Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Yusuf Can Kılavuz

1/35 | M48T2 | ACADEMY | Yusuf Can Kılavuz

Recommended Posts

Kasım gibi aldığım montajI bir ay önce bitmiş olan modelin boyama aşamasındayım. Tsk nın Güneydoğu kamuflajını uygulamak istediğim m48 im yanlış boya seçimim yüzünden tam olarak içime sinmedi. Furçayla ÂnA kamuflaj boyasını attım  yeşil faslı kaldı. Daha önce yaptığım maketlerden sadece ikisini tekniksiz rastgele boyamış biri olarak yardıma ihtiyacım var. Fırçayla yeşil kısımlarınu nasıl atabilirim. Forumda tekniklerde maskeleme filan yazıyor ama onlar ab için sanırsam

20200317_204127 20200317_204157

20200317_204223

Deneme amaçlı kalemle hatlarını çizip boyadığımda böyle kötü bir görüntü oluştu

20200317_204240

Diğer parçaları ve ekipmanlar

20200317_214411

Forumda gloss vernik dekal mat vernik  eskitme aşamaları tavsiye edildiğinden fırçayla atmak için aşağıdaki iki verniği ve çamur pigmenti aldım. Pigmentlerin vallojonun Eskitme boyalarından farkını kestirmediğimden bunları almıştım bunlarda toz şeklindeymiş ve uygulama için özel macun gerekiyorMuş. Temin bakımından uğraşmamak için vernikle karıştırıp paletlere uygulafım

20200317_214633

Öncelikle selamlar Yusuf Can. Daha önce açtığın konudan hatırladığım kadarıyla başlangıçta hobiye yüksek bir bütçe ayırmamıştın ve sınırlı sayıda boyayla malzeme almıştın. Çalışmanı bu şartlar altında değerlendirmemiz lazım. Öncelikle eline sağlık. Resimler net değil ama bana boya kalın uygulanmış gibi geldi. Bunun yanında bazı kuytu yerlere de hiç boya uygulamamışsın. Sanırım kapatıcı olsun ve tek seferde boyasın diye yeterince boyayı inceltmemişsin ve akışkan olmayınca köşeler dolmamışlar. Fırçayla boya yaparken boyayı iyice incelterek makete sürmek lazım ve bir kaç kat halinde boyamak lazım. Bu şekilde çok ince bir katman elde edersin ve maketteki detaylar da silinmez.

Yeşil renk için söyleyebileceklerim biraz elindeki sarı renkle karıştırıp rengi açman sonra boyaya başlaman. Fırçayla maske birbiriyle uyuşmaz. Bantın kenarına boya birikir ve kötü gözükür. Öncelikle yeşil rengi iyice sulandırıp kamuflaj boyanı yapabilirsin. Yeşil renk belli belirsiz gözükür ve sana kamuflajın ana hatlarını belirlemiş olur. Sonra üzerinden bir kaç kat daha boyayarak yeşili belirginleştirebilirsin.

Fırçayla boya yaparken fırça izi bırakmamak ve fırça darbelerini gizlemek önemlidir. Senin yeşil renkte kenar kısımlarda neredeyse fırçanın her kılı nereye dokunmuş seçebiliyorum. Daha yumuşak hareketlerle boyarsan bu izlerin oluşmasını da engellemiş olursun.

11 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Öncelikle selamlar Yusuf Can. Daha önce açtığın konudan hatırladığım kadarıyla başlangıçta hobiye yüksek bir bütçe ayırmamıştın ve sınırlı sayıda boyayla malzeme almıştın. Çalışmanı bu şartlar altında değerlendirmemiz lazım. Öncelikle eline sağlık. Resimler net değil ama bana boya kalın uygulanmış gibi geldi. Bunun yanında bazı kuytu yerlere de hiç boya uygulamamışsın. Sanırım kapatıcı olsun ve tek seferde boyasın diye yeterince boyayı inceltmemişsin ve akışkan olmayınca köşeler dolmamışlar. Fırçayla boya yaparken boyayı iyice incelterek makete sürmek lazım ve bir kaç kat halinde boyamak lazım. Bu şekilde çok ince bir katman elde edersin ve maketteki detaylar da silinmez.

Yeşil renk için söyleyebileceklerim biraz elindeki sarı renkle karıştırıp rengi açman sonra boyaya başlaman. Fırçayla maske birbiriyle uyuşmaz. Bantın kenarına boya birikir ve kötü gözükür. Öncelikle yeşil rengi iyice sulandırıp kamuflaj boyanı yapabilirsin. Yeşil renk belli belirsiz gözükür ve sana kamuflajın ana hatlarını belirlemiş olur. Sonra üzerinden bir kaç kat daha boyayarak yeşili belirginleştirebilirsin.

Fırçayla boya yaparken fırça izi bırakmamak ve fırça darbelerini gizlemek önemlidir. Senin yeşil renkte kenar kısımlarda neredeyse fırçanın her kılı nereye dokunmuş seçebiliyorum. Daha yumuşak hareketlerle boyarsan bu izlerin oluşmasını da engellemiş olursun.

Boyayı sulandırmıştım ama yinede yoğun olduğu sanırım. Gövdeye 5 kat atmama rağmen kapAnabildi bayağa bir kalın olmuş dediğiniz gibi. Sadece Köşeler ve çıkıntıların üstünden tekrar geçeyimmi daha da kalın olurmu

52 dakika önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

Birde atılan her katın ardından 1 saat bekliyorum yeni kat atmak için bu  yaptıpım doğrumu. Buradaki yazılardan birinde 24 saat diyorduda

Yusuf Can 24 saat muhtemelen yağlı boya için söylenmiştir. Vallejo boyalar çabuk kururlar. Ben yavaş boyadığım için mesela ilk kat boyamaya gövdenin ön kısmından başladım diyelim ve taretle bitirdim. İlk kat bittikten sonra tekrar gövde ön kısımdan yani ilk lata başladığım yerden 2. Kat için devam ediyorum.

Zamanla doğru boya inceliğini sen de kavrayacaksın. Şu an öğrenme evresinde moralin bozulmasın. İlk makete göre çok güzel bir çalışma yapmışsın. Sakına hobiyi bırakma ve devam et. Zamanla mükemmel bir modelci olacaksın.

Kolay gelsin. 

Aslında kamuflajı fırça ile atmak daha kolaydır. Maske ile uğraşmazsın. Kürşat'ın söylediği gibi, İnce bir kat sürüp sınırları vs de belli edince, 2. katı üstünden atarsın (senin yaptığın gibi bir saat sonra). Kamuflajı atarken emin fırça darbeleri kullan. burası böyle, düzelteyim dersen kırıklı bir şey elde edersin. İlk fırçayı mümkün olduğunca, tek kesin fırça darbeleri ile elde etmeye çalış.

Akrilik ve Enamel boyaların kuruma süreleri farklıdır. Enamel biraz daha geç kurur. TAM kuruma yani kürleşme denile şey enamellerde, 1-2 gün sürebilir. Ama Dokunma ve 2. katı atma süresi farklı. Akriliklerde yarım saatte olabilir 1 saatte. Enameller de durum değişebiliyor. Boya yaparken kendin karar verirsin. 

https://youtu.be/nkpFalUOuXk?t=279

linkteki videoyu zamanı ile birlikte verdim. Adam ana boyayı AB ile atıyor ama kamuflaj rengi fırça ile uyguluyor. İyi bir görsel referans olacaktır.

14 saat önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

Pigmentlerin vallojonun Eskitme boyalarından farkını kestirmediğimden bunları almıştım bunlarda toz şeklindeymiş ve uygulama için özel macun gerekiyorMuş

Gayet iyi bir pigmettir. Bir çoğumuz gibi bende sürekli kullanırım. Uygulamak için bir macun filan YOK. Sabitlemek için Pigment Fixer var. Acaba onumu kastettin.

Duruma ve ihtiyaca göre farklı şekillerde uygulayabilirsin. 

Direkt fırça ile sürüp sonra silersin.

Yada Bir etken madde ile (alkol, vernik, su, zippo benzini, terebentin, wash sıvısı vs) uygularsın ihtiyacın varsa sonra silersin. izini ve etkisini gösterir.

Derz, boya, kum, su vs ile karışıp çamur yapar fırça ile uygulayabilirsin...

Paletler için ben önce terebentin yada zippo benzini palete sürüp daha sonra fırça ile pigment'i uyguluyorum. Bir süre sonra Fazlalığı parmağımla yada fırça ile siliyorum. Daha sonra zippo benzini/terebentin in içine bir miktar pigment'i döküp oluşan bulamacı palet aralarına fırça sürüyorum. yine fazlalığı siliyorum. Kuruyunca Üstüne biraz pigment fixer dökmekte fayda var. parmağını her değdiğinde o pigment çıkar. Bu yüzden genelde en son uygulanan aşamalardandır. En son sprey mat vernik aşaması ile korumaya alındığında çıkmaz..

Merhaba öncelikle. Fırça ile kamuflaj için benim modelime bakabilirsiniz, aşağıya linkini ekliyorum. Tabii ki benden kat kat iyi fırça ile çalışan ustalar var, onlar daha iyi yardımcı olacaklardır fakat ilk modelim olduğu için ve belki örnek olarak işinize yarar diye paylaşmak istedim sadece.

Ben önce ince uçlu kurşun kalem ile kamuflaj desenlerini çizdim ve ardından boyayı gerek 2, gerekse 3 kat halinde ince ince çizgileri taşırmadan ve çizgileri kapatacak şekilde önce kamuflaj sınırlarını sonra da içlerini doldurarak çalıştım. her seferinde 1-2 cm^2'lik bir alanı bitirerek ilerledim. Biraz sabır gerekiyor kamuflaj için ama sonuç tatmin edici oluyor yine de giriş seviyesinde :). Ne olursa olsun modeliniz bittiğinde çok beğeneceksiniz emin olun.

3 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Kolay gelsin. 

Aslında kamuflajı fırça ile atmak daha kolaydır. Maske ile uğraşmazsın. Kürşat'ın söylediği gibi, İnce bir kat sürüp sınırları vs de belli edince, 2. katı üstünden atarsın (senin yaptığın gibi bir saat sonra). Kamuflajı atarken emin fırça darbeleri kullan. burası böyle, düzelteyim dersen kırıklı bir şey elde edersin. İlk fırçayı mümkün olduğunca, tek kesin fırça darbeleri ile elde etmeye çalış.

Akrilik ve Enamel boyaların kuruma süreleri farklıdır. Enamel biraz daha geç kurur. TAM kuruma yani kürleşme denile şey enamellerde, 1-2 gün sürebilir. Ama Dokunma ve 2. katı atma süresi farklı. Akriliklerde yarım saatte olabilir 1 saatte. Enameller de durum değişebiliyor. Boya yaparken kendin karar verirsin. 

linkteki videoyu zamanı ile birlikte verdim. Adam ana boyayı AB ile atıyor ama kamuflaj rengi fırça ile uyguluyor. İyi bir görsel referans olacaktır.

Gayet iyi bir pigmettir. Bir çoğumuz gibi bende sürekli kullanırım. Uygulamak için bir macun filan YOK. Sabitlemek için Pigment Fixer var. Acaba onumu kastettin.

Yada Bir etken madde ile (alkol, vernik, su, zippo benzini, terebentin, wash sıvısı vs) uygularsın ihtiyacın varsa sonra silersin. izini ve etkisini gösterir.

Paletler için ben önce terebentin yada zippo benzini palete sürüp daha sonra fırça ile pigment'i uyguluyorum. Bir süre sonra Fazlalığı parmağımla yada fırça ile siliyorum. Daha sonra zippo benzini/terebentin in içine bir miktar pigment'i döküp oluşan bulamacı palet aralarına fırça sürüyorum. yine fazlalığı siliyorum. Kuruyunca Üstüne biraz pigment fixer dökmekte fayda var. parmağını her değdiğinde o pigment çıkar. Bu yüzden genelde en son uygulanan aşamalardandır. En son sprey mat vernik aşaması ile korumaya alındığında çıkmaz..

Pigment çalışması için detaylar güzel oldu . Teşekkürler :)

5 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Yusuf Can 24 saat muhtemelen yağlı boya için söylenmiştir. Vallejo boyalar çabuk kururlar. Ben yavaş boyadığım için mesela ilk kat boyamaya gövdenin ön kısmından başladım diyelim ve taretle bitirdim. İlk kat bittikten sonra tekrar gövde ön kısımdan yani ilk lata başladığım yerden 2. Kat için devam ediyorum.

Zamanla doğru boya inceliğini sen de kavrayacaksın. Şu an öğrenme evresinde moralin bozulmasın. İlk makete göre çok güzel bir çalışma yapmışsın. Sakına hobiyi bırakma ve devam et. Zamanla mükemmel bir modelci olacaksın.

Sağolun. Yok bırakmayı düşünmüyorum. İyi geliyor.ders arayına filan KaFa dağıtıyorum

5 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Kolay gelsin. 

Tamamdır İzleyeyim hemen.

Pigment binder miş dediğim şey. Onla karıştırıp uyguluyar.

Sprwy yerime elimde Vallejo vernikleri var fırçayla onları atsam sorun olurmu

Bir saat önce, Doruk Şengül yazdı:

Merhaba öncelikle. Fırça ile kamuflaj için benim modelime bakabilirsiniz, aşağıya linkini ekliyorum. Tabii ki benden kat kat iyi fırça ile çalışan ustalar var, onlar daha iyi yardımcı olacaklardır fakat ilk modelim olduğu için ve belki örnek olarak işinize yarar diye paylaşmak istedim sadece.

Ben önce ince uçlu kurşun kalem ile kamuflaj desenlerini çizdim ve ardından boyayı gerek 2, gerekse 3 kat halinde ince ince çizgileri taşırmadan ve çizgileri kapatacak şekilde önce kamuflaj sınırlarını sonra da içlerini doldurarak çalıştım. her seferinde 1-2 cm^2'lik bir alanı bitirerek ilerledim. Biraz sabır gerekiyor kamuflaj için ama sonuç tatmin edici oluyor yine de giriş seviyesinde :). Ne olursa olsun modeliniz bittiğinde çok beğeneceksiniz emin olun.

İlk modelim yazmasanız anlamazdım muhtemelen. Gayet güzel olmuş

1 2cm alanı bitirirken katları ardı ardınamı attınız yoksa 1 saat beklediniz

16 dakika önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

İlk modelim yazmasanız anlamazdım muhtemelen. Gayet güzel olmuş

1 2cm alanı bitirirken katları ardı ardınamı attınız yoksa 1 saat beklediniz

1 saat olarak değil de kuruyup kurumadığına bakarak devam ettim. 1-2 cm derken mesela ilk kat için küçük küçük dikkatlice devam ederek yaptım. Örneğin 1-2 cm'lik sınırları çizdim sonra içini doldurdum daha sonra bu şekilde ilerleyerek her kamuflaj deseni için baştan başlayarak 2-3 kat olarak gittim.

Başıına uzun süreli oturamayınca kamuflajı biraz geç tamamlayabildim. Engel olmayq çalışmama rağmen kamuflajIn yanlarında fırça teli izi kaldı. 

Üstüne fırçayla vallejo nun akrilik parlak verniğini attım. Işığa tutunca fırça  izi ve verniğün farklı yerlerde kalınlığının farklı olduğu belli oluyor. Sulandırmak mı gerekiyordu acab. Fırçayla Verniği atarken boya gibi onuda 2 3 kat atmak gerekirmi

20200330_192502 20200330_192521

20200330_192538

20200330_192636

20200330_192725

Parlak vernik + dekal +mat vernik + Eskitme yıkama sırasını takip etmeyi düşünüyorum uygun bir sıralama olurmu. Yıkama ve Eskitmeden sonra onlarİda vernikle korumaya almak gerekirmi. 

Aksesuar teker kule gibi parçalara bu işlemleri uygulamaya gövde ile birleştiripmi devam edeyim yoksa yine ayrı yapıp en son mu birleştireyim

Merhaba,

Bu aralar zaman sıkıntısı yaşadığımdan fazla yazamıyorum. Bu aralar da çok fazla konu açılıyor sorunuz kaynamasın diye kısa bir cevap vereyim dedim.

Fırça ile vernik konusunda çok deneyimli değilim. Ne söylesem yalan olur. Fırça ile vernik deneyimi olan arkadaşlar cevaplarsa daha sağlıklı olur.

Bence en doğrusu verniği spreyle atmak. Sprey boyaya pek sıcak bakmasam da sprey verniği çok kullanırım.

O kalınlık yıkama aşamasında daha da beli olacaktır. 

Benim genelde kullandığım aşamalar

Modelin toplanması > Boyanması > Parlak Vernik > Decal > Yine parlak vernik > Eskitme aşamaları (Wash, Filter, Dot Filter, Chipping, Pin Wash, Toz, toprak, çamur, akıntılar vs) en son mat vernik şeklindedir.
(Araç sivil, gösteri yada metalik ise mat değil satin (yarı mat) yada parlak vernikle sonlanabilir.)

Ama modelci tercihi, ulaşmak istediği sonuç gibi sebeplerle kendine göre bir sıralama yapabilir. Wash sıvısı parlak yüzeyde daha akışkan olduğu halde pinwashda kontrollü olmak için decalden sonra mat vernik uygulayabilir. yada pigment mat yüzeye daha iyi tutunuyor diye eskitme aşamasının bir yerinde mat yada yarı mat vernikle yaptıklarını koruyabilir. Pigment'i sonra uygular vs. 

Tabi bu birazda modelcinin deneyimi ve arzu ettiği sonuç ile alakalı bir konu. Bu hobide kesin formüller yada kurallar yok.

Ama yeni başlayan bir arkadaş için biraz önce bahsettiğim sırlamayı tavsiye ederim. 

3 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Merhaba,

Bu aralar zaman sıkıntısı yaşadığımdan fazla yazamıyorum. Bu aralar da çok fazla konu açılıyor sorunuz kaynamasın diye kısa bir cevap vereyim dedim.

Fırça ile vernik konusunda çok deneyimli değilim. Ne söylesem yalan olur. Fırça ile vernik deneyimi olan arkadaşlar cevaplarsa daha sağlıklı olur.

Bence en doğrusu verniği spreyle atmak. Sprey boyaya pek sıcak bakmasam da sprey verniği çok kullanırım.

O kalınlık yıkama aşamasında daha da beli olacaktır. 

Benim genelde kullandığım aşamalar

Modelin toplanması > Boyanması > Parlak Vernik > Decal > Yine parlak vernik > Eskitme aşamaları (Wash, Filter, Dot Filter, Chipping, Pin Wash, Toz, toprak, çamur, akıntılar vs) en son mat vernik şeklindedir.
(Araç sivil, gösteri yada metalik ise mat değil satin (yarı mat) yada parlak vernikle sonlanabilir.)

Ama modelci tercihi, ulaşmak istediği sonuç gibi sebeplerle kendine göre bir sıralama yapabilir. Wash sıvısı parlak yüzeyde daha akışkan olduğu halde pinwashda kontrollü olmak için decalden sonra mat vernik uygulayabilir. yada pigment mat yüzeye daha iyi tutunuyor diye eskitme aşamasının bir yerinde mat yada yarı mat vernikle yaptıklarını koruyabilir. Pigment'i sonra uygular vs. 

Tabi bu birazda modelcinin deneyimi ve arzu ettiği sonuç ile alakalı bir konu. Bu hobide kesin formüller yada kurallar yok.

Ama yeni başlayan bir arkadaş için biraz önce bahsettiğim sırlamayı tavsiye ederim. 

Teşekkür ederim dönüşünüz için

Sizin verdiğiniz sıralamada Eskitme sırasında wash yapıp üstüne pigmentler+vernik karışımı ile toz toprağı birbiri ardınamı yapayım yoksa aralarına yine vernik atayımmı. Atmazaman wash sıvısı ile pigmentler birbirine karışımı

Astarı Sprey aldığımdan parlak ve mat verNiğde Sprey alırsam dandik bir ab nin fiyatına yaklaşacak olmasından ve videoda adımın fırçayla humbrol parlak vernik atmasından cesaret Alarak almamıştım ama böyle kötü gözüküyor

Sizin durumunuzda (deneyim olarak) tekrar tekrar vernik yapmaya gerek olmadığını düşünüyorum. İleride tecrübe kazandıkça o verniğe ihtiyacınız olup olmadığını anlarsınız zaten. 

Pigment çabuk silinen bir malzeme bu yüzden pigment genelde en son uygulanan işlemlerdendir. Çamur vs de en son işlemler arasında. Wash'ın kurumasına izin verirseniz (her aşama için geçerli) sıkıntı olmaz. zaten benimde hali hazırda yaptığım bu. 

Sprey verniği her zaman modelci verniklerinden kullanılmasını tavsiye ederim. Ama öğrenme aşamasında  maliyeti göz önünde tutarak kaliteli bir hırdavatçı verniği de sizin işinizi görür diye düşünüyorum. Bu hırdavat işi malzeme her zaman risklidir. Beyazlanma yada zamanla sararma, çatlama vs gibi şeyler yapabilir (Gerçi aynı şeyi bazen modelci vernikleri de yapıyor ama risk oranı daha az :)). Öğrenme aşamasında size UCUZ bir yardımcı olacaktır. Maliyet problemleri nedeniyle bende arada az da olsa hırdavatçı verniklerinden kullanıyorum (Molotow marka) ama ufak parçalar ve yüzeylerde. Genel verniği AB  ile attığımdan riskim size nazaran daha az.

Speyin nasıl uygulandığını ve olası sorunlarını öğrenmek için ucuz bir alternatif diyelim.

1.) Sprey boya/vernik Mutlaka çok ama çok iyi çalkalanmalı (5dk filan)

2.) Hava soğuksa Ilık sıcak arası hatta sıcak bir suda bekletmekte büyük fayda var.

3.) Spreyin tetiğine modelin dışında basın, elinizi tetikten modelin dışında bırakın.

4.) Uzun süre aynı yerde kesinlikle beklemeyin (boyayı/verniği sıkmayın).

5.) Hızlı geçişlerde bulunun

6.) Çok uzaktan sıkarsanız partiküller yüzeye düşmeden havada kurur yada birbirleri ile çarpışır. Yüzeye pütürlü iner. Çok yakından sıkarsanız birikme yapar. Mesafeyi iyi ayarlamalısınız. 

Bunları öğrenmek için pahalı bir vernik yerine ucuz bir çözüm bence daha mantıklı olur.

İleride tekniğinizi geliştirip güzel modeller ortaya çıkardığınızda ise, modelinize verdiğiniz emeğe yazık etmemek adına Modelci verniklerini tavsiye ederim. 

Yağlı boya ve telebentin karışımı ile deneme amacıyla gövdeye yıkama pin wash yapmaya çalıştım. Bazı ufak noktaları yaparken karışım taştı telebentin ve kulak çubuğuyla fazlalıkları temizlemeye çalıştım ama pek başarılı olmadı. Bu taşma yüzünden ve temizlemeye çalışmam yüzünden tank kirlendi baya.

20200403_225329

20200403_225342

20200403_225412

Yıkama fazlamı olmuş. Sizce bu taşmalar kötümü göstermiş yoksa eskitme havasımı katmış

Yorumlarınız nedir

Yıkamanın doğasında bu var. o boya kirlenecek ki plastik gibi görünmesin. Az bile olmuş. Bazı gerekli yerlerden bile temizlemişsin. 

Pin wash dan önce genel bir filitre de yapabilirsin. Pinwash için kullandığın boyadan daha da incesi (uygun renk boya ile) ile tüm modelli fırça ile boyarsın. Senin durumunda uygun boya çok ama çok inceltilmiş koyu kahverengi bir boya olacaktır. Camo Renkleri birbirine yakınlaşır. 

Sonra ihtiyaç duyarsan tekrar pinwash yaparsın. Bir uygulama tek bir daha yapılacak bir daha yapılmayacak diye bir şey yok. Filter, pin wash yada Chipping aşamasını 2-3 defa tekrar ettiğimi bilirim.