Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Ali Deveciler

1/100|F-14 D Super Tomcat|Revell | Ali Deveciler

Recommended Posts

İçinde bulunduğumuz bu zor günlerde evde zaman geçirme fırsatı bulan biri olarak, boş zamanımı değerlendirmek için maketçilik iyi bir fırsat oldu.

Muhteşem beyin aynı kitin 1/144 ölçekli modelini yapmasından sonra, yaklaşık bir sene önce aldığım fakat cesaret edipte yapamadığım bu kiti ele almaya karar verdim. Daha önce hiç denemediğim, ön gölgeleme, ana boyayı biraz açarak boya üstü gölgeleme yapma (tam adlarını bilmediğimden yanlış yazmış olabilirim) gibi teknikleri denemek istedim. Özellikle boya işi oldukça fazla zamanımı aldı. Yaklaşık bir haftadır işte çalışıyormuş gibi mesai harcadım diyebilirim. Modeli bitirdikten sonra, çıkartmaları yapıştırma tam bir gün sürdü. Minicik ve ayrıntılı çıkarmaları varmış ve beni bayağı yordu diyebilirim. 

yvpaNg.jpg

Tabi olmazsa olmaz bazı kazalar yaşadım. Özellikle boyanın çıkması gibi durumlardan ufak değişiklikler yapmak zorunda kaldım. Burun kısmının siyah olması da bundan dolayı. 

Ama en çok canımı sıkan kaza ise, kokpit kısmının olduğu burun parçası, çıkartmaları yapıştırırken elimden düşürmemle birlikte gövdeden ayrıldı. Boyanmış ve yapımı bitmekte olan bir maketin başına gelebilecek en kötü şeydir sanırım! 

Daha sonradan parçayı geri yerine taktım, hatta fena da oturmadı. Fakat dün gece maketi askıya koyunca, birleşim yerinden çatlağın tekrar açıldığını gördüm. Manzarayı görünce acayip canım sıkıldı. Jiletin ucuna, jel japondan çok az bir miktar sürüp, çatlağı hafif aralayarak tekrar yapıştırdım. Ama, ilk seferki güzelliği bozuldu bir kere... Fotoğraflardan da seçilebiliyor. 

Aklıma, arızalı bölgenin kenarlarına bant çekerek kaporta işlemi yapmak geldi fakat şu an için uğraşmak istemiyorum. Düzelteyim derken berbat etmek de var!

Yapım aşamasından bir kaç fotoğrafı paylaşmak istiyorum :)

1usCNC.jpg

faCqzo.jpg

pIAPRZ.jpg

U5CqBb.jpg

0wj0Ws.jpg

zKtUiL.jpg

y3l7Fe.jpg

yeQs18.jpg

33KWIp.jpg

XxAlRQ.jpg

5 dakika önce, Alperen Yüksel yazdı:

Elinize sağlık,yaşadığınız sorunlara rağmen bence gayet güzel bir final olmuş :) Tonlamalar da ilk denemenize göre bence gayet başarılı.

Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim :) Benim daha bir maketi sorunsuz bitirmişliğim yok maalesef. Artık bir daha ki sefere daha iyi gider umarım. 

Elinize sağlık, tüm aksiliklere rağmen final harika görünüyor bence. Tek dikkatimi çeken F-14'ün karakteristik açısı değişebilen kanatlarının açık halinde iken kapanma yuvasında görünen beyaz renk oldu. Normalde F-14'ün en kirli yerlerinden birisi sayılabilir o yuva, beyaz bırakılması bilinçli bir tercih mi oldu acaba?

Ben de tüm maketlerde neredeyse sakarlığımın ve işgüzarlığımın kurbanı oluyorum. Nasıl hevesinizin kaçtığını tahmin edebiliyorum yani :) Yazdıklarınızdan sonra çamur gibi bir model görmeyi bekledim ancak bence gayet derli toplu bir model olmuş. Tonlamalar da gayet yerinde. Ellerinize sağlık.

9 saat önce, Okan Yılmaz yazdı:

Elinize sağlık, tüm aksiliklere rağmen final harika görünüyor bence. Tek dikkatimi çeken F-14'ün karakteristik açısı değişebilen kanatlarının açık halinde iken kapanma yuvasında görünen beyaz renk oldu. Normalde F-14'ün en kirli yerlerinden birisi sayılabilir o yuva, beyaz bırakılması bilinçli bir tercih mi oldu acaba?

Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim:)Dediğiniz bölgeye modelin içinden çıkan çıkartmaları uyguladım. O bölgenin durumunu ben de biliyorum fakat boya işleriyle o kadar çok uğraştım ki, işin esası o tip bir işe girmeye üşendim.

2 saat önce, Kahraman Ege Ceri yazdı:

Ben de tüm maketlerde neredeyse sakarlığımın ve işgüzarlığımın kurbanı oluyorum. Nasıl hevesinizin kaçtığını tahmin edebiliyorum yani :) Yazdıklarınızdan sonra çamur gibi bir model görmeyi bekledim ancak bence gayet derli toplu bir model olmuş. Tonlamalar da gayet yerinde. Ellerinize sağlık.

Dediğiniz gibi hevesimin kırıldığı bir kaç yer oldu, fakat pes etmek istemedim. Özellikle air-brush konusunu yeni yeni idrak ediyorum. Gölgelendirme de "spider-web" denen olayı yaşadım. Modelin geçirdiği kazalardan zaten bahsetmiştim. Bunlara rağmen beğenmeniz beni mutlu etti. Çok teşekkür ederim :)

2 saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

Ellerinize sağlık, bence de başarılı bir model.

Devam...

Beğenmenize sevindim, çok teşekkürler :)

Bir saat önce, Muhteşem Fırtına Özçınar yazdı:

Elinize sağlık özellikle tonlama ve boyayı çok beğendim, vesile olmuş olmak da çok güzel bence forumun en güzel etkilerinden biri :) bu 100 ölçekli kit de güzelmiş bu arada.

Çok teşekkür ederim :) Size de öneririm bu kiti. Muhtemelen 1/144 lük modele göre daha az parçası var. Mesela kokpit denen kavram yok gibi :D Fakat az parça olması, boya konusuna biraz daha eğilmeyi sağlıyor bence. Kazaları, aksaklıkları saymazsam keyif aldığım bir model oldu. 

Gayet güzel olmuş. Ölçeği de göz önüne alırsak ilk modellerinizden olduğuna inanmak zor :)

Tabiki bir kaç ufak hata var ama olmazsa olmaz onlarda zaten. Zaten o ölçekte çoğu gözle görülmeyecek ayrıntılar. Okan bey'in dediği gibi beyaz alanlar sırıtıyor mesela. 

O talihsizlikler her modelde bizimde başımıza geliyor. Aynı aynayı 400 kere kırdım. kaybettim sıfırdan yaptım tekrar kırdım. Tepedeki işareti kırdım düzeltirken japon yapıştırıcı yayıldı iz bıraktı. zımpara ve Dremelle daldım. filan... Sorunsuz ve sağı solu kırılmamış kit yaptıysanız bir şey yanlış demektir zaten :D 

2 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Gayet güzel olmuş. Ölçeği de göz önüne alırsak ilk modellerinizden olduğuna inanmak zor :)

Tabiki bir kaç ufak hata var ama olmazsa olmaz onlarda zaten. Zaten o ölçekte çoğu gözle görülmeyecek ayrıntılar. Okan bey'in dediği gibi beyaz alanlar sırıtıyor mesela. 

O talihsizlikler her modelde bizimde başımıza geliyor. Aynı aynayı 400 kere kırdım. kaybettim sıfırdan yaptım tekrar kırdım. Tepedeki işareti kırdım düzeltirken japon yapıştırıcı yayıldı iz bıraktı. zımpara ve Dremelle daldım. filan... Sorunsuz ve sağı solu kırılmamış kit yaptıysanız bir şey yanlış demektir zaten :D 

Güzel yorumunuza çok teşekkür ederim :)

Önceki paylaşımımda ilk defa tank modeli yapmıştım. Fakat daha önceleri (baya baya önceleri :) )uçak modelleri yaptım. Çoğu ya kırıldı, ya da eskidi o yüzden atıldı gitti :) Elimde kalan iki tane modelin son hali şu şeklide: 

yQKaQP.jpg

Enamel boyalarla fırça boyama yapardım. Ve hep de fırça izi kalırdı. Air-brush da dahil bir çok malzeme ve tekniği yeni keşfettim. O yüzden acemi sayılırım. YouTube bana göre bu konuda eşsiz bir kaynak. Bazı teknikleri, mesela vernik olayını ilk orada gördüm. Kendi çapımda uygulamaya çalışıyorum işte :) Hatta bu teknikleri uygulamaya çalıştığım ilk modelim Mistercraft diye bir markanın Mig-15 modeliydi. İstediğim çoğu şeyi uygulayamamıştım bile. Çamur gibi bir şey oldu: 

pnb9ci.jpg

O beyazlıklar konusunda haklısınız. İşin esası o bölgelere de maskeleme yapıp, uygun bir renkle boyayacak sonrada eskitme yapacaktım. Ama Bu boya işinden yorulunca çıkartmaları yapıştırıp es geçmek kolay geldi :)

Talihsizlik ve kazalar en berbat şeyler. Boyanmış modelin üzerine tiner damlattığımı, kanadın eridiğini bilirim. Giden emeğe mi yanayım, berbat olan modele mi bilememiştim. Bu şekilde çöp olan kitler oldu. Zaten böyle talihsizlikler yaşayıp sonra da modelleri beğenmeyince hobiden soğumuştum. Ama insanın içine o kurt bir kere girince bırakmıyor anlaşılan :)