Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Ali Deveciler

1/72|T-34/76 Soviet Medium Tank|Zvezda|Ali Deveciler

Recommended Posts

Herkese merhabalar;

Uzun zamandır yoktum. En son Konu açtığım Bf-109 kiti beni bayağı bir üzdü. Gerek kitteki insanı yoran olmazlıklar, gerekse benim abuk subuk hatalarımdan dolayı yedek parça olmak üzere kutuya kaldırıldı. Sonra ucuza aldığım bir Mig-21 i yapmak istedim ama insanı delirtecek ölçüde kötü bir kit olduğundan onu da bıraktım. Bir süre uçaklara ilişmem sanırım.

Hem farklılık olması, hem de Youtube' da izlediğim bazı teknikleri denemek için Zvezda' nın T-34' ünü edindim. Tank kitlerinde iyi veya kötü olan etkenleri bilmiyorum ama genel olarak güzeldi diyebilirim. Sadece paletlerin montajında bir miktar sıkıntı yaşadığımı söyleyebilirim.

Biraz araştırınca kit üzerine eklenebilecek bazı ayrıntılar olduğunu fark ettim. Bunların başında kulplar ve gövde arkasında bulunan iki yedek tank var. Elimde ki fazladan duran ISU-122' nin tanklarından birini keserek yapmaya çalıştım. Bir de bahçeden bulduğum  ince bir daldan kütük yapıp ekledim. Keşke elimde fıçı, sandık veya branda gibi parçalar olsaydı. Macundan sandık yapımını denedim fakat detaylandırmada sıkıntı olduğundan kullanmadım. 

Makineli tüfek bonus. Belki iki-üç asker boyayarak küçük bir diyaroma girişimde bulunabilirim. Onu da tecrübe etmek istiyorum açıkçası :)

Eleştirileriniz beni çok mutlu edecektir. 

kc8kTx.jpg

F036rd.jpg

lvO77A.jpg

N4BuLP.jpg

htYCni.jpg

Kraqeb.jpg

WvjRtp.jpg

PABdjR.jpg

bXpIzD.jpg

WRs8ke.jpg

SuiuWI.jpg

rF2RSc.jpg

Eline sağlık.  Biten model en iyi modeldir..

Tankın eskitmesine göre bir şeyler söyliyeyim.

Biraz köşeler belirginleştirmek gerekirmiş. Kalem veya kuru fırça ile.. Mesela paletleri, yedek paletleri, su tankı kelepçeleri vb. Metalik aşınmaya gerek duyuyor. Sünger ile de farklı tonlarda kenar köşede eskitme olabilir ama ayarı da kaçırmamak gerek.

Filtre uyguladın mı anlayamadım. Sanırım yok.  Nokta filtre özellikle tonlamada görsellik katıyor. Nokta filtre dekalleri de modelin içine katar. Sendekiler yeni boyanmış gibi. Topun yanındakiler özellikle çok bariz. Solüsyon tam yapıştırmamış.

Taretin döküm izleri güzel, gayet güzel. Kalıp mı böyleydi, sen yaptıysan nasıl yaptın merak ettim.

Paletlerdeki tozlanma ve çamur gövde ve çamurluklarda eksik kalmış.

Bazı noktalarda yıkama eksik gibi. Mesela yol tekerlerinde..

1/72 bir tank için montajt, ana renk, boyama çok güzel. Saydıklarım ufak dokunuşlar olarak modele hareket katar. 

Eline emeğine sağlık. 

Bir saat önce, ismet güralp yazdı:

Biraz köşeler belirginleştirmek gerekirmiş. Kalem veya kuru fırça ile.. Mesela paletleri, yedek paletleri, su tankı kelepçeleri vb. Metalik aşınmaya gerek duyuyor. Sünger ile de farklı tonlarda kenar köşede eskitme olabilir ama ayarı da kaçırmamak gerek

Haklısınız. Fakat maalesef malzeme eksiklerim var. Revell' in pigmenti dışında kuru malzemem yok. Elimdekileri optimum ölçüde kullanmak istedim. Birde dediğiniz gibi, işin ucunu kaçırıp iyice çamura dönmesinden de korktum. Ama önerilerinizi bir daha ki sefere değerlendireceğim. 

Filtre uyguladın mı anlayamadım. Sanırım yok.  Nokta filtre özellikle tonlamada görsellik katıyor. Nokta filtre dekalleri de modelin içine katar. Sendekiler yeni boyanmış gibi. Topun yanındakiler özellikle çok bariz. Solüsyon tam yapıştırmamış.

Filtre konusunu açabilir misiniz? Şu anda yeni bir şey daha öğreniyorum :)

Decaller konusunda haklısınız. Elimde sadece vallejonun decal-fixi var. O da çıkartmaları sadece yapıştırıyor. Oturtma olması için başka bir ürün edinmem lazım sanırım. 

Taretin döküm izleri güzel, gayet güzel. Kalıp mı böyleydi, sen yaptıysan nasıl yaptın merak ettim.

Beğenmenize sevindim :) 

Taret kalıbı tamamen düz şekildeydi. Biraz araştırma yapınca, bir miktar putty ile maket yapıştırıcısını karıştırıp, eski bir fırçayla uygulanabileceğini gördüm:

9zLbeZ.jpg

Yalnız teknik biraz tecrübe istiyor. Başta kıvamı tutturmakta zorlandım.

Paletlerdeki tozlanma ve çamur gövde ve çamurluklarda eksik kalmış.

Bazı noktalarda yıkama eksik gibi. Mesela yol tekerlerinde..

Bu konuda da haklısınız. Pigmet sabitleyicim olmadığı için toz uygulamaları sanırım pek başarılı olmadı. Tekerlere yıkama yapmıştım fakat üstüne pigment atınca hepsi kaybolmuş. Bu da tecrübe oldu artık :)

1/72 bir tank için montajt, ana renk, boyama çok güzel. Saydıklarım ufak dokunuşlar olarak modele hareket katar. 

Eline emeğine sağlık. 

Sonuç olarak beğenmenize sevindim :) Yapıcı yorumlarınız için de ayrıca çok teşekkür ederim. 

25 dakika önce, Ali Deveciler yazdı:

Haklısınız. Fakat maalesef malzeme eksiklerim var. Revell' in pigmenti dışında kuru malzemem yok. Elimdekileri optimum ölçüde kullanmak istedim. Birde dediğiniz gibi, işin ucunu kaçırıp iyice çamura dönmesinden de korktum. Ama önerilerinizi bir daha ki sefere değerlendireceğim. 

Kırtasiyelerde grafit kalem/tebeşir var. Ya da çok yumuşak 5B gibi kalemlerde olur. Grafit tebeşiri maket bıçağı ile rendelersen oluşan tozunu parmaklarınla kenarlara sürersin. 

Krom veya gümüş herhangi bir metalik rengin vardır. Kuru fırça uygulayabilirsin. Aşağıda basit kullanım linki var.

https://youtu.be/Kop-MVOl2sU

34 dakika önce, Ali Deveciler yazdı:

Filtre konusunu açabilir misiniz? Şu anda yeni bir şey daha öğreniyorum :)

Filtre ve yıkama için bu linkler yardımcı olur.

https://youtu.be/9bNWpmYc5vw

https://youtu.be/ArZmo1Whfug

49 dakika önce, Ali Deveciler yazdı:

Decaller konusunda haklısınız. Elimde sadece vallejonun decal-fixi var. O da çıkartmaları sadece yapıştırıyor. Oturtma olması için başka bir ürün edinmem lazım sanırım. 

Dekal için micro sol  - micro set ikilisini kullanıyorum. Memnunum. Öneririm.

Forumu ve ustaları sıkı takip et ve bol video seyret.

Ben de çok acemiyim. Başlangıç zordur yavaştır. 

Sabırla devam..

Elinize sağlık güzel bir model olmuş. Boyama ve modülasyon iyi görünüyor. Montaj kısmı için her iki palette de ön kısımda boşluk kalmış biraz zorlamış zaten belirtmişsiniz. Paletlerin dokusu gayet güzel olmuş. Aracın üzerine koyulan malzemeleri(sandık, kütük, silah gibi) gerçekte olduğu gibi ip, tel vb ile sabitlemek gerekir yoksa gerçeklik hissini azaltır. Tarete yaptığınız döküm efekti ilk denemeler için iyi olmuş ancak biraz ölçek dışı kalmış dikkat etmek gerekir. T34'ün bu versiyonunda taret döküm değil plaka kaynaklı. Yani bu modelde döküm olmaması gerekir aslında ama sıkıntı değil tecrübe etmiş oldunuz:) Referans bakmak bu tip hatalara düşmemek için çok önemli. İyi bir sonuca ulaşmak için iyi ve doğru montaj çok çok önemli. Model genel olarak güzel bir model ufak tefek hatalar var. Model üzerinde çalışırken süreci burada da paylaşırsanız bu şekilde hataları da minimuma indirebilirsiniz. Bir sonraki modeliniz çok daha iyi olacaktır. Kolay gelsin..

Elinize sağlık. 

İsmet ve Bayram gayet güzel bir şekilde yönlendirmişler.

İlk tecrübeleriniz ve ölçeğin 72 olmasına bakarak gayet güzel iş çıkartmışsınız. Ben genel olarak beğendim. Bayram'ın döküm/plaka kaynak gibi ayrıntıları bende göz ardı etmişim. Uyarması iyi oldu. 

Yandaki kulpları telden kendiniz yapmanız iyi bir ayrıntı olmuş. 

Arkadaki makinelide ölçeğin dez avantajı kendini biraz göstermiş. Ayrıntısız kalıplandığından altındaki kaide biraz kaba durmuş. Ucu neden beyaz :) 

Tow kablosu biraz ilgi istiyormuş. İsmet'in bahsettiği kurşun kalem yada grafit tozu gibi bir uygulama iyi olurmuş. Bunun alternatifi de gümüş yada benzeri bir metal rengi ile kuru fırça uygulamak. Bu ölçekte biraz zorlar ama metalik duygusunu arttırır. Sanırım var aslında ama kendini pek belli etmemiş. üstüne yapılan yıkamadan sonra çok az daha parlama istiyormuş.

Yine Tow kablolarının ucundaki bağlantı parçasındaki pas yakışmamış. Tankın ana renginin üzerine az biraz pas/aşınma gözükse yeterli olurmuş.

Dediğim gibi aslında iyi bir model. Daha da iyi olacak :) 

11 saat önce, Bayram KOÇER yazdı:

Elinize sağlık güzel bir model olmuş. Boyama ve modülasyon iyi görünüyor. Montaj kısmı için her iki palette de ön kısımda boşluk kalmış biraz zorlamış zaten belirtmişsiniz. Paletlerin dokusu gayet güzel olmuş. Aracın üzerine koyulan malzemeleri(sandık, kütük, silah gibi) gerçekte olduğu gibi ip, tel vb ile sabitlemek gerekir yoksa gerçeklik hissini azaltır. Tarete yaptığınız döküm efekti ilk denemeler için iyi olmuş ancak biraz ölçek dışı kalmış dikkat etmek gerekir. T34'ün bu versiyonunda taret döküm değil plaka kaynaklı. Yani bu modelde döküm olmaması gerekir aslında ama sıkıntı değil tecrübe etmiş oldunuz:) Referans bakmak bu tip hatalara düşmemek için çok önemli. İyi bir sonuca ulaşmak için iyi ve doğru montaj çok çok önemli. Model genel olarak güzel bir model ufak tefek hatalar var. Model üzerinde çalışırken süreci burada da paylaşırsanız bu şekilde hataları da minimuma indirebilirsiniz. Bir sonraki modeliniz çok daha iyi olacaktır. Kolay gelsin..

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Paletlerde fark ettiğiniz yerleri ne yaparsam yapayım oturtamadım. Belki teknik eksikliğimden veya kitinten kaynaklıdır.

Dediğiniz ip işini çok düşündüm. Bitmesine rağmen belki bir bakır telle kütüğü kulba veya başka bir yere sabitlerim. Bu arada tüfek modele entegre değil. Sadece düşünce olarak üstüne koydum :) Yolunu bulabilirsem onu da bağlamayı düşünüyorum.

Tanklar konusunda bilgim gerçekten aşırı zayıf. Sadece bir kaç resime göre kendimce bir şeyler yapmaya çalıştım. Dediğiniz kabalık mevzusu bence de mevcut. Bir daha ki sefere ince çalışmaya çabalayacağım. 

3 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Arkadaki makinelide ölçeğin dez avantajı kendini biraz göstermiş. Ayrıntısız kalıplandığından altındaki kaide biraz kaba durmuş. Ucu neden beyaz :) 

Makineliyi Italeri' nin 1/72 ölçekli Russian Infantry serisinden aldım. War Games için tasarlanmış bir kit. Belki detayları iyi olmayabilir. Namlu ucunu söylemişsiniz. Siz söylemeseniz farkında bile değildim :D Bir parça siyah konduracağım. 

3 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Tow kablosu biraz ilgi istiyormuş. İsmet'in bahsettiği kurşun kalem yada grafit tozu gibi bir uygulama iyi olurmuş. Bunun alternatifi de gümüş yada benzeri bir metal rengi ile kuru fırça uygulamak. Bu ölçekte biraz zorlar ama metalik duygusunu arttırır. Sanırım var aslında ama kendini pek belli etmemiş. üstüne yapılan yıkamadan sonra çok az daha parlama istiyormuş.

Yine Tow kablolarının ucundaki bağlantı parçasındaki pas yakışmamış. Tankın ana renginin üzerine az biraz pas/aşınma gözükse yeterli olurmuş.

Bu eleştirileriniz de çok faydalı oldu benim için. Çünkü bu aletlerin teknik veya yapısal özellikleriyle ilgili hiç bilgim yok. Bir daha ki sefere daha dikkatli olmaya çalışacağım.

Sonuçta iyi yorumlarınız için çok teşekkür ederim :) 

On 25.05.2020 at 14:53, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Elinize sağlık. Zvezda paletlerinden nefret ediyorum. Çok acayip bir birleştirme tarzı var.

Teşekkür ederim :) Diğer kitlerden hiç yapmadığım için karşılaştıramadım. Ama özellikle ön kısımda paletler bir türlü birleşmedi. Onun dışında kit bana güzel gibi geldi. 

On 25.05.2020 at 15:39, Kenan Turhan yazdı:

Ellerine sağlık.:)

Çok sağolun :)

Bir saat önce, Erhan Atalay yazdı:

Göze ilk etapta herhangi bir rahatsızlık vermiyor, abartı yok , kantarın topuzunu kaçıran bir uygulama yok, ileriye doğru cesaret veren güzel bir model . Arkadaşlar da dikkat çeken hususları yazmışlar .. 

EliniZe sağlık , 

devam 👏👏

Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim :)