Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Kadir Engin İLGÜN

1/24 | Volvo FH4 25. Yıl | İtaleri | Kadir Engin İLGÜN

Recommended Posts

Elinize sağlık. Güzel gidiyor.

Diğer arkadaşların söylediği taşma konularının yanında çoğu parçada kalıp ayırma kısımlarındaki izler duruyor. Bu izler de ister istemez gerçeklik duygusunu kırıyor.

Naçizane tavsiyem tesviyeden tam olarak emin olup öyle boyaya geçmektir. Benim bu yüzden alkolde boya söküp yeniden tesviyeye döndüğüm zamanlar oldu :D

Iyi geceler herkese. 

Sahuru beklerken mesai devam ediyor tabii.. :)

IMG_20200512_013555

IMG_20200512_013657

IMG_20200512_013643

IMG_20200512_022807

IMG_20200512_022842

Sase ve alt takim bitti diyebilirim Allaha sukur. Simdi ise daha zorlu detayli bir bolume gectim. Motor blogunu topladim ve kurumaya biraktim. Eksik boya da elime ulastiginda kaldigim yerden devam edicem. Bu adimda gozunuze carpan eksiklikler veya 'şöyle yapsan daha iyi olur' dediginiz yerler var ise degerli goruslerinizi bekliyorum iyi forumlar :)

Blok rengi ok de alternator vb yan üniteleri metal aluminyum renklerinde ona dikkat et. Bir de kuru fırça ile bloktaki ve şasideki detayları öne çıkar...

Tohtor bone?  Adamı referans diye modelden soğutacan...😂😂😂😂

11 dakika önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Peki motor bloğu gerçeğe uygun olarak detaylandıracak mısınız?

images?q=tbn:ANd9GcT1WGsKWUD1DeiyY2oX90I

Arkadaşlar sağolsunlar gereken tavsiyeleri vermişler, bir kürek toprak da ben atayım :)  Görünüp görünmediğine bakmaksızın üzerinde kalıp izi olan her parçayı temizlemek düzeltmek gerekir. Özellikle metalik boya vurduğun zaman bu temizlenmeyen kalıp izleri çok göze batıyor. Ön salıncaklarda, rotillerde, hava körüklerinde, hava tankındaki kalıp izleri için yapacak birşey yok, ya temizleyip yeniden boyarsın ya da sineye çekeriz ilk modelin günahı olmaz diyerekten :)  Maket bıçağı ile o izleri kazıdıktan sonra 400-600 artık ne varsa elde, zımpara ile üzerinden geçmek gerekir. Çok kalın zımpara ile yaparsan yüzeyi bozarsın en fazla 400 kafidir bence. Sonrasında 1000-1500 zımpara ile daha pürüzsüz bir yüzey elde etmek de mümkün...

İnce boyama işleri zamanla oturacaktır elin alışacaktır, yine de olabildiğince dikkatli boyamaya gayret et. Kabin içinde çok ince boyama işleri olacak bundan sonra, kapı kollarındaki kromajları, düğmeleri tek tek görmek isteriz yani, nasıl olsa içeride kalacak diye özenmemezlik etme sakın :) 

Hayirli geceler 

Yorumlarinizi sevinerek zevkle ve heyecanla okuyorum :) ve inanin ilk maketim olmasina ragmen ilk deneyimim olmasina rağmen bi an once yapayım yapiskani surup birlestireyim gitsin diye dusunmuyorum kılı kırk yariyorum diyebilirim. En ufak parcayi bile yerine oturtmadan yapıştırmadan once 10 kere deneme yapiyorum. Tasmamasi icin azami ozen gosteriyorum. Detaylar cok onemli sizlerinde belirttigi gibi. Detaylara onem vermezsem eger model çöp olacak bunun da artik gayet bilincindeyim. Kalip izlerini de olabildigince ortadan kaldirmaya calisiyorum fakat sizler gibi ustalarimin gozunden kesinlikle kacmiyor tabii :)

Motor blogunu da asagidaki gibi boyadim benim icime sindi. Fakat gri tonlu boyam gelmedi henuz o yuzden gri renk olacak parçalar simdilik beklemede. Umarim sizinde hosunuza gider :)

IMG_20200512_162814

IMG_20200512_162827

IMG-20200513-WA0000

IMG-20200513-WA0002

15893187270675218803005229063587

5 saat önce, Kadir Engin İLGÜN yazdı:

Enes bey wash yapmak terimini bilmiyorum daha detayli bilgi verebilirmisiniz. Sanırım terimleri de ogrenmem zaman alicak :)

Kusura bakmayın benim hatam :) tabiki terimler zamanla oturuyor.

Yağlı boyayı terebentin ile çok inceltip uygulayabileceğiniz bir teknik. Bu teknik için ayrıca özel ürünler de piyasada mevcut.

Şu video faydalı olacaktır;