Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
burakozdil

1/72 │ M-48A5T1 TSK │ Revell │ Burak Özdil

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba,

Yakın bir zamanda tamamladığım M-48A5T1 modeli ile ilk girişimi yapayım dedim.

Model Revell'in ESCI'den aldığı eski bir kalıp. Modelin en itici kısmı tekerleklerin silindir biçimi ile yekpare verilmesi. Erhan ile nasıl yapsak diye uzun uzun üzerinde düşündükten sonra elime dremel'i alıp giriştim.

dsc01529large.jpg

Önce tekerleri ikiye kestim, boşluk kalan kısıma sert asetat yerleştirip, derinliği vermek için ise yine plastik parçalar kullandım. Beklediğimden daha hızlı bir şekilde tamamladım.

dsc01547large.jpg

Ardından palet montajını gerçekleştirdim. Bu noktada palet olarak Revell'in M-60 kitinden aldığım paletleri kullandım zira bizim M-48'ler de kullanılan paletler bu tipe çok yakın.

dsc01558large.jpg

Tabi bu aşamada paletlerin son eskitmelerini ve papuçların boyamasını yapmamıştım.

Daha sonra modelin üst kısmını toparladım. Namlu olarak yine M-60 kitine başvurdum ki yine endoğru olan namlu bu.

dsc01565largec.jpg

Daha sonra farkettim ki körük kısmı haddinden fazla uzun olmuş :(

Neyse bu kadar hata da nazar boncuğu olsun diyerek hızlıca modele devam ettim.

Önce komutan kupolasını

dsc01569large.jpg

Ardından ufak tefek eksiklikleri (far koruması vb.) hallettim.

dsc01573largeb.jpg

Ve sıra boya aşamasına geldi.

Boyama aşamasına geldiğimde iki tip kamuflaj arasında kaldım. Ya sarı ağırlıklı Güneydoğu veya Nato kamuflajı uygulayacaktım. Bir önceki modelim Güneydoğu kamuflajlı M-60 olduğu için sonunda Erhan'ın en sevdiği Nato'da karar kıldım :)

dsc01577large.jpg

Kamuflajı attıktan sonra bir ayrıntı gözümü fena halde tırmaladı.

Mantlet ve komutan kupolasının örtüleri modelde çok kötü verilmiş. bende o kısımları folyo ile kapattım. (fotosunu gece çektiğim için çok belli değil)

dsc01580large.jpg

Sonunda bir kat daha boya ile işi bitirdim.

Burak bey elinize sağlık eli yüzü düzgün model çıkartmışınız bu acayip maketten! B)

bahsettiğiniz bir önceki modeliniz m60'ın sarışın kamuflajına ait referanslar var mı paylaşabileceğiniz? benim m48'i o renklede bitirmek istiyorum o yüzden.

Buralarda sarışın M60 pek görmedim, hatta Nato camolu da görmedim.

Antrazit-Olive drab-lake green boyamışlar neye göre neden boyamışlar öğrenemedim.

kkk sitesindeki foto galerisinde 2 tane m48 resmi var, birisi portekizinki gibi (osprey'in yalancısıyım :D ) sarı yeşil ama diğerinin dünyada eşi benzeri yok...

Ellerine sağlık kardeşim bayağ uğraşıp güzel bir model çıkartmışsın tekrar hoş geldin...

Çok teşekkür ederim.

İşin doğrusunu söylemek gerekirse çok geç gelmişim. İş yoğunluğu, üşengeçlik vs. derken geç katıldım, ama Erhan sağolsun iyiki katılmışım, müthiş hareketli ve canlı bir form.

O kadar canlı ki canınıza can katar üretim ikiye katlar..

Satarsınız alırsınız ne yaptım ben demeden yine yapar yine katarsınız..

miniafv manyağı sivil delisi uçak sapığı dolu bir site ...Helikoterci Tufan ve Gemicileri de unuttum kusura bakmasınlar..

Figürcü Kerem sen konuşma..Şöför uyanır ..

Zor getirdik seni buraya..

Ama Burakcım baştan söyliyim, ağzın kadar elin de çalışsın, valla döverler.. :P

Şakası bir yana, burda herkes birşeyler yaptığı için, boş duran da utanıp bir şeyler yapıyor, Kerem bile forumlarda geyik yapmaktan utanmış, en son dağda macundan figür yaparak katılmıştı... :D

Zor getirdik seni buraya..

Ama Burakcım baştan söyliyim, ağzın kadar elin de çalışsın, valla döverler.. :P

Şakası bir yana, burda herkes birşeyler yaptığı için, boş duran da utanıp bir şeyler yapıyor, Kerem bile forumlarda geyik yapmaktan utanmış, en son dağda macundan figür yaparak katılmıştı... :D

Aynen katılıyorum. Bu ara WOT'a fena daldım ayıptır söylemesi, modelleri öksüz bırakmıştım, forum kendime getirdi beni. ;)