Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Tunay

Kompresör(ler) Hakkında

Recommended Posts

Herkese merhabalar. Belki aranızda benim sık sık açmış olduğum sorulara cevaplar veren, bana ve soru tarzıma aşina olanlarınız vardır.

Malum yeni başlıyorum ver artık (bence) gerekli olan ekipmanların %99'nu tamamladım. Elimde 5 adet kit de oldu. Yazlığa da geçişi yaptım malum virüs nedeniyle ve artık başlamaya hazır olduğumu düşünüyorum. Fakat hala içimde beynimi kemiren bir soru var. İleride elbet AB ve kompresör almalı mıyım? Açıkçası içten içe almak istiyorum fakat kompresörlere dair bilgim pek yok. Çevremde de bu hobi ile uğraşan hiç kimse olmadığı için danışabileceğim veya gidip ürünü test edip görebileceğim bir örnek yok.
Mesela, daha önce deposüz düşünürken, şimdi depolu bir kompresör arıyorum. Mesela ikinci el kompresör almak mantıklı mıdır yoksa ölü yatırım mıdır? Motor ömürleri nasıldır? Ne sıklıkla bir kompresör bakım gerektirir veya ömrü dolar? Bunlar bilmediğim için ikinci el alımlarda malesef hem elimi zayıflatıyor hem de mesela kompresör alırken hangi detaylara, özelliklere bakılmasını, nelerden kaçınılması gerektiğini bilmiyorum ve bu durum bana dezavantaj sağlıyor. Sıfır almak için ise cüzdanı biraz daha açmam gerekiyor. Hangi markaları gözüm kapalı almalı, hangilerinden kaçmalıyım? Bilmiyorum. O yüzden acaba kompresör konusunda biraz detaylı ve biraz da açıklayıcı bilgiye ihtiyacım var.

Örnek olarak, MyTol 8lt depolu kompresörün sıfır fiyatı 600TL civarı. Bu piyasadaki çoğu depolu kompresör fiyatlarının neredeyse yarısı. Mesela bu durum kaçılması gereken bir durum mu? Yoksa bu marka ve ürünü işimi hem çok iyi görür, hem de param da cebimde mi kalır? Çünkü malum AB ve kompresör ile beraber çeşitli bir kaç ürün daha almam gerekecek (temizleme sıvısı vb.)

Yani kısaca, kompresörler hakkında neler bilmem gerek, ilk başta sıfır veya ikinci el almam arasında bir fark olur mu? Şimdiden almak mı daha mantıklıdır yoksa ilerleyen zamanlarda mı? 

Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler
Herkese sağlıklı ve iyi günler dilerim
Saygılarımla
Tunay

Merhaba,

Öncelikle bu işe yeni başlıyorsanız AB yerine Fırça ile başlamanızı tavsiye ederim. İlk başta öğrenmeniz gereken bolca konu var. tesfiye (macun, zımpara), boya karakteristikleri, renkler, yıkama, yıpratma vs gibi. Fırça bu işin temelidir. Temeliniz zayıf kalırsa tüm zincirde bir zayıflık olur. AB kullanmamıza rağmen fırça yine de elzem bir aracımız. Bu ön bilgiyi zaten yeterince duymuşsunuzdur ama yine de tekrar ettim.

Konuyu açma nedeniniz olan Komprasör meselesine gelince.

Evet dediğiniz gibi çok yüklü bir yatırım yapıyorsunuz. Düşünmekte yerden göğe kadar hakkınız var.

Bu işin ustası değilim ama bilgim ölçüde bir kaç şey yazmak istedim. Hatam olursa arkadaşlar uyarırlar. 

Bu hobide bire bir sabit formüller ve doğrular yok. Benim için uygun ve doğru olan bir başkasına yanlış gelebilir.

İlk komprasörüm deposuz bir hobi komprasörüydü ve bu forumdan bir arkadaştan 2. el almıştım. Beni baya uzun bir süre üzmedi.

lt182.jpg?revision=1488550917

Ama bir süre sonra yetersiz geldiğini düşündüm. Uzun süreli çalışmalarda daha çabuk ısınıyordu. her çalıştığında ses yapıyordu. Stabil sabit bir basınç vermediğini de söylerler ama ben yaşamadım.

Yerine Aynı modelin depolusunu aldım (sıfır olarak).

Portable-airbrush-compressor-AS189-ROHS-

3lt lik deposu biraz düşük ama beni gayet güzel idare ediyor. (remi netten buldum markasına bakma. Bendeki de çin malı yine)

Normalde herkese bunu öneriyorum.

Hırdavatçı olanları NORMALDE hiç önermiyordum. Sesleri dayanılmaz bir şekilde yüksekti. Fiyatları daha ucuz ve yüksek depo kapasiteleri var. Son zamanlarda sessizliği ile ön plana çıkan hırdavatçı modelleri de çıktı. Ben kullanmadım ama kullananlar tavsiye ediyor. Fiyatı nispeten ucuz ve yüksek depo kapasiteleri var. Ama biraz da fazla yer kaplıyorlar :) Senin de gördüğün MyTool onlardan biri. 

mytol-ews06-8-lt-0-75-hp-sessiz-z.jpg

49 dakika önce, Tunay yazdı:

ikinci el kompresör almak mantıklı mıdır yoksa ölü yatırım mıdır? Motor ömürleri nasıldır? Ne sıklıkla bir kompresör bakım gerektirir veya ömrü dolar?

Her işte olduğu gibi 2. el her zaman risklidir. Bir dükkandan alırsın adam malına garanti verir o başka. Başta da dediğim gibi. 2. el aldığım deposuz kompresör gayet sorunsuz çalışıyordu.

Bakıma gelecek olursak, bunlar yağsız kompresörler. Öyle çok bakım istemezler. Hatta ben hiç bakım yapmadım....

Bazen piyasada çin malı dandik elektrikli komprasörlerde bulunuyor. Onlara hiç bulaşma 

format:webp  586ca2b14144312da816fa39-large.jpg?cache_buster=5a82510f53e56bd46c02497785e16347  SKU166196(1).jpg

Sparmax'ın da deposuz komprasörleri var. Onları yukarıdaki dandik ürünlerle bir tutmuyorum tabi. Sparmax iyi ve güvenilir bir markadır. 

Merhabalar,

@Bulut Solmaz hocam çok güzel toparlamış konuyu. Size fikir vermesi açısından ben de şunu eklemek isterim. Yakşalık 4 - 5 aydır "Kuletaş 24 litre sessiz kompresör" kullanıyorum. Bunu söylememin sebebi, bu tarz sessiz kompesörlerin neredeyse tamamının motor ünitesinin birbirinin aynısı olması. Sizin bahsettiğiniz MyTol 8lt depolu kompresör de gördüğüm kadarıyla aynı motoru kullanıyor.

Normalde Bulut Bey'in de dediği gibi bu tarz hırdavatçı kompresörleri inanılmaz sesli olurlar fakat son yıllarda çıkan sessiz kompresörler fena değil. Bir evaporatör sistemi kadar süper sessiz çalışmasa da kapalı ortamlarda kullanılabilecek bir ses düzeyine sahip. Youtube da bu cihazlar ile ilgili birkaç video var incelerseniz biraz fikir sahibi olabilirsiniz. Ben cihazı gece vakitlerinde de sıkça kullanıyorum, komşularıma da sordum herhangi bir rahatsız edici ses duymadıklarını söylediler.

Şimdi fiyatını kontrol ettim H.Burada sitesinde 879TL ye satılıyor. Şahsi tavsiyem eğer yer sıkıntısı yaşamıyorsanız 24 litre almanız yönünde. Büyük tank olduğu zaman daha uzun süre rahat bir şekilde çalışıyorsunuz.

Bunların dışında benim kullandığım kuletaş üzerindeki regülatör vs parçalar gayet iyi çalışıyor şu ana kadar hiçbir problem yaşamadım. Ayrıca ürünün kutulaması - kargolaması da gayet iyiydi. Şu ana kadar yaşadığım tecrübe ile size de tavsiye edebilirim.

2 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Merhaba,

Öncelikle bu işe yeni başlıyorsanız AB yerine Fırça ile başlamanızı tavsiye ederim. İlk başta öğrenmeniz gereken bolca konu var. tesfiye (macun, zımpara), boya karakteristikleri, renkler, yıkama, yıpratma vs gibi. Fırça bu işin temelidir. Temeliniz zayıf kalırsa tüm zincirde bir zayıflık olur. AB kullanmamıza rağmen fırça yine de elzem bir aracımız. Bu ön bilgiyi zaten yeterince duymuşsunuzdur ama yine de tekrar ettim.

Konuyu açma nedeniniz olan Komprasör meselesine gelince.

Evet dediğiniz gibi çok yüklü bir yatırım yapıyorsunuz. Düşünmekte yerden göğe kadar hakkınız var.

Bu işin ustası değilim ama bilgim ölçüde bir kaç şey yazmak istedim. Hatam olursa arkadaşlar uyarırlar. 

Bu hobide bire bir sabit formüller ve doğrular yok. Benim için uygun ve doğru olan bir başkasına yanlış gelebilir.

İlk komprasörüm deposuz bir hobi komprasörüydü ve bu forumdan bir arkadaştan 2. el almıştım. Beni baya uzun bir süre üzmedi.

lt182.jpg?revision=1488550917

Ama bir süre sonra yetersiz geldiğini düşündüm. Uzun süreli çalışmalarda daha çabuk ısınıyordu. her çalıştığında ses yapıyordu. Stabil sabit bir basınç vermediğini de söylerler ama ben yaşamadım.

Yerine Aynı modelin depolusunu aldım (sıfır olarak).

Portable-airbrush-compressor-AS189-ROHS-

3lt lik deposu biraz düşük ama beni gayet güzel idare ediyor. (remi netten buldum markasına bakma. Bendeki de çin malı yine)

Normalde herkese bunu öneriyorum.

Hırdavatçı olanları NORMALDE hiç önermiyordum. Sesleri dayanılmaz bir şekilde yüksekti. Fiyatları daha ucuz ve yüksek depo kapasiteleri var. Son zamanlarda sessizliği ile ön plana çıkan hırdavatçı modelleri de çıktı. Ben kullanmadım ama kullananlar tavsiye ediyor. Fiyatı nispeten ucuz ve yüksek depo kapasiteleri var. Ama biraz da fazla yer kaplıyorlar :) Senin de gördüğün MyTool onlardan biri. 

mytol-ews06-8-lt-0-75-hp-sessiz-z.jpg

Her işte olduğu gibi 2. el her zaman risklidir. Bir dükkandan alırsın adam malına garanti verir o başka. Başta da dediğim gibi. 2. el aldığım deposuz kompresör gayet sorunsuz çalışıyordu.

Bakıma gelecek olursak, bunlar yağsız kompresörler. Öyle çok bakım istemezler. Hatta ben hiç bakım yapmadım....

Bazen piyasada çin malı dandik elektrikli komprasörlerde bulunuyor. Onlara hiç bulaşma 

format:webp  586ca2b14144312da816fa39-large.jpg?cache_buster=5a82510f53e56bd46c02497785e16347  SKU166196(1).jpg

Sparmax'ın da deposuz komprasörleri var. Onları yukarıdaki dandik ürünlerle bir tutmuyorum tabi. Sparmax iyi ve güvenilir bir markadır. 

https://www.webdenal.com/black-decker-asi300_726956.html elimde bu marka hava koprosörü var buna airbush tabanca bağlansa işimi görür mü ?

24 dakika önce, Hüseyin Pehlivan yazdı:

https://www.webdenal.com/black-decker-asi300_726956.html elimde bu marka hava koprosörü var buna airbush tabanca bağlansa işimi görür mü ?

Öncelikle o alete tabanca bağlanabiliyor mu? Muhtemelen modifiye edilip bağlanabilir. Sonrasında basınç değerlerini modelci kompresörleriyle karşılaştırın. Benzer değerler alabiliyor musunuz bir bakın. Tüm bunlar uyuyor olsa bile basıncı artırıp azaltmak için ayarı var mı? Eğer yoksa basıncı artırıp azaltamayacağınız ve sürekli sabit basınçta hava üfleyeceği için uygun performans veremez. Ben sizin yerinizde olsam zaten elimde olan bir makineyi kullanmayı denerdim açıkçası.

40 dakika önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Öncelikle o alete tabanca bağlanabiliyor mu? Muhtemelen modifiye edilip bağlanabilir. Sonrasında basınç değerlerini modelci kompresörleriyle karşılaştırın. Benzer değerler alabiliyor musunuz bir bakın. Tüm bunlar uyuyor olsa bile basıncı artırıp azaltmak için ayarı var mı? Eğer yoksa basıncı artırıp azaltamayacağınız ve sürekli sabit basınçta hava üfleyeceği için uygun performans veremez. Ben sizin yerinizde olsam zaten elimde olan bir makineyi kullanmayı denerdim açıkçası.

Hocam kombi servisiyim genleşme tankına bu aletle hava basıyorum. Basın. ayarlanabiliyoruz kaç ps istenirse o dereceye kadar basıp duruyor. Sesi hayli fazla ama işimi görürse ses önemli değil. Hortumu çok kısaydı sanayiden sağlam hortum alarak 2 metre uzattım. o zaman bana şimdi airbush tabanca lazım 

şu videoyu izledikten sonra hiç birşeye olmaz diyemiyorum :)

Adam tüm ayarlarımı alt üst etti :) 

Normalde hiç bulaşmayın derdim, ama sanırım teknik bilgiye sahipsiniz. Bu cihazı komprasöre çevirme bilginiz var ise olabilir. Hiç bir şey olmaz değil. Ama Bir nem alıcı ve basınç sabitleyici şart. Videodaki basınç vanası işinize yarayacaktır. 

10 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Adam tüm ayarlarımı alt üst etti :) 

Plasmo reyis her zaman şaşırtıyor.

"The model was missing some small details, so I've added some." neredeyse hep böyle :D

Bir de kanalında şırıngadan airbrush yapma videosu var. Merak edenler kesin bi göz atsın derim :)

On 4/22/2020 at 2:07 PM, Enes ÇALDIR said:

Merhabalar,

@Bulut Solmaz hocam çok güzel toparlamış konuyu. Size fikir vermesi açısından ben de şunu eklemek isterim. Yakşalık 4 - 5 aydır "Kuletaş 24 litre sessiz kompresör" kullanıyorum. Bunu söylememin sebebi, bu tarz sessiz kompesörlerin neredeyse tamamının motor ünitesinin birbirinin aynısı olması. Sizin bahsettiğiniz MyTol 8lt depolu kompresör de gördüğüm kadarıyla aynı motoru kullanıyor.

Normalde Bulut Bey'in de dediği gibi bu tarz hırdavatçı kompresörleri inanılmaz sesli olurlar fakat son yıllarda çıkan sessiz kompresörler fena değil. Bir evaporatör sistemi kadar süper sessiz çalışmasa da kapalı ortamlarda kullanılabilecek bir ses düzeyine sahip. Youtube da bu cihazlar ile ilgili birkaç video var incelerseniz biraz fikir sahibi olabilirsiniz. Ben cihazı gece vakitlerinde de sıkça kullanıyorum, komşularıma da sordum herhangi bir rahatsız edici ses duymadıklarını söylediler.

Şimdi fiyatını kontrol ettim H.Burada sitesinde 879TL ye satılıyor. Şahsi tavsiyem eğer yer sıkıntısı yaşamıyorsanız 24 litre almanız yönünde. Büyük tank olduğu zaman daha uzun süre rahat bir şekilde çalışıyorsunuz.

Bunların dışında benim kullandığım kuletaş üzerindeki regülatör vs parçalar gayet iyi çalışıyor şu ana kadar hiçbir problem yaşamadım. Ayrıca ürünün kutulaması - kargolaması da gayet iyiydi. Şu ana kadar yaşadığım tecrübe ile size de tavsiye edebilirim.

Merhabalar, öncelikle herkese cevapları için teşekkür ederim. Şimdilik araştırmalarım sonucunda, 3 tane alternatifim var gibi. 
1) MyTol 8lt 
2) Kuletaş 9lt
3) As189

MyTol ile Kuletaş arasında fiyat farkı 100lira civarı oynuyor, hangisi daha iyidir bilemem. Açıkçası 24litre biraz gereksiz bir alan kaplar. Kompresörleri arada sırada araçla da taşıyacağımı göz önüne alırsam 3-9lt arası herhangi bir ürün iş görür. Bununla beraber ilginç bir şekilde sıfır AS-189 (markası farketmeksizin) neden 1000TL bandında oynuyor üstelik ürün 3lt. Bu açıdan bana gereksiz gibi geldi ama belki performans olarak diğerlerinden daha iyi olduğu için aradaki o farka değiyordur, bilemeyeceğim. 

Siz Kuletaş'tan memnun musunuz? Hangi site/alıcıdan aldınız? Yedek parça sıkıntısı yaşadınız mı ya da şu ana kadar herhangi bir sorun/arıza yaşattı mı acaba? Ürünü tavsiye eder misiniz yoksa "buna bu kadar para vereceğine biraz daha para koy şunu al" diyeceğiniz bir şey var mı?

@Bulut Solmaz 'a ise her zaman her konuda detaylıca ve özenli bir şekilde yardımcı olduğu için ekstra teşekkürlerimi sunuyorum. Şimdiye kadar hangi konu hakkında soru sorduysam hepsine elinden ve bilgisinden geldiğince gayet iyi ve yardımcı cevaplar verdi. Tekrardan tüm yardımları ve destekleri için kendisine teşekkürlerimi sunuyorum.

Herkese şimdiden teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim

AS-189'u hiç kullanmadığım için konu ile ilgili pek bi bilgim yok ne yazık ki. :(

Ama Kuletaş hakkında 4 -5 aylık kullanımım çerçevesinde memnun olduğumu söyleyebilirim. Şimdi kontrol ettim Hepsiburada / Makinamarka satıcısından almışım. Bu tarz kompresörler genelde çok bakım gerektirmedikleri için yedek parça araştırması yapmadım. Motor kısmı genel geçer olduğu için buradan olmasa bile başka bi firmadan temin edebilirim ya da çok büyük bi sıkıntı olursa yenisini alırım diye düşündüm.

Piyasadaki hobi sınıfı kompresörlere çok hakim değilim, daha önce işim gereği çalıştığım firmaya atlas-copco'dan endüstriyel bir sistem aldırıp uzun süre kullandığım oldu fakat onlar baya astronomik fiyatlara satılan özel makinelerdi. Kendilerine özel bakım çizelgeleri vs vardı. Oradaki durum bizim hobi dünyası için biraz bütçe dışı kalıyor.

Öte yandan rezervuar hacmi makine maliyetini çok artıran bir kalem değil. AS-189 ların 3 litre olması bir dezavantaj gibi görünse de belki başka alanlarda öne çıkıyor olabilirler.

Benim yaptığım incelemelerde AS-189 daha çok airbrush özelinde tasarlanmış bir sistem gibi görünüyor. Benim kullanmış olduğum Kuletaş rezervuarda devamlı 6-8 bar arası basınç tutarken AS-189 2.8 - 4 bar arası gibi görüyorum özelliklerinden. Biz bu sistemleri ne kadar regülatör ile 1.5 - 2 bar civarlarında kullansak da rezervuardaki basınç arttıkça içinde tuttuğu hava miktarı da artacaktır. Örneğin aynı hacimde tankın içinde 3 bar basınçta 6 bar basıncı yarısı kadar kütlesel miktarda hava bulunur. Bu da yüksek basınçlı rezervuarların daha uzun süre yeniden dolum gerektirmeden çalışabileceğini gösterir.

Burada size tam olarak şu makineyi alın demem doğru olmaz. Fakat benim şahsi tercihim daha güçlü bir motor barındırması ve daha yüksek rezervuar hacmine sahip olmasından dolayı MyTol veya Kuletaş'dan yana olacaktır. Ama AS-189 daha kolay taşınabilir daha mobil bir sistem gibi görünüyor.

Enes Bey her şeyi gayet güzel bir şekilde teknik detaylarla açıklamış. Ben açıkçası işin teknik kısmından o kadar anlamam ama bir kullanıcı olarak deneyimimi paylaşabilirim. Kuletaş'ın 9 litrelik modelini 3 yıldır kullanıyorum, şimdiye kadar herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Geçen bu süreçte herhangi bir bakım da yapmadım. Yalnızca kullanmayı bitirince içinde hava bırakmamak, üstünü örtülü bir şekilde saklamak gibi saklama koşullarına dikkat ediyorum. 50 cm derinliğe sahip küçük sayılabilecek masamın altına rahatça sığıyor. 

Kendisi benim ilk kompresörüm, bu nedenle başka kompresörlerle ne kadar kıyaslayabilirim bilmiyorum. Bildiğim kadarıyla hobi maksatlı üretilmiş kompresörlere göre bir tık daha gürültülü makineler bu tarz olanlar. Ancak gürültülü demem sizi yanıltmasın. Apartmanda yaşamama ve zaman zaman geceleri de çalıştırmama rağmen henüz bir şikayet almadım. 

Çevremde ben dahil hemen hemen herkes AS-189 kullanıyor. Ben bu aleti sanırım 2015 yılında bir modelci arkadaştan ikinci el olarak almıştım. Herhangi bir arıza yapmadı şu ana kadar. Bazı arkadaşlardan ufak ufak hava kaçırdığını duydum. Ama o da çok büyük sorun teşkil etmemiş kullanıcıya. Diğer kompresörleri kullanmadığımdan yorum yapamayacağım.

20 saat önce, Tunay yazdı:

@Bulut Solmaz 'a ise her zaman her konuda detaylıca ve özenli bir şekilde yardımcı olduğu için ekstra teşekkürlerimi sunuyorum. Şimdiye kadar hangi konu hakkında soru sorduysam hepsine elinden ve bilgisinden geldiğince gayet iyi ve yardımcı cevaplar verdi. Tekrardan tüm yardımları ve destekleri için kendisine teşekkürlerimi sunuyorum.

Bende teşekkür ederim. Bildiğim yada bildiğimi sandığım konularda elimden geldiğince diğer arkadaşlarım gibi yardımcı olmaya çalışıyorum. 

Bende AS-189 adıyla satılan ürünün bir benzerini kullanıyorum. 

Diğer 2 ürün konusunda deneyimim yok. Ama kule taş sektörde uzun süredir bulunan bilinen bir marka. myTool'un üreticisi konusunda bilgim yok. 

On 23.04.2020 at 16:14, Tunay yazdı:

Merhabalar, öncelikle herkese cevapları için teşekkür ederim. Şimdilik araştırmalarım sonucunda, 3 tane alternatifim var gibi. 
1) MyTol 8lt 
2) Kuletaş 9lt
3) As189

MyTol ile Kuletaş arasında fiyat farkı 100lira civarı oynuyor, hangisi daha iyidir bilemem. Açıkçası 24litre biraz gereksiz bir alan kaplar. Kompresörleri arada sırada araçla da taşıyacağımı göz önüne alırsam 3-9lt arası herhangi bir ürün iş görür. Bununla beraber ilginç bir şekilde sıfır AS-189 (markası farketmeksizin) neden 1000TL bandında oynuyor üstelik ürün 3lt. Bu açıdan bana gereksiz gibi geldi ama belki performans olarak diğerlerinden daha iyi olduğu için aradaki o farka değiyordur, bilemeyeceğim. 

Siz Kuletaş'tan memnun musunuz? Hangi site/alıcıdan aldınız? Yedek parça sıkıntısı yaşadınız mı ya da şu ana kadar herhangi bir sorun/arıza yaşattı mı acaba? Ürünü tavsiye eder misiniz yoksa "buna bu kadar para vereceğine biraz daha para koy şunu al" diyeceğiniz bir şey var mı?

Herkese şimdiden teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim

Merhaba. 
karar verebildiniz mi kompresör konusunda? Ben de almayı düşünüyorum ama mytol ile kuletaş arasında kaldım. Aralarında 300 ₺ fark olmasa düşünmeden kuletaş alırım ama mytol un ucuz olması bi yandan cezbederken bir yandan da soru işareti oluşturuyor. 

Arkadaşlar,

mytol tecrübesi olan varsa lütfen paylaşsın. Kuletaştan onu ayıran özellikler nedir, bu iki kompresörde de basınç ayarı var mıdır? Bu bilgilere satış sitelerinde de ulaşılamıyor. Basınç 8 bar yazıyor mytol için fakat bu maksimum bar mıdır yoksa ayarlanıp isteğe göre düşürülebilir mi? Bunun gibi kafamda çok soru oluştu almaya niyetlenince. Umarım bu sorulara cevap bulabiliriz. 

On 6/7/2020 at 1:18 AM, Koray Yılmaz said:

Merhaba. 
karar verebildiniz mi kompresör konusunda? Ben de almayı düşünüyorum ama mytol ile kuletaş arasında kaldım. Aralarında 300 ₺ fark olmasa düşünmeden kuletaş alırım ama mytol un ucuz olması bi yandan cezbederken bir yandan da soru işareti oluşturuyor. 

Arkadaşlar,

mytol tecrübesi olan varsa lütfen paylaşsın. Kuletaştan onu ayıran özellikler nedir, bu iki kompresörde de basınç ayarı var mıdır? Bu bilgilere satış sitelerinde de ulaşılamıyor. Basınç 8 bar yazıyor mytol için fakat bu maksimum bar mıdır yoksa ayarlanıp isteğe göre düşürülebilir mi? Bunun gibi kafamda çok soru oluştu almaya niyetlenince. Umarım bu sorulara cevap bulabiliriz. 

Merhabalar, evet karar verdim ve Kuletaş 9lt aldım. Bir fırsat yakaladığım için MyTol ile arasında yaklaşık 100TL bir fark vardı, ben de Kuletaş'ı aldım. Bununla beraber, Kuletaş bana biraz daha kurumsal ve yedek parça açısından, teknik servis açısından ve 2 yıl garanti açısından daha avantajlı gibi geliyor. Sanırım her iki marka da aynı motoru kullanıyor, ikisinin de motorlar Çin malı. Bununla beraber ürünü daha çok fazla kullanma şansım olmadı, malum eğitim hayatı, tez yazımı ve korona yüzünden fakat şimdilik tecrübelerim ışığında ürün gayet temiz, sessiz bir şekilde çalışıyor. Ha sessiz sözcüğü sizi yanıltmasın, öyle aşırı sessiz bir şey değil fakat benim düşünceme göre gece kimseyi uyandırmaz. Fakat altına mutlaka titreşimi engellemesi için bir mat vb. bir parça konulabilir. Bunların dışında yine aklına takılan, merak ettiğin bir şey varsa çekinmeden sorabilirsin.

9 saat önce, Tunay yazdı:

Merhabalar, evet karar verdim ve Kuletaş 9lt aldım. Bir fırsat yakaladığım için MyTol ile arasında yaklaşık 100TL bir fark vardı, ben de Kuletaş'ı aldım. Bununla beraber, Kuletaş bana biraz daha kurumsal ve yedek parça açısından, teknik servis açısından ve 2 yıl garanti açısından daha avantajlı gibi geliyor. Sanırım her iki marka da aynı motoru kullanıyor, ikisinin de motorlar Çin malı. Bununla beraber ürünü daha çok fazla kullanma şansım olmadı, malum eğitim hayatı, tez yazımı ve korona yüzünden fakat şimdilik tecrübelerim ışığında ürün gayet temiz, sessiz bir şekilde çalışıyor. Ha sessiz sözcüğü sizi yanıltmasın, öyle aşırı sessiz bir şey değil fakat benim düşünceme göre gece kimseyi uyandırmaz. Fakat altına mutlaka titreşimi engellemesi için bir mat vb. bir parça konulabilir. Bunların dışında yine aklına takılan, merak ettiğin bir şey varsa çekinmeden sorabilirsin.

Tunay çok teşekkür ederim. Ben de senin bahsettiğin şeyleri düşünerek kuletaş 9 lt siparişi verdim. Yarın gelir muhtemelen. Bakalım, deneyip göreceğiz :)

On 6/8/2020 at 11:28 PM, Koray Yılmaz said:

Tunay çok teşekkür ederim. Ben de senin bahsettiğin şeyleri düşünerek kuletaş 9 lt siparişi verdim. Yarın gelir muhtemelen. Bakalım, deneyip göreceğiz

Rica ederim, hayırlı olsun. Daha fazla yardımcı olmak isterdim fakat söylediğim gibi kompresörü çok fazla kullanma şansım malesef daha olmadı. Yine de aklınıza takılan başka bir soru olursa elimden geldiğince yardımcı olabilirim. Küçük bir bilgilendirme notu, belki bilmiyorsunuzdur: Kompresörün hava çıkışı 1/4, airbrushların ise hava girişi 1/8 ölçek. Buna göre bir hortum alabilirsiniz. Beni biraz uğraştırdı bu durum :) Tekrardan hayırlı olsun, güzel modellere sebep olması dileğimle.

21 saat önce, Tunay yazdı:

Küçük bir bilgilendirme notu, belki bilmiyorsunuzdur: Kompresörün hava çıkışı 1/4, airbrushların ise hava girişi 1/8 ölçek. Buna göre bir hortum alabilirsiniz. Beni biraz uğraştırdı bu durum :) Tekrardan hayırlı olsun, güzel modellere sebep olması dileğimle.

Evet, bunu göz önünde bulundurarak aşağıdaki ürünleri aldım fakat aldığım 1/4 rakor Kuletaş'a oturmadı. 

Toplamda 3 ürün aldım:

Sparmax 1/4 rakor(Kuletaş kompresör kolay tak çıkar aparatına oturmayan) , sparmax hortum ve ab hortum arası bağlantı için 1/8 rakor.

Ab ile 1/8 rakorda problem yok birbirine oturdu fakat 1/4 rakor kuletaş kompresöre oturmadı. Ne yapabilirim, çözümü nedir. Yanlış bir aparat mı aldım?

qd_1_4_male_socket.pngimg_4507.jpgqd_1_8_male_female_socket.png

kolay Tak çıkart zımbırtısı bende de sorun çıkarmıştı. Araya şu senin 1. resimdeki aparatın benzerini direkt ab'a bağlananından taktım.  1/4 çıkışı 1/8 girişe çeviren bir ara adaptör yada tam tersi bişey 1/8 1/4 filan kafamı karıştırıyor :D yaşlıyım ben...

Şuna benzeyen bir şeydi sanırım. Üzerinden baya zaman geçti unuttum :blush:

sparmax-1-4-x-p40-paasche-airbrush-adaptoru__0880697032894212.png

Selamlar

Kuletaş 3 yıl garantili ama motor hariç:)

Mytol'a göre bir çıt daha sessizdir.

İkisinde de nem tutucu ve basınç ayarı var.Parça sorunu hiç bir şekilde yaşamazsınız ikisinde de . Hepsinin motorları Çin malı aynı motor. 

9  litre kuletaşı ostim yörük makinada 850 tl ye alabilirsiniz.  Geçen hafta konuştum , bana verdikleri fiyat 850 tl idi. 

Ben de kompresör alacağım , tercihim sanırım Kuletaş olacak.

22 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

kolay Tak çıkart zımbırtısı bende de sorun çıkarmıştı. Araya şu senin 1. resimdeki aparatın benzerini direkt ab'a bağlananından taktım.  1/4 çıkışı 1/8 girişe çeviren bir ara adaptör yada tam tersi bişey 1/8 1/4 filan kafamı karıştırıyor :D yaşlıyım ben...

Şuna benzeyen bir şeydi sanırım. Üzerinden baya zaman geçti unuttum :blush:

sparmax-1-4-x-p40-paasche-airbrush-adaptoru__0880697032894212.png

Abi bu kuletaşın ucuna takılacak aparat için nokta atışı yapacak biri yok mu aldığım hortumla uyumlu? Rakor için 40 tane seçenek var, seçemiyorum içlerinden hangisi olur hangisi olmaz :) 

31 dakika önce, Koray Yılmaz yazdı:

Abi bu kuletaşın ucuna takılacak aparat için nokta atışı yapacak biri yok mu aldığım hortumla uyumlu? Rakor için 40 tane seçenek var, seçemiyorum içlerinden hangisi olur hangisi olmaz :) 

Doğalgazcılarda bulamazsan hidrolikçilerde ya da sanayi tipi hortumcularda kesinlikle bulursun