Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Kadir Engin İLGÜN

1/24 | Volvo FH4 25. Yıl | İtaleri | Kadir Engin İLGÜN

Recommended Posts

On 5/13/2020 at 9:10 AM, Enes ÇALDIR said:

Kusura bakmayın benim hatam :) tabiki terimler zamanla oturuyor.

Yağlı boyayı terebentin ile çok inceltip uygulayabileceğiniz bir teknik. Bu teknik için ayrıca özel ürünler de piyasada mevcut.

Merhabalar, mevcut bir konudan uzak bir soru olacak ama, tamiya panel line veya yağlı boya ile wash yaptıktan sonra, silme işlemi için de terebentin kullanmamız gerekir mi? Paylaştığınız videoda yağlı boya için kuru bir bez/havlu peçete/havlu vb. kullanırken, tamiya panel line için yine MiG wash incelticisini kullandı. Bunun yerine terebentin de iş görür mü? Şimdiden teşekkürler

Boya işleri bittikten sonra bir iki kat parlak yada satin vernik uygulamakta fayda var. Bu vernik tabakası hem wash işlemi sonrası silme işlerini kolaylaştıracak hem de boyanın terebentin gibi incelticilerden zarar görmemesini sağlayacaktır.

Elinizin altında bu işler için biraz terebentin yada tamiya X-20 enamel thinner olursa tamiya panel liner veya mig productions ürünlerini kolayca temizleyebilirsiniz. Zaten bu ürünler yağlıboya tabanlı olduğu için hepsi üç aşağı beş yukarı birbirine yakın tavırlar sergileyecektir. Ürünler arasındaki farkı zaman içinde tecrübe ile edinirsiniz. Ben de genelde elimin altında ne varsa kullanıyorum.

Ayrıca panel liner gibi ürünleri kullanmadan önce güzelce çalkalamakta fayda var. Ben uyguladıktan sonra bir kulak temizleme çöpünü tamiya X-20 içine batırıp fazla wash'ı siliyorum. Uçaklarda bu uygulama hava akışı yönünde olursa daha hoş bir görüntü sağlanıyor. :)

Eğer sadece kalıp iziyse zımparanın yeterli olması lazım, birleşme iziyse çok ince macun uygulayabilirsiniz. Fazlalığını da inceltici ile nemlendirilmiş bir kulak çubuğuyla temizlerseniz zımpara işi de minimum olur. Boyamalar çok başarılı bu arada, çok güzel gözüküyor.. Yıkama ile daha da güzel gözükecek :) 

Bence yavaş yavaş ama güzel ilerleyen bir proje. Ben kalıp izlerini zımparalamadan önce maket bıçağı ile yatay eksende aşındırarak temizliyorum. Zımpara ile yüzeye yediriyorum.

Aşağıdaki video faydalı olabilir :)

Ayrıca şasi - karoser birleşimini yapmadan önce drybrushing tekniği ile detayları daha da belirgin bir hale getirebilirsiniz. Şasi rengi siyah olduğu için burada açık gri veya metalik bir renk kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kurşun kalem ile detayları belirginleştirmekte fayda var. Bu teknikler ile ilgili videoları da aşağıya bırakıyorum :) (kurşun kalem ile ilgili şimdilik bulamadım ama bulunca ekleyeceğim)

Selamlar @Enes ÇALDIR

Bende maket bicagi ve zimparayla kaybetmeye calisiyorum izleri fakat yuzde yuz bir sonuc vermiyor yine belli oluyo :(

Bugun biraz daha vakit ayirarak modelin depolari ve arka camurluklarini yerlestirdim. 

On camurluklari daha sonra takicam cunki önler uzun biraz ve sasenin tum yuku binecegi icin yamulurlar diye tereddut ediyorum. Alt destek ustune koysam diye dusundum ama kazara dusme sonucu kirilabilir o yuzden risk almamak daha doğru benim icin :)

Sasenin duz olmasi cok onemliydi ve simdi de milimetrik hesaplarla (kendi çapımda) camurluklari taktim. Umarik guzel gorunuyodur. 

Sonraki adimlarda da lastikler ve ardindan ic mekana dogru ilerleyecegim insallah :)

IMG_20200521_020215 IMG_20200521_015812

Italeri'nin çekici modellerinde şasenin oturmaması meşhur hatta olağan bir durumdur :)  Ak koyun kara koyun, kupayı oturtmaya çalışırken ortaya çıkacak :) Elinden geldiğince düz monte etmen tabi ki işini kolaylaştıracaktır. İlk defa tekerlekli araç yaparken buna pek dikkat edilmiyor genelde ve ortaya 4 tekeri yere basamayan modeller çıkıyor maalesef. Senin buna önem vermiş olman iyi bir gelişme...  Kolay gelsin... 

Selam herkese, 

Bugun jant ve tekerlekleri birlestirecegim fakat saseye nasil monte edecegimi bilemedim internette ve youtube da arastirdim bi bilgi bulamadim yardiminizi bekliyorum :)

Konu basligini duzeltmeyi nasil yapacagim o konu hakkinda da bir yol gosterirseniz sevinirim :)

Tesekkurler

14 dakika önce, Kadir Engin İLGÜN yazdı:

Selam herkese, 

Bugun jant ve tekerlekleri birlestirecegim fakat saseye nasil monte edecegimi bilemedim internette ve youtube da arastirdim bi bilgi bulamadim yardiminizi bekliyorum :)

Konu basligini duzeltmeyi nasil yapacagim o konu hakkinda da bir yol gosterirseniz sevinirim :)

Tesekkurler

Konunun ilk iletisinin sol altında yer alan düzenle butonuna tıklayacaksın.

IMG_20200523_013535

IMG_20200523_013506

IMG_20200523_013753

IMG_20200523_013651

IMG_20200523_013712

Herkese hayirli sabahlar. 

Bugun modelimizi 4 ayak ustune kaldirabildik cok sukur :) sasemizin duz olmasi sebebiyle pek bi zorluk cekmeden balans ayari ile zaman kaybetmeden lastik jant takimlarimizi monte ettik. Aks kafasina oturan contalar biraz genis geldi haliyle oturmadilar yerlerine. O sorunu da contalari aks kafasina yapistirici ile sabitleyerek tekerlerimiz donebilir hareket edebilir vaziyette sabitledik. On jantlarin kapaklarini takmadim kabin ile ayni renk mi olacagi yada jant rengi ile ayni ton gri mi olsa tam karar veremedim. Orjinalleri kabin ile ayni renk oluyor. Kabinimizde gri olacak gerci aslinda pek de bi fark olmayacak gibi ama firca ile boyamak istemiyorum goz onunde olacak detaylari. Kafamin icinde konusup duruyorum boyle :) kararimi verdim sayilir kabin boyamasi yapılacağı sirada jant kapaklarimizi da boyayacagim. Umarim guzel gorunuyordur. Dort tekerin orantili olarak yere basmasi gercekten mutluluk verici :)

Sira kabin icine geliyor hadi hayırlısı :)

Vay güzel iş, tebrik ederim... Kabinde camlara çok dikkat et. Kabini kapatırken camların iç yüzeyinde parmak izi kalmadığından emin ol. Ya maskele ya da montajını mümkün olduğunca en sona bırak. Farların sinyallerin içlerini çok ince dikkatli boya, far camlarını monte ederken japon kullanma, yapıştırıcıyı çok az sür, farların içindeki boya kurumadan far camlarını monte etme, far camlarını dıştan değil içten, iyice incelterek boya; şeffaflık olsun. Normalde farlar için şeffaf (clear) boya kullanılır, eğer ondan yoksa elinde dediğim gibi yaparsın, daha çok inceltirsin...  Farlardan camlardan bu kadar bahsetmemin nedeni; onlar kötü olursa modelin geri kalanının nasıl göründüğünün pek önemi kalmıyor çünkü :)