Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Burak D.

makette yeniyim bazı sorularım var

Recommended Posts

Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar.

Makette ve forumda yeniyim. Bu ilk mesajım. Maket ile ilgili birçok şeyi araştırırken hep bu forum denk geldi. Pasif olarak okumaktan ise üye olmaya karar verdim. Maket/model yapmakta yeniyim ve birkaç sorum olacak. Yardım edebilirseniz çok minnettar kalırım.

Öncelikle kompresör, airbrush, zımpara, yapıştırıcı, cımbız seti vs. gibi birçok ekipmana sahibim. Sonrasında ise Revell 1/72 ölçekli Mirage 2000 maketi aldım. Tercih sebebim içinde 4 tane ana renk boya vermesi.

Mevzu burada başlıyor, her şeyim tam olmasına rağmen makete başlayamıyorum çünkü boyalarla ilgili birkaç sıkıntım var.

1)      Maketten çıkan revell boyalar akrilik (su bazlı) boya mı yoksa emaye boya mı?

2)      Akrilik ise inceltmek için ne oranda su kullanmalı? Oranı ya da kıvamı ne gibi olmalı?

3)      Emaye ise sentetik mi yoksa selülozik tiner mi kullanmalı? Oranı ya da kıvamı ne gibi olmalı?

4)      Setten çıkan 4 boya maalesef gri ve yeşil tonlarında. Siyah, sarı, beyaz, yeşil gibi temel renk boyalardan almak istiyorum. Herhangi bir markanın boyası olur mu yoksa önerdiğiniz boyalar var mıdır? Mesela setin içindeki boyalara akrilik yani su bazlı boya dedi birkaç arkadaşım. Bunlarla beraber uygulayabileceğim boyalar neler? Mesela füzeyi gri renge boyadım. Üstüne sarı boya ile maskeleme kullanarak şerit çekmek istediğimde hangi tür boya kullanmak iyi olur?

5)      Emaye boya üstüne akrilik boya vurulur mu? Ya da tam tersi mümkün müdür?

6)      Malumunuz önceden bi astar atmak lazım. Genelde mr. Surfacer 1200 tercih edilmiş. Bunu airbrush ile inceltip(tiner ile incelecek sanırım) atmak mümkün müdür? Bazıları macun gibi delik kapatmakta kullanıyor sanırım. Tam olarak bu ürünü nasıl kullanacağız? Ya da astar olarak al bunu kullan diyebileceğiniz bir ürün var mıdır?

7)      Astar ya da boya uygularken kanatların üzerindeki çizgi ya da perçin detaylarının kaybolmaması için ne yapmalıyız?

8)      Füzelerin ucu, kokpit içi, tekerler ve cantlar gibi küçük parçalar sanırım fırça ile boyanacak. Buralar için astar atmak gene gerekli mi? Yoksa ufak fırça darbeleri ile kıvamlı bir şekilde boyayı uygulasak olur mu?

9)      Makette oturmayan yerler illa ki olacaktır. İlk maketim çünkü. Bu tip yerler için macun gerekli midir? Yoksa acemilik deyip gerek yok mudur?

10)   Diyelim ki boyama işi bitti. Sıralama şöyle mi olmalı:

Boyama> parlak vernik> decal> parlak vernik> vitrine kaldırma 😊

Tavsiye aldığım arkadaşım revell’in su bazlı dediği boyalarını sentetik tiner ile seyreltip kullanmış. Bu uygulama doğru mudur? Kıvamı süt gibi olacak diyor. Ne akışkan ne de koyu. Resim attı muazzam boyalar çıkmış ortaya. En ufak bir prüz görmek mümkün değil.

Sorularım bunlar. Çok fazla okudum ama maalesef bu sorularıma tatmin edici yanıt bulamadım. Yardımcı olan arkadaşlarıma şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum. Herkese iyi günler, hobiler dilerim.

Merhaba Hoş geldiniz?

34 dakika önce, Burak D. yazdı:

1)      Maketten çıkan revell boyalar akrilik (su bazlı) boya mı yoksa emaye boya mı?

%90 Akriliktir ama eski kalıplardan filan sa Enamel de olabilir. Üstünde yazıyordur. 

AB aldım demişsiniz. Revel Akrilikleri sorunsuzca AB ile kullananlar var ama ben onlardan değilim. Ben Revell'i fırça ile kullanıyorum. AB'ıma yaklaştırmıyorum. AB da Sevmiyorum.

36 dakika önce, Burak D. yazdı:

2)      Akrilik ise inceltmek için ne oranda su kullanmalı? Oranı ya da kıvamı ne gibi olmalı?

Bende Modele Yeniden başlarken AB için öyle formüller arıyordum. YouTube da damla sayıyordum. Yok öyle kesin bir formül. Kişiden kişiye, Markadan Markaya, Hatta aynı markanın boyasından boyasına, AB basınç ve tercihe göre bin türlü değişeni var.

Tercih edilen kıvam arkadaşınızın da dediği gibi Süt kıvamı. benim başlangıç noktam %40 boya %60 inceltici oluyor. Baktım sıkıntı hissediyorum oranları yada basıncı değiştiriyorum. Biraz tecrübe ile elde edilen bir şey. Duruma ve istediğim etkiye göre %80-90 inceltici %20-10 boya karışımı da kullandığım oluyor.

Tabi Bunu Revell ile yapmıyorum :)

41 dakika önce, Burak D. yazdı:

3)      Emaye ise sentetik mi yoksa selülozik tiner mi kullanmalı? Oranı ya da kıvamı ne gibi olmalı?

Enamel boyalarımı genelde selulozik tiner ile atıyorum. Ama çok kötü kokusu var. Maske kullanırım ve odayı iyi havalandırırım. Enamel'i eskiden fırça ile çok kullanırdım. Şimdi pek tercih etmiyorum. 

42 dakika önce, Burak D. yazdı:

4)      Setten çıkan 4 boya maalesef gri ve yeşil tonlarında. Siyah, sarı, beyaz, yeşil gibi temel renk boyalardan almak istiyorum. Herhangi bir markanın boyası olur mu yoksa önerdiğiniz boyalar var mıdır? ......

AB kullanacaksanız Tamiya yada Gunze (Mr Hobby) tercih edin. Fırça için Vallejo ve Revell Aqua serileri olur.

42 dakika önce, Burak D. yazdı:

4)      ...............Mesela setin içindeki boyalara akrilik yani su bazlı boya dedi birkaç arkadaşım. Bunlarla beraber uygulayabileceğim boyalar neler? Mesela füzeyi gri renge boyadım. Üstüne sarı boya ile maskeleme kullanarak şerit çekmek istediğimde hangi tür boya kullanmak iyi olur?

Boyanın kurumasına izin verirseniz herhangi bir boya olur. Üstüne altına ne attığınız önemli değil. Enamel ile Akriği birbirine karıştırmayın yeter :) 

45 dakika önce, Burak D. yazdı:

5)      Emaye boya üstüne akrilik boya vurulur mu? Ya da tam tersi mümkün müdür?

Olur hiç sıkıntı yok.

46 dakika önce, Burak D. yazdı:

6)      Malumunuz önceden bi astar atmak lazım. Genelde mr. Surfacer 1200 tercih edilmiş. Bunu airbrush ile inceltip (tiner ile incelecek sanırım) atmak mümkün müdür? ................

Astar'ın da enameli yada akriliği var. Mr. Surfacer'i Tiner ile inceltebilirsiniz. Ben selulozik tercih ediyorum yada Mr Hobby Thinner'i (enamel) ama selulozik çok kokuyor.

46 dakika önce, Burak D. yazdı:

6)      Bazıları macun gibi delik kapatmakta kullanıyor sanırım. Tam olarak bu ürünü nasıl kullanacağız? 

Bahsettiğiniz şey Putty olarak geçiyor.

Tek amacı delik kapatma değil ayrıca birleşim ve tefsiye alanlarını da düzeltmek için kullanılır

Mr.Dissolved Putty, Tamiya, vallejo gibi modelci firmaların çok güzel puttyleri var. Hepsi olur.

İnce ufak alanlarda Vallejo Putty vazgeçilmezim. Ufak boşluklara sürüyorum sonra nemli kulak çubuğu ile siliyorum. genelde sorunumu çözüyor. Biraz daha geniş alanlarda Tamiya White Putty kullanıyorum. O geniş alanlar için daha ideal olduğundan kullanım yerine göre genelde zımpara istiyor.

Çok geniş alanlara plastik parça tıkar yada Çift bileşenli epoksi putty kullanılabilir.

Ayrıca yapıştırıcı ve maket ağacı karışımı ile yapılan putty'ler var ama daha acemisin şimdilik ona girme.

54 dakika önce, Burak D. yazdı:

7)      Astar ya da boya uygularken kanatların üzerindeki çizgi ya da perçin detaylarının kaybolmaması için ne yapmalıyız?

AB kullanıyorsun. Bu durumda abartıp çok boya kullanmadığın müddetçe detaylar çok kapanmaz. İleriki zamanlarda detay ve perçin açma işi sana yardımcı olur. Ama bu deneyim seviyesi ile o işe girme. Bu işlemi öğrenme işini 2. 3. modele bırak.

55 dakika önce, Burak D. yazdı:

8)      Füzelerin ucu, kokpit içi, tekerler ve cantlar gibi küçük parçalar sanırım fırça ile boyanacak. Buralar için astar atmak gene gerekli mi? Yoksa ufak fırça darbeleri ile kıvamlı bir şekilde boyayı uygulasak olur mu?

Astar atacaksan tüm modele atacaksın. Astarın amacı boyanın tutunmasını sağlamak, hataları göstermek olduğu gibi tüm modele sabit bir renk de vermektir. 

57 dakika önce, Burak D. yazdı:

9)      Makette oturmayan yerler illa ki olacaktır. İlk maketim çünkü. Bu tip yerler için macun gerekli midir? Yoksa acemilik deyip gerek yok mudur?

Mutlaka Putty ve zımpara aşamasını uygula. zaten ilk modellerin öğrenme modellerin. Zımpara ve putty (macun) da mutlaka öğrenilmesi gereken şeylerin başında geliyor.

58 dakika önce, Burak D. yazdı:

10)   Diyelim ki boyama işi bitti. Sıralama şöyle mi olmalı:

Boyama> parlak vernik> decal> parlak vernik> vitrine kaldırma 😊

son parlak vernikten sonra eskitme yıkama vs gibi iklimlendirme aşamaları var. Modeli model yapan aslında bu aşamadır. en zor aşama... en son da GENELDE mat vernikle biter.

Bu hobide tek bir sabit yol ve formül yok. Duruma, modele ve istediğin sonuca göre aşamalar değişebilir.

Sivil araç, bir gösteri uçağı yada metal kaplama bir uçak yapıyorsun. En son aşamadaki mat vernik olur sana parlak yada satin vernik. Decal kullanmazsın yerine boya atarsın. Olmadı arada yaptığın işlemleri mühürlemek için yine vernik atarsın. Pigmet yada sulu boya kalemi mat verniğe daha iyi tutunuyor dersin yıkamadan sonra mat vernik atarsın... Bunları tecrübe ile öğrenirsin. 

Ama GENEL sıralama senin de belirttiğin sıralama yalnız vitrin den önce Weatering aşaması ve mat vernik avar.

Bir saat önce, Burak D. yazdı:

Tavsiye aldığım arkadaşım revell’in su bazlı dediği boyalarını sentetik tiner ile seyreltip kullanmış. Bu uygulama doğru mudur? Kıvamı süt gibi olacak diyor. Ne akışkan ne de koyu. Resim attı muazzam boyalar çıkmış ortaya. En ufak bir prüz görmek mümkün değil.

Benim bildiğim, sentetik tinerin Revell Aqua serisine bir etkisi olmaz. Tersine macun kıvamına getirir. Ya Selulozik tiner kullanmıştır yada revell'in enamel serisini. Süt kıvamı genel boya karışım oranıdır. 

Kolay gelsin.

Bu sorduğun soruların tümünün cevabı forumda mevcut. Hatta bir çoğunu yeni cevapladık :) Tüm aradığın hatta daha aramadığın tüm soruların cevabı forumda mevcut. Bence tüm konuları oku. Başlarda hiç bir şey anlamıyacaksın ama yinede oku. Bir zaman sonra o anlamsız şeyler anlam bulacak.

Merhaba, bir modelci daha kazandığımız için sevindim. Bulut zaten her soruya cevap vermiş. Benim tavsiyem her şeyi bilerek ve öğrenerek model yapmaya başlamaya uğraşmayın. Alın modeli elinize, bir konu açın, modele kafa göz dalın. Açtığınız konu üzerinden her aklınıza geleni sorun. Hata yapın, düzeltin. Mesela boyalar hakkında her detayı bilseniz de boyayı airbrushı kullanmadan hiç bir şekilde tecrübelenemiyorsunuz. O airbrush tıkanıcak, o boya macunlaşacak ve sonra işte öğrendim diyeceksiniz.

@Bulut Solmaz Detaylı cevabınız için kendi adıma ayrıca teşekkür etmek istedim. Yaklaşık 1 haftadır forumu okuyorum ve sizin cevaplarınız ile aklımdan geçen cevapları kıyas ederek kendimi test etmiş oldum. Sonuç olarak geçer not verdim kendime. :) 1 haftalık okuma verimli olmuş benim adıma.

Artık iyice emin oldum ki ilk maketimi alıp yapma zamanım gelmiş, yakın bir zamanda ben de sorularım ve ilk maketim ile karşınızda olacağım :)

22 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Merhaba, bir modelci daha kazandığımız için sevindim. Bulut zaten her soruya cevap vermiş. Benim tavsiyem her şeyi bilerek ve öğrenerek model yapmaya başlamaya uğraşmayın. Alın modeli elinize, bir konu açın, modele kafa göz dalın. Açtığınız konu üzerinden her aklınıza geleni sorun. Hata yapın, düzeltin. Mesela boyalar hakkında her detayı bilseniz de boyayı airbrushı kullanmadan hiç bir şekilde tecrübelenemiyorsunuz. O airbrush tıkanıcak, o boya macunlaşacak ve sonra işte öğrendim diyeceksiniz.

Foruma hoş geldiniz. Kesinlikle katılıyorum, bende aynı şeyleri yazacaktım. Ben neredeyse ilk 3-4 modelimde astar-vernik-macun vs. bilmiyordum. Sorulardan önce maket yapmaya başladım. Bakalım hoşuma gidiyor mu gitmiyor mu ? baktım ki ben bu işten zevk almaya başladım. Bir anda değil zamana yayarak bazı şeyleri öğrendim. Olması gerekende zaten bu bir anda sorularla kendinizi boğarsanız bu hobiye başlamadan soğursunuz. 

qweqwewq.PNG.5621607590471cd33c4f477dfd3cd2fb.PNG

arkadaşlar maket içinden çıkan boyalar yetersiz kaldığı için temel renkleri almaya çalıştım. hepsi su bazlı akrilik boya. sanırım maketteki belli başlı yerler için ideal renkler. yeni olduğum için boyalar biraz heba olacak ama napalım :) 

zaten içlerinden bir tanesini boyama öğrenene kadar bitirmeyi düşünüyorum. bir de deneysel olması açısından sentetik tiner, kolonya vs ile karıştırıp boş bir yerde çalışacağım.

merak ettiğim konu şu,  su ile incelttiğim bir miktar boya diyelim ki arttı. saklamak için tekrar kendi kabında saklayabilir miyim mevcut boyanın içine katarak? incelmemiş boya ile incelmiş boya karışırsa ve diyelim ki 1 ay kabında beklerse boya bozulur mu ?

49 dakika önce, Burak D. yazdı:

arkadaşlar maket içinden çıkan boyalar yetersiz kaldığı için temel renkleri almaya çalıştım. hepsi su bazlı akrilik boya. sanırım maketteki belli başlı yerler için ideal renkler. yeni olduğum için boyalar biraz heba olacak ama napalım :) 

zaten içlerinden bir tanesini boyama öğrenene kadar bitirmeyi düşünüyorum. bir de deneysel olması açısından sentetik tiner, kolonya vs ile karıştırıp boş bir yerde çalışacağım.

merak ettiğim konu şu,  su ile incelttiğim bir miktar boya diyelim ki arttı. saklamak için tekrar kendi kabında saklayabilir miyim mevcut boyanın içine katarak? incelmemiş boya ile incelmiş boya karışırsa ve diyelim ki 1 ay kabında beklerse boya bozulur mu ?

Bu boyaları kolonya yerine  kendi tinerleriyle kullanırsanırsanız artanı şişeye geri koyabilirsiniz. Tamiya alkolle anlaşıyor ama bunlar topaklanabiliyor.

Asatarr zaten kolonyayla incelmez.

Bunları kesinlikle kendi incelticisini alarak inceltin. Ben sanırım İPA ya da sentetik tinerle inceltmeye çalışırken bir airbrush'ı çöp etmiştim. Tam olarak hangi karışımdı hatırlamıyorum ama çöp olan airbrushımın acısını hala bir yerde hissediyorum. Yani kalbimde hissediyorum. Bu arada çok güzel boyalardır bunlar, boyaması da rahattır. Elimde az var ama severim de kullanmayı.

9 dakika önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Bunları kesinlikle kendi incelticisini alarak inceltin. Ben sanırım İPA ya da sentetik tinerle inceltmeye çalışırken bir airbrush'ı çöp etmiştim. Tam olarak hangi karışımdı hatırlamıyorum ama çöp olan airbrushımın acısını hala bir yerde hissediyorum. Yani kalbimde hissediyorum. Bu arada çok güzel boyalardır bunlar, boyaması da rahattır. Elimde az var ama severim de kullanmayı.

38 dakika önce, Ahmet Aslanlı yazdı:

Bu boyaları kolonya yerine  kendi tinerleriyle kullanırsanırsanız artanı şişeye geri koyabilirsiniz. Tamiya alkolle anlaşıyor ama bunlar topaklanabiliyor.

Asatarr zaten kolonyayla incelmez.

elimde hem selülozik hem de sentetik tiner var ama su bazlı boya oldukları için tiner boyayı bozmasın? ben su ile incelebilir diye düşünüyordum. astarı ne ile incelteceğim? sentetik tiner mi ?

eğer kesin tiner ile incelecek ise, oranları ne olmalı? hem astar hem de boyalar için soruyorum. sanırım inceltici oranı boyadan daha fazla olmalı.

34 dakika önce, Burak D. yazdı:

elimde hem selülozik hem de sentetik tiner var ama su bazlı boya oldukları için tiner boyayı bozmasın? ben su ile incelebilir diye düşünüyordum. astarı ne ile incelteceğim? sentetik tiner mi ?

eğer kesin tiner ile incelecek ise, oranları ne olmalı? hem astar hem de boyalar için soruyorum. sanırım inceltici oranı boyadan daha fazla olmalı.

Selamlar :) Edindiğiniz boyaların incelticisi tiner değil. Tiner, temel olarak yağlı boya veya modelcilikte kullanılan "enamel" türü boyaların inceltilmesinde kullanılır. 

Akrilik boyalar genelde su bazlıdır. Basitçe ya saf su veya etanol-saf su-gliserin karışımı (bunu kendiniz hazırlarsınız), veya size bahsedildiği gibi elinizdeki markaların  kendi incelticileri ile inceltebilirsiniz. 

4 dakika önce, Ali Deveciler yazdı:

Selamlar :) Edindiğiniz boyaların incelticisi tiner değil. Tiner, temel olarak yağlı boya veya modelcilikte kullanılan "enamel" türü boyaların inceltilmesinde kullanılır. 

Akrilik boyalar genelde su bazlıdır. Basitçe ya saf su veya etanol-saf su-gliserin karışımı (bunu kendiniz hazırlarsınız), veya size bahsedildiği gibi elinizdeki markaların  kendi incelticileri ile inceltebilirsiniz. 

ılık bir çeşme suyu ile, süt kıvamında kullanabilir miyim basitçe bunun cevaıbını arıyorum aslında :)

18 dakika önce, Burak D. yazdı:

ılık bir çeşme suyu ile, süt kıvamında kullanabilir miyim basitçe bunun cevaıbını arıyorum aslında :)

images?q=tbn:ANd9GcRDy50g8Q8oOvLH1sCKeqY

En basit cevap bu bence. Ben boyaların şişelerini tamamen dolacak şekilde bununla tamamlıyorum. O kıvam tam benim istediğim incelikte oluyor. Sonra da bana yetecek kadar boyayı içinden alıp airbrusha koyuyorum ve boyuyorum.

Pratikte tabi ki inceltir. Ama tercihen saf su kullanırsanız daha iyi olur. Çeşmeden akan su içerisinde karbonat dahil pek çok mineral ve kalıntı çözülmüş halde bulunuyor.  Bu durum boyanızın kalitesini bozabileceği gibi, airbrush tarzı bir ekipman kullanıyorsanız zamanla tıkanma ve haznesinde tortuya sebep olabilir Marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz ütü suyu veya akü suyu sizin işinizi görecektir. 

Ek olarak şöyle bir durum daha var; özellikle airbrush ınızı kullandıktan sonra düzgün bir şekilde temizlemeniz gerekir. Enamel boylarda tiner, hem inceltici hem de temizleyici olmasına rağmen, akrilikte bu olayı incelticilerle maalsef düzgün yapamıyorsunuz. Aseton bazlı sağlam temizleyiciler var fakat kokuları felaket. Bunun yerine camsil-alkol-safsu-gliserin karışımı benim işimi fazla fazla görüyor. Tabi ki bunlar da tercih meselesi. Araştırırsanız bu konuyla ilgili pek çok dokümana ulaşabilirsiniz. 

39 dakika önce, Ali Deveciler yazdı:

Pratikte tabi ki inceltir. Ama tercihen saf su kullanırsanız daha iyi olur. Çeşmeden akan su içerisinde karbonat dahil pek çok mineral ve kalıntı çözülmüş halde bulunuyor.  Bu durum boyanızın kalitesini bozabileceği gibi, airbrush tarzı bir ekipman kullanıyorsanız zamanla tıkanma ve haznesinde tortuya sebep olabilir Marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz ütü suyu veya akü suyu sizin işinizi görecektir. 

Ek olarak şöyle bir durum daha var; özellikle airbrush ınızı kullandıktan sonra düzgün bir şekilde temizlemeniz gerekir. Enamel boylarda tiner, hem inceltici hem de temizleyici olmasına rağmen, akrilikte bu olayı incelticilerle maalsef düzgün yapamıyorsunuz. Aseton bazlı sağlam temizleyiciler var fakat kokuları felaket. Bunun yerine camsil-alkol-safsu-gliserin karışımı benim işimi fazla fazla görüyor. Tabi ki bunlar da tercih meselesi. Araştırırsanız bu konuyla ilgili pek çok dokümana ulaşabilirsiniz. 

airbrush kullandıktan sonra ufak plastik bi kaba 1 cm yüksekliğinde alkol doldurup tüm ekipmanı demonte ederek içine yatırmayı düşünüyorum. alkol kalan torcuları, birikmeleri temizleyecektir herhalde :)

Merhaba,

MR hobby H Serisi boyaları pek IPA sevmez ama, farklı bir kapta yeterince karıştırırsan olabilir. Ben az da olsa arada IPA ile de kullanıyorum. Su ile hiç denemedim.

Su tercih ettiğim bir tiner değildir . Tiner Türkçeye enamel tinerin genel kavramı gibi geçmiştir ama, Tiner genel olarak inceltici anlamına gelir. Yani Akrilik boyaların incelticisi de tinerdir. Vallejo ve Revell  boyalarda saf su yada en azından içme suyu (musluk suyu değil) kullananlar var. Ama ben vallejo da bile kendi tinerini kullanıyorum. Cam sil sudan daha iyi bir alternatif.

Tamiya boyalarda IPA yı çok kullanırım (%80-90). 

Su ile inceltmeyi. Sen dene istersen. Bir kapta denersin. Bakarsın tortu bırakıyor mu? Boya su ile iyice karışıyor mu? Kıvamı nedir. Sonra onu bir yoğurt kabına sık. Ama su kullanacaksan da en azından içme suyu olsun. Cam sil yada kolonya dene (kolonya şu ara altın değerinde ya neyse :) )

Eskiden sık sık  Selulozik tineri Tamiya ve MR Hobby (gunze) boyalarda kullanırdım. Şimdi sağlık nedeniyle pek tercih etmiyorum. Bir diğer dez avantajı da Selulozik tinerin AB'ın plastik O Ring denilen plastik/kauçuk parçalarına aşındırıcı etkisi. Iwata marka air brush kullanıyorum ve içinde O Ring yok. Sıkıntı olmuyor. Çin malı AB'ımın O Ringleri ise koptu. Yerine balmumu kullanmaya başladım. 

Temizleme aşamasın benim en nefret ettiğim şeylerin başına geliyor. Tembelim ve her boyadan sonra AB'ı temizlemeyi sevmiyorum. Her boyadan sonra tüm ab'ı sökmeye gerek yok. Sadece Temel temizliği yapsan yeterli. 2-3 ayda bir (tabi  bu boyama yoğunluğuna göre değişir) söküp temizlesen yeterli.

Temel temizlik:

Haznedeki boyayı dök, havlu kağıt ile şöyle bir kabasını al. Bir miktar Alkol (yada boyana uygun başka bir inceltici) doldur ve Yüksek basınçta sık (tercihen kapalı bir kaba. Yolun başındasın şimdilik ab cleaner cup almana gerek yok. İçinde bir miktar su bulunan büyük boy karton bardak bile olur.)

Sonra yine bir miktar alkol  koyup, AB'ın ucunu tıkayıp tetiğe bas. Hava hazneden geriye çıkacaktır. Kabarcıklar çıkartıp köpürecektir. O alkol ve boyalı sıvıyı dök (tekrar sıkma) Bir iki defa bu işi tekrar et.

Sonra bir iki defa daha hazneye yine alkol koyup yüksek basınçta sık. 

İğneyi dikkatlice çıkartıp, alkolle ıslatılmış havlu kağıda sil. Hazır iğne yokken Nozzle'ı da sil. (en uç kısım)

İğneyi (özellikle ucuna dikkat ederek) yerine tak.

Ben bu aşamada boşa bir iki defa daha su veya kolanya sıkıyorum.

Evet gıcık bir iş ama gerekli maalesef -_-.

İki boya arasında ise hazneyi temizleyip biri iki defa yüksek basınçta alkol/kolanya sıkarım. Tetiği geri çekip (iğneyi) Nozzle kulak temizleme çubuğu ile silerim. Az miktar alkol koyup sıkarım. Çıkan Sıvı renksiz ise 2. boyayı koyarım.  Modeli boyamaya devam ederim

Alkol dedik ama selulozik tiner yada enamel boya sıkarsan bu alkoller yerine, selulozik tiner kullanırsın. bol koku ve sağlık riski var. Özellikle boya kabinin yoksa. 

Bunların dışında AB Cleaner sıvıları da var. Alman şimdiden gerekli değil. Ben arada boyanın yoğunluğuna göre kullanıyorum (özellikle Vallejo boya attıysam). 

Ziya bey'in şöyle çok güzel bir AB Temizliği paylaşımı var. Sık sık paylaşırım. 

AB öyle çok kolaymış gibi düşünme. İşini kolaylaştırdığı kadar zorlaştırdığı şeylerde var. Bu temizlik aşaması mesela. Arada boya iğnenin ucunda donar tükürme yapar. Boya az olur, basınç fazla olur örümcek ağı etkisi oluşur. Boya koyu olur, basınç fazla gelir. Portakal kabuğu etkisi yada tükürmeler oluşur vs vs. Tecrübe ile edinilecek şeyler. 

13 saat önce, Burak D. yazdı:

ılık bir çeşme suyu ile, süt kıvamında kullanabilir miyim basitçe bunun cevaıbını arıyorum aslında

Sorulmuş diye tekrar yazayım, Gunze ve Tamiya boyalarda özellikle de çeşme suyunu tavsiye etmiyorum.

15 saat önce, Burak D. yazdı:

su ile incelttiğim bir miktar boya diyelim ki arttı. saklamak için tekrar kendi kabında saklayabilir miyim mevcut boyanın içine katarak? incelmemiş boya ile incelmiş boya karışırsa ve diyelim ki 1 ay kabında beklerse boya bozulur mu ?

Su ile değil de IPA ile incelttiğim Tamiya boyaları (karışım da yapmamışsam) kutusuna koyuyorum. Musluk Suyu dediğim gibi çok tercih ettiğim bir tiner değil. Ali beyde muhteviyatının ne derece karışık olduğuna dair gerekli şeyleri söylemiş. 

Gunze boyaları da kendi tinerini kullandıysam bazen kendi kutusuna geri koyuyorum. Ne kadar doğru yapıyorum tartışılır. Bu birşey olmaz demek değil. Boya kuruma konusuna gelince içine hiç bir boyayı geri koymadığım halde kuruyan boyalarım var. Boya rafta kaldıkça özellikle iyi kapatılmadıysa kurur.  

Boyalarımı ilk defa açar açmaz içine 2 adet kurşun bilye atıyorum (genelde paslanmaz çelik tavsiye edilir) . Daha sonra o boyayı kullanacaksam çok iyi çalkalıyorum. O bilyelerin boyanın iyice karışmasında çok iyi bir etkisi oluyor. Kesinlikle tavsiyemdir.

* Alış veriş listenizdeki bazı boyaların parlak olduğunu gördüm. Özellikle mi tercih ettiniz? Sivil araç / uçak yapmıyorsanız, askeri modellerde GENELDE mat renk tercih edilir. (Tabi metal yüzeyin altına atılan parlak siyah gibi özel amaca yönelik istisnalar da var)

Buraya özellikle KOCAMAN bir not düşmek istiyorum;
Bu hobide pek sabit formüller yok. Bir çok şey kişiden kişiye değişiyor. Benin yok dediğime birisi niye olmasın bakın ben yapıyorum diyebilir. O yüzden kesin ifadeler yerine daha muğlak ifadeler kullanmayı tercih ediyorum.

Forumda bir arkadaş hiç hobi boyası kullanmadan kırtasiye işi akriliklerler çok güzel eserler ortaya çıkartıyordu. Daha geçen gün adam enjektörden AB, elle dolan su/ilaç sıkma aparatından komprasör yapıp çok güzel bir boya attı. Ben şoka uğradım tabi :D  

Vallejo boyayı AB da kullanmayı sevmiyorum, tavsiye de etmiyorum (ama kullanıyorum). AB serisi bile çok nazlı geliyor. Tıkanıyor, kuruyor, temizlerken zorluyor.  Ama ustaların bir videosunu seyrediyorum adam çok süper kullanıyor. Lan bana aynı boyayı satmıyor musunuz diye küfrederken buluyorum kendimi. Kendi tineri, akışkanlık arttırıcı ve kuruma önleyicilerinide kullanmama rağmen.

Zamanım az. İş yaparken bölük pörçük farklı zamanlarda yazıyorum. Tutarsız manasız cevaplarım olursa affedin :) 

İyi modeller diliyorum.

On 4/3/2020 at 12:03, Bulut Solmaz yazdı:

Su ile değil de IPA ile incelttiğim Tamiya boyaları (karışım da yapmamışsam) kutusuna koyuyorum. Musluk Suyu dediğim gibi çok tercih ettiğim bir tiner değil. Ali beyde muhteviyatının ne derece karışık olduğuna dair gerekli şeyleri söylemiş. 

Gunze boyaları da kendi tinerini kullandıysam bazen kendi kutusuna geri koyuyorum. Ne kadar doğru yapıyorum tartışılır. Bu birşey olmaz demek değil. Boya kuruma konusuna gelince içine hiç bir boyayı geri koymadığım halde kuruyan boyalarım var. Boya rafta kaldıkça özellikle iyi kapatılmadıysa kurur.  

Boyalarımı ilk defa açar açmaz içine 2 adet kurşun bilye atıyorum (genelde paslanmaz çelik tavsiye edilir) . Daha sonra o boyayı kullanacaksam çok iyi çalkalıyorum. O bilyelerin boyanın iyice karışmasında çok iyi bir etkisi oluyor. Kesinlikle tavsiyemdir.

Merhaba, konuyu hortlatıyor gibi olacağım ama tecrübesiz bir airbrush kullanıcısı olarak bir sorum olacak:)

İncelttiğiniz boyaları kutusuna tekrar koyarken, boya/tiner oranı bozulmaz mı? Yoksa boyanın tamamını farklı bir yere alıp, inceltip, daha sonra bu haliyle mi saklıyorsunuz? 

Ben nedense her seferinde sıfırdan boya-tiner karışımı yapmak gerekir diye kendimi kodlamışım:) O yüzden özellikle az miktar boya ihtiyacım olduğunda çok zorlanıyordum. İnceltilmiş boyayı bir şekilde saklayabiliyorsak dünya için küçük, benim için büyük bir adım olacak:)

Şimdiden çok teşekkürler. 

2 saat önce, Onur Arslan yazdı:

Merhaba, konuyu hortlatıyor gibi olacağım ama tecrübesiz bir airbrush kullanıcısı olarak bir sorum olacak:)

Sıkıntı yok. Göreceli olarak güncel bir konu zaten. Kafanız takılan soruları sormaktan da çekinmeyin. 

İncelttiğiniz boyaları kutusuna tekrar koyarken, boya/tiner oranı bozulmaz mı?

Kısmen bozulur tabi. Ama çok fazla bir şeyden bahsetmiyorum. Kalan az bir boyayı tekrar şişesine koyarım. Konuda geçtimi emin değilim ama bu inceltmeyi Selulozik tiner ile yaptıysam tekrar şişesine koymam. 

Yoksa boyanın tamamını farklı bir yere alıp, inceltip, daha sonra bu haliyle mi saklıyorsunuz? 

Boyayı inceltip saklayan arkadaşlar da var. Kürşat mesela. Boyanın tamamını inceltir öyle kullanır. Ama bu hobide tek bir doğru yok. Ben öyle yapmıyorum. Herkesin kendine göre kolayına gelen yöntemleri var. Hobide tecrübe sahibi oldukça kendi doğrularınıza ve tercih ettiğiniz yöntemlere sahip olacaksınız.

Ben nedense her seferinde sıfırdan boya-tiner karışımı yapmak gerekir diye kendimi kodlamışım:) O yüzden özellikle az miktar boya ihtiyacım olduğunda çok zorlanıyordum. İnceltilmiş boyayı bir şekilde saklayabiliyorsak dünya için küçük, benim için büyük bir adım olacak:)

Valla benim genlerimde öyle kodlanmış durumda :) ama bu doğrusu bu demek değil. 

Forumda bir yerlerde, @Kürşat Kaan Kerimoğlunun bu konuyla ilgili paylaştığı güzel bir video olacaktı.. Sanırım Kürşat boyalarını %60:%40 leveling tiner ile inceltip öyle saklıyor.

Sende dene. beğenirsen, sana uygun gelirse sende bu yöntemi kullan :D