Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Gökay Yalçın

1/48 | F-100 D Super Sabre Turkish Air Force | Trumpeter | Gökay Yalçın

Recommended Posts

Bir saat önce, Ahmet Gürkan yazdı:

Eline sağlık Gökaycım, her zamanki gibi çok güzel işler!  Ankara Hava Müzesi'de var mıydı bundan hatırlayamadım ama gözüme çok tanıdık geliyor :)

Sağolasın Ahmet, Konya'dan Ankara'ya getirilmiş olma ihtimali yüksek.

Bir saat önce, Kahraman Ege Ceri yazdı:

Eline sağlık Gokay hocam çok doğal görünen güzel bir model oldu. Kendi kendime sadece kanopiye ve ön camlara transparan boyalarla hafif bir ton verilebilir mi acaba diye düşündüm sadece

Teşekkürler, aslında olabilir benim de aklıma gelmedi değil ama üşendim. :) 

Eline sağlık. Eskitmeler aşınmalar çok güzel olmuş. gerçekten çok beğendim.  Çok güzel bir teknik. Sende tekniği tam kararında ve güzel kullanmışsın.

Belki resimden kaynaklanıyor olabilir ama tekerler biraz parlak geldi gözüme...

20200418_190318.jpg.10ed4049f9c9d13249c0d4611c557079.jpg

Pigmet vs ile tozlansa güzel olurmuş...

2 saat önce, Ahmet Eren İspir yazdı:

Ellerine sağlık abim, modeli yaparken biraz sıkılmışsın galiba :)

Sağol Ahmet gayet eğlenceliydi sıkılmadım, sen beğenmedin o zaman 🤣🤣

2 saat önce, Muhteşem Fırtına Özçınar yazdı:

Elinize sağlık eskitme ve boya geçişleri çok doğal görünüyor. 

Teşekkürler.

1 saat önce, ismet güralp yazdı:

Çok güzel final. Elinize sağlık. 

Teşekkürler.

1 saat önce, Kubilay Boraoğlu yazdı:

Ellerine sağlık Gökay abi, eskitmeleri kararında olmuş.

Teşekkürler.

58 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Eline sağlık. Eskitmeler aşınmalar çok güzel olmuş. gerçekten çok beğendim.  Çok güzel bir teknik. Sende tekniği tam kararında ve güzel kullanmışsın.

Belki resimden kaynaklanıyor olabilir ama tekerler biraz parlak geldi gözüme...

20200418_190318.jpg.10ed4049f9c9d13249c0d4611c557079.jpg

Pigmet vs ile tozlansa güzel olurmuş...

Sağolasın Bulut, bende senin gibi düşünuyorum.

51 dakika önce, Hakan Güney yazdı:

Eline sağlık Gökay...

Teşekkürler Hakan abi.

39 dakika önce, Gökay Yalçın yazdı:

Sağol Ahmet gayet eğlenceliydi sıkılmadım, sen beğenmedin o zaman 🤣🤣

Dijital ortam yanlış anlaşılmalara çok müsait, foruma ilk katıldığım günden beri buradakilerin tecrübe ve bilgilerin yararlanmak adına takipte bulundum ve ben de kendim bilgilendikçe buradaki maketçi dostlara elden geldiğince bilgi ve tecrübelerimi aktarmaya çalıştım. Maalesef bazı kişilerin kitle ilgili yaptığım düzeltme, uyarma vb yapıcı yorumlara karşı kulaklarını kapadığı veya çıkıştığını gördükten sonra forumda paylaştığım her şeyi silip, ismimi silmiştim. Daha sonra senle yüz yüze görüştüğümüz toplantıya geldikten sonra tekrar paylaşım yapmaya başladım. Forumu az biraz takip eden birisi buradaki kişileri ve onların kendine has model yapma biçimlerini istemsiz de olsa tanımaya başlar. Ben de geri döndükten sonra bazı kişilere yorum yaptım, bazılarına yapmadım. Hikayeyi daha uzatmamak adına, senden yaş ve tecrübe olarak daha aşağıda olan bir modelci olarak bu modeli senin diğer yaptığın modellere kıyasla bir çıta aşağıda buldum. Bunu beğenmediğimden değil ama sen yapıcı yorumlara açık birisi olduğundan gözüme takılan bazı hususları belirtmeden sadece gaz veren bir yorum bırakmak istemedim. Naçizane birikimimle, dikey stabilizatörün sağ tarafındaki Türk bayrağının yamuk olması, egzozda ve sol yakıt tankında kamuflaj renklerinin taşmalarının olması, motor sıcaklığı dolayısıyla olan mavimsi morumsu renk oyunlarının olmaması benim dikkatimi çekti ve senin belki başka bir projeye başlama, belki gaz kaçması, belki de kitin sıkıntı çıkarması gibi sebeplerle modeli yaparken sıkılmış olabileceğini düşündüm. Bunları fotoğrafların azizliğiyle yanlış görmüş  vesebep algılamış da olabilirim. Velhasıl Gökay abim, umarım dediklerimin çamur atma veya lekeleme amaçlı değil de ecnebi deyimiyle "constructive comment" niyetli olduğunu anlatabilmişimdir :)

43 dakika önce, Ahmet Eren İspir yazdı:

Dijital ortam yanlış anlaşılmalara çok müsait, foruma ilk katıldığım günden beri buradakilerin tecrübe ve bilgilerin yararlanmak adına takipte bulundum ve ben de kendim bilgilendikçe buradaki maketçi dostlara elden geldiğince bilgi ve tecrübelerimi aktarmaya çalıştım. Maalesef bazı kişilerin kitle ilgili yaptığım düzeltme, uyarma vb yapıcı yorumlara karşı kulaklarını kapadığı veya çıkıştığını gördükten sonra forumda paylaştığım her şeyi silip, ismimi silmiştim. Daha sonra senle yüz yüze görüştüğümüz toplantıya geldikten sonra tekrar paylaşım yapmaya başladım. Forumu az biraz takip eden birisi buradaki kişileri ve onların kendine has model yapma biçimlerini istemsiz de olsa tanımaya başlar. Ben de geri döndükten sonra bazı kişilere yorum yaptım, bazılarına yapmadım. Hikayeyi daha uzatmamak adına, senden yaş ve tecrübe olarak daha aşağıda olan bir modelci olarak bu modeli senin diğer yaptığın modellere kıyasla bir çıta aşağıda buldum. Bunu beğenmediğimden değil ama sen yapıcı yorumlara açık birisi olduğundan gözüme takılan bazı hususları belirtmeden sadece gaz veren bir yorum bırakmak istemedim. Naçizane birikimimle, dikey stabilizatörün sağ tarafındaki Türk bayrağının yamuk olması, egzozda ve sol yakıt tankında kamuflaj renklerinin taşmalarının olması, motor sıcaklığı dolayısıyla olan mavimsi morumsu renk oyunlarının olmaması benim dikkatimi çekti ve senin belki başka bir projeye başlama, belki gaz kaçması, belki de kitin sıkıntı çıkarması gibi sebeplerle modeli yaparken sıkılmış olabileceğini düşündüm. Bunları fotoğrafların azizliğiyle yanlış görmüş  vesebep algılamış da olabilirim. Velhasıl Gökay abim, umarım dediklerimin çamur atma veya lekeleme amaçlı değil de ecnebi deyimiyle "constructive comment" niyetli olduğunu anlatabilmişimdir :)

Sizin gibi genç modelciler ile bu hobi belki de Türkiye'de daha olgun ve kaliteli bir seviyeye gelecek.

Öncelikle modeli incelediğin için ben teşekkür ederim; eline sağlık ve çok güzel olmuş yerine gördüğünü söyleyen bunu yaparken de karşısındaki modelciği yükseltmeği amaç edinmiş modelcilere ihtiyacımız var diyorum ve başlıyorum modelimi savunmaya 😁

Fotoğraflarda anlam veremediğim şekilde dikey kanatlardaki forsların farklı açılar da gözükmesi konusuna

Screenshot_20200419-164205_Chrome.jpgScreenshot_20200419-164225_Chrome.jpg

sağ ve sol forslar aslında aynı hizada yer alıyor.

En azından ben öyle görüyorum. 😊

İkinci konu yakıt tankların da kamuflaj taşmaları onların bilinçli şekil de öyle yaptım ve yağlı boyaların alttaki gri renk ile kaynaşma gibi bir durumu var. Referanslarda da yakıt tankları üzerinde ki kauflaj keskin değil.

En azından ben o şekilde.yorumladım. 😉

Screenshot_20200419-164343_Chrome.jpgScreenshot_20200419-164406_Chrome.jpg

Yanık efektleri ile ilgili de mor mavi turuncu renklerin olması gerektiği gibi bir standart olmamalı metal üstünde ki yanık rengi genelde yeşil tonlar da başlar turuncu ve mora doğru devam eder bu metalik bölgenin o aşınmaya ne kadar mağruz kaldığı ile ilgili en azından ben modeli yaparken böyle düşündüm.

Hatasız bir model değil onlarca hatası var, gördüklerini söylediğin için teşekkür ederim.

2 saat önce, Osman Yener yazdı:

Gökay Bey, harika bir işçilik ile F-100'ü çok güzel modellemişsiniz. Ellerinize, gözlerinize sağlık.

Teşekkürler, beğenmenize sevindim.

2 saat önce, Can TARI yazdı:

Sıkılmak değil herhalde de... Sanki biraz kararsız kalmışsın ya da yolda fikir değiştirmişsin gibi mi Gökay?

Hevesle yaptım abi, asıl hedefim Türk bir F 100 yaptan öte dökülme çalışacağım bir uçak yapmaktı. İlk defa denediğim zımpara ile dökülme hissini yaratmakta başarılı bir model olduğunu düşünüyorum.

14 dakika önce, Alperen Yüksel yazdı:

Gökay abi kirli ama çok temiz biten bir model olmuş ellerine sağlık.Renklerin canlılığı ayrıca çok hoşuma gitti.

Teşekkürler Alperen.

3 saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

Sizin gibi genç modelciler ile bu hobi belki de Türkiye'de daha olgun ve kaliteli bir seviyeye gelecek.

Öncelikle modeli incelediğin için ben teşekkür ederim; eline sağlık ve çok güzel olmuş yerine gördüğünü söyleyen bunu yaparken de karşısındaki modelciği yükseltmeği amaç edinmiş modelcilere ihtiyacımız var diyorum ve başlıyorum modelimi savunmaya 😁

Fotoğraflarda anlam veremediğim şekilde dikey kanatlardaki forsların farklı açılar da gözükmesi konusuna

sağ ve sol forslar aslında aynı hizada yer alıyor.

En azından ben öyle görüyorum. 😊

İkinci konu yakıt tankların da kamuflaj taşmaları onların bilinçli şekil de öyle yaptım ve yağlı boyaların alttaki gri renk ile kaynaşma gibi bir durumu var. Referanslarda da yakıt tankları üzerinde ki kauflaj keskin değil.

En azından ben o şekilde.yorumladım. 😉

Yanık efektleri ile ilgili de mor mavi turuncu renklerin olması gerektiği gibi bir standart olmamalı metal üstünde ki yanık rengi genelde yeşil tonlar da başlar turuncu ve mora doğru devam eder bu metalik bölgenin o aşınmaya ne kadar mağruz kaldığı ile ilgili en azından ben modeli yaparken böyle düşündüm.

Hatasız bir model değil onlarca hatası var, gördüklerini söylediğin için teşekkür ederim.

Anlayışlı cevabın için teşekkür ederim Gökay abim :) siz tecrübeli modelcilerin gençleri desteklemesi hobidaşlarımızın hobiye daha sıkı sarılmasını sağlıyor.

Bayrakların doğru açıda olmasına çok sevindim, demek ki fotoğrafları yanlış yorumlamışım.

Kamuflaj taşması konusunda da aslında geçişleri değil de yakıt tanklarının kuyruk kısımlarından bahsetmek istemiştim, net belirtmemişim. 

Screenshot_2020-04-19-20-31-26

Bir de şu egzoz kısmındaki yeşil boyaların ana boyanın yeşili mi yoksa egzoz ve motor bölümü için çalıştığın yeşil tonlar mı tam anlayamadım fotodan

Screenshot_2020-04-19-20-32-32

Çok özenmeden maket yapılırken bile yapan kişi ona emeğini ve zamanını vakfettiği için biten modele yapılan içerik yorumlarını kabul etmek, başkasının modeline yorum yaptığındaki kadar kolay değil, hele dediklerini kendin modeli yaparken "doğru" şekilde uygulamak hiç değil.

Bu üstteki ikili dışında incelerken keyif aldığım ve göze hitap eden bir model. Ben şahsen finişi verdikten sonra çok bariz sırıtan bir şey olmadığı sürece modeli tekrar kurcalamıyorum ama senin severek yaptığın ve emek verdiğin güzel bir modelde gözüme takılan hususları da belirtmek istedim :)

1 saat önce, Ahmet Eren İspir yazdı:

Anlayışlı cevabın için teşekkür ederim Gökay abim :) siz tecrübeli modelcilerin gençleri desteklemesi hobidaşlarımızın hobiye daha sıkı sarılmasını sağlıyor.

Bayrakların doğru açıda olmasına çok sevindim, demek ki fotoğrafları yanlış yorumlamışım.

Kamuflaj taşması konusunda da aslında geçişleri değil de yakıt tanklarının kuyruk kısımlarından bahsetmek istemiştim, net belirtmemişim. 

Screenshot_2020-04-19-20-31-26

Bir de şu egzoz kısmındaki yeşil boyaların ana boyanın yeşili mi yoksa egzoz ve motor bölümü için çalıştığın yeşil tonlar mı tam anlayamadım fotodan

Screenshot_2020-04-19-20-32-32

Çok özenmeden maket yapılırken bile yapan kişi ona emeğini ve zamanını vakfettiği için biten modele yapılan içerik yorumlarını kabul etmek, başkasının modeline yorum yaptığındaki kadar kolay değil, hele dediklerini kendin modeli yaparken "doğru" şekilde uygulamak hiç değil.

Bu üstteki ikili dışında incelerken keyif aldığım ve göze hitap eden bir model. Ben şahsen finişi verdikten sonra çok bariz sırıtan bir şey olmadığı sürece modeli tekrar kurcalamıyorum ama senin severek yaptığın ve emek verdiğin güzel bir modelde gözüme takılan hususları da belirtmek istedim :)

Çok teşekkür ederim Ahmet,

Yakıt tankını  kuyruk kısmın da ki kahve rengi leke temizlenmeyen yağlıboya sanırım, onu temizliyim adam aķıllı 😆

Yanık izleri fotoğraflar da kendini pek göstermemiş sanırım o yüzden kamuflaj yeşiline benzettin sanırım, yanık izlerini yoğun şefaf yeşil az da şefaf turuncu olarak çalıştım.

Model de benim gördüğüm ve gideremediğim sorunları ön kanopinin tam oturtamama sorunu var.Screenshot_20200419-224306_Chrome.jpg

Kanat üstün de yanlış montaj yapıp sonra İlyas Orhan'nın uyarısı ile söküp tekrar montaj yapmamdan kaynaklı hasarlar var.

Screenshot_20200419-224706_Chrome.jpgScreenshot_20200419-224621_Chrome.jpg

Bir kaç tesviye sorunu da modelin altında va, kısaca bir Alex değil ama bana keyif veren bir model oldu ve daha önce dediğim gibi modeli yaparken amaçım zımpara tekniği ile dökülme yapabilmekti onu da yaptığıma inanıyorum.

Gökay hocam eline koluna sağlık, Super Sabreyi instagram üzerinde görmüştüm burada da detaylı inceleme fırsatım oldu :) 

Aslında bu kit için detay setleri giderdi diye düşünüyorum. Bizim anadolu bozkırlarının güneşinin altında yanıp solmuş bir  BABA F-100 görmek beni çok mutlu etti.  Ve bence havacılık tarihinin en yakışıklı uçaklarından biri. 

Boyamayı ve kamuflaj geçişlerini çok beğendim, hiç keskin geçişlerin olmaması, boyanın o soluk yanık havası çok güzel olmuş. Fotoğrafa bakınca, biraz daha fazla boya dökülmeleri gider miydi acaba diye sormak istiyorum :)