Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Ersel

1/12 I Honda CBR400F I Tamiya I Ersel Aydıner

Recommended Posts

İkinci maketime de başladım önceki modele göre daha detaylı bir sete benziyor önceki modelim yarış aracı olduğundan ayna ve farları da yoktu. Sanırım şeffaf parça yapıştırıcı almakta şart oldu. Şeffaf parça yapıştırıcıları boyalı yüzeylerde kullanabiliyor muyuz?

Eğer kılavuzda yazan tarih imalat tarihi ise 1985 üretimi kit.

Maket içeriği:

49819016287_0fee48cabc_b.jpg 49818712806_2f32f401e4_b.jpg 49818722606_a401d3cc87_b.jpg 49819036837_3a97c18713_b.jpg 49819039272_e44d9987db_b.jpg 49818734156_897b3f92e7_b.jpg 49819048062_aa21992dbd_b.jpg 49818204978_982ff7bec9_b.jpg

Şimdilik ufak tefek boyalarla başladım.

WhatsApp Image 2020-04-26 at 20.18.48 (1)

Birde egzoz tüpleri ve amortisör boruları içi boş verilmiş, onları da küçük boşluk sayıp japon ile doldurdum acaba hata mı ettim?

WhatsApp Image 2020-04-26 at 20.08.59

Birde nedense parlak siyah enamel boyam bir türlü kurumuyor o yüzden günlerdir bekliyorum bunun sebebi ve bir çözümü var mıdır? Parlak siyah akrilikte var bir tane ikiside hem zor kapatıyor hemde bir türlü kurumuyor.

Maketin detaylı resimlerini paylaşmanız çok hoş olmuş. Almayı düşünecekler için güzel bir referans.

Boyalı parçaların yapıştırılmasında ben japon (CA) kullanıyorum. Fakat japon yapıştırıcı şeffaf parçalarda kesinlikle kullanılmıyor, silinmesi imkansız beyaz buğu yapıyor. Burada ya tamiya yeşil kafa sınıfında bi yapıştırıcı ya da PVA kullanmanız lazım benim tecrübelerime göre.

Tamiya yeşil kafa da boyalı zeminde tutunmadığı için benim envanterimde tek çözüm PVA kalıyor.

PVA: Islak halde beyaz fakat kuruyunca şeffaf olan bir çeşit ağaç tutkalı.

Edit: Son kısımları görmemişim. Enamel boya hiç kullanmadığım için malesef cevabını bilmiyorum. Dolgu tesviye her zaman iyidir. Eliniz alışır :D Barkın abi "iyi bir maketçi iyi bir kaportacıdır aynı zamanda" derdi.

22 dakika önce, Enes ÇALDIR yazdı:

Maketin detaylı resimlerini paylaşmanız çok hoş olmuş. Almayı düşünecekler için güzel bir referans.

Boyalı parçaların yapıştırılmasında ben japon (CA) kullanıyorum. Fakat japon yapıştırıcı şeffaf parçalarda kesinlikle kullanılmıyor, silinmesi imkansız beyaz buğu yapıyor. Burada ya tamiya yeşil kafa sınıfında bi yapıştırıcı ya da PVA kullanmanız lazım benim tecrübelerime göre.

Tamiya yeşil kafa da boyalı zeminde tutunmadığı için benim envanterimde tek çözüm PVA kalıyor.

PVA: Islak halde beyaz fakat kuruyunca şeffaf olan bir çeşit ağaç tutkalı.

Edit: Son kısımları görmemişim. Enamel boya hiç kullanmadığım için malesef cevabını bilmiyorum. Dolgu tesviye her zaman iyidir. Eliniz alışır :D Barkın abi "iyi bir maketçi iyi bir kaportacıdır aynı zamanda" derdi.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. İlk maketimde revell iğne uçluyu çok az sürerek yapıştırdım camı aslında bir sorun yaşamadım. Forumda revell contacta clear önerdiler ama maalesef hiç bir yerde stokta kalmamış muadili diğer firmaların ürünlerininde fiyatı çok yüksek.

Tamiya yeşil başlı da revell iğne uçlu gibi maket yapıştırıcı değil mi? Yani şeffaf parça yapıştırıcıları daha farklı olmuyor mu?

Elimde dediğiniz gibi tutkal var sanırım olmadı onu kullanırım tekrardan teşekkür ederim.

25 dakika önce, ismet güralp yazdı:

Kolay gelsin. 

Teşekkür ederim.

16 saat önce, Hasan Şadi ÇELİK yazdı:

Kolay gelsin. Şeffaf parçalar için mentor models in ultimate glue önerebilirim.

Önerdiğiniz ürünü görmemiştim fiyatı da uygunmuş çok teşekkür ederim.

14 saat önce, Bayram KOÇER yazdı:

Kolay gelsin.

Teşekkür ederim.

Bu model şu ana dek tek yaptığım motosiklet modelidir. Artık model yapımı konusunda belli bir tecrübe edildiniz. Bu modelin çamurluklarında, selede, benzin deposunda sanırım birleşim izleri çok fazla vardı. Onların tek tek yok edilmesi lazım. 

On 1.05.2020 at 17:26, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Bu model şu ana dek tek yaptığım motosiklet modelidir. Artık model yapımı konusunda belli bir tecrübe edildiniz. Bu modelin çamurluklarında, selede, benzin deposunda sanırım birleşim izleri çok fazla vardı. Onların tek tek yok edilmesi lazım. 

Dediğiniz gibi biraz beni zorlayacak bir modele benziyor. Aslında fotoğrafları varsa benim için çok güzel bir referans olabilir?

1 dakika önce, Ersel yazdı:

Dediğiniz gibi biraz beni zorlayacak bir modele benziyor. Aslında fotoğrafları varsa benim için çok güzel bir referans olabilir?

Hediye etmek için yapmıştım ve o kadar kötü oldu ki resmini çekip paylaşmadım bile :) Ama motosiklet modellerine hep özenirim. Zorlanmak her zaman iyidir, öğrenme sürecini hızlandırır.

16 dakika önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Hediye etmek için yapmıştım ve o kadar kötü oldu ki resmini çekip paylaşmadım bile :) Ama motosiklet modellerine hep özenirim. Zorlanmak her zaman iyidir, öğrenme sürecini hızlandırır.

Peki decallerle ilgili sorun yaşadınız mı? Eski kit olduğu için beni biraz korkutuyor.

Taner bey testorsun decal bonder isimli ürününü tavsiye etti ama daha çok eksiğim olduğu için alıp almamakta kararsızım biraz.

23 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Dekallerle sorun yaşamadım sanırsam. Sadece ön tekere giden fren hortumunu birleşim yeri sürekli koptu sanırsam.

Bu baya içimi rahatlattı eski kit olduğu için bütün decaller dağılacak gibi bir his vardı içimde. 

Motor bloğunu tamamladım ama ne yazık ki honda yazısını boyarken hep taşmalar yaşadım. Küçük fırçayla çalıştım ama ilk fırçam sanırım birazda tecrübesizlikten ucu çok kötü oldu fırçanın onunla boyamaya çalıştım.

49913720922_0d117fea72_b.jpg 49913722147_edde6d690d_b.jpg 49913431576_31c1f444c0_b.jpg 49913742247_243acec860_b.jpg

Şaside akrilik boyayı su ile karıştırıp wash gibi bir şey yapmaya çalıştım ilk denemem oldu.

49912935213_acbd3207dc_b.jpg

Montajda çok zorlandım şasiyi bir taraftan birleştirince diğer taraftan açılıyordu yapıştırmak için elimden geleni yaptım ama tam birleşme sağlayamadım alt birleşim kısmı bir miktar ayrık kaldı.

49912937513_9842d20d41_b.jpg 49913750477_e714c96da2_b.jpg

18 saat önce, ismet güralp yazdı:

Blok hatlarının ortaya çıkması iyi olur..simsiyah boğulmuş. .

Montajı yaptığım için artık müdahale edemem sanırım. Hatları ortaya çıkarmak için ne gibi yöntemler uygulayabilirim diğer parçalar ve bir sonraki modelim için?

Amortisör ve arka çamurluk.

49923017947_1e0c0b6ac0_b.jpg

Zincir ve arka maşa.

49923019787_80c14c1d1f_b.jpg 49922718221_1fe5f8eb7a_b.jpg 49922721011_8cdec63be4_b.jpg

Jantlarda tamam. 😊

49923029667_6bb6ac4efd_b.jpg

Şu fren diskleri gerçekten ömrümden ömür yiyor. Bu sefer akrilik boyayı bol su ve çok azıcık deterjanla karıştırıp yıkama denedim. Üsteki uygulanmamış hali.

49922205353_640a942168_b.jpg

Bence ilk maketime kıyasla daha güzel jant ve fren disklerim oldu. 

49922728451_b1a305450a_b.jpg 49922730606_2897c23211_b.jpg

Ama şimdi çok büyük bir sorunum var meğer lastikle beraber arka maşa montajı yapılması gerekiyormuş. 

Sizce nasıl bir yol izlemeliyim arka maşayı kırmam mı lazım ?

Kolay ayırmanın bir yolu var mıdır?

15 dakika önce, ismet güralp yazdı:

Iyi gidiyor.  Fren diskleri normalde de pürüzlü mü olur?

Teşekkür ederim. Evet balata izleri olur hatta youtubeda birini görmüştüm dremelin ucuna diski sabitleyip döndürerek zımpraya sürtüp o izleri yapmıştı. Ama benim makette kendinden o izler vardı.

Tabi bahsettiğiniz pürüzler onlar da olabilir benim boyamamdan kaynaklı hatalar da olabilir.

Birde yukarda yazmıştım görmediniz sanırım blok hatlarını ortaya çıkarmak için yıkama mı yapmam gerekli? Yoksa başka bir yöntem mi uygulamalıyım?

21 saat önce, ismet güralp yazdı:

Metalik yerlerde yıkama, siyah yerlerde kuru fırça olabilir.

Her iki uygulamayı da çok çok az ve kararında yapın.

Genelde motorlar sıfır/eskitilmemis olarak bitiriliyor ama blok siyah içinde boğulmuş. Belki ışık da yanıltıyor olabilir. 

Önerileriniz için teşekkür ederim yıkamayı ilk defa akrilik boya ile bu maketimde deniyorum.Enamel boya kullandığım için panel liner veya yağlı boya gibi ürünler kullanamıyorum.

Kuru fırçayıda bir sonraki maketimde deniyecem.

Egzoz borularını japonla doldurmayı denedim çok başarılı olamasam da boş halinden daha iyi oldu.

49934619247_b5b384aa10_b.jpg

Tüpleri ise kendi renginde bırakıp üzerine vernik sürdüm. Birleşim yerleri kötü duruyor ama o renk boyam yoktu.

49934621242_315b34b850_b.jpg 49934622972_d4a9c62c89_b.jpg 49934320201_e99ba14408_b.jpg 49933806188_2909a4d544_b.jpg 49934322961_fcb3fb43e6_b.jpg