Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Ersel

Model yapımı ile ilgili sorular

Recommended Posts

İlk modelimi bitirdim ve aklıma takılan bir kaç soru var.

1-Şeffaf parçaları ağaçtan ayırıp temizleyince bariz bir şekilde iz kalıyor bu izi yok etmenin bir yöntemi var mıdır?

2-Şeffaf parçalara herhangi bir işlem uyguluyor musunuz? Ben vernik sürsem mi diye düşündüm ama fırça kullandığım için acaba ellemesem daha mı iyi olur diye düşündüm.(Forumda pledge isimli bir ürünle karşılaştım ama satışı yok sanırım)

3-Motosiklet modeli yaptığım için çoğu parçayı birleştirmeden önce boyamam gerekiyor birleşim yerlerini boyamamaya çalışıyorum ama hem bu durum beni zorluyor hemde sonrasında bazen tekrar boyamam gerekiyor. Bazı yerleri de boyadığımı sonradan fark edip mümkünse boyayı söküp öyle yapıştırdım, çıkartamadığım yerlerde ise japon kullandım. Önceden boyamam gereken parçaları direk boyayıp japon kullansam bir sorun olur mu?

4-Modellerde ayna yapımı için bir yöntem var mı? Krom boyalı parça koymuşlar ama pek ayna efekti vermiyor.

5-Yapıştırıcı olarak revell iğne uçlu sahibiyim ama herkes tamiya yeşil kafalı da tavsiye etmiş. Almam gerekir mi bana ne gibi faydaları olur? Birde 2 çeşit yeşil kafalı tamiya var sanırım hangisi tercih edilmeli?

6-Tamiyanın panel linerını gördüm ve yaptığınız işlemler çok hoşuma gitti. Bazı kişilerin motosikletlerde de çok güzel dokunuşlar yaptığını gördüm. Fakat tamiyanın sitesine girdiğimde enamel boyalarda kullanmayınız uyarısını gördüm. Enamel boya üzerine nasıl bir uygulama yapabilirim?(Çok küçük yerlerde uygulayabileceğim için kuru pastel ile yaptığınız wash yöntemi uygulanamaz gibi geldi bana)

7-Tamiya compound coarse fine ve finish ürününü sırayla uyguluyormuşuz birde tamiyanın waxı varmış bu üründe üçünü uyguladıktan sonra mı uygulanıyor? Bu 4 ürün yerine uygulayabileceğimiz daha uygun bir alternatif var mı acaba?

8-Yapıştırmak için ve küçük yerlerde dolgu için küçük sarı 1 liralık olan japon yapıştırıcıları yeterlimidir yoksa daha iyi ürünler mi alınmalıdır?

9-Motosiklet modeli yaparken herhangi bir yerde uygulayabileceğim teknikler var mıdır? Hangi teknikler uygulanabilir?

Biraz fazla soru oldu sanırım kusura bakmayın.

Şimdiden ilginiz ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Alıntı

3- Motosiklet modeli yaptığım için çoğu parçayı birleştirmeden önce boyamam gerekiyor birleşim yerlerini boyamamaya çalışıyorum ama hem bu durum beni zorluyor hemde sonrasında bazen tekrar boyamam gerekiyor. Bazı yerleri de boyadığımı sonradan fark edip mümkünse boyayı söküp öyle yapıştırdım, çıkartamadığım yerlerde ise japon kullandım. Önceden boyamam gereken parçaları direk boyayıp japon kullansam bir sorun olur mu?

İlla birleşim yerlerini boyamamak için özel çaba göstermeye bence gerek yok. Evet boyalı kısımlar sağlıklı yapışmayı engeller ve ben de mümkün olduğunca dikkat etmeye çalışıyorum. Ama burada hayır yapışacak kısmı boyama diye bir kural yok. Boşa sökmeye çalışmayın boyayı geri. Çok çok yapıştırıcı taşıp gözüken yerdeki boyaları sökebilir. Onun da ayarını zamanla alışır tutturursunuz zaten. Japon yapıştırıcısı bizim kullandığımız yapıştırıcılardan farklı yapıda. Bizim modelci yapıştırıcıları plastiği eritip birbirine kaynaştırır. Japon yapıştırıcı iki plastik arasında ayrı bir katman oluşturur. Biz plastiğin erimesini tercih ederiz. Japon yapıştırıcısını etched parçalarda, reçinede ve ya vinylde kullanabilirsiniz. Bunun yanında parçalarını üzerinde katman oluşturup birleşim izlerini yok etmekte kullanırsınız. Ama plastik montajında pek kullanmayız.

Alıntı

5-Yapıştırıcı olarak revell iğne uçlu sahibiyim ama herkes tamiya yeşil kafalı da tavsiye etmiş. Almam gerekir mi bana ne gibi faydaları olur? Birde 2 çeşit yeşil kafalı tamiya var sanırım hangisi tercih edilmeli?

Yeşil kafa olmazsa olmaz bence. Bir defa kullanınca neden böyle söylediğimi de anlarsınız. Kesin edinin ve kullanınca rahatlığını da görün derim.

Alıntı

8-Yapıştırmak için ve küçük yerlerde dolgu için küçük sarı 1 liralık olan japon yapıştırıcıları yeterlimidir yoksa daha iyi ürünler mi alınmalıdır?

Herhangi bir capon yapıştırıcısı kullanabilirsiniz. Ben daha çok kalın ve kıvamlı olanları tercih ediyorum. Üzerinde 502 yazanlardan alıyorum. Kalan sorular konusunda bilgi sahibi değilim. Bilen arkadaşlar cevap yazarlar.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim ben 1-2 yerde boyalı yeri yapıştırmayı denedim iğne uçlu ile ama başarılı olamadım o yüzden japon tercih ettim ama ben başaramadım sanırım o zaman.

Birde tamiya yeşil başlının yeni daha hızlı formülü var onu mu tavsiye edersiniz yoksa standartını mı?

1-Şeffaf parçaları ağaçtan ayırıp temizleyince bariz bir şekilde iz kalıyor bu izi yok etmenin bir yöntemi var mıdır?

Dikkatli bir şekilde zımparalamak. 1500,2000,3000 numaralı zımparaları kullanarak o izler %90 oranında yok edilebilir.

2-Şeffaf parçalara herhangi bir işlem uyguluyor musunuz? Ben vernik sürsem mi diye düşündüm ama fırça kullandığım için acaba ellemesem daha mı iyi olur diye düşündüm.(Forumda pledge isimli bir ürünle karşılaştım ama satışı yok sanırım)

Özellikle Otomotiv Modelciliğinde şeffaf parçalar ön, arka, yan camlar cila ile parlatılabilir.  (Pledge adlı ürünü hiç kullanmadım herhangi bir bilgiye sahip değilim)

3-Motosiklet modeli yaptığım için çoğu parçayı birleştirmeden önce boyamam gerekiyor birleşim yerlerini boyamamaya çalışıyorum ama hem bu durum beni zorluyor hemde sonrasında bazen tekrar boyamam gerekiyor. Bazı yerleri de boyadığımı sonradan fark edip mümkünse boyayı söküp öyle yapıştırdım, çıkartamadığım yerlerde ise japon kullandım. Önceden boyamam gereken parçaları direk boyayıp japon kullansam bir sorun olur mu?

Bu durum model göre değişiyor.  Plana bakarak bir strateji geliştirmek gerekiyor. Mümkünse önce yapıştırırıp sonra boyamak en iyisi. Kendi model yapım stratejinizi geliştirebilirsiniz. 

4-Modellerde ayna yapımı için bir yöntem var mı? Krom boyalı parça koymuşlar ama pek ayna efekti vermiyor.

Hasegawa Mirror Finish (Folyo) kullanılabilir. Yansıması çok iyi ayna efekti veriyor.

Revell iğne uçlu yapıştırıcı hiç kullanmadım bu konuda bilgim yok. Tamiya yeşil kafaya göre açık yeşil daha hızlı kurur. 

6-Tamiyanın panel linerını gördüm ve yaptığınız işlemler çok hoşuma gitti. Bazı kişilerin motosikletlerde de çok güzel dokunuşlar yaptığını gördüm. Fakat tamiyanın sitesine girdiğimde enamel boyalarda kullanmayınız uyarısını gördüm. Enamel boya üzerine nasıl bir uygulama yapabilirim?(Çok küçük yerlerde uygulayabileceğim için kuru pastel ile yaptığınız wash yöntemi uygulanamaz gibi geldi bana)

Vernikli tüm yüzeylerde kullanılabilir. Özellikle sivil modelcilikte vernikli yüzeylerde kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız. Taşan yereleri temizlemeside daha kolay olur.

7-Tamiya compound coarse fine ve finish ürününü sırayla uyguluyormuşuz birde tamiyanın waxı varmış bu üründe üçünü uyguladıktan sonra mı uygulanıyor? Bu 4 ürün yerine uygulayabileceğimiz daha uygun bir alternatif var mı acaba?

Meguiars, 3m gibi pek çok markada polish setleri mevcut. Burada dikkat edilmesi gereken husus alacağınız pasta ve cila'nın elle mi polisaj makinası için mi uygun olduğudur. Ayrıca tamiya'nın üçlü seti ve wax'da oldukça başarılı. Fiyat açısından ekonomik olması için bölünmüş ürünleri tercih edebilirsiniz.  Şu marka iyi bu marka iyi diyemiyorum. Herkesi aldığı sonuçlar farklı. Deneme yaparak en iyi sonucun alındığı ürünü kullamak en iyisi.

Dolgu için japon yapıştırıcı kullanılabilir. Ben çoğu zaman  japon yapıştırıcısı ile dolgu yapıyorum. Dikkatli kullanmak gerekiyor. Kalın kıvamlı olanlar oldukça başarılı...

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Vernik olarakta enamel vernik kullanıyorum. Enamel vernik üzerinde kullanılabilir mi ? Veya enamel için başka bir alternatifi var mıdır?

6 dakika önce, Ersel yazdı:

Vernik olarakta enamel vernik kullanıyorum panel liner yerine geçecek bir ürün var mıdır acaba enamel boya üzeri için?

Mr Color boyaları ise sorun yaşamazsınız. 

19 dakika önce, Alp Eray Tugcular yazdı:

revell boyaları daha önce hiç kullanmadım bilemiyorum ancak vernikli yüzeyde sıkıntı rahatcağını düşünmüyorum :)

Tamamdır tekrardan çok teşekkür ederim 😊

Arkadaşlar çok doyurucu ve yeterli cevaplar vermişler ama bende cevap hakkımı kullanmak istedim :D 

On 21.04.2020 at 21:46, Ersel yazdı:

Bariz iz kalıyor tabirinine de bakarak acaba ağaçtan yanlış mı söküyorsunuz diye düşünmedim değil. Parçalar ağaçtan çok keskin ve ince bir yan keski ile kullanılacak parçadan biraz uzak bir taraftan kesilerek ağaçtan ayrılır.

456479828_tn30_0.jpg

Kalın bir yan keski parçaya zarar verebilir.

Parça ağaçtan düzgün bir şeklide çıkartılıyorsa Alp'in dediği gibi maket bıçağı ve zımpara ile parçanın ağaçtan alındığı yer temizlenir.

Hayır şeffaf parçaya GENELDE bir işlem uygulanmaz. Hasarlı ise yada koyu veya renkli olması gerekiyorsa başka.

Pledge modelcilerin parlak vernik yerine kullandığı bir ahşap bakım ürünü. Eski ismi ile Future. Ama Türkiyede satılan bir ürün değil. Normalde ne yaptığınızı bilmiyorsanız Şeffaf parçayı verniklemenizi tavsiye etmem. Genelde diye bu yüzden özellikle belirttim. Aksi belirtilmedikçe şeffaf parçaya çok müdahale etmeyin. 

Uçak maketlerinde ise; Kanopideki belirli yerlerin boyalı olması gerekir o yüzden maskelenirler.

images?q=tbn:ANd9GcTlb2D4FshpdwlhAp4sy26

Sanırım motosiklet yapıyorsunuz. Böyle bir durumu bu yüzden göz ardı ediyorum. 

Sakın fırça ile vernik sürmeyin. 

Aslında aynı renk bir çok parça birleştirilip daha sonradan da boyanabilinir. Genelde bu yöntemi tercih ederim. Ama bu modele göre değişebilecek bir şey. Modelin başındaki kişi sizsiniz. onu siz daha iyi bilirsiniz. Biraz tecrübe ile yapılacak bir şey.

Boyalı yüzeyler dediğiniz gibi yapışmaz. Bu yüzden ben de sizin yaptığınız gibi gerek maket bıçağı ile gerekse de zımpara ile boyayı kazırım. Ama öncelikle o yüzeye boya yapmamaya çalışırım.

Japon yapıştırcı olayını zaten söylemişler. Bizim pek tercih ettiğimiz bir yapıştırıcı değil.

On 21.04.2020 at 23:59, Alp Eray Tugcular yazdı:

En basiti Ayna yerine Silver rengi boya kullanılabilir. Ama çok yeterli gelmeyecektir. Bir ambalajın içindeki parlak alan kullanılabilir. Yada Molow'un Liquid kalemleri var. Pahalı ama çok iyi bir çözümdür.

61IoNylNvBL._AC_SL1000_.jpg

Bende size tamiya yeşil kafayı tavsiye ederim. Ama revell'in iğne uçlusu yerine değil yanına... İkiside ayrı karakteristiğe sahip ürünlerdir. Revell iğne uçlu koyu ve güçlü bir yapıştırıcıdır. Geniş yüzeylerde etkilidir. Ama Tamiya yeşil kafa olmazsa olmaz yapıştırıcımdır. Çok incedir. Kendi fırçası vardır.

Revell yapışacak yüzeye sürülür, parça birbirine yapıştırılır. Tamiya yeşil kafada ise genelde iki parçayı birleştirirsiniz sonra yapıştırıcıyı sürersiniz. İnce yapısı sayesinde aralara girer ve yapışmayı sağlar. 

Dikkat!. Revell'in iğne ucuna kanıp, çok kontrollü sanmayın. Fazla akıp yüzeyi mahvetme potansiyaline sahiptir. bence önce bir yüzeye döküp, oradan kürdan ile modele uygulamakta fayda vardır.

On 21.04.2020 at 23:59, Alp Eray Tugcular yazdı:

Verniğinizi akrilik yada lacquer atarsanız sıkıntı olmaz.

Genelde sivilcilerin kullandığı ürünler. Ben o konuda çok zayıfım. Ama Allahtan Alp bey var. Çok güzel bir şekilde açıklamış zaten.

En başta da dediğimiz gibi. Japon'u yapıştırmak için pek tavsiye etmeyiz. Hatta dolgu olarak da acemilere önerdiğim bir ürün kesinlikle değil. Dolgu için Putty denilen macunları öneririm. Japon kullanacaksanız da biraz kalitelisini kullanın. 

On 21.04.2020 at 23:58, Ersel yazdı:

Birde tamiya yeşil başlının yeni daha hızlı formülü var onu mu tavsiye edersiniz yoksa standartını mı?

İkiside çok iyi yapıştırıcıdır. Ama hızlı formül çabuk uçuyor. Eliniz yavaşsa biraz geç kalmış oluyorsunuz. Birde Quick Setting Normal yeşil kafaya göre daha agresif. Başlangıç için Normal yeşil kafa yeterli gelecektir. Ama aldığınız yerde sadece quick settings varsa niye öbürünü almadım demezsiniz. (Quick olan boyalı yüzeylerde biraz daha etkili)

hqdefault.jpg

Olmadı panel liner alırken ekstra enamel harici bir vernik daha alıyım. hatta ben aslında sadece grenajlara vernik sürmüştüm sanırım her yerine sürmek gerekiyor.

Malesef küçük yan keskim yok yeterli yer varsa büyük yan keski ile yer yoksa maket bıçağı ile keserek ayırıyorum ağaçtan.Genelde maket bıçağı kullanıyorum.

49784849538_f8f2d1aa29_b.jpg

Decaldeki 6nın üstündeki yırtığın bitişiğinde iz kaldı ama ben çok zımparalamadım cama zarar verme korkusundan.

16 dakika önce, Ersel yazdı:

büyük yan keski ile

Bence o büyük yan keskiyi hiç kullanmayın. Tırnak makasları veya Ufak kıl makasları bile ondan daha iyi bir seçenektir.

kas-makasi-nakis-makasi-ucu-kivrik-makas-burun-kil-tuy-makasi__1356245144883795.jpg  kas-makasi-nakis-makasi-ucu-kivrik-makas-burun-kil-tuy-makasi__1362838726463359.jpg   T-rnak-Ayak-T-rna-T-rnak-Makas-K-rpma-Paslanmaz-elik-T-rnak-Makas-Kesici.jpg_q50.jpg

Decalde, Decal solisyonu kullanılmadığından yüzeye tam yapışmamış ve çatlaklar oluşmuş. Bunlar öğrenme aşamalarının parçası artık. Böyle büyük ve detaylı yüzeylerde decal solisyonu kullanmanızı öneririm. En olması ılık sirkeli su bile olur (dikkatli olun. Decali yumuşatır). 

Decalin üstündeki alanı artık kırmızı renkle (rengi tutturmak çok zor tabi) revize edilmeli.

Vernik aşaması modelciliğin temel aşamalarındandır. şeffaf parçalar hariç Tüm yüzeye uygulanır. o aşamayı es geçmeyin.

Yorumladırınız için tekrardan teşekkür ederim aslında resmi şeffaf parçadaki iz için koymuştum ama diğer kusurların yanında belli olmuyor bile. Maalesef solüsyon kullanmama rağmen çok zorlandım decallerde.

6 dakika önce, Ersel yazdı:

Yorumladırınız için tekrardan teşekkür ederim aslında resmi şeffaf parçadaki iz için koymuştum ....

Özür dilerim, Göremedim o hasarlı bölgeyi.

7 dakika önce, Ersel yazdı:

Maalesef solüsyon kullanmama rağmen çok zorlandım decallerde.

Peki decal'in altında vernikli yüzey var mıydı?

1 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Özür dilerim, Göremedim o hasarlı bölgeyi.

Peki decal'in altında vernikli yüzey var mıydı?

Tam o decalin yırtığının üzerinde camın başladığı yerde.

Evet evet vernik sürdüm decali yapıştırırkende önce solüsyonla yüzeyi ıslattım decali yerleştirdikten sonrada üzerine solüsyon sürdüm (tamiya mark fit strong)

Ama özellikle köşelerde birde küçük nokta şeklinde dış detaylarda hep yırtılmalar oldu.

Merhabalar,

Yeni bir başlık açmamak için buraya yazıyorum.

Genel olarak bazı usül/teknik hususlarında yardım ihtiyacım var. Eğer zaman ayırıp değerli görüşlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum.

Not: Fırça kullanıyorum ve boyalarım akrilik.

1.       Genel itibariyle şöyle bir yol izliyorum,

- Montaj (Çerçeveden ayırma, zımparalama, boşlukların macunla doldurulması, yapıştırma, fazlalıkların alınması),

- Temizleme (Boya için hazırlama maksadıyla),

- Astar boya (Fırçayla boyama yapmama rağmen mutlaka uyguluyorum. Ancak bunun içinde fırça kullanıyorum. Acaba astar boya atmasam olur mu?),

- Ana boya (4/5 kat uyguluyorum.),

- Parlak vernik (Bunun için sprey kullanıyorum. Veya Pledge marka yer cilası ile yapıyorum)

- Decal Yapıştırılması,

- Parlak vernik,

- Parlak vernikten sonra yıkama (washing) işlemine başlıyorum. Henüz Tamiya Panel Line Accent edinemediğim için, kuru pastel boya ile yaptığım birleşimi kullanıyorum (Kuru pastel boyanın rendelenmesi, bulaşık deterjanı ve su bileşeni))

-  Washing işleminden sonra; eskitme, paslandırma, çamur effekleri …vb. gibi weathering/chipping işlemlerini uyguluyorum.

-  Son adımda da mat vernik atıyorum.

Bu adımlardan hatalı uyguladığım veya sırasında bir problem var mı?

2.       Maketin güneş gören kısımlarının boyasının daha açık yapılması (gölgelendirme) hususunu beceremiyorum. Airbrush ile uygulanan; alt zeminin beyaza boyandıktan sonra üstüne ana rengin atılması tekniği fırça ile uygulanamıyor. Bu konu da ne yapılabilir?

3.       Astar boyayı, sprey ile atmak istiyorum. Forumda “Astar boyaları yapı marketlerde kutusu 15-20 TL'ye bulmak mümkün.” denilmiş. Marka önerisi olan var mı? Veya ne için olan sprey boyadan isteyeceğiz? Yoksa yine Tamiya’nın sprey boyalarından mı almak lazım?

4.       Akrilik boya kullanıyorum (Italieri ve Vallejo), inceltmek için de su kullanıyorum. Acaba isopropil alkol mü kullanmalıyım? Çünkü kapanma sağlamak için 4/5 kat atmak gerekiyor.

5.       Eğer maket akrilik boya ile boyanmışsa, diğer tüm malzemelerinde akrilik mi olması lazım (vernik, washing, weathering gibi).

Teşekkür ederim.

Kolay gelsin. 

Bildiğim yada bildiğimi sandığım konularda yardımcı olmaya çalışayım.

Öncelikle şunu söyleyeyim, sabit bir kural yada sıralama yok. Ben genel olarak bir sıralama belirtiyorum. Kişiden kişiye bu işlem değişebilir.

Astarda bu kişiye göre değişen şeylerden biri. Bazısı hiç atmaz. Modelcinin tercihi. Ama genelde tavsiye ettiğimiz atılması yönünde.

Astar'ın atılma nedeni sadece boyanın tutması değildir. Tüm modelin homojen bir şekilde aynı renk olması ve montaj hatalarının görünmesidir. Tavsiyem sprey astar olacaktır. Ama sprey boya/vernik/astar'ın da kendine göre dez avantajları da mevcut (Bazı şeyler kişiye göre değişir demiş miydim? :))  

14 saat önce, Sait yazdı:

3.       Astar boyayı, sprey ile atmak istiyorum. Forumda “Astar boyaları yapı marketlerde kutusu 15-20 TL'ye bulmak mümkün.” denilmiş. Marka önerisi olan var mı? Veya ne için olan sprey boyadan isteyeceğiz? Yoksa yine Tamiya’nın sprey boyalarından mı almak lazım?

Aslında bir modelci olarak her zaman model için olanları tavsiye ederim. Ama zıkkımlar çok pahalılar. Başlangıç düzeyinde olan biri için kaliteli, plastik için olan sprey vernikleri tercih edin. Marka model vermemeye çalışıyorum. Nedeni bazen can sıkıcı sonuçlar ortaya çıkabilir. Sorumlusu olmak istememem. Kendime zamanında Molotow aldım. Ama Sikkens gray de var elimde (adı da sakatmış). 

Spreyin ne gibi dez avantajları var:

Öncelikle kontrolsüzdür. Sıkarsınız tüm odaya dağılır. Yapılan ortamın çok iyi havalandırılması lazım. Mümkünse boya kabininde veya Balkonda atılır. Bir kutu içinde bile kullansanız, tüm odanın boya vernik vs olacağını göreceksiniz. 

Sprey boya çok iyi ama çoook iyi çalkalanılmalı. İçindeki demir bilyenin sesini dakikalarca duyacaksınız. Daha boya aşamasına gelmeden bile hanımın ses yüzünden sizi evden atma ihtimali var :) 

Bir kaç dakika sıcak suda bekletmekte fayda var.

Boya/Vernik/Astar ne ise... Pek dibini kullanmayın. Basınç düşünce partiküller daha iri taneli modelin yüzeyine düşer. Yüzeyde Pütürlenmeler oluşturur.

Spreyin tetiğine modelin dışında basın, parmağınızı tetikten modelin dışında çekin. Direk modelin üstündeyken tetiğe basmayın.

Ne çok uzaktan sıkın nede çok yakından. Çok uzaktan sıkarsanız; boya havada kurur veya bir birine çarparak yüzeye pütürlü düşer. (aynı şey çok sıcak havalarda da olur) çok yakından sıkarsanız boya/vernik vs  kalın düşer. Birikme vs yapar.

Sabit hızlı hareketlerle sıkın. Belli bir yerde asla beklemeyin.

Tek yöne sıkın. Yukarı aşağı değil de, bir kaç sefer yukarıdan aşağı bir kaç defada aşağıdan yukarı gibi.... 

Sırlama konusunda genelde sıralaman doğru.

Eski kalıp modeller önce ılık sabunlu deterjanlı suda yıkanır. Bunun nedeni eski modelelrde plastik kalıptan bir kalıp yağı ile çıkardı. Bu boya aşamasında modelciyi çok üzer. Bu yüzden birazda alışkanlıktan eski yada yeni kalıp moldeleleri önce bir yıkıyorum :D 

Bunun dışında tesfiye işleminden sonra (vernik işleminden önce) Modelin alkolle silinmesinde büyük fayda var. (sizin sıralamanızdaki temizleme ile aynı şeyi mi kastettiniz bilemiyorum)

kuru pastel boya ile yaptığım birleşimi kullanıyorum (Kuru pastel boyanın rendelenmesi, bulaşık deterjanı ve su bileşeni))

Tank yapıyorsanız bu yöntem sizi çok mutlu etmeyebilir.

Resim Yağlı boyasını çoook fazla terebentin yada zippo benzini ile sulandırıp ta kullanabilirsiniz. Yani bir çay tabağının 3/2 si terebentine'e kürdanın ucu ile 1-2 pirinç tanesi kadar yağlı boya koysanız yeterli. Tamiya Panel line da hemen hemen aynı şey zaten.

2.    .....  Airbrush ile uygulanan; alt zeminin beyaza boyandıktan sonra üstüne ana rengin atılması tekniği fırça ile uygulanamıyor. Bu konu da ne yapılabilir?

Fırça ile çok da fazla işine yaramayacak bir yöntem. AB da boya biraz transplandır. Alttaki renk açık koyu vs sinden fırça ile olduğundan daha fazla etkilenir.

Senin yapman gereken açık alanları aynı boyanın daha açık rengi ile boyaman. Bu her zaman aynı renge beyaz ekleyerek olmaz. Mesela ben Olive Drab'a biraz sarı  yada dark yelleow olmadı buff ve biraz da beyaz eklerim. Koyu gölge alanlarda ise renk koyultulur. (olive drab için ben biraz mavi eklerim) tabi bu modelciye göre değişebilecek bir formül. Açık bir renk ile kuru fırça atılmasında fayda var. sırası yine modelciye göre değişir. 

4.       Akrilik boya kullanıyorum (Italieri ve Vallejo), inceltmek için de su kullanıyorum. Acaba isopropil alkol mü kullanmalıyım? Çünkü kapanma sağlamak için 4/5 kat atmak gerekiyor

İtaleriyi bilmiyorum ama Vallejo IPA'yı sevmez. İçme suyu yada camsil kullan. Tabi en iyisi her zaman kendi incelticisi.

5.       Eğer maket akrilik boya ile boyanmışsa, diğer tüm malzemelerinde akrilik mi olması lazım (vernik, washing, weathering gibi).

Hayır öyle bir şart yok. Ben yıkama işleminde kullanacağım malzemeye göre verniği değiştiriyorum. Genelde Enamel yıkama ve eskitme ürünleri kullandığımdan verniğim Akrilik yada laker oluyor. Enamel tercih etmiyorum.

Ama mutlaka yeni malzemeleri önce bir yerde deneme yapmakta fayda var. Sonuçta kimyasal ürünler. Normalde yapmayacağı şeyleri yapabiliyor. Daha yeni konularda geçmişti. Akrilik vernik kullanılmasına rağmen enamel ürünler akrilik verniği aşıp boyaya zarar vermişti. 

16 saat önce, Sait yazdı:

-  Washing işleminden sonra; eskitme, paslandırma, çamur effekleri …vb. gibi weathering/chipping işlemlerini uyguluyorum.

-  Son adımda da mat vernik atıyorum.

Eğer wash sonrası eskitme öncesinde mat vernik atarsanız model üzerinde pütürlü bir yüzey oluşur ve eskitme elementlerinin modele yapışması kolaylaşır. Nasıl parlak vernik kaygan bir yüzey oluşturup yıkamayı kolaylaştırıyorsa mat vernik de eskitmeyi kolaylaştırır. Ben parlak vernik sevmiyorum. Sanki sonraki aşamalarda o parlaklığı kıramıyorum gibi geliyor. O yüzden saten vernik kullanıyorum. Bu sefer de yıkamada çok zorlanıyorum tabii.

Alıntı

2.       Maketin güneş gören kısımlarının boyasının daha açık yapılması (gölgelendirme) hususunu beceremiyorum. Airbrush ile uygulanan; alt zeminin beyaza boyandıktan sonra üstüne ana rengin atılması tekniği fırça ile uygulanamıyor. Bu konu da ne yapılabilir?

Maalesef fırçayla o dediğiniz uygulamayı yapmak çok zor. Ya Bulut'un dediklerini uygulamayı deneyin ya da filtre işlaminden sonra beyaz yağlı boya kullanarak rengi açmayı deneyin. 

Alıntı

3.       Astar boyayı, sprey ile atmak istiyorum. Forumda “Astar boyaları yapı marketlerde kutusu 15-20 TL'ye bulmak mümkün.” denilmiş. Marka önerisi olan var mı? Veya ne için olan sprey boyadan isteyeceğiz? Yoksa yine Tamiya’nın sprey boyalarından mı almak lazım?

Ben sprey astar kullanıyorum. Ama maket için özel olanları tercih ediyorum. Sanki bana partikülleri daha ince gibi geliyor. Biraz fazla verip benim için en iyi sonucu veren malzemeyi kullanmak en doğrusu gibi geliyor bana.

Alıntı

4.       Akrilik boya kullanıyorum (Italieri ve Vallejo), inceltmek için de su kullanıyorum. Acaba isopropil alkol mü kullanmalıyım? Çünkü kapanma sağlamak için 4/5 kat atmak gerekiyor.

Aman sakın ha İPA ile Vallejo'yu karıştırmayın macuba döndürürsünüz. Ben de su kullanıyorum. Bizim modelci olarak amacımız hızla modelin üstünü kapamak değil. Asıl amacımız olabildiğince en ince katmanı oluşturarak modeli boyayla kaplamak. Ben de modeli fırçayla boyarken 4-5 kat boyuyorum. Çünkü tek seferde kalın boyanmış bir modelden 4 kat boyanıp incecik boyanmış bir model her zaman daha iyidir.

Alıntı

5.       Eğer maket akrilik boya ile boyanmışsa, diğer tüm malzemelerinde akrilik mi olması lazım (vernik, washing, weathering gibi).

Bu konu aslında bir kural gibi sürekli dillendiriliyor ama modelcilikte tek bir doğru tek bir kural yok. Burada amaç yaptığımız uygulamayı yani boyama ya da eskitmeyi korumak. Şimdi boya yaptık onu vernikle koruma altına aldık. Bu aşamadan sonra uygulayacağımız malzemelerin o verniği aşıp boyaya temas etmemesi lazım. Enamel vernik kullandık diyelim eskitme yaptığımız malzemeler de enamelse eğer eskitme için kullandığımız malzeme ya da incelticisi bizim vernikle etkileşime girip boyaya inebilir. Yani boya üzerindeki koruyucu vernik tabakasını sökebilir. Biz bunu engellemek için enamel ya da akrilik tercihine dikkat etmeye çalışıyoruz.

(Forumda pledge isimli bir ürünle karşılaştım ama satışı yok sanırım)

"Pledge" üretici firmanın ABD 'inde piyasaya sürdüğü isim. Türkiye'de "Pronto" olarak satışta. Mobilya temizleyicisi de var ama çok amaçlı yüzey temizleyici olanı uygun.

Pronto Çok Amaçlı Yüzey Temizleyici 2 x 500 ML 80,83 TL yerine 62,39 TL
https://urun.n11.com/yuzey-temizleyiciler/pronto-cok-amacli-yuzey-temizleyici-2-x-500-ml-P369535426

Tekli de satılıyor..

Kullanım şekli aşağıda...

2 saat önce, ismet güralp yazdı:

"Pledge" üretici firmanın ABD 'inde piyasaya sürdüğü isim. Türkiye'de "Pronto" olarak satışta. Mobilya temizleyicisi de var ama çok amaçlı yüzey temizleyici olanı uygun.

Pronto Çok Amaçlı Yüzey Temizleyici 2 x 500 ML 80,83 TL yerine 62,39 TL
https://urun.n11.com/yuzey-temizleyiciler/pronto-cok-amacli-yuzey-temizleyici-2-x-500-ml-P369535426

Tekli de satılıyor..

Kullanım şekli aşağıda...

Çok teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşlar, yine birkac sorum var. Forumda epeyce araştırıyorum netleştiremediğim konularda sizlere danışmak durumumda kalıyorum,

1) Tamiya akrilik mat siyah ve beyazı karıştırıp gri tonda astar olarak kullanmayı düşünüyorum sizce problem olur mu?

2) Pre ve post gölgeleme işlemlerinden bahsediliyor, bu işlemler hangi aşamalarda yapılıyor?

3)Tamiya akrilik parlak ve mat verniklerini ab ile atmadan önce inceltmek gerekir mi? Gerekirse yine tamiyanin akrilik tineri ile mi yoksa su ile mi inceltmek daha dogru olur?

4)Ana boyadan sonra parlak vernik uzerine dekal ve wash islemlerini ayni asamada mi yapmak daha dogru olur yoksa , ana boya-parlak vernik-dekal-parlak vernik-wash islemi seklinde mi gitmek dogrudur?

5) Son olarak tüm bu işlemler sırasinda makete 4 kat kadar vernik atmış oluyoruz sanirim, henuz tecrube etmedim ama bu kalın bir katman olmasına sebep olmaz mı?

Üstatlar aydınlatirsa cok sevinirim.Teşekkürler.