Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Yiğit Emre TÜRKKAN

1/144|F-14D Super Tomcat|Revell|Yiğit Emre TÜRKKAN

Recommended Posts

Öncelikle merhabalar,

Bu maket benim ilk deneyimim baya bir hatam oldu. Yakaladığınız hataları ve çözümlerini söylerseniz diğer bir maketimde bunları yapmamaya özen göstereceğim.

Yorumlarınız benim için çok değerli.

[IMG]20200408_180718.jpg[/IMG]

[IMG]20200409_134729.jpg[/IMG]

[IMG]https://hosting.photobucket.com/images/i/TURKKAN/20200409_134939.jpg20200409_134939.jpg[/IMG]

[IMG]20200409_134953.jpg[/IMG]

[IMG]20200409_135221.jpg[/IMG]

Elinize sağlık. İlk model ve küçük bir ölçek. Zorlanmanız doğal.

Tesfiye işiniz çok fazla varmış. Kanatlar birleşmemiş. Kocaman açıklıklar var. Boşluktan ziyade yapışmamış.

Boşuklar olsaydı Putty ile doldurup zımparalanmalıydı.

Yine kanat birleşim yerlerinde yapıştırıcı taşmaları var. Bir zımpara istiyormuş. 600 numaradan başlayıp 1000-1500 kum sulu zımpara işinizi görürmüş

Kanopi yani kokpit camı modele oturmamış. Putty kullanılabilirmiş. yada dikkatli bir zımpara işi olabilirmiş

Kanopi camu buğulanmış. Ya Revell'i biraz fazla kaçırdınız yada japon (CA) yapıştırıcı kullandınız.

Fırça ve bu ölçekte çok ama çok zor iş ama yine konopide metal çerçeveler boyanmamış.

Egzozlar boyanmamış

Tekerler boyanmamış

Kanopinin önündeki antiglare denilen alan boyanmamış.

Mühimmatın decalleri yapışmamış

Acemisiniz bilmemeniz normal

Standart TEMEL Sırlama şu şekil dedir

Model toplanır tesfiye edilir > Boya > Parlak Vernik > decal > Parlak Vernik > Weatering (Yıkama Pin wash, eskitme vs) > Mat vernik (Genelde Mat vernikle biter ama duruma göre Yarı mat yada Parlak vernik (sivil) de bitebilir)

Boyada tonlama yapılmamış. 

Boya çok kalın olmuş ayrıntılar kapanmış.

Muhtemelen elinizde yeterli malzeme ve boya yoktur. Bu hobi ilginizi çektiyse yeterli boya ve ekipmanları da alıp daha da güzel modeller yaratabilirsiniz.

Bende amatör sayılırım diğer ustalarımızın lafının üstüne olmasın ama decallerden önce parlak vernik atıp üstüne tekrar vernik atarsan daha iyi olur, herşey bittiğinde mat vernik atman hem daha iyi bir görüntü verecektir hemde modeli tozdan vs koruyacaktır, nozzle'lar uçakla aynı renk olmuş metalik değil hem ilk sefer olduğundan hemde boya eksikliğinden belki gözardı edilebilir en son fotoğrafta motorların arasında uçağın arka ucundaki baloncuk gibi şeyler nedir çözemedim sağ kanatçığın gövdeye bağlandığı kısmı birazcık zımparalayabilirdin kalıptan dolayı pütürlü hasarlı bir görüntü olmuş, boyamayı montajdan sonra yaptın sanırım yakıt tanklarının altı boya olmuş bazı parçaları ayrı birleştirip montajdan önce boyamak daha faydalı oluyor, sağ kanadın gövde bağlantı kısmında kalıp ve birleşim izleri var gene tesviye edilmeliydi tekerlekler ve iniş takımları boyanmamış-tek renk boyanmış, dikey kanatlarda gövde arası boşluk var ilerleyen modellerde putty ve zımpara ile halledilebilir, kanopide yapışkan ve buğu var(o kısmı bende pek beceremiyorum :)) ölçekte küçük olduğundan bazı detaylar zorlayıcı olabiliyor, benim gözlemlerim bunlar umarım bu hobiden vazgeçmezsin aramıza hoşgeldin iyi çalışmalar bol maketler... :)

6 dakika önce, Enes ÇALDIR yazdı:

Eline sağlık. @Bulut Solmaz Bey'in tavsiyeleri gerçekten çok yerinde.

Ayrıca videoyu da ekstra beğendim :D

İleride yapacağın maketleri merakla bekliyorum.

Teşekkür ederim :D Bu konuda kaynağın az olduğunu farkettim acemi de olsam başlamak istedim.

10 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Elinize sağlık. İlk model ve küçük bir ölçek. Zorlanmanız doğal.

Tesfiye işiniz çok fazla varmış. Kanatlar birleşmemiş. Kocaman açıklıklar var. Boşluktan ziyade yapışmamış.

Boşuklar olsaydı Putty ile doldurup zımparalanmalıydı.

Yine kanat birleşim yerlerinde yapıştırıcı taşmaları var. Bir zımpara istiyormuş. 600 numaradan başlayıp 1000-1500 kum sulu zımpara işinizi görürmüş

Kanopi yani kokpit camı modele oturmamış. Putty kullanılabilirmiş. yada dikkatli bir zımpara işi olabilirmiş

Kanopi camu buğulanmış. Ya Revell'i biraz fazla kaçırdınız yada japon (CA) yapıştırıcı kullandınız.

Fırça ve bu ölçekte çok ama çok zor iş ama yine konopide metal çerçeveler boyanmamış.

Egzozlar boyanmamış

Tekerler boyanmamış

Kanopinin önündeki antiglare denilen alan boyanmamış.

Mühimmatın decalleri yapışmamış

Acemisiniz bilmemeniz normal

Standart TEMEL Sırlama şu şekil dedir

Model toplanır tesfiye edilir > Boya > Parlak Vernik > decal > Parlak Vernik > Weatering (Yıkama Pin wash, eskitme vs) > Mat vernik (Genelde Mat vernikle biter ama duruma göre Yarı mat yada Parlak vernik (sivil) de bitebilir)

Boyada tonlama yapılmamış. 

Boya çok kalın olmuş ayrıntılar kapanmış.

Muhtemelen elinizde yeterli malzeme ve boya yoktur. Bu hobi ilginizi çektiyse yeterli boya ve ekipmanları da alıp daha da güzel modeller yaratabilirsiniz.

Evet, sadece revellin setinden çıkanlar ve birde maket bıçağı ile yapmaya çalıştım.

Kanat hareket edebiliyor boşluk dedikleriniz o olabilir belki . (Onun dışında birsürü daha boşluk var o ayrı konuda hem malzeme yetersizliği hem acemilik kapatamadım)

Kanopi camını berbat ettim. Revel sürdüm sonra sağ sola bulaştı felan temizleyeyim derken dondu. Üstünde biraz zımpara geçeyim belki düzelir dedim iyicene mahvoldu.

Daha acemi olduğumdan decallere pek alışamadım büyükleri yapıştırdım da mühimmat gibi küçük yerlerde beceremedim.

Şu boyanın inceltme işini de beceremedim ondan kalın oldu .Akrilik boyada suyu hangi oranda kullanmalıyım ?

Merhaba elinize sağlık. Zaten birçok yerinde öneri yapılmış. Benim de şahsi tavsiyem bir sonraki modelde size biraz daha geniş çalışma alanı verecek ve bence öğrenme aşamasında modern jetlerden daha çok hata affeden örn: 1/72 ölçek f4u4 vb. gibi bir maket edinmeniz. Ve makete başlarken dilerseniz bu forumdan dilerseniz de youtubedan birebir baştan sonra yapım sürecinin olduğu bir rehberi takip etmeniz. Zaten süreci benimsedikten sonra istediğiniz gibi kişisel değişiklik yaparsınız. Saydam kanopi gibi parçalarda eğer elinizde bende de olmayan doğru malzemeler yoksa bence en iyi çözüm hiç dokunmamak. Tabi şahsi fikrim bu. Örn. Compound vb. Malzeme yoksa bir de zımpara doğru aşındırıcı derecelerde yapılmadıysa parçayı toparlamak zor olabilir. Revellin akriliklerinde su oranı boyadan boyaya değişiyor diye düşünüyorum o nedenle biraz kendiniz deneyerek bulabilirsiniz. Ama tek katta yüzeyi kapatmayacak bir kalınlık gibi bir referans verilebilir. Şimdiden bir sonraki maketinizde başarılar kolay gelsin :)

3 saat önce, Yiğit Emre TÜRKKAN yazdı:

Şu boyanın inceltme işini de beceremedim ondan kalın oldu .Akrilik boyada suyu hangi oranda kullanmalıyım ?

onun belli bir oranı formülü ne yazık ki yok. Kişiden kişiye, boyadan boyaya değişiyor. Ama tek seferde kapatmamak birinci kural. ince ince bir kaç kat atın. İlk seferde zaten yüzey kapanmaz. Fırçayı her katta tek tarafa çekin. Boya kuruyup diğer kata geçtiğinizde fırçayı diğer tarafa sürün.