Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sait

1/72 | 1944 Battle of Malinava | İtaleri | Sait

Recommended Posts

13 saat önce, Sait yazdı:

Tekrardan merhaba,

Italieri'nin "1944 Battle of Malinava" setine devam.

Toplam 4 tankın ikisinin montajı bitti, Daha önce belirttiğim gibi tanklar hızlı birleştirme. 10/15 parçadan oluşan 1 tank. Ancak detaylı. Detaylar gövdenin üstünde monteli ve dışa detay şeklinde. Daha önce söylediğim gibi detayları tankların üstünde boyayacağım (zaten başka çarede yok. Kürşat Beyin diğer bir yol olarak önerdiği parçayı söküp/kazıyıp boyamak riskli geldi).

Boya aşamalarına gelince;

IMG_20200515_202506

Montajdan sonra hem deneme hemde yeni başlayanlara da referans olması maksadıyla tankın birine astar boya uygulayarak diğerine ise astar uygulamadan ana boyaya başlamaya karar verdim. (Birleştirmeden önce parçalar ılık sabunlu suyla yıkandı).

Astar olarak Tamiya'nın Surface Primer (L) modelini kullandım. Daha önce her şeyi fırça ile yapmaya çalışan biri olarak çok pratik geldi. Ancak kuruması neredeyse 1 saati alıyor. Resimde tam kurumamış hali var.

Daha sonra, biri astar boyalı diğeri boyasız tanklara ana rengi attım. Ana renk olarak Vallejo'nun akrilik flat sand boyasını kullandım.

Ana boyadan sonra ki halleri;

IMG_20200515_224733 IMG_20200515_224748

Aradaki ton farkı boyalar iyice kuruduktan sonra kalktı.

Bu arada, astar kullanılan modelde ana boyanın daha iyi tutunduğunu söyleyebilirim. Detaylarında korktuğum kadar kaybolmadığını gözlemledim. Birde renk kontrastından dolayı ana boyanın kapatıcılığı daha kolay anlaşılıyor.

Efendim,

Şimdi geldik detayları boyamaya.

Burada siz değerli ustalarımın kıymetli katkılarına ihtiyacım var. Acaba nasıl boyayabilirim?

Çok ince fırçayla boyasam bile mutlaka taşmalar olacak ve gövdede ana boyanın üstüne taşacak. Onları çıkarmaya uğraşırken hem ana boyayı hemde detay boyasını mahvedeceğim.

Var mı bir tavsiyeniz? veya bir teknik mevcut mudur?

Teşekkür ederim.

Not: Fırça kullanıyorum. Boya olarak da Italieri ve Vallejo akrilik.

Sait ana renk düzgün görünüyor, ellerine sağlık :) 

Detay boyamayı tamamen fırça ile yapacağın için tavsiyeleri de o yönde yapacağım.

Öncelikle referans fotolarından boyayacağın detayların gerçek renk ve boyama sınırlarını tam olarak belirle.

Fırça olarak tercihen ince uçlu fırça tercih edilir ama daha geniş bölgeler için boyama kolaylığı açısından daha kalın fırçalar da tercih edilebilir. Boyanın kıvamını çok iyi ayarlaman lazım. Çok ince olursa kontur hatlarının dışına kolayca sızma yapar, kalın olursa da fırçayı kontrol edemezsin. Bunun bir formülü yok. Boyayı deneme yaparak yavaş yavaş incelt, istediğin kıvama geldiğinde maket üzerinde uygulamaya başla. Hiçbir zaman fırçaya çok fazla boya yükleme hatta fırçayı her boyaya daldırdıktan sonra mutlaka fazlasını temizle.

Detayı ilk seferde kapatmak için uğraşma, yavaş yavaş ince katmanlar halinde çalış.

Detayın konturlarını yani dış hatlarını iyi belirle ve boyamamaya dış hatlardan başla. Çoğu zaman detayların yükseklik veya çöküntüleri sana yardımcı olacaktır. 

Hiç kontur hattı yoksa o zaman maskeleme bandı kullanabilirsin. Ama boyarken fırça hareketin her zaman banttan detaya uzaklaşacak şekilde olsun ki bant altına sızma ihtimalini en aza indir.

Taşma mutlaka olacaktır. Bunu tamir etmenin bence üç yolu var. Birincisi tekrar boyama. Bu durumda taşanın açık renk olması tercih edilir ki koyu renkle tamir kolay olsun. İkinci yöntem kretuar/bıçak ucuyla çok dikkatli bir şekilde üstteki taşan boya katmanını kazımak. Bu yöntemde çok hassas ve dikkatli olma lazım. Son yöntem ise maket için özel üretilen pamuklu çubuk veya düz uçlu ince fırçayı inceltici ile nemlendirip taşan boyayı silmek.

Sait bu anlattıklarımın hepsi tecrübe ile alakalı uygulamalar. Yani ilk seferinde mükemmel yapman çok kolay değil. Benim sana aktarabileceğim tecrübeler bunlar. Umarım faydalı olur :) 

Merhaba

Fatih komutan çok iyi bilgiler vermiş. Ekleyecek bir şey yok. Dediği gibi yaptıkça tecrübe ile öğrenilen şeyler bu. Daha ilk modelelerden harika sonuçlar bekleme.

Ben modeldeki açıklıklar konusunda uyarayım.

ZHvbIv.jpg

Çok ciddi açıklıklar ve oturmayan yerler var. Boya işine bunları halledince devam edin bence.

7 saat önce, Fatih Taş yazdı:

Sait bu anlattıklarımın hepsi tecrübe ile alakalı uygulamalar. Yani ilk seferinde mükemmel yapman çok kolay değil. Benim sana aktarabileceğim tecrübeler bunlar. Umarım faydalı olur

Sağolun komutanım.

Söylediğiniz şekilde yapmaya çalışacağım.

Tekrar teşekkür ederim.

5 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Çok ciddi açıklıklar ve oturmayan yerler var. Boya işine bunları halledince devam edin bence.

Bulut Bey, teşekkür ederim.

Elimde macun yoktu. Tedarik ettim. Hemen uygulayacağım.

Özellikle ön kısımdaki açıklık benimde canımı sıktı.

Bakalım macunla nasıl kapatacağım.

Tekrar teşekkür ederim.

21 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Merhaba

Fatih komutan çok iyi bilgiler vermiş. Ekleyecek bir şey yok. Dediği gibi yaptıkça tecrübe ile öğrenilen şeyler bu. Daha ilk modelelerden harika sonuçlar bekleme.

Ben modeldeki açıklıklar konusunda uyarayım.

ZHvbIv.jpg

Bulut Hocamın 106798 x 68956 optik zoom lu gözünden ne itici izi ne de kalıp izi ne de birleşim açıklığı kaçar. 😂😂😂

Fırçayla boyayacaksın, sabit detayların var. Aman diyeyim kalın olmasın boya. Detay falan kalmaz...

Merhaba,

Bulut Hocamın tavsiyesine istinaden, resimde görülen boşlukları Tamiya macunla kapattım.

ZHvbIv.jpg

Son durum şudur;

IMG_20200517_200443

Taretin oturacağı yuva etrafını ise; ana boya olarak kullandığım Vallejo'nun akrilik flat sand rengini, renk çemberine göre bir ton koyulaştırmak için mavi renk ekleyip koyulaştırdım. Bu rengi tankın altı gibi güneş/ışık görmeyen yerlere de uyguladım.

Sanırım şimdi detaylara geçebilirim.

Saygılar.

On 18.05.2020 at 10:20, ismet güralp yazdı:

Sanırım telefondan çekiyorsun resimleri. Ölçeğin küçük..Odak ayarını makro ya getirip odaklayıp çekersen daha keyifli resimler çekersin.

Teşekkür ederim İsmet Bey.

7 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Macunlanan yerlerde çok fazla kalıntı kalmış. Onları keşke iyice temizleseydiniz.

:(

Evet ya. sonradan kaynak efekti olur dedim. köşeye geldi ve elimde ince kağıt şeklinde zımpara yok.