Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Recommended Posts

M47 ve M48 de sayenizde bayağı da bir bilgi edinerek boya aşamasını büyük ölçüde tamamladım, bu arada vernik ve diğer malzemeleri satın almak için geçecek sürede bir şekilde M60 tankımı da astar ve boya aşamasından geçirme çalışmalarına başladım. Bu mesajda montaj aşamasındaki durumla ilgili fotoğrafları atacağım, hem M48 hem de bu modelde bilmeden bana doğru gelen bir işlem yapmışım, gövdeleri fikslememişim, dolayısı ile şu an M60 ı da taretler hariç gövde, paletler ve tekerlekleri ayırabiliyorum, bu bana hem daha doğru bir astar hem de daha doğru bir boyama imkanı sağlayacak gibi, fırça ile boyama da halen inat ettiğim bazı konuları aşmam lazım, mesela ben sanırım çok az inceltiyorum halen ve maks. 3 katta kapatayım bitsin istiyorum, bu sefer biraz daha fazla incelterek daha çok katı deneyeceğim (gerek olursa tabi ki)

TSK Tank serisi yapmayı planlarken aslında amacım her seriden birer tane en benzeyecek şekilde yapmaktı, yani %100 benzerlik amacım yok ama bir şekilde M60T (sabra) yapabilmek için bir tane daha M60 kiti satın almayı düşünüyorum, ana taretteki değişiklikler için ya plastik plakalar ile çalışacağım ya da 3d printer tabi bu iş için el ustalığımın gelişmesi lazım, bu ayrı konu şimdilik.

IMG_3163.JPG

IMG_3165.JPG

IMG_3166.JPG

IMG_3168.JPG

IMG_3169.JPG

IMG_3171.JPG

IMG_3173.JPG

IMG_3176.JPG

bu sefer astar öncesi sağda soldaki kalıp kalıntılarını daha iyi temizlemeye çalışacağım, olabildiğince az iz ile astara girişmeyi hedefliyorum. Boyama olarak TSK Suriye kamuflajı ya da sadece çöl sarısından uyarlamayı deneyeceğim. Yine en büyük eksiklerimden bir tanesi açıp internetten fotoğrafları detaylı incelemiyorum, yani acaba nereye ne takmışlar, eksiği fazlası var mı gibi? Her ne kadar TSK serisi yapmak istesem de bu üşengeçliğim nedeni ile kitler sizin tabirinizle Kutudan Çıktığı Gibiye gidiyor, bakalım bu kit nereye gidecek.

Bu arada taret ön tarafında birleşim hatasından kaynaklı boşluklar var, aracın altındaki motor takmak için olan boşlukları epoksi putty ile doldurdum ama bu kısma henüz dokunmadım, belki daha pratik bir macun bulabilirim, krem gibi sıkılarak uygulanabilen ve el ile daha rahat şekil verilebilen, araştırıyorum.

kolay gelsin güzel bir model olucağa benziyor. Taret ön köşelerindeki çatlaklar kalıp boşluğumudur acaba? tekerleklerde biraz tesviyelik iş var gibi bide taret üstündeki seri numarasıda, ki muhtemelen bunları düzelteceksiniz açıklamanıza göre tankın detay seviyesi gayet güzel duruyor benim panzer IV ausf D modelinde tekerleklerin az üstünde RC dönüşüm için boşluk bulunuyordu ben onları parlak vernik attıktan sonra farkettiğin için tankı bozarım diye cesaret edemedim açıkçası bazı şeyleri önceden farketmenin faydası büyük oluyor, birde ön farların koruyucularında çapak kalmış gibi göze battığı için yazma ihtiyacı duydum. Yanılmıyorsam bizim versiyonlardaki sis lançerleri daha farklı. Kolay gelsin, iyi çalışmalar :))

52 dakika önce, Bahadır Saraç yazdı:

kolay gelsin güzel bir model olucağa benziyor. Taret ön köşelerindeki çatlaklar kalıp boşluğumudur acaba? tekerleklerde biraz tesviyelik iş var gibi bide taret üstündeki seri numarasıda, ki muhtemelen bunları düzelteceksiniz açıklamanıza göre tankın detay seviyesi gayet güzel duruyor benim panzer IV ausf D modelinde tekerleklerin az üstünde RC dönüşüm için boşluk bulunuyordu ben onları parlak vernik attıktan sonra farkettiğin için tankı bozarım diye cesaret edemedim açıkçası bazı şeyleri önceden farketmenin faydası büyük oluyor, birde ön farların koruyucularında çapak kalmış gibi göze battığı için yazma ihtiyacı duydum. Yanılmıyorsam bizim versiyonlardaki sis lançerleri daha farklı. Kolay gelsin, iyi çalışmalar :))

Evet çok fazla çapak var, kiti birleştirirken pek önemsemedim ama şimdi boyamaya girince gördüm ki bu yazdıklarınızın hepsinin düzelmesi gerekiyor. Sis lançeri konusunda benim de aklımda farklı olduğu yönünde bir şey var, muhtemelen de öyle

19 dakika önce, ismet güralp yazdı:

Kolay gelsin. Montaj güzel görünüyor...

Teşekkürler,

8 dakika önce, Enes ÇALDIR yazdı:

Kolay gelsin. Güzel bir başlangıç olmuş.

Dolgu için ben Tamiya'nın standart puttysini kullanıyorum. Macun gibi istediğinize göre işinizi görecektir.

413vi8UUiZL._AC_SX425_.jpg

Evet, bunu gördüm ben de, bununla daha temiz çalışabileceğimi düşünüyorum, sepete attım :)

8 dakika önce, Esat Tan yazdı:

Evet, bunu gördüm ben de, bununla daha temiz çalışabileceğimi düşünüyorum, sepete attım :)

Benim de çok temiz çalıştığım söylenemez. Ama kürdan vs gibi şeylerle uygulamak faydalı oluyor. Maskeleme bandı ile alanı kısıtlayıp uygulayanları da gördüm. :D

Plasmo üstadın şu videosu işinize yarayacaktır.

Bir saat önce, Enes ÇALDIR yazdı:

Benim de çok temiz çalıştığım söylenemez. Ama kürdan vs gibi şeylerle uygulamak faydalı oluyor. Maskeleme bandı ile alanı kısıtlayıp uygulayanları da gördüm. :D

Plasmo üstadın şu videosu işinize yarayacaktır.

videoyu izleye attım :) teşekkürler

14 dakika önce, Kubilay Boraoğlu yazdı:

Kolay gelsin.

Teşekkürler, bakalım bugün sadece macunladık geçtik :)

1 saat önce, Fatih Taş yazdı:

Kolay gelsin Esat bey :) 

Teşekkür ederim, kitleri ilk aldığımda ve birleştirirken gözüme çok kolay görünmüştü :) ama boyama ve gerçekçilik katma düşününce gözüm korktu.

5 dakika önce, Esat Tan yazdı:

Teşekkür ederim, kitleri ilk aldığımda ve birleştirirken gözüme çok kolay görünmüştü :) ama boyama ve gerçekçilik katma düşününce gözüm korktu.

Bence gözünüz korkmasın :) Hiç kimse ilk modelinde hatta modellerinde çok iyi sonuçlar elde edemez. Bu iş kilometre işi, ne kadar yaparsanız eliniz o kadar iyi duruma geliyor. Naçizane bir gözlemlediğim bir husus ise yeni başlayan arkadaşların doğrudan eskitme işine odaklanmaları oldu. Bence ilk modellerde öncelik doğru montaj ve düzgün boyama olmalı. Montajı ve boyası düzgün bir modeli rafa koymak bir sonraki model için gerekli motivasyonu artırır. Benim ilk modellerimde basit yıkama bile yoktu :) 

28 dakika önce, Fatih Taş yazdı:

Bence gözünüz korkmasın :) Hiç kimse ilk modelinde hatta modellerinde çok iyi sonuçlar elde edemez. Bu iş kilometre işi, ne kadar yaparsanız eliniz o kadar iyi duruma geliyor. Naçizane bir gözlemlediğim bir husus ise yeni başlayan arkadaşların doğrudan eskitme işine odaklanmaları oldu. Bence ilk modellerde öncelik doğru montaj ve düzgün boyama olmalı. Montajı ve boyası düzgün bir modeli rafa koymak bir sonraki model için gerekli motivasyonu artırır. Benim ilk modellerimde basit yıkama bile yoktu :) 

Benim hedefim aslında sadece düzgünce boyayabilmek, evet burada yapılanları görünce ya bende eskitmeliyim, daha gerçekçilik sağlamayalım diyorum ama öncelikli hedefim çıplak plastik görüntüsünden kurtarıp, amatör gözler için güzel bir görüntü çıkartmak. İlerleyen dönemde yavaş yavaş eskitme ile biraz daha gerçekçilik sağlamak benim için yeterli, yani hiçbir zaman diorama tarzı, işte ne bileyim kara çamura gömülmüş ya da çatışmadan çıkmış araçlar yapmayı hedeflemiyorum. Ha, işin içine girdikçe oraya çekecektir, belki de el ustalığı kazanınca tatmin seviyem yükselecek :) bilmiyorum ama hedefim şimdilik bu.

11 saat önce, Fatih Taş yazdı:

Abi yeni başlayan arkadaşların suçu yok. Modeli boyayıp vernikleyip rafa kaldırmalarına biz izin vermiyoruz. Özellikle ben ve Bulut zorla öğrensinler diye yok tozla, yok kirlet diye baskı yapıyoruz. Sanırım biraz daha dediğin gibi montaj ve güzel boyama konusunda yönlendirmekte fayda var. 

Kolay gelsin,

Alttaki koca boşluk Tamiya White Putty ile iyi dolmaz. Bu tür macunlar öndeki gibi küçük boşluklar için daha uygun olur. 

Sizin kullanmayı tercih ettiğiniz Epoksi Putty çok daha iyi bir seçim BENCE. Aslında bir plastik kart ile de doldurulabilir. O ebatta bir plastik kart kesilip o boşluklara yapıştırılır. Etrafı Tamiya White putty gibi bir macunla doldurulur revize edilir, zımparalanır.

tamiya-87051-quick-dry-type-ab-epoxy-putty-25g-model-craft-tools-fast-drying-nib.jpg

Öndeki boşluk içinse Tamiya White Putty gibi macunlar daha makul olabilir.

Ağaçtan keserken oluşan çapaklar Tank mürettebatının kaskının üstündeki gibi bazı yerlerde halen duruyor. Far korumalarının üstünü Bahadır bey söylemiş zaten.

Yine mürettebatın kolunun üstünde kalıp izi var. Kolun vücuda bağlandığı noktada da boşluk var.

şimdiden temizleyinki boya yıkama vs ile daha fazla belli olur. Canınız sıkılmasın. Hepsi normal şeyler. 

12 saat önce, Fatih Taş yazdı:

Naçizane bir gözlemlediğim bir husus ise yeni başlayan arkadaşların doğrudan eskitme işine odaklanmaları oldu. Bence ilk modellerde öncelik doğru montaj ve düzgün boyama olmalı. Montajı ve boyası düzgün bir modeli rafa koymak bir sonraki model için gerekli motivasyonu artırır. Benim ilk modellerimde basit yıkama bile yoktu :) 

Hep Kürşat'ın suçu :D 

Bende dedim yapma diye, ama dinlemedi... :) 

Haklısınız bu işin temelinde modeli doğru toplamak ve boyamak var. Ondan sonrası gelir zaten. Yardımcı olurken ipin ucunu bende kaçırıyorum bazen. Ama soruyorlar ne yapayım :) Yeni arkadaşlara Eskitme, çamur, toz toprak, hasar, akıntı, tortu vs den ziyade Pinwash ve genel yıkama gibi yine temel şeyleri gösteriyorum. Bence o da bir temel. İlk model zaten batacak bari öğrenirken batsın :D 

11 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Alttaki koca boşluk Tamiya White Putty ile iyi dolmaz. Bu tür macunlar öndeki gibi küçük boşluklar için daha uygun olur. 

Sizin kullanmayı tercih ettiğiniz Epoksi Putty çok daha iyi bir seçim BENCE. Aslında bir plastik kart ile de doldurulabilir. O ebatta bir plastik kart kesilip o boşluklara yapıştırılır. Etrafı Tamiya White putty gibi bir macunla doldurulur revize edilir, zımparalanır.

evet, alt boşluğu içerden evde bulduğum 350 gr kartvizitleri kesip kapatıyorum :D japonla içerden sağlamca yapıştırıp zemin oluşturup dışardan epoksi putty ile dolduruyorum, ha temiz olmuyor o ayrı :D benim beceriksizliğim ama yöntemi kavradım. Ön taraf için şu an astar yapıyorum cementle doldurmak gibi bir fantazi yaptım saçma ama yapmaya çalıştım, olmazsa tüp macun alıp onunla sıvayacağım. 

13 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Ağaçtan keserken oluşan çapaklar Tank mürettebatının kaskının üstündeki gibi bazı yerlerde halen duruyor. Far korumalarının üstünü Bahadır bey söylemiş zaten.

Yine mürettebatın kolunun üstünde kalıp izi var. Kolun vücuda bağlandığı noktada da boşluk var.

şimdiden temizleyinki boya yıkama vs ile daha fazla belli olur. Canınız sıkılmasın. Hepsi normal şeyler. 

hepsini elden geçirdim, sadece askerlerin kolları ile vücut birleşim noktalarını öylesine yapıştırmışım sökebilirsem söküp yeniden yapıştıracağım yoksa kalacak ama bahsettiğiniz çapaklar ile bu sefer daha dikkat uğraştım. Sadece kitin kendisinden kaynaklanan bir iki nokta var, alt gövdenin üst kısmında kavis oluşturmak için takılan iki parça bunların birleşimini çok kötü yapmışım, bir ana taretin alt ve ve üst birleşimini daha iyi zımparalamalıyım şimdi gördüm :D ayrıca her iki taret üzerinde de bir takım yazı ve sayılar vardı kalıptan kalan onları da kazıdım. Bir ara foto atacağım, 3. kitte biraz daha iyiye gidiyor gibi

10 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Abi yeni başlayan arkadaşların suçu yok. Modeli boyayıp vernikleyip rafa kaldırmalarına biz izin vermiyoruz. Özellikle ben ve Bulut zorla öğrensinler diye yok tozla, yok kirlet diye baskı yapıyoruz. Sanırım biraz daha dediğin gibi montaj ve güzel boyama konusunda yönlendirmekte fayda var. 

8 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Kolay gelsin,

tamiya-87051-quick-dry-type-ab-epoxy-putty-25g-model-craft-tools-fast-drying-nib.jpg

Öndeki boşluk içinse Tamiya White Putty gibi macunlar daha makul olabilir.

Hep Kürşat'ın suçu :D 

Bende dedim yapma diye, ama dinlemedi... :) 

Haklısınız bu işin temelinde modeli doğru toplamak ve boyamak var. Ondan sonrası gelir zaten. Yardımcı olurken ipin ucunu bende kaçırıyorum bazen. Ama soruyorlar ne yapayım :) Yeni arkadaşlara Eskitme, çamur, toz toprak, hasar, akıntı, tortu vs den ziyade Pinwash ve genel yıkama gibi yine temel şeyleri gösteriyorum. Bence o da bir temel. İlk model zaten batacak bari öğrenirken batsın :D 

Ben bu satırları yazarken ikinizi de düşünmemiştim aslında, gafil muhbirlik yaptınız yani:D 

Şaka bir yana ikinizin de yaptığı katkıları takdir ve hayranlıkla izliyorum. Gerçekten büyük sabır ve özveriyle bu güzel hobiye başlayanlara yol gösteriyorsunuz :) Yeni başlayanlar deyip hedef şaşırtıyorum bu arada, ben de çok şey öğreniyorum sizin desteklerden :rolleyes: Ağzınıza, elinize ve klavyenize sağlık :) 

3 saat önce, Fatih Taş yazdı:

Yeni başlayanlar deyip hedef şaşırtıyorum bu arada, ben de çok şey öğreniyorum sizin desteklerde

Mahcup ediyorsunuz komutanım. Sizin gibi bu işin ustalarından birine benim öğretebileceğim bir şey olduğunu zannetmiyorum. Benim yeni öğrendiğimi siz çoktan unutmuşsunuzdur. Sizin hayranlıkla takip ettiğimiz modelleriniz hepimizin malumu... Ancak ben sizden bir şeyler öğrenebilirim. Öğrenebilirsem de ne mutlu bana...

astar ve zımpara işinde biraz daha iyileştirdim sanırım, fakat astar ile bir sorun yaşadım. Elimdeki astar Tamiya Liquid Surface Primer G, bunu Tamiya acrilic tinner ile inceltmek istediğimde başıma gelen aşağıdaki fotoda, su ile denediğimde de benzer bir şey oldu, sorun ne olabilir?

IMG_0402.JPG

ben de yine fırça ile fakat daha dikkat ederek astarladım, diğer iki kite göre daha iyi bir astarlama oldu gibi. ayrıca aracın üzerindeki sis lançerini söktüm leoparlardan artan lançerler ile bizim M60 lardaki gibi bir lançer sistemi yapacağım, taret üzerindeki uzun tutamağı takmamışım niyeyse bunu takacağım, biraz da kitlerden artan malzemeler ile sağını solunu dolduracağım aracın, renk olarak zaten FKH ya uygun bir şey yapmak istiyorum, bu anlamda aracın üzerinin yüklü olması da biraz daha gerçekçilik katacaktır herhalde. Bir de bu kitin içinden çıkan reaktif zırhlar ile uyduruk bir cephane sandığı yapmaya çalıştım :) kötü oldu ama zımpara sonrası az daha ele gelir olacak, zaten altta kalacak bir malzeme, maksat yer doldursun. şimdilik durum aşağıdaki gibi,

IMG_0408.JPG

IMG_0409.JPG

IMG_0410.JPG

IMG_0411.JPG

IMG_0412.JPG

IMG_0414.JPG

IMG_0416.JPG

IMG_0418.JPG

Burada sormam yanlış belki ama bu başlığa resim yüklemek için sadece 10 kb resime izin veriyor, yani az çok bilirsiniz ki bir pp resmi bile 10 kb olmuyor artık :) bunun bir ayarı ya da ne bileyim üyeliğe bağlı bir durumu mu var? Ben zaten model resimlerimi kendi sitemden yüklüyorum ama bazen ekran görüntülerini hızlıca paylaşmak için buraya yüklemek gerekebiliyor.

Bir saat önce, Esat Tan yazdı:

, fakat astar ile bir sorun yaşadım. Elimdeki astar Tamiya Liquid Surface Primer G, bunu Tamiya acrilic tinner ile inceltmek istediğimde başıma gelen aşağıdaki fotoda, su ile denediğimde de benzer bir şey oldu, sorun ne olabilir?

Demek ki bu incelticiye uygun değil. Başta uyar demiştime ama bu durumda yanılmışım. Senetik tiner yada terebentin ile inceltmeyi dene.

Bir saat önce, Esat Tan yazdı:

Burada sormam yanlış belki ama bu başlığa resim yüklemek için sadece 10 kb resime izin veriyor, yani az çok bilirsiniz ki bir pp resmi bile 10 kb olmuyor artık :) bunun bir ayarı ya da ne bileyim üyeliğe bağlı bir durumu mu var? Ben zaten model resimlerimi kendi sitemden yüklüyorum ama bazen ekran görüntülerini hızlıca paylaşmak için buraya yüklemek gerekebiliyor.

Forumun resim hizmetini kullanmıyoruz biz. Ben Flick kullanıyorum mesela.

7 dakika önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Sadece bir model sonra gelişim görmek sevindirici gerçekten. İlkine göre astar uygulaması güzel olmuş.

öğrenmenin yaşı yok :) sırf elimdeki şişe bitsin diye zorluyorum, bir kaç güne sprey astar, hatta fiyat makul gelirse nato green ve desert sprey bile almayı düşünüyorum, böylece sadece detayları fırça çalışıp geri kalan kısımları spreyle halledebilirim, ama fiyat/performans bilgisi lazım :D bir tüp sprey kaç kit boyar mesela bu bilgi sizlerde var mıdır? Çok para muhabbeti yapıyorum farkındayım, sıkıcı olmakta istemem ama 2 vernik, 2 boya, 1 astar aşağı yukarı 500 tl tutuyor, iyi para.

Aslında hobi tamamen paraya dayandığı için bunları sormanız normal. Benim tüm malzemelerim hobinin ucuz olduğu zamandan kalma. Eski alışverişlere bakıyorum bir kiti 23 liraya almışım. Şu an o kit 120 lira civarında. 6 liraya aldığım boya 25 lira olmuş. 200 liraya aldığım boya tabancası 900 olmuş. Aklınızın masrafa takılması normal yani. Ben sprey boyaları zırhlı araçta sevmiyorum. Üzerine fırçayla tonlama yapmak sonrasında çok zor oluyor. Benim elimde de sprey boyalar var. Astar niyetine kullanıyorum bitsinler diye. Ama bitmiyorlar açıkçası. Ama mesela bir şişe sprey boya kaç model boyar bilemiyorum.

12 saat önce, Esat Tan yazdı:

Çok para muhabbeti yapıyorum farkındayım, sıkıcı olmakta istemem ama 2 vernik, 2 boya, 1 astar aşağı yukarı 500 tl tutuyor, iyi para.

Hiç sorun değil. Bizde kuruş sayıyoruz. Şu zamanda her kuruş değerli. Malesef bu hobi çok masraflı. Artık çok daha da masraflı. Kürşat gibi ne kadar gider bende bilemiyorum. Kullanım Yoğunluğuna göre 2 -3 model götürebilir. Allahtan bende zamanında almışım :(