Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Kadir Engin İLGÜN

1/24 | Volvo FH4 25. Yıl | İtaleri | Kadir Engin İLGÜN

Recommended Posts

Herkese merhabalar,

öncelikle herkese hayırlı ramazanlar diler tüm insanlığa hayırlara vesile olmasını dilerim.

yıllardır benim için bir hayal italeri çekici modellerinden birine sahip olmak üzereyim.model başlıkta da belirttiğim gibi volvo fh4 modeli.

bu forumu da uzun yıllardır misafir olarak takip ediyorum yapılan işler için herkesi tebrik ediyorum zira oldukça güzel ve harika modelleri ustalıkla yapiyorsunuz.

bu kit benim ilk modelim olucak ve bilgi konusunda da sıfırım.forumda da yeniyim henüz bugün kayıt oldum.

sizlerden ricam eğer mümkünse bana bu yolda bilgi ve tecrübelerinizle yardımcı olmanız :)

1) hiç bir malzeme alet edevat'a sahip değilim nerden ve nasıl temin ederim

2) hangi malzemelere ihtiyacım olacak.

3) model kutudan boyasız çıkıyormuş sanırım. boyama işlemi için hangi malzemeler gerekli ve boya konusunda ince işçilikler için fırça, kabin için ise sprey kullanmayı düşünüyorum. Sizin bilgi ve tecrübelerinize dayanarak nasıl bir yol izlemeliyim?

teşekkürler

şimdilik aklıma gelen ve kafama takılan konular bunlar değerli cevaplarınızı bekliyorum :)

lYKLeOEPRzbmNn1R5stX3sF4V6Wt37yh4R1Rnbql.jpeg

Foruma hoşgeldiniz, sizede hayırlı ramazanlar.

Maket mağazalarından veya internetten temin edebilirsiniz. Maketistan hobimodels hobby time kalyonmodel vb bir sürü internet sitesi bulunmakta.

Öncelikle maket bıçağı(kreutar bıçağı isimli olanlar çok daha kullanışlı), yapıştırıcı(tamiyanın yeşil başlıklı yapıştırıcısını önerebilirim), zımpara kağıdı(nalburdan çok daha uygun fiyata alınabilir) ve putty isimli macun birleşim yerlerini kapamak için alınabilir.

Tabi ihtiyacınız doğrultusunda başka malzemelerde bunlara eklenebilir.

Ben enamel boya kullanıyorum tinerle inceltilmesi geç kuruması gibi eksi yönleri var forumda genelde fırça için vallejo marka akrilik boyaları tavsiye ediyorlar birde revellin aqua serisi var.

Sprey boya olarakta tamiyanın sprey boyalarına bakabilirsiniz.

Birde boya üstüne vernik ihtiyacınız olacak. 

Bende forumda yeniyim aklıma gelenleri yazdım daha tecrübeli arkadaşlarda görünce yazacaklardır forumda arayarakta gerekli malzemelerle ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

4 saat önce, Ersel yazdı:

Foruma hoşgeldiniz, sizede hayırlı ramazanlar.

Maket mağazalarından veya internetten temin edebilirsiniz. Maketistan hobimodels hobby time kalyonmodel vb bir sürü internet sitesi bulunmakta.

Öncelikle maket bıçağı(kreutar bıçağı isimli olanlar çok daha kullanışlı), yapıştırıcı(tamiyanın yeşil başlıklı yapıştırıcısını önerebilirim), zımpara kağıdı(nalburdan çok daha uygun fiyata alınabilir) ve putty isimli macun birleşim yerlerini kapamak için alınabilir.

Tabi ihtiyacınız doğrultusunda başka malzemelerde bunlara eklenebilir.

Ben enamel boya kullanıyorum tinerle inceltilmesi geç kuruması gibi eksi yönleri var forumda genelde fırça için vallejo marka akrilik boyaları tavsiye ediyorlar birde revellin aqua serisi var.

Sprey boya olarakta tamiyanın sprey boyalarına bakabilirsiniz.

Birde boya üstüne vernik ihtiyacınız olacak. 

Bende forumda yeniyim aklıma gelenleri yazdım daha tecrübeli arkadaşlarda görünce yazacaklardır forumda arayarakta gerekli malzemelerle ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Selamlar tekrardan, 

Bahsettiginiz urunlere baktim ve malzeme listesi cikardim :)

Yalniz kafama takilan macun konusu oldu. Model yapiminda hangi asamalarda macun gereksinimi duyuluyor. Youtube da birkac yapim videolarina baktim fakat macun kullanmadilar. Bu konu hakkinda da degerli bilgilerinizi bekliyorum :)

Ben motosiklet maketi yaptım ve grenajları ortadan ikiye bölünmüş şekilde 2 parça halinde çıkıyordu ve o parçaları yapıştırdıktan sonra gözüken birleşim yerlerini ve oluşan kot farkını kapatmak için kullandım sizin kitte durum nasıldır bilmiyorum.

Ben tamiya white putty kullandım ama kullanım alanına göre farklı ürünler tercih edebilirsiniz.

Burda kullandığı ürün kanalıda öneririm gerçekten çok güzel işler çıkartıyor.

Dediğim gibi bende hobide yeni olduğum için çok tecrübeli sayılmam ama geçen gün Kaan bey baya açıklayıcı bir yazı yazmıştı:

On 14.04.2020 at 20:58, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Maketlerde iki ayrı parçanın birleştiği yerde oluşan çizgilerden görünür yerlerde olanları yok etmek gerekir. Bu amaçla putty, macun, eritilmiş plastik, japon yapıştırıcı kullanılabilir. 

Uzun uzun yazmak yerine görsel olarak izleyebileceğiniz youtube vidyoları atayım biraz.

Vallejo Plastic Putty:

Bu vidyoyu zaten izlemişsinizdir. Ben boşluk kısmına bol bol sürüp az sulandırılmış fırçayla fazlalığı alıyorum. Tek sıkıntısı kuruyunca çökme yapması.

Erimiş Plastik:

Tamiya yeşil kafa bildiğimiz gibi plastiği eriterek birbirine yapıştırır. Bu özelliğinden faydalanarak plastik ağacının artık parçalarını ufak ufak bölüp Tamiya yeşil kafa içerisinde eriterek kendi plastik macununuzu yapabilirisiniz. Bu şekilde modelin plastiğiyle aynı malzemeyi kullandığınız için daha sağlam bir yapı oluşturursunuz. Kötü yanı Tamiya yeşil kafa pahalı bir ürün ve bu şekilde harcanmış olur. Bu vidyo nasıl yapılır ve kullanılır anlatıyor.

Ben Tamiya yeşil kafayı harcamamak için kendim ona benzer bir yapıştırıcı yapıyorum. Bunu bana Hakan Karlı öğretti. Tamiya yeşil kafa %90 butyl asetat %10 asetondan oluşuyor. Ben 1 litre etil asetat ve 100 cc aseton alıp doğru oranda birleştiriyorum. Tamiya yeşil kafa ile aynı etkiyi gösteriyor ve 1 litre bu karışım o küçük yeşil kafa ile aynı fiyata geliyor. Bol bol spru eritip kendi putty mi yapıyorum. Tek sıkıntı kötü kokması.

Aşağıdaki vidyo da çok güzel anlatıyor benzer bir işlemi.

Japon Yapıştırıcısı:

Benim çok kullandığım bir yöntemdir. Boşlukları güzel doldurur ve zımparaya da gelir. Tek sıkıntı düzgün kullanılmazsa bir yerlerde birikir ve elinize değerse iz bırakır. Yine aşağıdaki vidyo japon kullanımını anlatıyor:

Yine de hepsini uygulamadan sadece izleyerek bir şeyler öğrenemeyiz. İlk maketlerde hee yöntemi deneyip kendinize uyanı bulabilirsiniz.

Dostum hevesini kırıyormuşum gibi düşünme ama yerinde olsam böylesine detaylı, pahalı ve temin edilmesi zor bir modelle başlamazdım hobiye, ki ilk başladığımda yaptığım hatalardan birisiydi bu. 

Bir iki tane çıtır çerez sivil model üzerinde ter atıp, sonra bu koca oğlana girişirsen bence daha keyifli olur senin için; gerekli malzemelerini de temin etmiş olursun, biraz da elin alışır daha kolay olur senin için... 

Ben ilk başladığımda gidip 1/350 ölçek Yamato savaş gemisi yapmıştım, 110 cm uzunluğunda epeyce detaylı bir modeldi, o zamanki bakış açıma göre güzel olmuştu, altından kalkabildiğimi düşünmüştüm ama şu anda o kutuyu açtığıma pişmanım, keşke şu anki deneyimimle, şu anki malzeme imkanlarımla yapsaymışım bu modeli diyorum. Neden? Çünkü böyle kalburüstü modeller, üzerinde acemilik atmaya kıyamayacağımız kadar güzel ve özel modeller, bence... 

Ha ben yapmak istiyorum diyorsan da karar senindir elbette, kolay gelsin derim...

Bir saat önce, Ahmet Gürkan yazdı:

Dostum hevesini kırıyormuşum gibi düşünme ama yerinde olsam böylesine detaylı, pahalı ve temin edilmesi zor bir modelle başlamazdım hobiye, ki ilk başladığımda yaptığım hatalardan birisiydi bu. 

Bir iki tane çıtır çerez sivil model üzerinde ter atıp, sonra bu koca oğlana girişirsen bence daha keyifli olur senin için; gerekli malzemelerini de temin etmiş olursun, biraz da elin alışır daha kolay olur senin için... 

Ben ilk başladığımda gidip 1/350 ölçek Yamato savaş gemisi yapmıştım, 110 cm uzunluğunda epeyce detaylı bir modeldi, o zamanki bakış açıma göre güzel olmuştu, altından kalkabildiğimi düşünmüştüm ama şu anda o kutuyu açtığıma pişmanım, keşke şu anki deneyimimle, şu anki malzeme imkanlarımla yapsaymışım bu modeli diyorum. Neden? Çünkü böyle kalburüstü modeller, üzerinde acemilik atmaya kıyamayacağımız kadar güzel ve özel modeller, bence... 

Ha ben yapmak istiyorum diyorsan da karar senindir elbette, kolay gelsin derim...

Ahmet abi selamlar, 

Goruslerin bilgi ve tecrubeleriniz benim icin onemli gerçekten. Fakat tavsiyelirini okudugumda icgudusel olarak devreye heves giriyor bende 🙈

Benim ailem atadan gelme tır soforlugu yapmaktalar o yüzden kamyon ve tir alarak bu ise baslamak istedim. 

Severek yapacağım icin ustesinden gelebilirim diye umit ediyorum ve desteklerinizi de esirgemeyeceginizi hissediyorum :)

Benim aklımdan geçeni Ahmet yazmış. Artık bu hobi çok pahalı. Bir modeli sıfırdan yapmak daha önce elinizde modelcilik malzemesi yoksa en az 1000 lira masraf çıkartıyor. Modele verdiğiniz para da cabası. Tabii olarak hobiden aldığımız zevk paha biçilemez ama modelciliğin de bazı gerçekleri var.

Bu gerçeklerden bahsetmek gerekirse eğer öncelikle hobiye başlayan yüz kişiden sadece bir tanesi inanılmaz yetenekli çıkıyor. Kalanıysa model yaptıkça kendisini geliştiriyor. Buna örnek olarak Mustafa Dombay'ı verebiliriz. İlk modelinde bile benim şu anki halimden on kat güzel model yapmıştır. Yani sizde bu tür özel ve nadir bir yetenek yoksa -ki kesin yoktur demiyorum belki de tır modellerini çok sevdiğiniz için inanılmaz bir iş çıkartacaksınız- ama tecrübeme göre yüzde 99 bu tür bir işçilik ortaya koymayacaksınız. Şimdi bu kadar masrafı belirsiz bir sonuç için harcamaktansa daha ucuz bir model alıp deneme amaçlı kullanıp durum nedir bir bakmak daha mantıklı bence. Eksik yönlerinizi bu deneme modelinde görüp o eksikleri nasıl kapatacağınızı öğrenir ve tırınıza daha hazırlıklı başlayabilirsiniz.

Guzel ve iyi dilekleriniz icin tesekkur ederim Kaan bey. 

Sanirim sevdigim ve yillardir hayalini kurdugum icin bu modele odaklandim ve yapabilirim diye dusunuyorum. Fakat siz buyuklerim soyledikleriniz ve tavsiyelerinizde cok haklisiniz. Umarim hersey yolunda gider ve cok guzel olur :)

2 saat önce, Kadir Engin İLGÜN yazdı:

Ahmet abi selamlar, 

Goruslerin bilgi ve tecrubeleriniz benim icin onemli gerçekten. Fakat tavsiyelirini okudugumda icgudusel olarak devreye heves giriyor bende 🙈

Benim ailem atadan gelme tır soforlugu yapmaktalar o yüzden kamyon ve tir alarak bu ise baslamak istedim. 

Severek yapacağım icin ustesinden gelebilirim diye umit ediyorum ve desteklerinizi de esirgemeyeceginizi hissediyorum :)

Tabi ki destek konusunda elimizden geleni yapmaya hazırız, forumun en büyük amacı yardım ve paylaşım.

Ben de özellikle çekicileri çok severim, kamyon-otobüs de ilgi alanıma giriyor ama çekicilerin yeri ayrı, elimden geldiğince destek olurum elbette. 

Madem öyle diyorsun, başla bakalım :) 

Elindeki çok güzel bir maket, motor şasi detayı olan mükemmel bir maket, acele etmeden adım adım yap, bol bol youtube da yapım videoları izle, buradan da sor soruştur elbette... Hevesin aynı zamanda senin için dezavantaj olacaktır, bir an evvel yapıp bitireyim karşısına geçip seyredeyim diyorsundur :) 

Ama bir tavsiye daha, eğer temin imkanın varsa, bütçen de uygunsa bu kitlerden bir tane daha al koy kenara, ileride çok daha güzellerini yapabilir duruma geleceğin günler için, kötü gün stoğu :) 

Mesajımda bahsettiğim o gemi maketinden keşke 1 tane daha alsaymışım o zamanlar diyorum kendi kendime... 3 sene evvel 250-280 liraydı o maket, şu anda 800-1000 lira falan, istesem de alamıyorum yani :) 

Merhaba,

Arkadaşlara katılıyorum. İlk başta size yoracak bir set seçmişsiniz. Ama sizin kararınız, ve bu iş yapmadan öğrenilmiyor.

Forumdaki Çağıl arkadaş sağolsun yeni başlayanlar için güzel bir başlangıç video serisi yapıyor. Ben onu sizinle paylaşayım.

Sayfayı kasmasın diye linkleri kod olarak vereceğim.

https://www.youtube.com/watch?v=Eq8WA_Bn5d8
https://www.youtube.com/watch?v=3hy9y--jn6E
https://www.youtube.com/watch?v=0p5x3SrdcIc

gerekli alet edevat, vernik vs gibi Sorularınızın cevabı forumda yakın zamanda bir kaç defa geçti. Gönül isterdiki zamanım olsun onlara sizi yönlendireyim ama malesef biraz zaman sorunum var. Ama arkadaşlar güzel bir başlangıç yapmışlar. Ersel beyde bir kaç güzel video paylaşmış. Yukarıdaki videolarda da var.

Sivil araç yapmak boya aşamasında biraz argümanımızı değiştiriyor. 1/72-48 yada 35 ölçekte Bir tank, uçak yapsanız size fırça ile de güzel işler başarırsınız derdim ama işe sivil araç girince işin rengi değişiyor. Üstelik de istediğiniz aracın ölçeği 1/24 ise. Sivil aracı fırça ile boyamak.... çok ama çok zordur. Olmaz demiyorum ama bizim yaptığımız modellerden de zor. Size tavsiyem Air Brush ve oto akrilik boyaları kullanmanız yönünde olacaktır. Bunu yapamıyorsanız Sprey boyalar işe karışıyor. Hangi boyalara ihtiyacınız olacağı kutuda yazar. Yada siz zevkinize göre de yapabilirsiniz. 

@Bulut Solmaz  @Ahmet Gürkan

Degerli oneri ve gorusleriniz icin tekrar tekrar tesekkurlerimi sunuyorum. 

Ahmet abininde dedigi gibi bu isi seve seve aheste aheste tadini cikararak yapmak istiyorum ve oyle de şartlandirdim kendimi :)

Once malzeme temini ile basladim ufak ufak toparliyorum insallah ve youtube dan surekli video izliyorum ve faydasini da gorecegime inaniyorum. Yapim aşamalarını paylasmaya baslayacagim insallah hayirli vakitte.. 

On 04.05.2020 at 14:10, Kadir Engin İLGÜN yazdı:

@Bulut Solmaz  @Ahmet Gürkan

Degerli oneri ve gorusleriniz icin tekrar tekrar tesekkurlerimi sunuyorum. 

Ahmet abininde dedigi gibi bu isi seve seve aheste aheste tadini cikararak yapmak istiyorum ve oyle de şartlandirdim kendimi :)

Once malzeme temini ile basladim ufak ufak toparliyorum insallah ve youtube dan surekli video izliyorum ve faydasini da gorecegime inaniyorum. Yapim aşamalarını paylasmaya baslayacagim insallah hayirli vakitte.. 

IMG_20200507_124056 IMG_20200507_123842

IMG-20200507-WA0009

Herkese selamlar hayirli geceler olsun. 

Yavas yavas basladik Allahin izniyle. Cok heyecanli ve bi o kadar da terapi olan bir surec basladi benim icin. Insan basina oturunca saatlerin nasil geçtiğini bile anlamiyormus gercekten. Severek yapmakta budur sanirim :)

Yapistirici ve boya eksiklerim kaldi bitek onlarda insallah yarin elime ulasir diye umit ediyorum. Bugun şaseyi boyadim yarina kadar kurumasini bekleyecegim yarin da yapistirici elime ulastiginda birlestirme ve detay boyama islerine de baslayarak uzun bir yola girmis olucam insallah :)

Umarim paylastigim fotograflar sizlerde de gorunuyodur cunki fotograf kaydetme siteleri haricinde direkt olarak foruma fotoğraf yuklenemiyor dediginiz gibi. Hemen bir uyelik olusturarak o isi de yapmaya calistim. 

Bu sureci adim adim elimden geldigi kadar siz degerli buyuklerim ve arkadaslarimla paylasmaya devam edecegim. 

Iyi forumlar :)

3 dakika önce, Ege Babacan yazdı:

Kolay gelsin :) 

Teşekkür ederim. Bu arada yukariya yazmayi unutmusum, grinin iki farkli tonu mevcut elimde deneme uygulamasi yaptim resimdede goruldugu gibi. Kabin rengi olarak soldaki rengi kullanacagim. Sonrasinda vernikle hem parlaklik hemde boyayi korumaya almayi dusunuyorum tabii bu islem icin epey bir yolum var önümde :)