Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Enes ÇALDIR

1/35 | KV-1 Heavy Cast Turret | Trumpeter | Enes ÇALDIR

Recommended Posts

Herkese selamlar,

Forumdaki ilk mesajım :) biraz kendimden bahsedeyim, sonra modele geçelim.

Maketlere ilgim ortakuldayken başlamıştı. O zamanlar tabi yeterli ekipman olmadığı için birkaç adet PM model kitini UHU ile birleştirip maketçiliği de orada bırakmıştım. Daha sonra lise son sınıfta yeniden bu konuya ilgi duymaya başladım. O zaman elimde olan internet imkanları kısıtlı olsa da arada kendi bilgisayarımdan arada internet kafelerden modelsitesi.com ve racingZ.com forumlarına takılmaya başladım. Sene 2006 - 7 civarlarıydı. Tabi maket işi sabır işi ve herkes yaptığı şeylerin beğenilmesini istiyor. Burada koca koca adamların birbirlerine nasıl çocukça sataştığını görünce biraz daha kendi kabuğuma çekilip kendi halimde maketler yapmaya devam ettim bir iki yıl daha.

Tabi imkanlar kısıtlı ve bütçe öğrenci bütçesi olunca bulduğum boyalar da sıradan sprey boyalar ve benzerleri oluyordu. Hep bir airbrush sahibi olmak istemiştim. Derken üniversite yılları geldi. Başka şehir öğrenci evleri vesaire... Ne tezgah kuracak ne ekipman alacak ortam var. Sonra mezun oldum, maddi durumum düzeldi, bir gün otururken dedim hakkaten bizim maketçilik vardı ne oldu o iş? Aliexp. den ucuz bir airbrush aldım hemen. Sonra bir kompresör derken ufak bir tezgah kurdum. Ve yaklaşık 10 yıl sonra kaldığımız yerden devam dedim :) 

Tabi yıllar geçtikten ve komuniteden koptuktan sonra kim neler yapmış, insanlar nerede yazar çizer bilemiyordum. Biraz reddit'te takıldım. Biraz youtube'dan birşeyler kapmaya çalıştım. Ama bence hiçbir platform maketçiliğin doğasına forumlar kadar uygun değil. Birkaç gün önce buraya denk geldim. Genelde maketçilikle ilgili türk forumları ölü durumda. Pek çoğunda 2019 ve 2020 yıllarından birkaç girdi var o kadar. FNSS'in Plastic Battle yarışmasına katılayım dedim onların forumuna üye olmaya çalıştım 4 aydır üyeliğim onaylanacak :lol:.

Herneyse makete gelelim,

49745656866_736994fa4f_o.jpg

Kendime bu kiti hem ucuz olduğu için hem de hata kaldırabileceğini düşündüğüm için ilk kurban olarak seçtim. Çok tarihi doğruluk peşinde koşmadan deneyebildiğim kadar çok şey denemek istedim. Sonuç bu. Bir diğer mesajda yapım aşamalarından kareler paylaşıcam. "Resimler maketi çok iyi yansıtmıyor, kısa sürece bunun için ufak bir stüdyo ortamı hazırlamayı düşünüyorum"

49745662136_6118a2db1f_h.jpg

49745119743_60d17e81b6_h.jpg

49745120068_4224c83ce4_h.jpg

49745120543_17aaa3ed03_h.jpg

Merhabalar,

Öncelikle hoşgeldiniz modeliniz çok güzel emeklerinize sağlık.

Hepimizin modelciliğe başlama hikayesi hemen, hemen aynı 😃 

Evet maalesef hobimaket dışın da aktif bir forum kalmadı, hızlıca tüket kültürü forumları da etkiliyor ama değerini de bilen dostlar bir şekilde burayı yaşatıyorlar sağolsunlar.

Modelinize bir kaç dokunuş eklerseniz, mesela modeliniz de metalik hissini biraz artırırsanız görselliği yükseltmiş olursunuz diye düşünüyorum.

Diğer modellerinizi de merak ile bekliyorum,kolay gelsin.

Bir saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

Merhabalar,

Öncelikle hoşgeldiniz modeliniz çok güzel emeklerinize sağlık.

Hepimizin modelciliğe başlama hikayesi hemen, hemen aynı 😃 

Evet maalesef hobimaket dışın da aktif bir forum kalmadı, hızlıca tüket kültürü forumları da etkiliyor ama değerini de bilen dostlar bir şekilde burayı yaşatıyorlar sağolsunlar.

Modelinize bir kaç dokunuş eklerseniz, mesela modeliniz de metalik hissini biraz artırırsanız görselliği yükseltmiş olursunuz diye düşünüyorum.

Diğer modellerinizi de merak ile bekliyorum,kolay gelsin.

Gökay Bey yorumunuz ve pozitif eleştiriniz için teşekkür ederim. Bir komüniteye bağlı olmak insanı gerçekten motive ediyor. Şuanda üzerinde çalıştığım 2 farklı modeli de bir iki gün içinde foruma eklemeyi planlıyorum.

Öte yandan metalik hissini artırma konusunda nasıl bir teknik uygulamamı tavsiye edersiniz?

1 saat önce, ismet güralp yazdı:

Valla çok hoşuma gitti. elinize sağlık. iki noktayı söyliyeyim. Biri egzostun sağ tarafındaki kar efekti zayıf. Diğeri ise kopuk çamurluk tarafı ile diğer tarafın kirletmeleri arasında fark olması gerekirdi.

Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederim. Sanırım bunlar kolayca revize debileceğim şeyler. Vakit bulduğumda kesinlikle düzenleme yapacağım :)

Elinize sağlık. Aslında paletlerde metalik efekti uygulanmış. Bunu gözlerim seçti. Genel olarak maketin metalik hissi vermesi için kaliteli bir kurşun kalem ve bir grafiti kalemiyle tüm kıyısını köşesini uç kısımlarını sürterek parlatmak işe yarıyor. Çok da basit bir uygulama. Deneyin bence.

Bir saat önce, Hüseyin Pehlivan yazdı:

hoşgeldiniz :)

Hoşbulduk :)

28 dakika önce, Muhteşem Fırtına Özçınar yazdı:

Elinize sağlık ve hoş geldiniz :) 

Teşekkür ederim hoşbulduk :)

2 dakika önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Elinize sağlık. Aslında paletlerde metalik efekti uygulanmış. Bunu gözlerim seçti. Genel olarak maketin metalik hissi vermesi için kaliteli bir kurşun kalem ve bir grafiti kalemiyle tüm kıyısını köşesini uç kısımlarını sürterek parlatmak işe yarıyor. Çok da basit bir uygulama. Deneyin bence.

Teşekkürler, evet paletlerde bu tekniği uyguladım ama maketin genelinde uygulama fikri aklıma gelmemişti. Dediğiniz gibi deneyeceğim.

Ben bu tekniği uygularken genelde kalemin grafit kısmını maket bıçağı ile sıyırarak toz haline getirip istenilen yerlere fırça ile uyguluyorum. Böylece kontrol etmesi daha kolay oluyor :D

Şimdi, Enes ÇALDIR yazdı:

Hoşbulduk :)

Teşekkür ederim hoşbulduk :)

Teşekkürler, evet paletlerde bu tekniği uyguladım ama maketin genelinde uygulama fikri aklıma gelmemişti. Dediğiniz gibi deneyeceğim.

Ben bu tekniği uygularken genelde kalemin grafit kısmını maket bıçağı ile sıyırarak toz haline getirip istenilen yerlere fırça ile uyguluyorum. Böylece kontrol etmesi daha kolay oluyor :D

Ben de bunu ilk kez duydum. Mantıklı bir uygulamaymış. Denerim bunu 

16 saat önce, Enes ÇALDIR yazdı:

Gökay Bey yorumunuz ve pozitif eleştiriniz için teşekkür ederim. Bir komüniteye bağlı olmak insanı gerçekten motive ediyor. Şuanda üzerinde çalıştığım 2 farklı modeli de bir iki gün içinde foruma eklemeyi planlıyorum.

Öte yandan metalik hissini artırma konusunda nasıl bir teknik uygulamamı tavsiye edersiniz?

Ben teşekkür ederim, metalik hissini artırmak için kenar, köşelere 2b kurşun kalem veya gun metal pigment ile hafifçe sürterek metalik aşınma görünümü verebilirsiniz.

Elinize sağlık ve hoş geldiniz. Güzel bir model olmuş. Beğendim.

Üzerine uğraşılıp emek verildiği belli oluyor. 

bu kadar yoğun çamur ve karlı paletler genelde zeminsiz olunca kendini çok göstermiyor diye düşünüyorum. Ufakta olsa karlı bir zemin ile teşhir ederseniz eminim kendini daha güzel gösterecektir.

19 saat önce, Hakan Güney yazdı:

Elinize sağlık...

Teşekkürler :)

10 saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

Ben teşekkür ederim, metalik hissini artırmak için kenar, köşelere 2b kurşun kalem veya gun metal pigment ile hafifçe sürterek metalik aşınma görünümü verebilirsiniz

Teşekkür ederim Gökay Bey. Bahsettiğiniz tekniği yukarıda söylediğim gibi paletlerde kullanmıştım ama diğer yüzeylerde kullanmak hiç aklıma gelmemişti. Kesinlikle modele daha ağır bir hava verecektir. Tavsiyeniz için teşekkürler.

6 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Elinize sağlık ve hoş geldiniz. Güzel bir model olmuş. Beğendim.

Üzerine uğraşılıp emek verildiği belli oluyor. 

bu kadar yoğun çamur ve karlı paletler genelde zeminsiz olunca kendini çok göstermiyor diye düşünüyorum. Ufakta olsa karlı bir zemin ile teşhir ederseniz eminim kendini daha güzel gösterecektir.

Bulut Bey çok teşekkür ederim. Evet, basit bir karlı zemin yapmak istiyorum ama malum korona dönemleri çıkıp çerçeve tahta vs bir zemin alma fırsatım olmadı :D Yapınca kesinlikle paylaşacağım.

Hadi canım bu cidden ilk model mi:wub:

Evet ufak tefek eksiklikler var ama ilk model için bence seviyesi çok çok iyi. Ufak tefek dediğim eksiklikleri zaten arkadaşlar söylemiş. Biraz chipping olayına bakılabilir. Kova ve branda detayı gayet şık hareket. Valla ben beğendim, modelcilik hamuru mevcut sizde. Elinize emeğinize sağlık.