Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sait

1/72 | 1944 Battle of Malinava | İtaleri | Sait

Recommended Posts

Merhabalar.

Italieri'nin "1944 Battle of Malinava" setine başlıyorum.

Set toplam 4 tank, 1 top bataryası ve yaklaşık 50 askerden oluşuyor. Asıl maksadım güzel bir diaroma tabanı oluşturmak. Setin güzel tarafı, binaların detaylı bir şekilde MDF olarak veriliyor oluşu.

malinava-aggiornatoLR

Maketler genelde hızlı birleştirme. 10 parçadan oluşan 1 tank gibi. Ancak detaylı. Maksadım, detayları üzerinde boyamak. Yapılışında sadece 3 renk kullanılmış olsa da tankın üzerinde ki detaylar boyamaya müsait gibi. Sizce uygun olur mu?

IMG_20200503_010236

İkinci sorum ise, askerlerle ilgili. Set 1/72 ölçeğinde ve figürler detaylı. Şöyle ki; 

IMG-20200502-WA0038

Ve boyanması için verilen kılavuzda askerler çok detaylı boyanmış. 

IMG-20200502-WA0042

Önceden yaşadığım tecrübelere istinaden, bu kadar küçük figürler boyanınca istenen şekli/rengi tam almıyor. Bu konularda herhangi bir tavsiyesi olan var mı? Astar gerekir mi? Cila olarak ne atılmalı?

Not: Fırça ve akrilik boya kullanıyorum. Niyetim 3 sıfır veya iki sıfır fırça kullanarak boyamak.

Teşekkür ederim. Setin yapım aşamasını buradan paylaşmaya devam edeceğim. Ustaların eleştirel bakışı olmadan yol kat edilmiyor.

Saygılar.

Cesaretinizi çok sevdim. Şu an ben bu dioramaya başlayamam mesela. Elinizdeki akriliklerin markası nedir? Bu ara çok mesaj okuyup cevapladım aklım iyice karıştı. Figür ve diorama konularında yorum yapamayacağım. Eğer aktiflerse figür için @ibrahim öner veya @Bayram KOÇER tavsiye verebilir, dio için @Mustafa Dombay belki önerilerde bulunur.

Ben tanklar için bir kaç söz edeyim. 1/72 tanklar aslında 1/35 tank boyamaktan daha zordur. Çünkü tüm boyama modülasyonunu, ışık oyunlarını da daha küçük uygulamanız gerekir. Şimdi sizin dikkat etmeniz gereken başlıca konu 1944 yılında o tanklar hangi renk boyanmıştı. Yani 1944 tankını panzer grisi boyamamak gerekir. Detayları ben de tank üzerinde boyuyorum. Bazı arkadaşlar kazıyıp tanktan sökmeyi tercih ediyorlar. Şimdiden kolay gelsin.

Sait bey kolay gelsin. 

Güzel projeye başlamışsınız. 72 ölçek. yani tank detaylarını rahatça boyayıp ekleme vs de yapabilirsiniz. Öyle aşırı küçük bir ölçek değil. Masa üstü oyuncular için üretilen daha da küçük ölçekli setler var onlardan değil. 

Kürşat gibi bende kim kimdi, ne kadar tecrübeli bir arkadaştı ayırt edemiyorum. Fırça ile boyayacaksanız vallejo yada revell aqua serisi boyalar ile boyamanızı tavsiye ederim. Astar ve vernik normal model yaparken ne gerekiyorsa aynen gerekli. Bazı şeyler modelciye göre değişir. Yani bazısı astar atmaz. Tavsiye isterseniz; evet astar atın. Boya işlemi bitince verniği atın... normal model aşamaları işte....

Figür işe karışınca biraz cahil kalabilirim. Ama verilen boya şeması daha çok 35 ölçek için. Figürcüler pek 72 ölçeğe girmez. Tavsiyem yüzle fazla uğraşmayın 2 ton yeterli olacaktır. Figürlerde neredeyse ayrıntı olmadığına eminim. verilen renklerde üniformaları boyarsınız. bir yıkama size yetecektir. Ama mutlaka ayaklardaki düz kaideleri kesin atın. Gerçekçiliğe çok büyük bir darbe onlar. Bu şekilde Masa üstü oyun elemanları...

Daha önce diorama yaptınız mı bilmiyorum. Zemin ve bitki örtüsü gibi şeyler sizi zorlayabilir. 

https://www.youtube.com/watch?v=GjQ6CTeYaLE
https://www.youtube.com/watch?v=EpALlinB3Ns&t=1858s
https://www.youtube.com/watch?v=GZ8sFMTox5M&t=554s
https://www.youtube.com/watch?v=rjOgxPYKGQc&t=1s
https://www.youtube.com/watch?v=xOV76u8VW5A
https://www.youtube.com/watch?v=O8bw5KDPMhI
https://www.youtube.com/watch?v=rs6HGuQkbp4
https://www.youtube.com/watch?v=Nx7lIof5qZo
https://www.youtube.com/watch?v=1PiMd-TCAsM&t=826s
https://www.youtube.com/watch?v=T833xtFqTY8
https://www.youtube.com/watch?v=-uB4sh5W1T4
https://www.youtube.com/watch?v=ltLYEj3WREg
https://www.youtube.com/watch?v=vTwq5Q0gZJM
https://www.youtube.com/watch?v=nGaefTCOf2o&t=4s

Daha yüzlerce diorama videosu varda biraz ayıkladım :) 

Kolay gelsin. 

Ben de figürler ile ilgili bir iki tavsiye vermek isterim. 1/72 ölçek masaüstü oyun figürlerinden bile küçüktür. 28-32 mm. figürler 1/48,1/50 ölçeğe tekabül eder ve gözünü, dişini bile rahatça boyarsınız. 72 ölçekte muhakkak astar atın ve akrilik boyanızı incelterek kullanın. Figür boyama için tavsiyem 'wet palet', nette aratırsanız nasıl yapılır bulabilirsiniz. 

Hiç 72 figür yapmadım ama ana renklerin üzerine biraz incelterek yıkama yapmak, sonrasında da ışık alan yerleri boyamak yeterli gelir diye düşünüyorum. Yıkama için tavsiyem Citadel marka. 

Son olarak fırça seçimiyle ilgili genel bir yanlışı düzeltmek isterim. Çok ince fırçalar, örneğin 0/3, 0/2 ile küçük ölçek figür boyamak doğru değil. Bu fırçalar genellikle küçük detaylar için, genelde gözle boyamak için uygun. Bunlar yerine gövdesi boya tutan, ucu sivriliğini kaybetmeyen kaliteli samur fırçaları öneririm. Ben 1.5 yıl önce W&N 0 ve 1 numara aldım hala performansları çok iyi, hele ayda en az iki figür boyadığım düşünülürse. 

Sağlıkla kalın, tekrar kolay gelsin

Kolay gelsin Sait bey. 2014 yılında bu hobiyle bu forum sayesinde tanışmıştım. Paylaşılan modeller o kadar güzel o kadar cezbediciydi ki anlatamam. Tüm hafta sonunu forumu incelemekle geçirdim ve ilk modelimi almaya karar verdim. Her şey o kadar cezbedici geliyordu ki bir model yerine ikisi model set olan toplamda 3 kit, maket bıçağı, 3 tane boya ve yapıştırıcı aldım. Bunlarla modelleri yapmaya başladım. Kafamda sizin planladığınız büyüklükte 1/72 ölçek bir diorama çalışması yapmak vardı. Ama olmadı beceremedim. Heves var, heyecan var, her şey var. Ama en önemlisi ve dikkat edilmesi gereken acelecilik vardı^_^ Bu yüzden ne modelleri bitirebildim ne de dioramayı. Yaklaşık 1 sene sonra tekrar bir kit ve ilave bir kaç boya daha aldım. Sakince tek bir modele odaklanarak yapmaya karar verdim. Ve modeli ilk yaptığım modellerden çok daha iyi bir şekilde topladım. Sonra boyamaya geçtim ve ilk yaptığım modellerden daha iyi bir şekilde boyadım. Tane tane adım adım öğrenmeye başladım. Her yaptığım model bir öncekinden daha iyi oldu. Bütün bunları neden yazdın banane bunlardan diyebilirsiniz ama benim yaptığım şekilde bu hobiye bu ölçekte bu kadar zor bir proje ile başlamayın diye yazdım.:) Sonra hobiden soğumayın. 72 ölçek Kürşat abinin de bahsettiği gibi zor bir ölçektir ama imkansız değil. Çok çabalamak gerekir. Figür olayı apayrı boyuttur çoğu figür boyayan ustalar bile 72 ölçek figür boyamaz. 72 ölçek figür boyayan insanlar var tabi ki siz de boyayabilirsiniz imkansız değil. Diorama boyutu apayrı bir dünyadır. 72 ölçek diorama yapmak malzemeleri ölçeğe uyarlamak yine çok zordur ama imkansız değil. Ben 72 ölçek ile başladım bu hobiye hala sadece bu ölçekte model yapıyorum ama açıkçası hala daha ilk başladığım projemi tekrar yapmayı denemeye gözüm almıyor. Size önerim kitin içindeki araçlar az parçalı kısmen detaylı kitler öncelikle bu modelleri ayrı bir şekilde yavaş yavaş yapmaya başlayın. Montajın, boyamanin, eskitmenin acemiliğini bu kitler üzerinde atın. Biraz tecrübe kazandıktan sonra tekrar bir gözden geçirin planlarınızı. Kendinizi hazır hissediyorsanız kit içerisindeki araçlardan tekrar alın ve bu şekilde başlayın dioramanıza. Bu şekilde sizin için çok daha faydalı olacağını düşünüyorum. Amacım şevkinizi kırmak değildir yanlış anlamayın lütfen. Fazlaca yazdım kusura bakmayın.. Kolaylıklar dilerim.

On 04.05.2020 at 07:24, Aydın Kaynak yazdı:

Kolay gelsin ...

Teşekkür ederim Aydın Bey.

On 04.05.2020 at 07:47, ismet güralp yazdı:

Figür boyamak zordur. İnternetten bolca video var. Basit ipuçlarıyla güzel sonuçlar alırsınız.

Evet. Devamlı takip ediyorum İsmet Bey.Az çok da tecrübeliyim sizler kadar olmasa da. Bakalım ne çıkacak. Adım adım paylaşmaya çalışacağım.

On 04.05.2020 at 11:31, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Cesaretinizi çok sevdim. Şu an ben bu dioramaya başlayamam mesela. Elinizdeki akriliklerin markası nedir?

Cahil cesareti diyelim Kürşat Bey. Akrilikler genelde Vallejo ve bir şekilde elime geçen Italieri'nin boyaları

On 04.05.2020 at 19:18, Bayram KOÇER yazdı:

Size önerim kitin içindeki araçlar az parçalı kısmen detaylı kitler öncelikle bu modelleri ayrı bir şekilde yavaş yavaş yapmaya başlayın. Montajın, boyamanin, eskitmenin acemiliğini bu kitler üzerinde atın. Biraz tecrübe kazandıktan sonra tekrar bir gözden geçirin planlarınızı. Kendinizi hazır hissediyorsanız kit içerisindeki araçlardan tekrar alın ve bu şekilde başlayın dioramanıza. Bu şekilde sizin için çok daha faydalı olacağını düşünüyorum. Amacım şevkinizi kırmak değildir yanlış anlamayın lütfen. Fazlaca yazdım kusura bakmayın.. Kolaylıklar dilerim.

Çok teşekkür ederim Bayram Bey. Tavsiyeleriniz çok değerli. Bende aynı şekilde düşündüm. Önce modelleri yapıp, montaj, boyama, eskitmesini yapacağım. Tabi adım adım burada paylaşarak. Ancak sizin tecrübeleriniz de olduğu gibi, bende çok eskiden başlayıp bitiremediğim bir hayalimi tekrar elime aldım. Yani yıllar önce denediğim ancak yapamadığım 1/72'lik bir diaroma. Son iki aydır, üzerimdeki yaklaşık 7 yıllık pası atmaya çalışıyorum :) Bakalım... Yavaş yavaş. Tekrar teşekkür ederim.

On 04.05.2020 at 13:15, Bulut Solmaz yazdı:

Tavsiyem yüzle fazla uğraşmayın 2 ton yeterli olacaktır. Figürlerde neredeyse ayrıntı olmadığına eminim. verilen renklerde üniformaları boyarsınız. bir yıkama size yetecektir. Ama mutlaka ayaklardaki düz kaideleri kesin atın. Gerçekçiliğe çok büyük bir darbe onlar.

Teşekkürler Bulut Bey. Aynen uygulayacağım. 2 ton tavsiyesi çok iyi oldu. haklısınız, çok fazla ton işi iyice karıştıracak.

On 04.05.2020 at 14:28, Mustafa Arabacı yazdı:

Son olarak fırça seçimiyle ilgili genel bir yanlışı düzeltmek isterim. Çok ince fırçalar, örneğin 0/3, 0/2 ile küçük ölçek figür boyamak doğru değil. Bu fırçalar genellikle küçük detaylar için, genelde gözle boyamak için uygun. Bunlar yerine gövdesi boya tutan, ucu sivriliğini kaybetmeyen kaliteli samur fırçaları öneririm.

Evet Mustafa Bey öyleymiş. Tavsiyenizden sonra biraz daha detaylı inceledim videoları. Dediğiniz gibi kalın fırça daha uygun.

Teşekkür ederim.

Basit bir ipucu olarak, figürlerde ana boyamalar ( üniforma, çizme, kemer, silah vb.)  ve yıkama sonrası, ortam renklerini kullanarak çok yumuşak ve ince kıllı düz fırça ile kuru fırçalama yaparak gölgeleme ve ışık oyunları, hat, sınır ve çizgileri belirginleştirerek figürü daha ortaya çıkarır. 

Evet. Bu yüzden tercih etmiştim ikisinide.

Bir saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

ama biraz koyu boyalar ve açmak lazım

Yani normal kıvamından (süt) daha da mı fazla açmak lazım diyorsunuz Kürşat Bey?

47 dakika önce, ismet güralp yazdı:

Basit bir ipucu olarak, figürlerde ana boyamalar ( üniforma, çizme, kemer, silah vb.)  ve yıkama sonrası, ortam renklerini kullanarak çok yumuşak ve ince kıllı düz fırça ile kuru fırçalama yaparak gölgeleme ve ışık oyunları, hat, sınır ve çizgileri belirginleştirerek figürü daha ortaya çıkarır.

Tamam İsmet Bey. Teşekkür ederim. O kısma gelince yine detaylı fikirlerinizi alırım.

11 dakika önce, Sait yazdı:

Evet. Bu yüzden tercih etmiştim ikisinide.

Yani normal kıvamından (süt) daha da mı fazla açmak lazım diyorsunuz Kürşat Bey?

Yok ton olarak koyular. Uygun renkleri ekleyerek tonu açmak lazım. Vallejo boyalarda 2 damla sarı boyaya 1 damla beyaz ekliyorsam Italeri boyada 2 damlaya 2 damla eklemiştim. Uzun zamandır fırçayla boyama yapmamıştım bak heveslendirdiniz beni.

Sait kolay gelsin :) Ustalar zaten gayet güzel tavsiyelerde bulunmuşlar.  Boya ile ilgili olarak Citadel marka boyalar da aklının bir kenarında dursun, hatta ulaşabiliyorsan al stokta dursun. Genelde figür için tavsiye edilir ama detay boyama için çok etkili bir boya serisi bence.

Montaj-boyama ile ilgili de naçizane tavsiyem birleşim izi olacak veya boyadan sonra montajı zor olacak parçaları montajdan sonra boyamak olsun. Boyamadan sonra parça yapıştırma içinde plastik yapıştırıcısı (Tamiya yeşil kafa benzeri) yerin Japon/süper/CA yapıştırıcısını tercih etmek doğru olur. CA yapıştırıcı çok faydalı ama dikkatli kullanmazsan tüm modeli mahvetme potansiyeline de sahip :) 

Tekrar kolay gelsin :) 

Sağ olun komutanım.

3 saat önce, Fatih Taş yazdı:

Montaj-boyama ile ilgili de naçizane tavsiyem birleşim izi olacak veya boyadan sonra montajı zor olacak parçaları montajdan sonra boyamak olsun.

Standart olarak yaptığım uygulama bu. Ancak bu uygulamada da yapıştırırken büyük sıkıntı çıkıyordu. Problemi dediğiniz gibi  Japon/süper/CA yapıştırıcı ile aşmaya çalışacağım.

Teşekkür ederim.

20 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Aman dikkat, Japon'u çok dikkatli kullanın. Kürdan ucu bu işi için idealdir. 

Bulut hocam kürdan japon için bence fazla iri. Ben 0.3 mmlik bir telin ucunu çok az kıvırarak kullanıyorum ve kesinlikle mükemmel sonuç alıyorum kürdana göre :) size de tavsiye ederim.

2 saat önce, Bayram KOÇER yazdı:

Bulut hocam kürdan japon için bence fazla iri. Ben 0.3 mmlik bir telin ucunu çok az kıvırarak kullanıyorum ve kesinlikle mükemmel sonuç alıyorum kürdana göre :) size de tavsiye ederim.

İyi fikirmiş, kürdan kullanmak yerine birdahakine denicem bunu :) 

Tekrar merhaba,

IMG_20200503_010236

Bu Tiger 1 için iyi bir referans resmi olan var mı?

Renklendirme maksadıyla.

İnternet'te istediğim gibi bir referans bulamadım.

WW2 1944 Battle of Malinava.

217 numaralı tank 

Malinava savaşında yer almış. Üstünde kış kamuflajı var.

526a5a51aae58987ba9e7d02f55c95d9.jpg

The Firing Line, North of Malinava Latvia, 22nd July 1944 by David Pentland. (P)

The Firing Line, North of Malinava Latvia, 22nd July 1944 by David Pentland. (P)

ab8f697af9a592c063d9cec7a7b5602d.jpg

Farklı kaynaklardan rengi direkt Dunkelgelb gözüküyor. 

PMA-331.JPG

s-l300.jpg

1944 yılının kamuflaj renklerine bakarsak doğu cephesinde Dunkelgelb (koyu sarı) ve üzerine sahada uygulanan Olivgrün (zeytin yeşili) atıldığını görüyoruz. Yani ilk verdiğim paylaşımdaki kamo da gayet doğru olur.

Tekrardan merhaba,

Italieri'nin "1944 Battle of Malinava" setine devam.

Toplam 4 tankın ikisinin montajı bitti, Daha önce belirttiğim gibi tanklar hızlı birleştirme. 10/15 parçadan oluşan 1 tank. Ancak detaylı. Detaylar gövdenin üstünde monteli ve dışa detay şeklinde. Daha önce söylediğim gibi detayları tankların üstünde boyayacağım (zaten başka çarede yok. Kürşat Beyin diğer bir yol olarak önerdiği parçayı söküp/kazıyıp boyamak riskli geldi).

Boya aşamalarına gelince;

IMG_20200515_202506

Montajdan sonra hem deneme hemde yeni başlayanlara da referans olması maksadıyla tankın birine astar boya uygulayarak diğerine ise astar uygulamadan ana boyaya başlamaya karar verdim. (Birleştirmeden önce parçalar ılık sabunlu suyla yıkandı).

Astar olarak Tamiya'nın Surface Primer (L) modelini kullandım. Daha önce her şeyi fırça ile yapmaya çalışan biri olarak çok pratik geldi. Ancak kuruması neredeyse 1 saati alıyor. Resimde tam kurumamış hali var.

Daha sonra, biri astar boyalı diğeri boyasız tanklara ana rengi attım. Ana renk olarak Vallejo'nun akrilik flat sand boyasını kullandım.

Ana boyadan sonra ki halleri;

IMG_20200515_224733 IMG_20200515_224748

Aradaki ton farkı boyalar iyice kuruduktan sonra kalktı.

Bu arada, astar kullanılan modelde ana boyanın daha iyi tutunduğunu söyleyebilirim. Detaylarında korktuğum kadar kaybolmadığını gözlemledim. Birde renk kontrastından dolayı ana boyanın kapatıcılığı daha kolay anlaşılıyor.

Efendim,

Şimdi geldik detayları boyamaya.

Burada siz değerli ustalarımın kıymetli katkılarına ihtiyacım var. Acaba nasıl boyayabilirim?

Çok ince fırçayla boyasam bile mutlaka taşmalar olacak ve gövdede ana boyanın üstüne taşacak. Onları çıkarmaya uğraşırken hem ana boyayı hemde detay boyasını mahvedeceğim.

Var mı bir tavsiyeniz? veya bir teknik mevcut mudur?

Teşekkür ederim.

Not: Fırça kullanıyorum. Boya olarak da Italieri ve Vallejo akrilik.