Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Alper Akkurt

Wingnut Wings Kapandı (mı)?...

Recommended Posts

1.Dünya Savaşı modelleri ile bildiğimiz Wingnut Wings'in kapanma haberi dün çıktı. Gece okudum konuyu (bu forum postunda detaylar var). Önce tam bilmeyenler için azıcık şirketi anlatayım.

Peter Jackson tarafından kurulan bir modelcilik şirketi WW. Peter Jackson ise bildiğimiz film yönetmeni olan vatandaş. Bu adam enteresan birisi, modelcilik şirketinden tutun özel efekt üreten şirketi, filmlerde kullanılan robotları çıkartan farklı bir şirketi falan olan değişik birisi. 2009'da kurdu WW'si ve o tarihten bu yana sadece 1.Dünya Savaşı'na odaklanıp o dönemde uçan uçakları ve figürleri çıkartıyorlar.

1. Dünya Savaşı uçakları rigging denilen kanatlar arası kablolamalar ve içerdiği ahşap detaylar nedeniyle modelciler arasında çok tutulan ve istenilen modeller değil malum. Biraz işçilikleri fazla ama yapıldıkları zaman harika görünen şeyler. WW bu döneme odaklanarak aslında cesur bir karar aldı ama çok fena da tutuldu ve gerçekten fanatik seviyede seveni var dışarıda. Özellikle ingilizler bu şirketin hastası, mesela ingiliz Hannats onlarca kutu WW kiti getirip bir-iki haftada nerdeyse hepsini satabiliyor. WW son dönemde de 1. Dünya Savaşı as pilotlarını içeren kitlerden oluşan yeni bir seriye de başlamıştı (http://www.wingnutwings.com/ww/)

Ben haberi duyunca abartmıyorum şok oldum çünkü o dönem uçaklarının Tamiya'sı gibi bir şey WW şirketi ve kapanması resmen bir dönemin sonu. Şu anda neden kapandığı tam belli değil. Sitelerinden sipariş almaya devam ediyorlar ama ne zamana dek sürer bilemiyorum. Ayrıca kalıplara ne olacak belli değil. Normalde bu kalıpların üzerine büyük şirketler harst diye atlar çünkü bu kalıpları alan ileride bu dönem için tekel konumuna gelebilecek. E malum kitlere olan talep de giderek artacaktır bu haberden sonra.

Benim çalıştığım bağlantıların birkaç tanesinde kitler mevcut. İmkanlarım dahilinde alabildiğim kadar WW almayı planlıyorum çünkü kitleri gerçekten sanat eseri gibi. Yakında Avrupalılar kitlere üşüşüp tüketeceklerdir. Eğer imkanınız varsa bulduklarınızı alın derim.

EKLEME: Bu arada aynı döneme giren Copper State Model de var. Hakkını yemeyelim iyi kitleri var. Şu anda 1.Dünya Savaşı kara araçlarına da el attılar.

Alper Bey, gerçekten yurtdışında çok iyi ünü olan bir firma, kapanması hayret verici ve hobi açısında üzücü. Bu arada dediğiniz gibi ileride bu kalıpları alan olmazsa kitler ciddi karaborsa olur. İlgi duyanları stoklamalı. YTD😁

Adamların asgari ücreti an az 1500 dolar, orta direk maaşı 3000 dolardan aşağı olmayınca yılda bir iki set alabilir durumdalar. Bizde asgari ücret 300 dolara düştü. Gidip 100-300 dolarlık bu setleri alacak " BABAYİĞİT" bir elin parmaklarını geçmez...

Habere bende üzüldüm ve şaşırdım. WWI uçakları pek ilgi alanım olmasa da harika modeller ürettiklerini biliyor. Yapılan çalışmalara gıpta ile bakıyordum.

Şimdi kitler dediğiniz gibi kolleksiyon ürün kategorisine girecek ve çok ama çok değerlenecektir. Bundan 5-10 yıl sonra hatırı sayılır ücretlere satılabileceğinden eminim.

Buna bir sosyete pazarı sloganı ile alıntı yapmak istiyorum "Param olsada bende alsam" :D 

aw749396_03.jpg

Paylaşım için çok teşekkürler. Muhtemelen bu haberi duyamaz ve Peter Jackson ayrıntısını öğrenemezdim.