Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
SEFA

Selam

Recommended Posts

Selamlar herkese  

ismim sefa yaş 30 devlet memuruyum yaklaşık 3 ay önce bu hobiye merak saldım. Baya bi araştırdım youtube ve forumdan bilgiler öğreniyorum.3 ay sonunda bu ay para ayırabildim malzemelere. Hemen hemen herşeyi aldım ihtiyaç duyacağım.İlk bi kaç ay fırçayla devam edip sonra ab ye geçme fikrim var tabi bütçe ayırabilirsem malum fiyatlar.Aldığım malzemeler;

maket bıçağı, kretuar bıçak

yan keski, kesim matı

tamiya yeşil kafa, revell iğne uçlu 

fırçaları temin ettim pebeo ve revell marka sadece bol sıfırlı fırçalarım yok lazım olursa o zmn almayı planlıyorum

terebentin ve ipa

pronto cila

vallejo polyurethane mat ve parlak vernik ( forumda fırça ile atılabildiği söylenmişti o yüzden tercih ettim atabilirmiyim bilmiyorum deneyip göreceğim)

micro sol-set

tamiya panel line siyah aldım ama bitince yağlı boyaya dönücem yıkama konusunda

macun olarak tamiya putty ve vallejonun putty bulamadığımdan youtube da izlediğim Liquitex modelling paste aldım fiyatıda diğerlerine göre uygun eğer becerebilirsem bununla devam ederim

tamiyanın 2000,1500,1000,600 ve 320 zımparalarını aldım devamında nalbur zımparalarına dönücem ayrıyetten tırnak törpüsü aldım aynı işi yapıyordur umarım

tamiyanın 18,10 ve 6 mm maskeleme bantları

japon yapıştırıcısı ve patafix

Mr. surfacer 1500 gri astar aldım ama nasıl kullanacağım konusunda bilgi sahibi değilim sanırım enamel bazlı fırçayla atabilirmiyim veya inceltmem gerekirmi, birde diğer Mr. surfacer 500 ve 1000 arasındaki fark nedir  yardımcı olursanız sevinirim

boya olarak da revell ve vallejonun akriliklerini alıcam fırçayla en iyi bunların sonuç verdiğini forumda yazmıştınız

son olarakda forumda ilk bi kaç model öğrenme aşaması olacağından PM modelin 2 kitini aldım maket konusunda  sıfır bilgi ve beceriye sahibim bunlarda biraz amatörlüğümü atarım 

bu malzemeler başlangıç aşamasında fazlasıyla yeter bu ay maddiyat açısından bi boşluğum vardı o yüzden tek seferde hepsini alayım dedim 

daha öğreneceğim çok şey var farkındayım yavaştan zevk alarak aranıza katılıcam forumdaki muhabbet ve ortam gerçekten çok güzel ve kaliteli. bu foruma denk gelen birisi bu hobiyi ister istemez merak salar kendini içerisinde buluyor.

son malzemeler 1-2 gün içinde gelicek makete hemen başlayacağım artık o zaman sorularda gelmeye başlar.

Hoşgeldiniz,

Maşallah iyi araştırmışsınız. Tebrik ederim. Yeni başlayan birine önerebilinecek hemen hemen herşeyi almışsınız.

49 dakika önce, SEFA yazdı:

pronto cila

BENCE Buna şimdilik girmeye gerek yok. 

50 dakika önce, SEFA yazdı:

Liquitex modelling paste

Denemedim. Bir fikrim yok.

Mr. surfacer 1500 gri astar aldım ama nasıl kullanacağım konusunda bilgi sahibi değilim sanırım enamel bazlı fırçayla atabilirmiyim

AB'a daha uygun bir astar.

birde diğer Mr. surfacer 500 ve 1000 arasındaki fark nedir  yardımcı olursanız sevinirim

aralarındaki fark inceliği. 500-1000-1500 diye inceliğine göre gidiyor. 

Fırça ile astar atmadığımdan sizi o konuda yanıltmamak adına bir şey önermiyorum. Astar ve Vernik konusunda ben genelde spreye yönlendiriyorum...

Belki ek olarak birde enjektör iğnesi önerebilirim. Başlangıçta delik açmak için önerebilirim. İleride el matkabı (ve 0,3, 0,5mm vs uçlarıyla) alıncaya kadar sizi başlangıç seviyesinde idare eder.

Bol kürdan ve kulak temizleme çubuğu, ahşap kullan at çay kaşığı da eliniz altında olsun :)

Keyifli modeller dilerim.

Hoşgeldiniz. Başlangıç için gayet yeterli olacak malzemeler almışsınız. Bence bundan sonraki süreçte yaparak ve yaptıkça keşfederek alışverişlerinizi yapmanız daha doğru olacaktır. Alacaklarınız ucu bucağı yok :) Gittikçe gider 

Bir saat önce, Bayram KOÇER yazdı:

Hoş geldiniz. Keyifli modeller dileyelim o zaman:)

teşekkürler 

22 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

aralarındaki fark inceliği. 500-1000-1500 diye inceliğine göre gidiyor. 

Fırça ile astar atmadığımdan sizi o konuda yanıltmamak adına bir şey önermiyorum. Astar ve Vernik konusunda ben genelde spreye yönlendiriyorum...

Belki ek olarak birde enjektör iğnesi önerebilirim. Başlangıçta delik açmak için önerebilirim. İleride el matkabı (ve 0,3, 0,5mm vs uçlarıyla) alıncaya kadar sizi başlangıç seviyesinde idare eder.

Bol kürdan ve kulak temizleme çubuğu, ahşap kullan at çay kaşığı da eliniz altında olsun :)

Keyifli modeller dilerim.

El matkabınıda araştırayım enjektörle idare ederim bi süre ihtiyaç halinde el matkabına geçerim. ilk bi kaç modelde astar atmayı düşünmüyorum daha ilk modelde herşeyi boca etmim. ilk maket bir araya getirip boyasam kafi bide yıkama yapsam yeter diye düşünüyorum bakalım artık.

7 dakika önce, Eren Erdogan yazdı:

Hoşgeldiniz. Başlangıç için gayet yeterli olacak malzemeler almışsınız. Bence bundan sonraki süreçte yaparak ve yaptıkça keşfederek alışverişlerinizi yapmanız daha doğru olacaktır. Alacaklarınız ucu bucağı yok :) Gittikçe gider 

Aynen katılıyorum daha başında olmama rağmen ilk farkettiğim şey bu oldu ucu bucağı yok :) Belkide içine çeken de budur belli bi kalıp belli kurallar olmadığından herkesin yaptığı bi sanat eserine dönüşüyor sanki. 

Hoş geldiniz :) 

2 saat önce, SEFA yazdı:

Mr. surfacer 500 ve 1000 arasındaki fark nedir

Numara büyüdükçe kalınlık azalıyor. İkisi de elimde var ancak kullanımı rahat olan bence 1000 numara olan. 500 de var ancak fazlaca macun kıvamında. Hatta öyle ki ince macun uygulamaları için onu kullandığım bile oluyor :) Ben kendi incelticisiyle inceltiyorum bir sorun yaşamadım şuana kadar ancak fırça ile nasıl olur bilmiyorum. Keyifli modeller.

Hoşgeldiniz. Bu pronto cila dediğiniz future denen malzemeye alternatif mi? bende aldım bir pronto ahşap cilası kahverengi renkli bişey, Pek bi işime yaramadı hanıma verdim temizlik malzemesi olarak. Pronto future a alternatif ise vernik olarak referans foto link vs atabilecek varmı. Teşekkürler saygılar.

13 saat önce, Sait yazdı:

Hoş geldiniz.

Hoş bulduk hocam

13 saat önce, Ege Babacan yazdı:

Hoş geldiniz :) 

Numara büyüdükçe kalınlık azalıyor. İkisi de elimde var ancak kullanımı rahat olan bence 1000 numara olan. 500 de var ancak fazlaca macun kıvamında. Hatta öyle ki ince macun uygulamaları için onu kullandığım bile oluyor :) Ben kendi incelticisiyle inceltiyorum bir sorun yaşamadım şuana kadar ancak fırça ile nasıl olur bilmiyorum. Keyifli modeller.

Ben 1500 ünü aldım bilmeden en incesini almışım genelde youtubeda 1500 kullanıyorlardı. İnşallah fırçayla çok uğraştırmaz.

11 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Hoşgeldiniz. Bu aralar hobiye ilgi duyan arkadaşların sayısının artmasına çok seviniyorum.

2-3 aydır takip ediyordum adım atmak bugüne nasipmiş.

8 saat önce, Alper Aktaş yazdı:

Hoşgeldiniz, ben sadece revelin boyali fircali bir seti, maket bıçağı ve cımbız ile baslamıştım, siz maşallah hızlı bir giriş yapmışsınız.

Aslında anormal olan benim durumum :) bu ay maddiyatta bi boşluk vardı hazır yakalamışken affetmim dedim. Bir defa bu fırsatı yakalayamayabilirim.

8 saat önce, Kubilay Boraoğlu yazdı:

Hoşgeldiniz, sağlam bir başlangıç yapmışsınız, keyifli hobiler dilerim. :)

Teşekkürler.

6 saat önce, ismet güralp yazdı:

Hoşgeldiniz, bol modelli paylaşımlarınıza...

Teşekkürler hocam inşallah model paylaştığımız günlride görürüz.

6 saat önce, Mehmet Kemal SONDAŞ yazdı:

Hoşgeldiniz. Bu pronto cila dediğiniz future denen malzemeye alternatif mi? bende aldım bir pronto ahşap cilası kahverengi renkli bişey, Pek bi işime yaramadı hanıma verdim temizlik malzemesi olarak. Pronto future a alternatif ise vernik olarak referans foto link vs atabilecek varmı. Teşekkürler saygılar.

Cevaplıcak en son kişi benim oraya değinmiyorum o yüzden bilgisi olan arkadaşlar yazar. Future bilmiyorum ama pledge ile pronto üreten şirket aynı Johnson firması ama dediğiniz gibi bendekide kahverengi şeffaf değil tür veya katkı maddesi değişik olabilir.İşimiz düştüğünde deneyip görücez yoksa dediğiniz gibi hanıma veririz ziyan olmaz.

5 saat önce, Hasan Şadi ÇELİK yazdı:

Hoş geldiniz. Keyifle yapın modellerinizi.

Teşekkürler hocam

Bir sorum daha olacak bu boya tedarik işini nasıl hallediyoruz.

PM modelin 2 kiti elime ulaştı boyayacağım rengi de seçtim yanına yine ana renklerden eklemeyi düşünüyorum (siyah, beyaz, kırmızı, mavi gibi) ilk başta elimde her zaman lazım olacak renkler nelerdir. bir sonraki makete şu renk de lazım olacak dediğiniz şimdiden al gibi .

Birde şu an anladığım kadarıyla tedarikte sıkıntı var. aradığımız renkler yok vallejo akrilik ve revell akrilik. Bu geçici bir süremi pandemiden dolayı. Yurtdışı sitelerden alışveriş yapmak mantıklı mı maddiyat olarak, sizler hangi sitelerden yapıyorsunuz .

Makete yarın başlamayı düşünüyorum ama boya konusunda sanırım sıkıntı olacak tedarik konusunda,

Cevaplarınız için teşekkürler şimdiden.

O tedarik sıkıntısı genel :( 

boya gibi kimyasalların yurtdışından gelmesi zor. Gümrükte sıkıntı çıkıyor. Daha önce bir kaç defa yurtdışından ürün aldım ve geldi ama yine de riskli.

Genel olarak kullanılan modelin ana renginin dışındaki temel renkler;

Mat Siyah, Beyaz, Tire black yada Rubber diye geçen lastik rengi. Tam siyah değil ama yinede siyah işte. Gümüş. Koyu kahve, Sarı, Kırmızı, yeşil, Mavi. Tabi model yaptıkça daha bir çok eksik ortaya çıkacak.