Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Alperen Yüksel

1/72 |C-47 Türk Hava Kuvvetleri|Italeri| Alperen Yüksel

Recommended Posts

Herkese iyi geceler dilerim.Normalde hiç paylaşmayacaktım fakat konu yarım kalmasın diye paylaşıyorum.Tam birazda olsa gazı almış,kafamdan motorları şöyle brandayla sararım böyle yaparım derken tüm aksiliklerin üst üste gelmesiyle eksik bir model ortaya çıktı.Kafamdan bir sürü diorama fikri geçti,üzerine düşülse kurtarılabilecek bir kitti fakat gazım kaçıp üstüne talihsizlikler yaşayınca bitirmek bile yeterli oldu.Fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere uçağın camları yok :D Arka camlardaki maskeleri çıkartırken bir kaç parça camı kırdım ve içeri düşürdüm.Burda 2 seçeneğim vardı ya kargo kapısını kesip içeri ulaşacaktım ya da camların tamamını söküp öyle bırakacaktım.Bu kiti bir an önce bitirip kurtulmak istediğimden zaten zar zor kapattığım kargo kapısını açmayla hiç uğraşmayarak(sanki becerebilecektim :rolleyes:) diğer arka camları da söktüm.Ön kokpit camında ise zaten çok uyumsuz olan ön camı 2 parça yapıştırmak için parçalarken camı kaybettim ve bu iğrenç görüntü ortaya çıktı.Sonuç olarak 2-3 aydır boya yapmadığım için pratik olsun diye başladığım bu kit beni pratik olarak kullandı ve sonuç bu.Ek olarak gövde üzerindeki bazı antenler sağolsunlar beni yormayıp kırıldılar ve ek işten kurtardılar.Aynı zamanda pervanelerde de yamukluk görebilirsiniz çünkü onlar da kırıldı :D Bu kadar şikayetlendim ama kite kesinlikle suç bulmuyorum yaşına göre gayet tatmin edici bir kit.Yapacaklara benim düştüğüm hatalara düşmemelerini önerip başarılar diliyorum.

49652370108_912b15cc41_b.jpg

49652906411_285b43fda2_b.jpg

49652906436_6fb3f33c18_b.jpg

49653182867_43b9e65575_b.jpg

49653183747_cdd9df27a7_b.jpg

49652907286_a3e76c5356_b.jpg

2 dakika önce, Kahraman Ege Ceri yazdı:

Ellerinize sağlık. Büyük badireler atlatmış (veya atlatamamış :D) ancak kör topal bir şekilde bitmiş ya gerisi teferruat. Kaldı ki Boya işçiliği bence oldukça iyi. Sonuçta yarışmaya girecek bir model değildi. Rafları süsleme görevini de gayet iyi görecektir :D

Çok teşekkür ederim :D  Açıkçası atlatabildiğini sanmıyorum,ya yarımların olduğu rafı süsleyecekti ya da vitrini dua etsin yarımların rafında yer yoktu:D 

Alperen hem ellerine sağlık, hem de geçmiş olsun :) 

Seni çok ama çok iyi anlıyorum. Benim de aynı tecrübeleri yaşamışlığım var. Aslında modelciliğin güzel yanı ana malzeme plastik olduğu için her zaman bir çözümün olması. Tek problem modelcinin çözüm için motive olmuş olması sanırım. Ben artık böyle bir problemle karşılaştığımda kiti hemen rafa kaldırıyorum ve başka bir kitle uğraşmaya başlıyorum. Belirli bir süre sonra ya el becerim (donanımla beraber) arttığında ya da tekrar o kit için motivasyonum arttığında tekrar o kite dönüş yapıyorum. Tabi parça kaybetme, yapılacak kritik işlemleri unutmak gibi riskler de yok değil :) 

Sonuç itibariyle en güzel model bitmiş modeldir. Kim bilir belki ileride terk edilmiş bir C-47 diosu bile çıkar bundan :) 

8 saat önce, Hakan Güney yazdı:

Elinize sağlık...

Çok teşekkür ederim Hakan abi :) 

2 saat önce, Fatih Taş yazdı:

Alperen hem ellerine sağlık, hem de geçmiş olsun :) 

Seni çok ama çok iyi anlıyorum. Benim de aynı tecrübeleri yaşamışlığım var. Aslında modelciliğin güzel yanı ana malzeme plastik olduğu için her zaman bir çözümün olması. Tek problem modelcinin çözüm için motive olmuş olması sanırım. Ben artık böyle bir problemle karşılaştığımda kiti hemen rafa kaldırıyorum ve başka bir kitle uğraşmaya başlıyorum. Belirli bir süre sonra ya el becerim (donanımla beraber) arttığında ya da tekrar o kit için motivasyonum arttığında tekrar o kite dönüş yapıyorum. Tabi parça kaybetme, yapılacak kritik işlemleri unutmak gibi riskler de yok değil :) 

Sonuç itibariyle en güzel model bitmiş modeldir. Kim bilir belki ileride terk edilmiş bir C-47 diosu bile çıkar bundan :) 

Çok teşekkür ederim Fatih abi :) Kesinlikle katılıyorum abi bu hobide en çıkmaz yola girdiğini düşündüğünde bile motivasyonun,isteğin varsa bir çözüm yolu bulabiliyorsun ve eskisinden bile daha iyi oldu diyebiliyorsun.Şuan biraz motivasyonum ve eskitmeye dair bilgim olsa eskimiş,parçalanmış C-47 referanslarını kullanarak hiç sırıtmayan bir model yapabilirdim.Belki bir gün kafama eser,hurda bir C-47’ye dönüştürürüm :) 

Eline sağlık Alperen. Maketle sen kapışmışsınız kazanen sen olmuşsun. Yine iyi sabır. Ben bu durumlarda modeli parça pinçik ediyorum :D 

Kırılan camlar yerine UV glue, Revell Contacta Clear, Humbrol Clear Fix yada MODEL MASTER Clear Parts Cement & Window Maker tarzı ürünler var. Çok büyük olmadıkça işine yarardı. Koyu kıvamlı, bir yere dokunuyorsun yapışıyor. sonra diğer yana deyiyorsun  böyle böyle o arka camları yarı şeffaf da olsa yeniden oluşturabiliyorsun. 

Alperen ellerine sağlık,seni ziyadesi ile sıkıntıya sokmuş ama sorun etme bence buda böyle oldu de geç,kim ne diyebilir ki :D hunharca eleştirip,zalimce pinçiklemek isteyen varsa oturup kendi yapsın dersin olur biter :P bu evrende karanlık taraf Baky zortveydır hariç kimseye ışın kılıcımı ziplemem buda böyle biline :lol:

Bir saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Eline sağlık Alperen. Maketle sen kapışmışsınız kazanen sen olmuşsun. Yine iyi sabır. Ben bu durumlarda modeli parça pinçik ediyorum :D 

Kırılan camlar yerine UV glue, Revell Contacta Clear, Humbrol Clear Fix yada MODEL MASTER Clear Parts Cement & Window Maker tarzı ürünler var. Çok büyük olmadıkça işine yarardı. Koyu kıvamlı, bir yere dokunuyorsun yapışıyor. sonra diğer yana deyiyorsun  böyle böyle o arka camları yarı şeffaf da olsa yeniden oluşturabiliyorsun. 

Çok teşekkür ederim Bulut abi :) Bu model sende olsaydı hali fenaydı artık mangal ateşine mi atardın camdan uçuş testi mi yapardın bilemem :D Bahsettiğin fikir en mantıklı çözüm aslında abi,asetat kağıdıyla bir şeyler yapılabilirdi ama işte öyle bir bıktırdı ki final yapabilmesi bile mucize.

28 dakika önce, Kenan Turhan yazdı:

Alperen ellerine sağlık,seni ziyadesi ile sıkıntıya sokmuş ama sorun etme bence buda böyle oldu de geç,kim ne diyebilir ki :D hunharca eleştirip,zalimce pinçiklemek isteyen varsa oturup kendi yapsın dersin olur biter :P bu evrende karanlık taraf Baky zortveydır hariç kimseye ışın kılıcımı ziplemem buda böyle biline :lol:

Çok teşekkür ederim Kenan abi :D Tekrardan jetlere döneceğim için keyifim yerinde hiç sıkıntı yok :wub: Baki abi danışmaya bekleniyorsunuz :D:D