Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Esat Tan

1/35 |M48A3 Patton |Tamiya | Esat Tan

Recommended Posts

Sıradaki ikinci kit ile devam edeyim, bana bizim M48 ler ile aynı olduğu söylenerek aldığım bir modeldi, bu arada dün Hobby Boss demişim, sanırım bendekiler hep İtalieri ve Tamiya, Hobby Boss u nerden uydurduysam artık :) bu model aslında ilk aldığım kit M47 ye göre biraz daha temiz işçilik var gibi bu da birleşim yerlerinin daha iyi olmasından ve görünür olmamasından kaynaklanıyor sanırım. Şimdilik yapım aşamasından fotoları ekliyorum, biraz daha araştırıp boya aşamasına geçince altına yeni fotolar eklerim.

IMG_4408.JPG

IMG_4418.JPG

IMG_4428.JPG

IMG_4432.JPG

IMG_4443.JPG

IMG_4452.JPG

IMG_4456.JPG

Kolay gelsin. Zaman azlığından (sokağa çıkma yasağına rağmen, eve iş getirdim) çok ayrıntılı şeyler malesef yazamıyorum.

Öncelikle zımpara eksikliğiniz hissediliyor. Mutlaka bir zımpara edinin. 1. modelinizin konusunda elimde tırnak törpüsü var demiştiniz. O bile olsa olur ama bu halde bırakmayın.

IMG_4452.JPG

IMG_4428.JPG

Maket bıçağını sürseniz bile olur. Sadece ağaçtan kesilirken oluşan çapaklar değil, kalıp izleri de var. 1. resimde kaskın üstünde boydan boya olan iz gibi. Macun isteyen yer göremedim ama muhtemelen vardır yada olacaktır. 

Tankın altındaki kocaman boşlukları doldurmanızı tavsiye ediyorum. Elektrik Motoru takmak için açılmıştır o delikler. Genelde birşeylerle doldururuz.

Kolay gelsin.

Her birinize ayrı ayrı teşekkürler, zımpara aldım onunla deneyeceğim kalıp ve itme izi dediğiniz noktaları temizlemeyi, mesela kasktaki konuyu çok önemsemezdim ama onu da gidermek için çalışacağım. Alt gövdedeki delikler için içeriden bir parça yapıştırıp dışta kalan kısmı tamiya epoksi macun almıştım onunla düzeltebilirim diye düşünüyorum. O zaman boya için acele etmeden önce bunları giderelim :)

Montaj kısmı cidden çok önemli. Modelde kalan birleşim izleri sonuçta gerçek halinde yok aracın. Çok verilen bir hesaplama örneği vardır. Birleşim yerinde 1 mm açıklık kalsa gerçek halinde 3,5 cm'e denk geliyor der bizim modelci ahalisi.  O yüzden açıklık bırakmamak en iyisi.

Bir de modelcilik sadece boyamak ve eskitmekten ibaret değil. Montajdan da zevk almak lazım. Boyamaya geçmek için acele etmeyin. Montaj yaptığınız her parçaya dikkat edin. Modelciliğin bu döneminde montaja dikkat etmeyi alışkanlık haline getirirseniz ileride bir parçayı yamuk yapıştırsanız gece gözünüze uyku girmez neden yamuk oldu diye. 

Bu arada ben modelciliğin yeni yeni öğrenme döneminde bu modelden yapmıştım. Kafama vura vura eksikleri düzelttirmişlerdi. 

Kürşat Bey sizin model benimkini döver zaten :D bence çok başarılı. Önerilerinizi dikkate alacağım şüpheniz olmasın ama bazı sebeplerden kendimi çok veremiyorum ve acelecilik yapıyorum, sanırım en büyük sorun bu. Biraz daha dikkatli ve konsantre olup zamana takılmamaya çalışacağım, sonuçta ne bir yarışmacı ne de sergici değilim, bir yere yetişmem de gerekmiyor :) eldeki daha önceden birleştirdiğim kitlerde yapabildiğim kadar tamir işlemi yapacağım, ardından zımpara ya da törpü ile bahsettiğiniz izleri ortadan kaldıralım bakalım, boya için de biraz daha programlı gideceğim, mesela dün baktım paleti çıkartabiliyorum, yani çıkartıp hem tekerleri hem iç gövdeyi hem de paleti boyama şansım olabilecek, bakalım gelişmeleri paylaşacağım. 

Tekrar önerileriniz için teşekkürler.

hem iyi hem kötü haberlerim var :) iyi haber bu kiti tamamen birleştirmemişim, şu an alt gövde, üst gövde, paletler ve tekelerlekleri ayırabildim ve bu kiti de bu şekilde astarladım, kötü haber model TSK modele çok uygun yapmamışım galiba, şöyle ki;

• en üst uçaksavar kulesinde bizde galiba kaide içinde silah yok, fotoğraflarda hep dıştan takma uçaksavar görünüyor
  • kitin içinden sis bombası atar çıkmadı
  • namlu farklı (zaten namlunun içine etmişim :/)
  • bizim m48 ler hep kamuflajlı, kamo için ben ab yapmak daha uygun diye düşünüyorum, fırça ile kendime güvenemediğim için düz nato grenn+olive drab karışımı yapmayı düşünüyorum, ya da direkt olive drab koyu olması için

hatalar:

• astarı tiner ile inceltmiyorum dolayısı ile hızlı kuruyor ve yapışkan bir hal alıyor, yani yine bayağı bir fırça izleri olan astarım var. Tamiya astarı Tamiya tinerle inceltmeli miyim?
  • zımpara seçimim yanlış olmuş galiba, daha doğrusu aldığım zımpara bile değil :D tamiya finishing abrassive diye bir malzeme eh işte zımparalıyor ama istediğim etki olmadı, galiba Tamiya 3000 diye bir şey varmış bir de onu alalım bakalım. Yani halen iyi bir zımparalama yapamadım
  • tankın altındaki delikleri kapatmak için içten karton yapıştırdım japon ile, dıştan ise tamiya putty ile doldurdum ama tam kurumasını beklemeden sıyırmaya kalkınca çukurluklar oluştu, tekrar uğraşmayacağım açıkçası, bakalım belki daha kolay bir dolgu malzemesi bulabilirim
  • Namluyu daha yapım aşamasında berbat etmişim zaten, buna ucu başka yerden uydurmuştum ama onu da sünnetçi hatası gibi takmışım, fotoğrafı bilahare yükleyeceğim, dolayısı ile ucu ısıtarak düzeltebileceğimi düşünürken tamamen koparttım ve çöp oldu. Bugün fotoğrafları incelerken gördüğüm kadarı ile modernizasyonda namlu değişmiş, elimde buna en benzeyen M60 kitinden çıkan bir namlu var, ikisini birleştirmeyi deneyeceğim :( ya da mevcudun ucuna leodan artan bir namlu ucu var onu takarak geçiştireceğim
  • leo2a6 dan artmış sis bomba atar benzeri parçalar ve bunları birleştirerek tsk m48 aparatına benzetmeye çalışacağım
  • üst kısımda fotoğraflarda gördüğüm gibi harici uçaksavarı takacağım tabi bunun için yapıştırmış olduğum dahili uçaksavarı düzgünce kesmem gerekecek :(

fotoğrafsız ne kadar anlatabildim bilmiyorum ama şimdilik durum bu, bakalım bugün ne kadar ilerlerim.

Kolay gelsin. 

Daha öğrenme aşamasında olduğunuzdan bir sürü hata yapmanız normal. Türk yapacağım diye çok kasmayabilirsiniz. Bu kiti tecrübe kiti gibi düşünün ve KÇG yapın (Kutudan Çıktığı Gibi :) :) Bu tabiri de duyun dedim)

2 saat önce, Esat Tan yazdı:

fırça ile kendime güvenemediğim için düz nato grenn+olive drab karışımı yapmayı düşünüyorum, ya da direkt olive drab koyu olması için

Geçmişte bende fırça ile çalışırdım. Kamuflaj fırça ile bana daha kolay gelirdi.

astarı tiner ile inceltmiyorum dolayısı ile hızlı kuruyor ve yapışkan bir hal alıyor, yani yine bayağı bir fırça izleri olan astarım var. Tamiya astarı Tamiya tinerle inceltmeli miyim?

Astarınız neydi? Bahsettiyseniz bile unuttum. Eğer akrilik bir boya kullanıyorsanız ve tiner diye bahsettiğiniz sentetik tiner ise yanlış inceltici kullanıyorsunuz. Bahsettiğiniz Tamiya bir boya ise işte tam bu söylediğim şey. Yanlış inceltici.... Tamiyayı Alkol (IPA) yada kendi tineri ile inceltin. Hiç yoksa sabunlu suyu bir BAŞKA YERDE deneyin (normal musluk yada içme su değil)  Tamiya sentetik tiner yada suyu sevmez. Akrilik boyadır ama alkol bazlıdır.  Selulozik tiner olur ama çok ama çok koku yapar. 

zımpara seçimim yanlış olmuş galiba, daha doğrusu aldığım zımpara bile değil :D tamiya finishing abrassive diye bir malzeme eh işte zımparalıyor ama istediğim etki olmadı, galiba Tamiya 3000 diye bir şey varmış bir de onu alalım bakalım. Yani halen iyi bir zımparalama yapamadım

Siz son aşama yüksek değerdeki zımparalara girmişsiniz. Başta sırasıyla Düşük kum değerlerinden başlayıp yükselmeniz lazımken (600-1000-1500) direkt en sona atlamışsınız. 

Daha önce bir çok defa Hanımların tırnak için kullandığı çok yüzlü zımparaları tavsiye etmiştim. Her yerde kolayca bulabilirsiniz. çok ama çok işe yararlar

6205_4_1387281733_1cbd59.jpg   10122250944562.jpg

tankın altındaki delikleri kapatmak için içten karton yapıştırdım japon ile, dıştan ise tamiya putty ile doldurdum ama tam kurumasını beklemeden sıyırmaya kalkınca çukurluklar oluştu, tekrar uğraşmayacağım açıkçası, bakalım belki daha kolay bir dolgu malzemesi bulabilirim

Büyük boşluklar için, Hırdavatçılarda satılan çift bileşenli epoksi macunlar da işinize yarar 

sun-fix-universal-cift-karisimli-epoksi-

Kolay gelsin, eğitime devam :) 

4 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Kolay gelsin. 

Daha öğrenme aşamasında olduğunuzdan bir sürü hata yapmanız normal. Türk yapacağım diye çok kasmayabilirsiniz. Bu kiti tecrübe kiti gibi düşünün ve KÇG yapın (Kutudan Çıktığı Gibi :) :) Bu tabiri de duyun dedim)

Geçmişte bende fırça ile çalışırdım. Kamuflaj fırça ile bana daha kolay gelirdi.

Astarınız neydi? Bahsettiyseniz bile unuttum. Eğer akrilik bir boya kullanıyorsanız ve tiner diye bahsettiğiniz sentetik tiner ise yanlış inceltici kullanıyorsunuz. Bahsettiğiniz Tamiya bir boya ise işte tam bu söylediğim şey. Yanlış inceltici.... Tamiyayı Alkol (IPA) yada kendi tineri ile inceltin. Hiç yoksa sabunlu suyu bir BAŞKA YERDE deneyin (normal musluk yada içme su değil)  Tamiya sentetik tiner yada suyu sevmez. Akrilik boyadır ama alkol bazlıdır.  Selulozik tiner olur ama çok ama çok koku yapar. 

Siz son aşama yüksek değerdeki zımparalara girmişsiniz. Başta sırasıyla Düşük kum değerlerinden başlayıp yükselmeniz lazımken (600-1000-1500) direkt en sona atlamışsınız. 

Daha önce bir çok defa Hanımların tırnak için kullandığı çok yüzlü zımparaları tavsiye etmiştim. Her yerde kolayca bulabilirsiniz. çok ama çok işe yararlar

6205_4_1387281733_1cbd59.jpg   10122250944562.jpg

Büyük boşluklar için, Hırdavatçılarda satılan çift bileşenli epoksi macunlar da işinize yarar 

sun-fix-universal-cift-karisimli-epoksi-

Kolay gelsin, eğitime devam :) 

Her biri değerli öneriler ;) hafta içi fırsat bulursam bir makyaj fırçası alırken şu kadın işi törpülere de bakayım ya da boya alırken 600 numara bir zımpara sipariş edeyim bakalım, en azından orada malzemeyi doğru temin etmiş olayım. 

Elimdeki astar ve tiner bunlar, bu tinerle bu astarı inceltebilir miyim/inceltmeli miyim?
x02-tamiya-87075i.jpg.a9b9263f1ce07d5949db0849bd9cc77b.jpgx20a-thinner.jpg.4e9752665eca24c13a4d8c9f34abcf5a.jpg
fotolar filigranlıymış, kusura bakmayın, reklam denirse kaldırayım, net göstermek için indirip yükledim. Yine aynı tiner ile Tamiya Acrilic boyada kullanabilir miyim? Nerede okudum hatırlamıyorum, hatta aldığım yerde de su ile inceltirsin dediler ama su ile incelttiğim boya formunu biraz kaybetti bence, eğer bu tiner işe yarıyor ise doğru oranları bulmak için denerim. Bu arada boyalarda fark ettiğim bir durum var, ikisi de tamiya akrilik boyayı karıştırmaya çalıştığım da başarılı sonuçlar olmayabiliyor, karışmıyorlar garip bir şekilde, bunu da çözemedim. Olmazsa tamiya alkol de sipariş edeyim, 

son durumla ilgili resim de göstereyim bari, biraz utanarak atacağım kusura bakmayın, ilk foto hatalı sünnet dediim durum :) bu ucu kestim çünkü düzeltmek isterken daha kötü yaptım

IMG_0256.JPG

namlunun TSK M48 e uyması için M60 kitinden artan bir namlu var, bunu uygulamayı düşünüyorum, zorlayacak ama yapmak istiyorum
IMG_0281.JPG

palet boyamada forumda okuduklarımdan faydalanarak ortaya şöyle bir durum çıktı, bu sizin bahsettiğiniz gibi KÇG ye uygun kalacak mecburen, bizdeki paletler farklı imiş ama pek altından kalkabileceğim bir iş değil, bence güzel oldu, fakat tankın tekerlek ve alt gövdesini de tozlu görünüm vermem lazım ki paletlerin bir anlamı olsun

IMG_0262.JPG

astar işim yine kötü oldu, çok fırça izi ver, tabi boya da daha dikkatli tek hareketle geniş yüzey çekerek yapmaya çalışmama rağmen, küçük hataları düzeltmek için her müdahale yeni boya sorunları olarak bana döndü, yine de ilk modele göre küçük bir tık daha iyi (mi?) :)

http://www.ulasimturkiye.com/calismalar/model/M48/IMG_0267.JPG

IMG_0268.JPG

ana rengi iki ince kat attım, şu an biraz açık bir renk belki daha iyi kuruyunca koyulaşır, olmazsa üzerinden tekrar bir son kat geçeceğim her şey bitince. Burada figüre biraz özendim, küçük bir deneme ile iyi bir ten rengi tutturduğumu düşünüyorum, tabi daha çok iş var, küçük tarete uçak savar ilavesi, boyanması, küçük astar görünen yerlerin yamanması, halatın yeniden boyanması, avadanlıkların boyanıp yerlerine konulması, far, vizör gibi yerler, sonra gelsin yeni heyecanlar :D

IMG_0276.JPG
IMG_0279.JPG

IMG_0286.JPG
IMG_0287.JPG

Fırça izleri hakkaten çok kötü görünüyor ya :) neyse elden geleni yapacağım, sizleri bıktırmadan tabi ki

IMG_0285.JPG

saygılar

Sorun aslında sizde değil Tamiya akriliklerinde. Bu boyalar boya tabancasına çok uygunlar ve fırçada ciddi anlamda zorluyorlar. Çok kolay bulunabildikleri için genelde yeni başlayan arkadaşlar bu boyaları tercih ediyorlar ve ciddi anlamda zorlanıyorlar. 

Tamiya akriliklerle çok güzel fırça boyama yapan arkadaşlar var. Ama bu arkadaşlar artık hobide çok tecrübe kazanmış ve her boyanın özelliğini kıvamını kavramış arkadaşlar olduğundan bize göre avantajlılar. Daha boya ne derece ve hangi incelticiyle inceltilir bilemeyen bir arkadaş Tamiya akrilikleriyle boyama yapınca doğal olarak zorlanıyor. Bence bundan sonra Vallejo akriliklere geçiş yapın yavaş yavaş.

Bu model için M60 namlusunu uyarlamak o yamuk kısmı düzeltmekten daha zor olur bence. O yamuk parçayı kesin, zımparayla düz hale getirip geri yapıştırın bence daha iyi olur. Maksimum 1 mm kısalır onu da anca Bulut fark eder. Biz görmeyiz bile.

Genel olarak bence uygun boyaları kullanarak ileride çok güzel işler çıkartabilecek yetenekte gördüm sizi. Bıkmadan devam edin hobiye.

Öğrenmeye devam, açık konuşayım boyaları yeni aldım ve verdiğim paraya acıyorum :) bir şekilde detaylar için falan kullanacağım olmazsa, gövde boyama için valejo alayım bir kaç tane de, tabi doğru fırçayı da tutturursam daha iyi ilerleyebilirim sanırım. 

Çok değil 2-3 tane Vallejo alın yeşil, beyaz, antrasit olabilir mesela. Başka bir şey almayın ilk anda. İnceltici de almayın. Suyla incelterek deneme yapın. Size uygun mu bir değerlendirin. Eğer uygun değilse beğenmezseniz sadece 50 lira kaybetmiş olursunuz. Ama baktınız hoşunuza gitti, kalan renkleri, incelticisini yavaş yavaş alırsınız. 

45 dakika önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Çok değil 2-3 tane Vallejo alın yeşil, beyaz, antrasit olabilir mesela. Başka bir şey almayın ilk anda. İnceltici de almayın. Suyla incelterek deneme yapın. Size uygun mu bir değerlendirin. Eğer uygun değilse beğenmezseniz sadece 50 lira kaybetmiş olursunuz. Ama baktınız hoşunuza gitti, kalan renkleri, incelticisini yavaş yavaş alırsınız. 

aynen, ben de şu an sitelere bakıyorum, eksik bir iki şey tamamlayayım diye, duruma göre siparişe 2-3 valejo ekleyeyim.

16 saat önce, Esat Tan yazdı:

Elimdeki astar ve tiner bunlar, bu tinerle bu astarı inceltebilir miyim/inceltmeli miyim?

Aslında uygun inceltici imiş. Bu durumda inceltme seviyenizde sıkıntı var. Daha da inceltip 3-4 katta kapatabilirsiniz. 

fotolar filigranlıymış, kusura bakmayın, reklam denirse kaldırayım, net göstermek için indirip yükledim.

Öyle bir sıkıntı yok :) kasmayın bu kadar, dostlar arasındayız hepimiz.

Yine aynı tiner ile Tamiya Acrilic boyada kullanabilir miyim?

Olur tabi. Kendi tineri sonuçta. Alkoldan daha iyi. Ama az.... :) Bende bidonla var :) 

pr_01_1778.jpg

Nerede okudum hatırlamıyorum, hatta aldığım yerde de su ile inceltirsin dediler ama su ile incelttiğim boya formunu biraz kaybetti bence, eğer bu tiner işe yarıyor ise doğru oranları bulmak için denerim.

Su ile inceltmez. Tamiya daha çok alkol bazlı bir akriliktir. Bu tiner işini görecektir. Ama pahalı olduğundan biz IPA denilen İzo Propil Alkol kullanıyoruz. Gerçi bu dönemde o da çok pahalandı. Ayrıca kolonya da olur. (oda pahalandı iyi mi :D

Bu arada boyalarda fark ettiğim bir durum var, ikisi de tamiya akrilik boyayı karıştırmaya çalıştığım da başarılı sonuçlar olmayabiliyor, karışmıyorlar garip bir şekilde, bunu da çözemedim

O tuhaf işte. Olmaması lazım.

Kürşat'ın dediği gibi Tamiya pek fırça sevmez ama olmaz diye birşey yok. Fırçalara fısıldayan Gürkan hoca çok süper işler çıkartıyor. Boyanın ve fırçanın karakterine alışıncaya kadar sizi zorlayacaktır.

O paraya kıyamama olayı bir çoğumuzda var. Bir dünya para verdiniz ve para özelliklede bu zamanda zor kazanılıyor. Tabiki tamiya ile devam edebilirsiniz. Ama Vallejo yada revelle daha rahat edersiniz. Kürşat'ın dediği gibi elinizdekileri atmazsınız ama ileride yavaş yavaş geçiş yaparsınız.

son durumla ilgili resim de göstereyim bari, biraz utanarak atacağım kusura bakmayın, ilk foto hatalı sünnet dediim durum :) bu ucu kestim çünkü düzeltmek isterken daha kötü yaptım

Olur arada böyle şeyler. Elinizden geliyorsa düzeltirsiniz. Olmadı diğer kitten devşirirsiniz.

Ortasında kocaman bir birleşme yeri izi var zaten. Revize edilmesi şart gibi. Yanlız dikkat edin bir başka arkadaş revize ederken yuvarlak hatları düzleştirmişti. Zaten bu ilk modeller de bunları öğrenmek için zaten :D 

Paletler başlangıç düzeyi için gayet iyi olmuş elinize sağlık.

IMG_0262.JPG

astar işim yine kötü oldu, çok fırça izi ver, tabi boya da daha dikkatli tek hareketle geniş yüzey çekerek yapmaya çalışmama rağmen, küçük hataları düzeltmek için her müdahale yeni boya sorunları olarak bana döndü, yine de ilk modele göre küçük bir tık daha iyi (mi?)

Evet iyi olduğunu söylemek zor ama gelişeceksiniz. Boya ilk katta kapatıyorsa zaten hata yapıyorsunuz demektir. Bir kaç kat ince ince üstünden gitmek lazım. 3-4 kat belki 5....

ana rengi iki ince kat attım, şu an biraz açık bir renk belki daha iyi kuruyunca koyulaşır, olmazsa üzerinden tekrar bir son kat geçeceğim her şey bitince.

2 ince kat daha ister. Koyultma işi yıkama ile olur :) 

Burada figüre biraz özendim, küçük bir deneme ile iyi bir ten rengi tutturduğumu düşünüyorum,

Figür başlangıç için fena olmamış. Zaten bu figür işini bir türlü çözemedim. Forumdaki muhteşem figürlere bakıp bakıp iç geçiriyorum. Figürü geliştirmeyi ileriki modellere bırakabiliriz. o tırnak kadar alanda yüze 5-6 kat tonlama gölgeleme ışıklandırma yapıyorlar. göz ise işin olmazsa olmazı. Şu aşağıdaki gibi çalışmaları görüyorum. Yeminlen beynim yanıyor.

c0d5848528b44acd690bded2f716985a.image.750x718.jpg

14 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Maksimum 1 mm kısalır onu da anca Bulut fark eder. Biz görmeyiz bile.

Yok be ne görecem. yerine tiger namlusu bile taksam anlamam. Nerede o bilgi birikimi ve dikkat bende :D 

Kolay gelsin :) 

Her şey bir kenara, sizlerin yaklaşımı süper :) sadece ve sadece bunun için teşekkür ederim, ben de dediğim gibi bıktırmadan elimden geldiğince sizleri dinleyerek ilerleyeceğim (pek huyum değildir, 45 sene burnumun dikine kıra döke yaşadım sonuçta) :) yukarıdaki bilgileri not alarak devam edeceğim bir sonrakilerde, hatta belki bu iki modeli bile elden geçirip iyileştirme şansım olduğunu düşünüyorum ama şimdilik belki niyetim biraz ustalaşınca bu iki modele eskitme çalışmak olacak, şimdilik olabildiğince düzeltip acemilik dönemi diye kaldıracağım.

Evet şu an için geldiğim durum, çok değişiklik yok aslında ama sizin önerdiğiniz yöntemi zaten uyguluyordum ama bilinçli değildi, doğru olduğunu görmüş oldum, yani bir katı yatay çektiysem ikinciyi dikey, üçüncü gerekiyorsa yine yatay, böylece gayet güzel kapatıyor ve fırça izleri de daha az, en büyük hatam hala fırça elimde iken gördüğüm her yere kapatayım diye ekstradan dokunup durmam :) buna rağmen hala gri astar görünen noktalar var. Çalışmaya devam, başlangıçta hayal kırıklığı yaşamıştım aslında, yani ümitliydim kendimden ama yapamayacağım bu işi demiştim, ama ikinci kit boyamada sizlerin uyarıları ve düzeltmeleri ile yaptığım denemeler daha iyi olacağına inandırdı. Ama hala sizlerin yaptığı gibi çalışmalar hedefim de yok, daha basit bir seviyede kalmak istiyorum. 

Bu sefer fotoğrafların arkasına bir fon yaptım yalandan, o kefen bezini ütüleyip daha iyi bir fon ile de karşınızda olacağım inşallah.

IMG_0310.JPG

IMG_0311.JPG

IMG_0312.JPG

IMG_0313.JPG

IMG_0314.JPG

Hafta sonu boyama ile ilgili işleri bitirmeyi planlıyorum, yeni siparişleri verdim, sonrasında şu vernik ve cila ile ilgili başlıkları okumam lazım, gerçi okudum ama hala anlamadım. Bunu bir soru olarak sorayım, vernik boyayı ve rengi korumak için şart bunu anladım, hangi boya hangi vernik öğrenicez, fakat şu yıkama, iklimleme ne bileyim eskitme bunları yapmadan bırakmak istiyorum aslında, sonuçta diorama işi değil bunlar o detaylara girmek istemiyorum. Tek öğrenmek istediğim bu, ileride atıyorum 3 ay sonra ya bunlara eskitme yapabilir miyim ya da yapayım dediğim zaman ona hazır halde bırakmak isterim, işte orası neresi abiler? :)

Piyasadan kaliteli parlak sprey vernik alıp inceden modele uygula . İyice kemikleşsin. Aman diyeyim iyice kurusun.  Üstüne siyah-kahve yağlı boya terebentin panel yıkama yap. Sonra açık tonlarda kuru fırça...kenar köşeye metalik kuru fırça varsa grafit kalemle köşelere metal parlaklık ver. 

Parlak vernik panel yıkama vb yaparken yıkama boyasının yüzeye yapışmadan kenarlara ve dip köşelere kaçıp o kısımların koyu gölgelenmesini ve modelin hatlarının belirginleşmesini sağlar... kuru fırçada tam tersi geniş yüzeyleri ve köşeleri ortaya çıkarır. Hepsi modeli hareketlendirir. 

https://youtu.be/pNcUJ0BACO4

https://youtu.be/ro8z25TpNCE

https://youtu.be/qrsHo9UU_EM

https://youtu.be/oO_O61W7K10

Bu ve benzer videolar yol gösterir.

1 saat önce, ismet güralp yazdı:

Piyasadan kaliteli parlak sprey vernik alıp inceden modele uygula . İyice kemikleşsin. Aman diyeyim iyice kurusun.  Üstüne siyah-kahve yağlı boya terebentin panel yıkama yap. Sonra açık tonlarda kuru fırça...kenar köşeye metalik kuru fırça varsa grafit kalemle köşelere metal parlaklık ver. 

Parlak vernik panel yıkama vb yaparken yıkama boyasının yüzeye yapışmadan kenarlara ve dip köşelere kaçıp o kısımların koyu gölgelenmesini ve modelin hatlarının belirginleşmesini sağlar... kuru fırçada tam tersi geniş yüzeyleri ve köşeleri ortaya çıkarır. Hepsi modeli hareketlendirir. 

https://youtu.be/pNcUJ0BACO4

https://youtu.be/ro8z25TpNCE

https://youtu.be/qrsHo9UU_EM

https://youtu.be/oO_O61W7K10

Bu ve benzer videolar yol gösterir.

süper kaydediyorum bu konuları, zamanı gelince buna göre ilerleyeceğim. Dediğim gibi aslında hiç girmek istemiyorum eskitme ya da diğer gerçekçilik detaylarına ama kaçamayacağım gibi, o konuda zamanı gelince çok sorum olacak :)

8 saat önce, Esat Tan yazdı:

süper kaydediyorum bu konuları, zamanı gelince buna göre ilerleyeceğim. Dediğim gibi aslında hiç girmek istemiyorum eskitme ya da diğer gerçekçilik detaylarına ama kaçamayacağım gibi, o konuda zamanı gelince çok sorum olacak :)

Esat model nerden baksan 180 TL. Hobi için fiyat geride kalır ama şu anda oyuncakçıdaki yeşil plastikten tank gibi duruyor. Basit ve ucuz tekniklerle bir şeyler yap ki emeğine yazık olmasın. Yapacakların hem zor değil hem de hobin için yapıyorsun. İllaki ödüllük bir eskitme gerçekçilik değil olay. Teknikleri kapmak, bir şeyler öğrenmek, hobiden zevk almak. Kolay gelsin. 

1 dakika önce, ismet güralp yazdı:

şu anda oyuncakçıdaki yeşil plastikten tank gibi duruyor.

:D :D :D doğru söze ne denir :) eskitme işine girmek nakitle alakalı değil zaten, vakit ve daha çok benim yapım ile alakalı, bu ara vakit var ama asıl gerekli olan sabırla ilgili biraz sıkıntılarım var. Her sözünü kıymetli buna inanın, not alıyorum, hangi sıra ile gitmeliyimi araştırıyorum zaten, dediğim gibi şimdi gerçekten oyuncak gibi ama altyapısı eskitmeye ya da basit bir zeminle diorama girişi yapmaya da hazır olacak hale getirmek istiyorum. Olacak inşallah, teşekkürler ilgi ve alakanız için.

İsmet çok güzel söylemiş. modeli plastik oyuncaktan maket yada modele çeviren eskitme ve yaşanmışlık efektleri. 

Aceleye gerek yok (hehehehe 1 senedir aynı modeli yapıyorum :)) amaç öğrenmek ve zevk almak. Bunları öğrenmek gerekli. Bu modelde yapmasan sonraki modelde yapacaksın. Patron bu modeli yarın masasında istemiyor ki :) bir death line'ın yok yani. Bazıları sıkılıp modeli bitirmeden kutuya koyup diğerine başlıyor (ben hiç yapamıyorum o işi). Sonuçta zevk almak için yapıyoruz. İstersen Pembeye boya ki boyayanı biliyorum :D 

Bu zaten öğrenme modelin. Süper bir sonuç bekleme. Öncelikle astar gözüken yerleri kapatmaya çalış. 

Vinil Paletler çok gergin ve havada durmuş Paletler çok ağır şeylerdir. Gevşek yerleri Aşağıya doru sarkma yapar. M48'in paleti gevşek değildir, çok sarkmaz ama havada da kalmaz. Aşağıdaki gibi bir uygulama ile gerginliği biraz almak gerekiyordu. Bu işlemde Japon yapıştırıcı kullanılıyor tabi :) 

ipms_review_dragon_6560_pz4_late_h_-_005

Sıkıntılarını anlıyorum, sırada hangi işe girişeyim, ne yapmam lazım, eleman şöyle sürmüş boyayı yüzey hemen tutmuş, bu drybrush nedir ya.... offff diye stres yapıyorsun. Aynı şeyleri yaşadım ve halen yaşıyorum. Ama dert etme. Zamanla bir çok basit şeyi rahatça halledeceksin. Sayfa sayfa notlarım elimde duruyor, Forumlardaki bir çok sayfanın çıktısını almış, tekrar tekrar okuyordum. Halen bir çok yararlı bulduğum şeyi arşivlerim. Başta çıktı alıp okuduğum şeyler artık bana daha basit geliyor. Ama halen her şeyi çözmüş değilim. İmkansız zaten :) Ben sadece biraz daha deneyimli bir acemiyim. 

Sabit formüller ve doğru yollar malesef yok. Bir çok şey model üstünde öğreniliyor ve yapılıyor. O yüzden bazı şeylere muallak cevap veriyoruz. Yapılabilecek şeylerin bazıları da bilgi ve tecrübe seviyesi ile değişiyor. Mesela şimdiden sonra ben olsam üstlere 2 ayrı tonda açık renk boya (ışıklandırma), altlara koyu renk boya (gölgelendirme) yapardım. Sonra Parlak vernik, decal uygulama, tekrar parlak vernik. Atardım. Bunun üstüne kuru fırça, yağlı boya yıkama/filitreleme, dot filter (nokta yıkama), çok az (modern bir tank) chipping işlemi (yıpranma, çizik çuzuk vs), pin wash, yağlı boya ile gölge ve renk oynamaları, akıntılar, tozlanma vs diye giderdim. Ama bu sırlama tamamen model üstünde değişebilen yada tekrarlanabilen bir şey.....

Kolay gelsin diyorum.