Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Esat Tan

1/87 HO - 1/160 N Demiryolu Diecast | Çeşitli | Esat Tan

Recommended Posts

Başlığı tam olarak nereye açmalıyım bilemedim, diecast ya da sadece demiryolu olarak bir kategori göremediğim için buraya açıyorum. Bu başlıkta da size bir zamanlar meraklı olduğum (maymun iştahlı olduğum belli zaten) demiryolu araç maketlerini göstereyim. Bir kısmı 1:87 HO ölçek bir kısmı 1:160 N ölçek, yine bunlar içerisinde motorlu olup elektrifikasyonlu diaromalarda çalışabilenler de var. Model isimlerini aklımda kaldığı kadar yazacağım.

Paylaşalım bakalım:

Siemens ICE 3 Lokomotiv, N ölçek, ray tabanı ile birlikte 2014 te 28 € ya almışım bunu, şimdi o parayı vermem :) ama çok kaliteli bir model, metal gövde ve yanılmıyorsam motorlu

IMG_0329.JPG

IMG_0330.JPG

Siku markasının üretimi metal gövdeli ve plastik aksamlı Bombardier tramvayı, HO ölçek, oyuncak ama benim maket :) Kölnde kullanılan tramvaylar diye aklımda kalmış emin değilim

IMG_0332.JPG

IMG_0333.JPG

Bunu ebayden satın almıştım, tamamı plastik enjeksiyon, N ölçek, hafif ve kalitesiz bir malzeme ama çok ucuzdu, üzerindeki folyo sökülüyor, bunu ileride boyamayı düşünüyorum. Nerede kullanılan bir tramvay olduğunu hatırlayamıyorum

IMG_0339.JPG

IMG_0341.JPG

Viyana'nın ilk modern metro aracı, SGP Silber Pfeil, İstanbuldaki ilk metro araçları ile aynı marka/modelin varyasyonu, HO Ölçek, gövde ABS gibi bir malzeme, tamamı motorlu.

IMG_0335.JPG

IMG_0338.JPG

IMG_0336.JPG

Bunlarda eski Viyana Tramvayları biri K model onu biliyorum da diğerini hatırlayamadım, bir iki tane daha vardı bir şekilde kaybolup gittiler :(  bunlarda 1:87 HO ölçek ve tamamı plastik enjeksiyon

IMG_0342.JPG

IMG_0343.JPG

IMG_0365.JPG

IMG_0366.JPG

Viyananın modern tramvay aracı, Siemens ULF, HO ölçek, plastik ama hareketli bir model, motorlu olanları da var, oldukça basit ve birleşimleri çok narin elde kalıyor, yaklaşık 50 € gibi rakamlara aldığımı hatırlıyorum, elimde 2 set var. Yeni çıkan Flexity 170 € :(

IMG_0348.JPG

IMG_0349.JPG

IMG_0350.JPG

yine bir Siemens, Eurosprinter E-Lok, 1:160 yani N ölçek, büyük kısmı metal ve motorlu, bunu bir fuarda düşeş almıştım yalvar yakar :D o fuarın fotoğraflarını bulursam onunla ilgili de başlık açarım belki, model fuarı idi.

IMG_0351.JPG

IMG_0352.JPG

IMG_0354.JPG

bunlar haricinde 2 tramvay, 2 otobüs ve bir de diecast TTZA Hızır var elimde, onları da ayrı mesaj olarak aşağı ekliyorum. 

bunları ayırma sebebim belki üzerine konuşulursa alıntılamak kolay olması içindi. İlk araç İstanbul'da üretilen ve kullanılan İSTANBUL model aracın 3D Printer yapımı el boyaması bir ürün, aracın seferi başlaması sonrası yaptırılmış, hediye. Elimde hem 1:160 hem 1:87 ölçeklerinde var. Modelden çok manevi değeri var, ha aslında çok daha büyük ölçekte olanları da var :) ama sahip değilim öyle bakıyorum uzaktan, onlar tamamen el yapımı maketler, bulursam fotoğrafını atayım.

IMG_0345.JPG

IMG_0346.JPG

diğer maket ise, aslında sizin tabirinizle model diyelim. Tamamen el yapımı, kola kutusu, karton gibi malzemeler ile yapıldı, yapan kişi saygıdeğer dostum ve büyüğüm Kemal Güllapoğlu, bunu bana hediye ederek çokça mahçup olmamı sağlamıştı. Pek iyi baktığım söylenemez bir kaç taşınma sonrası iyi koruyamadığım için hasarlı elden geçirip düzeltmek lazım, manevi değeri olan bir ürün aslında :(

IMG_0355.JPG

IMG_0356.JPG

IMG_0357.JPG

2 tane de otobüs maketim var, bunlar da diecast denilen tür sanırım, yani kalıpla üretilmiş, boyanmış, decalleri uygulanmış falan filan :) benim için bunlar oyuncak statüsünde değil açıkçası, öyle davranamıyorum yani. Her iki otobüste Viyana'da kullanılan modeller, Mercedes Citaro NG ve MAN Lion's NG hatırladığım bu şekilde isimlendiriliyorlar, 1:87 ölçek her ikisi de

IMG_0358.JPG

IMG_0359.JPG

IMG_0360.JPG

IMG_0362.JPG

IMG_0363.JPG

IMG_0364.JPG

son olarak yine özel bir ürün, bunu imalatı yapan beyefendi gözlerimin parladığını görünce hediye etmişti :) Katmerciler firması tarafından üretilen HIZIR modeli TTZA nın kalıp döküm modeli. Tekerlekler kauçuk, üzerindeki çıkıntı parçalar ayrı üretilip takılmış durumda, gövde ise yine bir türlü aklıma gelmeyen toz haldeki metalin dökülmesiyle yapılan bir üretim ama meşakkatli ve zor, tabi metal olması modeli çok ağırlaştırıyor. Ölçeğini bilmiyorum tahmini sallamakta istemiyorum, aracın teknik ölçülerine bakıp bulabilirim bir ara, tozlu olmasını mazur görün, biraz böyle alelacele sandığımda ne varsa döküyorum ortaya :) belki de baki kalan bu kubbede hoş bir forum mesajıdır.

Silahın namlusunda meraklı ama dikkatsiz bir şahsın verdiği hasar var :/ nasıl düzeltebilirim hiçbir fikrim yok, astar ve boya ile kapatacağım ama o çubuğun yamukluğu benim için can sıkıcı. Aslında bu modeli komple boyayabilirim de, hiç bilmiyorum ama çok hoşuma giden bir araç onu biliyorum

IMG_0369.JPG

IMG_0371.JPG

IMG_0373.JPG

IMG_0374.JPG

2 saat önce, Kubilay Boraoğlu yazdı:

Geniş bir koleksiyon olmuş, her biri güzel modeller, diecast işi de plastik modelcilik gibi sanırım, bir kere almaya başlayınca devamı hep geliyor. :)

Galiba, askeri araçlar kadar büyük alan kaplamasa da aynı şekilde sergi ve muhafaza sorunu bunlarda da var aslında demiryolu araçlarına ilgim ve hevesim geçmiyor ama artık aşırı pahalı bir hale geldi, yeni modeller için 150 € gibi rakamları gözden çıkarmak gerekebiliyor, ya da ebayden bir şeyler düşürseniz yurtdışından geldi diye 40-50 tl vergi vermek anlamsızlaştı

Bir saat önce, ismet güralp yazdı:

Hızır tam modifikasyonlukmuş. Üzerinde çalışılabilir...

hatları çok yumuşak, kapı kenarlarını falan görmüşsnüzdür, aslında biraz eğe ve törpü ile hatlar keskinleştirilip yeniden boyanabilir, fotoğraflar üzerinden bakarak gerçeğine daha uygun hale getirilebilir.