Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Murad Özer

1/72 │ M48a5 -bitti- │ Revell │ Murad Özer

Recommended Posts

Hakkaten böyle bırakayımmı diye düşünmedim değil.

Şaka bir yana yeşil sarı kamuflajla bitirmeye karar verdiğimden astar olarak düz sarı rengi tercih ettim. Resimlerin parlaklığı cep telefonuyla çekilmesinden, led flash + çöp sony telefon, netice bu.

referans olarak buradaki resimlerden faydalanıyorum:

http://www.turkmilitary.com/kategori-turk-kara-kuvvetleri-1-tanklar-%28amt%29-4-m-48-55.htm

kamuflajın şeklineyse resimler + merdc + malum bi tarafımla karar veririm artık.

Guest   
Guest

bitmedimi bu daha....birine mi özendi bu çocuk...ben size dediğimi yapın yaptığımı yapmayın demiştim... ;) görüşemedik uzun zamandır...

namlunun ucunu ve bomba lançerlerinin altındaki kısmı incelttim.

.....'a gidip boya almaya vakit bulunca kamuflajın ilk katını attım, sarıdan memnunum ama yeşili açmam gerek.

hazır tsk sarısını bulmuşken whiskey'i de açıp toparladım nasıl olsa onun da renkleri sarı yeşil siyah olacak ama boyaya gidene kadar işi biraz uzun; kokpit neredeyse sıfır canlandırmam lazım en azından kemerle ve bir iki gösterge kablo vsyle ve zırh ile ayrıca motor bloğunun etrafı macun istiyor... kit dışa detay bir de :rolleyes:

DSC_0188_zpsd76f15e3.jpg

DSC_0189_zpse66e7b0d.jpg

DSC_0190_zps2409ab65.jpg

Sarıyı güzel tutturmuşsunuz, hafif bir yıkama ile tadından yenmez. İşçilikde gayet iyi, tebrik ederim.

Yalnız Wiskey sarısı daha farklıdır. Enamel kullanıyorsanız Testors'ın "tan" ı ile bu rengi karıştırabilirsiniz ancak "tan" erkek tarafı olacak şekilde. ;)

m48'in yeşilini açtım sanırım bu da uydu, paletlere giriştikten sonra eskitmesine başlayabilirim.

cobra'nın ilk kat boyasını atabildim (niye kendi başlığını açmadıysam?), Burak bey'in ikazı üzerine m48 sarısını kullanmadım. cep telefonu resimlerinden fark ediliyormudur bilmem ama sarılar farklı, ilerleyen katlarda daha da koyulaşacaktır.

DSC_0189_zps4e04ba5e.jpg

DSC_0190_zps5b37b576.jpg

Wiskey'de yeşil olarak bulursanız testors'un "olive drap" rengini kullanın yeşil olarak. Sanıyorum Humbrol karşılığı 116. Bu yeşil Amerikan versiyonunda kullanılan Marine yeşili 105'e benziyor. Genellikle aynı zannedilir ama bizim yeşil farklı ;)

Wiskey'de yeşil olarak bulursanız testors'un "olive drap" rengini kullanın yeşil olarak. Sanıyorum Humbrol karşılığı 116. Bu yeşil Amerikan versiyonunda kullanılan Marine yeşili 105'e benziyor. Genellikle aynı zannedilir ama bizim yeşil farklı ;)

Burak bey tekrar teşekkürler.

Vallejo akrilik kullanıyorum onun olive drab'ı buna ciddi "kalın kaçar" zaten ne 3ton natonun ne de bizim askeri yeşili şimdiye kadar vallejoda tutturabilmiş değilim. niye direttiğimi bende bilmiyorum ya neyse... helikopterin yeşilini referans resimlerle karşılaştırdım ve uygun göründü bu ton ama olmamış derseniz açık koyu ne tarafa gideyim, yoksa yeşilin kendisi tamamen mi arızalı?

Murad, bu kamuflaj bence en çok yakışanı.

Şimdi çok güzel olmuş.

Bir de ben mi yanlış gördüm, arada fosforlu cevriyenin kalıntıları mı var?

Sanki 1 yerden parlıyor gibi...

led ışıkla baktım göremedim neresini atladığımı, resimlerden işaretleyebilirsen tekrar göz atarım.

parlak vernik attım.

üzerine AK 3ton nato wash'ından uyguladım. sarılar üzerinde biraz fazla belirgin hakikaten wash'ın çok koyu olması nedeniyle. temizleyip sadece sarı kısımara kahverengi tonlarında bir wash uygulamalı.

plakalarda Kerem bey'in önerisiyle kitten çıkan Yunan KK decalini kullandım. bayrağı kestim, ilk 2 haneyi siyaha boyadım, iş gördü sanırım.

bu arada kitten çıkmayan bir detay olarak farların tepesinde korumaları kitin kullanılmayan parçalarından kendim yaptım, evet doğru değil çünkü üst kısmın kavisli olması gerek, köşegen değil! malesef uygun bir şey bulamadığım (ataç baktım ama çok kalın duruyor bu ölçekte) için bununla yetiniyorum.

Mat verniği attıktan sonra kuru fırça ile biraz daha eskitme, gölgeleme ve toz pastel ile geçip bitirmek niyetindeyim. Antenler de en sona kalır, o arada rüzgar güzel eserse arkaya branda da çekebilirim, taretin arkası gözüme batmaya başladı çünkü.

IMG_6483_zpsf06c9d01.jpg

IMG_6482_zpsb79cf045.jpg

IMG_6480_zps44200e89.jpg

IMG_6478_zpse60b1bf1.jpg