkol den ayırmamı sağlıyor. Daha sonra kullanımda kolaylık sağlıyor.

Maketi ispirtonun ıçine yatırıp boya ve astarunu diş fırçası ve kulak temizleme çubuğu yardımı ile büyük ölçüde çıkarttım. Ilk başta sadece boyayı çıkartıp astarı mümkün olduğunca korumaya çalıştım ama ilerde belki katman farkı oluşturur diye ve daha net gormek icin astarı da komple çıkartmaya karar verdim. 2lt ispirtonun icinde toplamda 10 15 saatten fazla bekletmeme bu sure boyuna ispirtonun 75o-800ml buharlarlasmasina rağmen biraz astar kaldı. Dot 3 kullanmamam isabet olmuş 2 3 defa ayağıma döktüm😂

20200617_222126

20200617_222210

20200617_222151

Cikarmaya calışsamda Ispirtonun rengi bazı köşelere işlemiş. Sıkıntı olmaz muhtemelen 

20200617_222204

Yavaştan toplu iğne ile kaybolan-yetersiz derinliğe sahip detayları belirginlestimeye başladım. Ne kadar bir derinliğe ulaşmam yeterli olur. Birde bazı yerlerde iğne hizadan çıkıp yan tarafları çiziyor 

20200617_222142

20200617_222135

Motor ve iniş takımlarını boyadım. bazı yerlere yoğun taşmalar meydana geldi.

20200623_232332

20200623_232342

20200623_232346

20200623_232406

20200623_232500

20200623_232517

Astarını attıktan sonra boyamaya geçtim.İlk katını attıktan sonra, meydana gelen akmaları zımparaladım.İkinci katmanı da kısmen atabildim çünki iki model çıkartabileciğimi umduğum sprey daha birincisini tamamlamdan bitti.Beni yarıyolda bıraktı.Acaba açık beyaz yerine diğer tonlardan alsaydım kapatıcılıkları daha fazla oluduğundan az boya gidip 2 model yada enazından bunu bitirebilirmiydim.Kullandığım mr hobby sprey 40 ml tamiyalara baktım 30 lira fazla olup 100 ml miş. Vallejo satmasından dolayı alışveriş yaptığım yerde sadece mr hobby satıyıor:mellow:

20200623_231601

20200623_231633

sprey kullandığım zaman meydana gelen, engel olamadığım akıntılar...

20200623_231641

20200623_231721

20200623_231611

20200623_231813

20200623_231822

20200623_231827 20200623_231841

Akmaları zımparaladıktan sonra nede olsa ilk kapanması zor olan yüzeyler önemli ölçüde kapandığından elimde olan vallejo açık beyaz ile fırçayla tamamlayayım mı yoksa şimdilik kenara kaldırıp ileride vereceğim(muhtemel 2 hafta sonra) siparişlerin yanında beyaz sprey de alıp spreyle o zaman mı devam edeyim.

Model sivil olduğundan dolayı yine parlak vernik>dekal>parlak vernik>ekitme??(sivile yapılırmı)>mat vernik sırasını mı izlemem daha uygun olkur yoksa başka bir sıralama mı mat vernik olmaması gibi mesela

Astar olarak sprey kullanıyırm.Her uygulamamda ya kenalrara doğru akm a meydana geliyor yada pütütrcük oluşuyor.Bir spreyden taklaşık 3-4 model çıktığından bir astarlamanın bedeli 20-30 lira oluyor.Bunlardan dolayı astar olarak fırçayla vallejo surface primer astarlarının kullanmsam olurmu.Bir şişesi bir astarlama fiyatıyla aynı.Bunu kullansam spreye yakın yakın performans elde edebilrmiyim.Bu seri model color kıcvamında mı yoksa model air mi

20200623_232218

20200623_232233

Merhaba,

Sprey boya seni baya üzmüş anlaşılan. Modelin başındaki ben olmadığımdan sorunun nedenini tam bilemiyorum. Uyarılamız üzerine bir yerde uzun süre beklemediğini var sayıyorum, bu durumda Boya çok aşırı ince gibi geldi. Belkide boyada sıkıntı var?????? Dediğim gibi başında olmayınca anlaşılmayan bir sorun. Spreyden vazgeç bu durumda... Fırça ile dene. Astar'ı ise; ben olsam sprey ile atmaya çalışmaya devam ederdim...

41 dakika önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

Model sivil olduğundan dolayı yine parlak vernik>dekal>parlak vernik>ekitme??(sivile yapılırmı)>mat vernik sırasını mı izlemem daha uygun olkur yoksa başka bir sıralama mı mat vernik olmaması gibi mesela

Bu sıralama daha çok askeri araçlar için. Senin de fark ettiğin üzere sivilde eskitme yapma ve mat vernik kullanma. Parlak bitsin. Hatta sivilciler birde üstüne cila atar :):) 

Tavsiyem biraz kaliteli bir sprey boya al. Bir yerde oyuncaklar üzerinde sprey boya ile çalış. Elin alışsın...

Astarı sprey yada fırça ile atmak tamamen kişisel bir şey. Ben sprey tavsiye ederim. Ama sen fırça ile daha rahat edersin gibi gözüküyor. 

Modele daha yeni başlayanlara ben genelde hırdavat işi ama kaliteli, nispeten ucuz vernik ve astar tavsiye ediyorum. Tamamen maliyet odaklı bir tavsiye bu. Yani Hırdavat işi sprey de vernik de baya riskli ürünler. Vernik mesela sararma, çatlama vs yapabilir. Ama daha modele yeni başladığından ne yaparsan yap zaten o model deneme tahtası olur, istediğin gibi olmaz. Kaliteli bir boya/astar/vernik senin durumunda olduğu gibi maliyet olarak can yakar.

Kolay gelsin, ne diyeyim. Çabanın ve malzemelerinin boşa gitmesine üzüldüm doğrusu.

1 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Merhaba,

Sprey boya seni baya üzmüş anlaşılan. Modelin başındaki ben olmadığımdan sorunun nedenini tam bilemiyorum. Uyarılamız üzerine bir yerde uzun süre beklemediğini var sayıyorum, bu durumda Boya çok aşırı ince gibi geldi. Belkide boyada sıkıntı var?????? Dediğim gibi başında olmayınca anlaşılmayan bir sorun. Spreyden vazgeç bu durumda... Fırça ile dene. Astar'ı ise; ben olsam sprey ile atmaya çalışmaya devam ederdim...

Bu sıralama daha çok askeri araçlar için. Senin de fark ettiğin üzere sivilde eskitme yapma ve mat vernik kullanma. Parlak bitsin. Hatta sivilciler birde üstüne cila atar :):) 

Tavsiyem biraz kaliteli bir sprey boya al. Bir yerde oyuncaklar üzerinde sprey boya ile çalış. Elin alışsın...

Astarı sprey yada fırça ile atmak tamamen kişisel bir şey. Ben sprey tavsiye ederim. Ama sen fırça ile daha rahat edersin gibi gözüküyor. 

Modele daha yeni başlayanlara ben genelde hırdavat işi ama kaliteli, nispeten ucuz vernik ve astar tavsiye ediyorum. Tamamen maliyet odaklı bir tavsiye bu. Yani Hırdavat işi sprey de vernik de baya riskli ürünler. Vernik mesela sararma, çatlama vs yapabilir. Ama daha modele yeni başladığından ne yaparsan yap zaten o model deneme tahtası olur, istediğin gibi olmaz. Kaliteli bir boya/astar/vernik senin durumunda olduğu gibi maliyet olarak can yakar.

Kolay gelsin, ne diyeyim. Çabanın ve malzemelerinin boşa gitmesine üzüldüm doğrusu.

Teşekkür ederim tavyeleriniz için

Bu alacağım Sprey boya sadece alışkanlık kazanmam için oyuncakların üstünde denemek için Hırdavat spreyi  mi  yoksa hem model hemde deneme amaçlı model spreyi mi. Model spreyi ise hangi markalar kalitelidir

Eğer fırçala astar atacak olursam vallejonun o serileri uygunmu. Hangi tür model ve üstüne atılacak boya için hangi astar rengi almalıyım. Sprey kullanurken hep gri atıyorum

Sprey boya seni baya üzmüş anlaşılan. Modelin başındaki ben olmadığımdan sorunun nedenini tam bilemiyorum. Uyarılamız üzerine bir yerde uzun süre beklemediğini var sayıyorum, bu durumda Boya çok aşırı ince gibi geldi. Belkide boyada sıkıntı var?????? Dediğim gibi başında olmayınca anlaşılmayan bir sorun. Spreyden vazgeç bu durumda... Fırça ile dene.

Sırada bekleyen cessna 172.Eskiden yaptığım ama boyamadığm 2 modelin var onlardan sonra yapmayı düşünüyorum. Onda fırça mı kullanmam daha iyi olur yoksa yüne sprey mi. 1/32 olsada küçük bir model

4 saat önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

Bu alacağım Sprey boya sadece alışkanlık kazanmam için oyuncakların üstünde denemek için Hırdavat spreyi  mi  yoksa hem model hemde deneme amaçlı model spreyi mi. Model spreyi ise hangi markalar kalitelidir

Ben alışkanlık kazanmak için, oyuncak üzerinde deneme amaçlı istedim. Sprey boyalar (Hırdavatçı) biraz fazla kontrolsüzdür. Model sprey boyalarından çok daha bol çıkar. 

Akçalı ve o fiyat segmentindeki boyalardan alma. Filli Boya, Fawori, Bekton, Molotow vs gibi bilinen markaları düşün. 

5 saat önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

Eğer fırçala astar atacak olursam vallejonun o serileri uygunmu. Hangi tür model ve üstüne atılacak boya için hangi astar rengi almalıyım. Sprey kullanurken hep gri atıyorum

Fırça için Vallejo.... Gri iyidir.

5 saat önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

Sırada bekleyen cessna 172.Eskiden yaptığım ama boyamadığm 2 modelin var onlardan sonra yapmayı düşünüyorum. Onda fırça mı kullanmam daha iyi olur yoksa yüne sprey mi. 1/32 olsada küçük bir model

Ben Astarda fırça / Sprey tercihini sana bıraktım... O tercihi sen yap. Ben astarda sprey tercih ederim... Bu forumda fırça ile harika sonuçlara ulaşanlar var... Ben fırça kullanmak istesem AB'a geçmezdim ;)

4-5 kat boyadım. Daha 2-3 kat daha boyamam gerekecek gibi.Akintilari zımparaladıgim yerler tam kapanmadı. Kanatlar ve gövdenin altı griye boyanması gerekiyordu dalmışım onları da beyaza boyamışım. Kanatlardaki spreyden sonra fırçayla attığım akrilik boyayı gri boyamak  için çıkaracağım. Çok derin olmayan detayları zaten zor gözüküyor öyle yapmazsam tamamen kaybolacak 

20200625_173125

20200625_173134

20200625_173142

20200625_173059

Kapılarda kapanan detayları iğne ile açmaya çalıştım muhtemelen boyanın çok kalın olmasından iğne hizalardan çıktı kötü oldu. 

20200625_173203

20200625_173107

20200625_172259

20 g ağırlığı siyaha boyayıp burna yapıştırdım 

20200625_172115

17 saat önce, Kıvanç Demiraslan yazdı:

Beyaz renkle boyama yapacaksanız Tamiya'nın beyaz renk astarını kullanmanızı tavsiye ederim. Çok daha iyi sonuç alırsın. Hatta boyadıktan sonra vernik uygulaması ve vernik sonrasında Tamiya'nın Finishing Compound setini de uygularsanız pasparlak bir beyaz renk elde edebilirsiniz.:)

Önerileriniz için teşekkür ederim

Bahsettiğiniz astar bu mI yoksa Sprey tamiya mı

Screenshot_2020-06-26-11-43-18-1

15 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

4-5 kat üzeri 2-3 kat boya çok çok fazla gibi geldi bana. Bence o boya şeffaf beyaz o yüzden kapamıyor modeli. Farklı boya almak lazım.

Olabilir abi.Kılavuz açık beyaz önerdi diye hem sprey hemde vallejo yu açık beyaz almıştım.Birdaha sivil yapacağımda açık beyazın yanına yaklaşmam.:huh:

Gövdenin altını maskeleyip kanatlarla birlikte sea grey ve beyaz karışımıyla boyadım. Maskelene bandı olarak,fırça kullandığım için sadece ufak tefek işlerde lazım olur diye özel maskeleme bandı yerine 3 liralık hırdavat bandı almıştım onu kullandım. Oda bazi yerlerden sizma yapıp hattın dışına çıkmış 

20200627_152042

20200627_152054

20200627_152032

20200627_152048

Kanatları gri beyaz karışımıyla boyadıktan flap kısımlarındaki koyuluğu elde etmek için hırdavat maskesiyle maskeleyip londan greye boyadım. Boya muruyup maskeyi kaldirdigimde süprizzzz burada da taşmalar....

20200628_203401

20200628_203356

20200628_214731

20200628_214735

20200628_214728

Flaplari londan greye boyarken fırçayı yanlışlıkla alt tarafa sürttürüp boya bulastirıyordum onlari elimle sildim ama buradaki geçmedi

20200628_203517

Alt tarafa bulaşan boyalari elimle temizledikten sonra boyamaya devan ederken elimdeki boya tuttuğum  yerlere  geçmiş 

20200628_203433

20200628_203422

Arka iniş takımlarını ve ön iniş takımının kapağını yapıştırdım 

20200628_221518

20200628_221601

Gövdeyi boyarken maskeden sızıp boyanan kısımları ve boyali elimle kirlenen yerleri tekrardan beyaza boyadım ama yeterlu olmadı biraz daha boyamam gerekecek. Sürekli modelin biryerlerini beyaza boyamak durumunda kalıyorum sonsuz döngüye girdim artık. Birdaha ki sivil modelimde adam akıllı  model maskeleme  bandı koyu beyaz boya alıp önce farklı renge boyanacak kismi boyayacağım daha sonra o yerleri maskeleyip gövdeye  ondan sonra beyaz atacagim. Böyle başa  çıkılmıyor 

20200628_221750

20200628_221720

20200628_221738

20200628_221746

bu modelin başına gelen de pişmiş tavuğun başına gelmedi valla.....

Hırdavat maske bantları her zaman risklidir. Ucuz piyasa işi olduklarından genelde stabil olmazlar. Ama genelde ya yapışkan izi bırakırlar yada boyayı sökerler. Fırça ve maske bandı zaten iyi anlaşamazlar. Sızdırmanın eser miktarı normaldir yani.... Senin durum daha çok maske bandını iyice yapıştırmamaktan kaynaklı GİBİ.

Gerçi iyi yapıştırsan da boyayı sökerdi. (Bu benim maketlerden biri. Maske bandı boyayı sökmüş :( )

38710633982_58ab33eb22_w_d.jpg

Ben maske bandını önce elime koluma yada cama yapıştırıp fazla yapıştırıcıyı alıyorum. Uçları kürdanın ucu/tırnak ile bastırarak yapıştırıyorum. Böylece sızdırmazlık oranı artıyor ama fazla yapıştırıcı da olmadığından boyayı sökmüyor.