Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Ahmet Eren İspir

1/700 | IJN Shōkaku- Pearl Harbor Saldırısı, 7 Aralık 1941 | Fujimi | Ahmet Eren İspir |Yapım Aşamaları

Recommended Posts

2 saat önce, Fatih Taş yazdı:

Ahmet kolay gelsin ve ellerine sağlık :) Denizci grubunu gıpta ile seyrediyorum :wub: Gözüm kesse beş dakika beklemeyeceğim ama henüz o cesareti bulamadım kendimde :) 

Teşekkürler komutanım, kesinlikle kutuda gözüktüğü gibi değil, emin olabilirsiniz. Ben de çok beceremiyorum belki ama yine de çok keyif veriyor insana. Şiddetle tavsiye ediyorum :) 700 ölçekte çok işçilik çalışılmıyor belki ama 350 ölçekte çok güzel kitler var, onların sizi zorlayacağını sanmıyorum.

4 saat önce, Mehmet Kemal SONDAŞ yazdı:

Kolay gelsin , emeğinize sağlık.

3 saat önce, Aydın Kaynak yazdı:

Zor işler , kolay gelsin ...

2 saat önce, Muhteşem Fırtına Özçınar yazdı:

Fotoğraflara bakarken benim gözler yoruldu elinize gözünüze sağlık, kolay gelsin. Hikayesini okuduktan sonra daha yakından takip ediyorum artık :)

Teşekkür ederim hepinize, 350 ölçek Japon gemilerinin kitleri ateş pahasına olduğu için şimdilik 700 ölçek çalışıyorum, 350ye geçene kadar gözler bozulmaz umarım :D

Corona illeti vesilesiyle okullara ara verilmesiyle bolca boş vaktim oldu, bu fırsatı değerlendirmek istedim ve hızı kesmeden astarı da attım. Aslında planım vallejo beyaz astarı atmaktı ama ya benim beceriksizliğimden ya da boyanın 4. Yılını dolduruyor olmasından kaynaklı tam istediğim kıvamı bir türlü elde edemedim ve bir gün lazım olur diye aldığım Revell Enamel Hull Red boyasını attım. Havalar da ısındığı için balkona atıldığım ve maskem olduğu için kokusu rahatsız etmedi ve sonuçtan aşırı memnum kaldım. Bundan sonra sırada geminin ana rengi olan Gunze H-083ün boyanması var.

20200321_224858 20200321_225005 20200321_225111 20200321_225300 20200321_225039

Ana renk de atıldı

20200323_201535 20200323_201644 20200323_201737

Boyayı kurumaya bıraktıktan sonra deniz zemininin de yapımına başladım.

20200323_231839

Bu aşamayla ilgili söyleyebileceğim pek bir şey yok şayet benim de ilk deneyimim. Kendime kaynak olarak Rahmi beyin videolarını aldım. 

sırada tonlamalar var

14 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Renklerin matlığı çok hoşuma gitti.

Teşekkürler aslında boya yarı mat olmasına ve karışıma parlak vernik eklememe rağmen böyle matlaştı

12 saat önce, Kubilay Boraoğlu yazdı:

Kolay gelsin, konuyu nedense yeni farkettim. :huh: İnsana terapi gibi gelen işkence süreci başlamış, :D takipteyim.

Teşekkürler Kubilay abim :). Hiç sorma, normalde maket yaparken en sevmediğim iş ince, kırılgan parçaları temizlemektir ama baktım Japon marşları söyleye söyleye hiç parça kırmadan, kaybetmeden maketi bitirmişim :D

Bu arada sabahtan kalkıp komşularımın tatlı uykularını bölmek pahasına tonlamayı da yaptım, renk daha bi içime sindi böyle. Boya Tamiya XF-19 Sky Grey

20200325_003731 20200325_004038 20200325_004044 20200325_004445 20200325_004214

Deniz zeminindeki alt alüminyum folyolar da tam yapıştıktan sonra yüzeyi düzgün hale getirmek için tek parça folyoyu da üzerine yapıştırdım.

20200325_173650 20200325_173411 20200325_173427 20200325_173754

Sırada maskeleme, ahşap güvertenin boyanması ve zeminin tutlalla kaplanması var.

5 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Süper bir çalışma. Takipteyim... :) 

Teşekkürler :)

4 saat önce, Aydın Kaynak yazdı:

deniz efekt olarak çok başarılı , izleme devam .. 

başta kötü gözükmüştü ama sonra toparlayınca beni de tatmin etti

3 saat önce, Ahmet Aslanlı yazdı:

KOlay gelsin çok güzel gidiyor, deniz de harika olacak. Enamel boya hepsinden iyi de ortam lazım onun için. 

teşekkürler, havalar da artık ısındığı için balkonda bol bol enamel boya atacağım gibi gözüküyor ^_^

1 saat önce, Muhteşem Fırtına Özçınar yazdı:

Denizle birlikte çok güzel ambiyans olacak. Gemiden kalkar vaziyette bir uçak gibi dinamik şeyler görecek miyiz acaba? :)

Denizle ilgili bir sürprizim var asıl dinamikliği onunla katmayı planlıyorum  :ph34r: ama uçaklar maalesef sabit olacaklar. Pervanelere hareket hissini tam verebileceğimden emin değilim, o yüzden hiç girişmeyip bütün spot ışıklarını Shokaku'nun üzerinde bırakmayı planlıyorum :)

On 27.03.2020 at 23:54, Kubilay Boraoğlu yazdı:

Denizin dokusu çok gerçekçi ellerine sağlık :)

Teşekkürler abim, acemi şansı diyelim :)

On 28.03.2020 at 12:37, Ali Deveciler yazdı:

Kolay gelsin. Ne kadar detaylı bir kit. Sonucunu merakla bekliyorum. 

Teşekkür ederim, kit mükemmel ötesi; yaparken aldığım zevki anlatamam :wub: keşke uygun fiyata satılsa da alıp bol bol yapsak. Nasıl biteceği hakkında aynı merakı ben de yaşıyorum, sonumuz hayır olsun :)

Sıra geldi uçuş güvertesinin ahşap bölümlerini boyamaya...

20200327_162652

Biraz uğraştırsa da iyice bastıra bastıra yaptım, taşma olmamasını ümit ediyorum

20200327_162928

Pist bölümlerini ayıran parçaların arası metal, o yüzden boyanmaması gerekiyor. O aralığı maskelemek için balıkçılık malzemeleri satan bir yerden aldığım misinayı kullandım.

20200327_162938

Ana rengimiz Tamiya Wooden Deck Tan XF-78

20200328_142917

sonucu çok merak etsem de kendme hakim olup, maskeleme bantlarını açmadan rafa kaldırıyorum, yarın güverteyi tonlamaya çalışacağım. Deniz zeminini de tutkalladım ama daha ıslak olduğu için fotolar kötü çıktı, kuruyunca paylaşırım.

Bir saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Maskeleme bandını boyamadan sonra hemen çıkartmayıp yerinde bırakınca boyada kot farkı gibi bir birikinti kalıyor. Rafa kaldırınca aynısı başına gelmesin??

Boyayı epey inceltip attım aslında, umarım sıkıntı çıkmaz. Yarın için tekrar maskeleyebileceğimi sanmıyorum, şayet yaklaşık 1 saatimi aldı

On 29.03.2020 at 22:27, Metin ALDEMİR yazdı:

Sabrına emeğine ve gözlerine sağlık deniz zemini gerçekten çok güzel olmuş gemiye söz bile demiyorum sonucu merak içindeyim kolaylıklar diliyorum.

Güzel sözleriniz için teşekkür ederim.

Öğlen ahşap dokunun tonlamasını yapıp akşam da fotoğrafladım, fena olmadı sanki :)

20200329_150234

Tonlamayı kamerayla çok iyi yakalayamadım, o yüzden iki farklı ışıkta çekilmiş fotoları da koyuyorum ki daha rahat anlaşılsın.

20200329_150457 20200329_150556 20200329_150615 20200329_150629 20200328_152507

Gerçekteki hali ikisinin arası bir renk. Çıplak gözle uzaktan bakıldığında dahi tonlama belli oluyor ki, açıkçası bu beni çok rahatlattı. Boya olarak Gunze H-313 kullandım ve sonucun belirgin olup olmayacağına dair ciddi şüphelerim vardı. Maskelemeyi kalırmayıp yeniden mi boyayacağıma yoksa maskeleri kaldırıp bu boyayla mı devam edeceğime karar verdiğim 5 dakikalık süre Midway Savaşında Amiral Nagumo'nun yaşadığı ikileme benzeyebilecek bir deneyimdi, neyse ki onun aksine, verdiğim karar Kido Butai'a zarar vermedi :) O maskeyi kaldırırken yaşadığım heyecanı daha önce hiçbir maketimde yaşamamıştım, öyle ki baş kısmı durdurduktan sonra elimin titremesinden modele zarar vermemek için geri çekilip, bir dakika nefeslenip heyecanımı bastırmam gerekti.

20200328_152418

Fotoğraflarda fark etmişseniz uçuş güvertesinin ön kısmını daha açık renkte, kıça doğru daha tonlanmış halde yapmaya çalıştım, referanslara ve uçuş pistinin mekanizmasına göre doğrusu bu. Sebebi de uçakların kıça iniş yaparken tekerlerinin piste teması daha çok çarpma ve sert frenleme şeklinde olurken, kalkış yaptıkları sırada tekerleklerin üzerindeki ağırlığı hava basıncıyla kanatlara yükleyip, tekerleğin yükünü azaltıyor ve en sonunda da pistten tekerlerini yerden kesip havalanıyorlar. Kıç tarafın daha koyu renk olmasının ana sebebi bu. Başta orada kalkış yapacak uçaklara mühimmat ve yakıt ikmali de orada yapıldığı için bunun üzerine daha da kirleniyordur diye düşünüyordum ama işin aslı farklı çıktı. Amerikan uçak gemilerinin aksine Japon uçak gemilerinde yakıt ve mühimmat ikmali güverte altındaki hangarlarda yapılıyormuş. O yüzden uçuş pistinde yakıt ikmal borusu veya torpido arabasıyla koşuşturan birilerini göremezsiniz ( Fujimi kitinin içinden 3 tane torpido arabası çıkıyor, maaleser hangarı sıfırdan inşa etmediğiniz sürece işinize yaramıyor). Sonuç olarak uçaklardan akan-kokan yağ, yakıt vs olabilse bile güvertede ikmal söz konusu değil. Aşağıdaki fotoğraf Akagi'nin Pearl Harbor saldırısı dönemlerindeki bir fotoğrafı

c430d3a3

Uçaksavarlar ve menzil bulucular da boyandı

20200329_150340

Krizantem'in ve arama ışıklarının metalik boya öncesi siyah rengi atıldı, çapalar, tekneler boyandı ve yapıştırıldı

20200329_150921 20200329_150827 20200329_150713

Bu da zeminin son hali. Elimde az miktarda beyaz tutkal kaldığı ve en yakın kırtasiye için maltepeye inmem gerekeceği için ahşap tutkalını suyla incelterek yüzeye uyguladım. O kuruduğunda şeffaf yerine beyaz kuruyor. Artıları eksileri tartışılabilir.

20200329_151031

Sırada uçuş pistinin en kıç tarafının dekale hazırlık olarak beyaza boyanması ve deniz zemininin astarlanması var. Belki ilk astarı atıp hem denizi hem de kıçı beraber beyaza boyayabilirim.

Esen kalın