Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Recommended Posts

M60 daki duruma gelelim. Neler oldu? Halen tiner boya oranını tutturamıyorum, çok çeşitli yerlerde okudum, 1:1 gibi karışımlardan bahsediliyor ama bu oran suluboyadan bile kötü bir sonuç veriyor bende :) dolayısı ile ilk kat gerçekten çok kötü oldu, silmeye uğraşmadım (beklentimi biliyorsunuz eli yüzü düzgün maketler yapma hedefindeyim) ikinci yine zayıf geldi, şu an atacağım resimler üçüncü kat, kapatıcı oldu, fırça izleri ilk modele göre daha az, tabi gözle bakınca :D fotoğraflar üzüyor her zamanki gibi. 

Boya dışında aracı TSK M60 lara benzetmek adına taktığım yanlış sis lançerini sökerek diğer kitlerden uyarlamaya çalışarak bir sis lançeri yaptım, ufak tefek sorunları var ama iş gördüğünü düşünüyorum.

Ana taret yan tarafında özel bir ismi var mı bilmiyorum, o tutunma demirlerini montajını yaptım

Avadanlık dediğimiz şu ıvır zıvırları zenginleştirmeye çalıştım, kitin içinden çıkan reaktif zırh parçalarından mühimmat sandığı yaptım ama çok özenmedim, yani biraz öylesine bir sandık olmasını istedim (yalan! kesme pedim ve güçlü bir falçatam olmadığı için uğraşmadım :D )  bence güzel oldu, yine başka bir kitten 2 tane mayon kutusu buldum, bu kutudan çıkan 2 brandayla sarılı malzeme şeysini de taretin yanlarına asacağım, üzerlerine ilave olarak ipler bağladım ve yağlı ip görünümü olsun diye gun metal ile renklendirdim, o metal barlara bağlanmış gibi bir görünüm vermeye çalışacağım, ayrıca bir tane daha bidon ilavesi yaptım.

Büyüteçli gözlüğüm geldi, ilk olarak bu boyamada denedim, okuma gözlüğünü bile kullanmayı becerememiş biri için zor ama alışabilirsem süper bir şeymiş :) o incecik uçlu fırçalarla her yere dokunabilirim artık, burada da figürler üzerinde daha düzgün çalışmayı hedefliyorum bu sayede

fotolar ile devam

IMG_0421.JPG

IMG_0422.JPG

IMG_0423.JPG

IMG_0424.JPG

IMG_0425.JPG

IMG_0429.JPG

IMG_0430.JPG

Renk tonlarını 1-2 ton açık kullanmanız iyi olur. İleride vernikti filtreydi çok daha koyulaşıyor. İstediğin renkten eser kalmıyor. Aksesuarlar mesela vernik yedi mi o renk simsiyah olacaktır. 

Ana renkteki ton farkları bana güzel göründü. Biraz daha yüksek ışıkta resim alın. 

Boya konusunda saplantılarımdan kurtulamıyorum sanırım, yani "off bu ne yaaa suluboya gibi oldu" diye kızıyorum halbuki bir kaç kez söylediniz 4 hatta 5 kata kadar yolu var diye, vernikle koyulaşacaksa pek iç açıcı olmayacaktır, bugün daha iyi ışık ve fon ile bir kaç resim çekmeye çalışayım, boya hataları da görünür olur. Verniklerim kargoda bugün gelecek, M47 üzerinde deneyince dediğinizi canlı olarak ta göreceğim sanırım. Öğrenmeye devam :) kafamın dikine olsa da :) 3 kite birden girişmek hata mı oldu bunu da bitince göreceğiz. Teşekkürler 

4 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Eğer ilk katta suluboya gibi olup anca 3. katta kapattıysa doğru yoldasınız bence. İlk tanka göre renk ve dokusu daha güzel olmuş. Ama İsmet'in dediği gibi hafif koyu olmuş. Yağlı boyalarla ileride rengi açılması lazım.

5 saat önce, ismet güralp yazdı:

Renk tonlarını 1-2 ton açık kullanmanız iyi olur. İleride vernikti filtreydi çok daha koyulaşıyor. İstediğin renkten eser kalmıyor. Aksesuarlar mesela vernik yedi mi o renk simsiyah olacaktır. 

Ana renkteki ton farkları bana güzel göründü. Biraz daha yüksek ışıkta resim alın. 

Kesinlikle katılıyorum...

İpleri bence khaki, Pale sand gibi bir renge boyamakta fayda var. Gerçek hayat gibi. Siyah halat bulmak çok kolay değil. 

aracın rengini açmaya çalışırken biraz fazla açtım ama boya 5 katı buldu ve bir kat daha atmak istemiyorum, boyama kötüydü bunun içinde fırçayı değiştirdim daha geniş Südor 10 numara ile bir kat daha çekince oldukça düzeldi. Namluların dip kısmındaki brandayı nette aradığım fotoğraflara bakarak yeşil bir tonda boyadım, figürlere küçük dokunuşlar yaptım (çok komik oldular :D ) sandık, mayonet renklerini açtım, halat renklerini siyahtan yeşile çevirdim, gibi gibi. Tekerlek bandajlarını daha düzgün boyamaya çalıştım (teşekkürler büyüteçli gözlük) ve paletlerin iç kısmına titanium ile aşınma efekti verdim, hem internet hem instagram gibi yerlerde şıkır şıkır boyalı tanklarda bile paletlerin metal kısımlarının hep paslı olduğunu görüyorum, o yüzden bir şekilde tutturduğum bu palet boyama yöntemine devam edeceğim. Halatları şimdilik kasa ile aynı renk yaptım ama ben yine de kirli bir renk vermeye çalışacağım, çünkü üzeri boyansa bile pas yapmasın diye gresleniyor falan filan diye biliyorum :) 

Asıl sormak istediğim FK kamuflajı yapmadan önce vernik atıp renginin biraz koyulaşmasını sağlasam ve kamuflajı o şekilde yapsam daha doğru bir iş olur mu? 

IMG_0504.JPG

IMG_0505.JPG

IMG_0506.JPG

IMG_0507.JPG

IMG_0509.JPG

IMG_0510.JPG

IMG_0512.JPG

IMG_0513.JPG

IMG_0514.JPG

kamuflaj için ilk katı attım, tek katta kapatamayacağımı düşünerek şimdilik sınırlarını belirleyecek bir boyama yaptım, ikinci katta biraz daha kapatıcılık sağlayacak bir fırça ve bir tık koyu renk deneyebilirim, bazı noktalarında siyah olması gerekiyor fotoğraflarda gördüğüm kadarıyla, ardından ilk kat vernik. Ay sonunda yıkama boyaları alacağım için sonrasında biraz beklemeye geçecek gibi şimdilik :)

49924309802_e0a3aa95fb_b.jpg

49924005191_245c08a38e_b.jpg

49923485058_a815860740_b.jpg

5 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

İlk kat için hatta ikinci kat için bile iyi.... Gayet güzel gidiyor.

Teşekkürler.

Geldiğim son durum aşağıda, bir ince kat daha kamuflajlara geçtim, bazı resimlerde siyah görünen kamuflaj alanları bazı fotoğraflarda neft yeşili ya da petrol yeşili mi deniyor öyle göründüğü için bende çok az inceltilmiş olive drab ile yaptım ve bence sırıtmadı, aracın üstten görünüşünü bulamayınca üst taraftaki kamuflajları çıkarımla yaptım. Bir kaç noktada küçük rötüş gerekiyor, bir de büyüteçle çalışırken fırçayı sağa sola değdirmemeyi öğrenemediğim için batan bir yer var :) orayı da düzeltirsem bence tamam gibi, sizin gördüğünüz düzeltilebilecek eksikler var ise müdahale edeyim. Hala kalıp izleri birleşim izleri olan noktalar var, elimden geldiğince temizlemeye çalıştım. Şimdi planım personel, teker, halat, sandık vb. yi montajlamak ve parlak vernik ile bir kat geçmek. Ardından bir süre bekleyecek eskitme için bazı malzemeler alacağım, sonrasında bir şekilde wash işlemini bu kit üzerinde deneyeceğim, başarılı olur umarım, biraz tozlandırma da yaptıktan sonra son kat mat vernik ile bitireceğim inşallah. 

Şimdiden herkese de iyi bayramlar, koronadan kurtulmalı günler dilerim :)

IMG_0526.JPG

IMG_0527.JPG

IMG_0528.JPG

IMG_0529.JPG

IMG_0531.JPG

5 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Portör tekerlerindeki fırça izleri belki bir elden geçebilir.

evet, aslında acele ile yapmadım ama onları boyayı inceltmeden boyuyorum, bu durumda da hızlıca yapışkan bir hal alıyor ve fırçayı ikinci geçince sıyırıyor, bu yüzden biraz gergin yaptım, haklısınız elden geçireyim

Yarı parlak verniği de attım, renk dediğiniz gibi koyulaştı, şimdi eskitme malzemelerine kadar bunu da dinlenmeye alacağım ama son durum olarak paylaşayım

49931020491_0c29363f28_b.jpg

49931329417_42aa4fb6fa_b.jpg

49931020436_00cd090e65_b.jpg

49931020431_24f0b5b722_b.jpg

49931020411_4ebdf52e45_b.jpg

49930509828_6598f7274f_b.jpg

boyamada şişen ve akan yerler, birleşim yerlerinde izler ve kaçan küçük fırça darbeleri var, bunları el alışkanlığı kazandıkça aşmayı ya da üşenmeyip her seferinde zımpara atmayı diğer modellerde deneyeceğim

1 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Model yeterinde matlaşmamış bence. Bu yüzden parlak verniği sevmiyorum. Sonrasında bir türlü istediğim gibi matlaştıramıyorum.

daha önceki 2 model açıkçası ben de beklediğim matlığı bulduğumu söyleyemem, M47 deki boya solması gibi izler biraz fayda etmişti ama bakalım, bu modelde eskitme, soldurma, kum efekti gibi şeyleri denemek istiyorum, belki o sayede biraz kırabilirim parlaklığı, deneyeceğim.