Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Kubilay Boraoğlu

1/700 │ TCG Zafer - F 253 │ AFV Club │ Kubilay BORAOĞLU

Recommended Posts

On 14.04.2020 at 09:49, Eren Erdogan yazdı:

Yeni yeni terimler öğreniyorum sayenizde :)  Büyük keyifle takip ediyorum kolay gelsin. 

Sağolun.

On 14.04.2020 at 21:33, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Denizcilil terimlerine yabancı olunca insanın ilgisini çekiyor. Silyon feneri direği gibi :)

Hangi meslek grubu olursa olsun teknik terimler benim de ilgimi çekiyor, entübe kelimesini çok duymamıştık, bu günlerde anlamını öğrenmiş olduk mesela :D

Deneysel amaçla kullandığım bir gemi var, ona pre-shading ile pek özenmeden şu panel çökmesi olayını denedim, sonuç fena olmadı. Geminin her yerine olmasa dahi su seviyesine yakın, faça çizisi üzerine uygulamayı düşünüyorum.

6c5jgb.jpg

9 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Güzel olmuş. Elinize sağlık 

Güzel bir etki vermiş. 

Siz mutlaka biliyorsunuzdan zaten ama, Instagramda 70skid diye bir eleman var. O direkt kazıyor plastiği.

Teşekkürler, evet bu sayfayı görmüştüm, forumda da çok önceden biri dremel ile aynı bu eleman gibi u boot a panel çökmesi uygulamıştı. Benim ölçek 1/700 olduğu için maalesef kazıma şansım yok. Bu tekniği uygulayacağım sanırım.

Ak Interactive'nin Modelling Full Ahead kitabını aldım orada da aşağıdaki gibi bir yöntem uygulamış, o da iyi ama benim denediğim daha güzel duruyor galiba biraz kararsız kaldım.

cats05ke5.jpg

2 saat önce, Ahmet Eren İspir yazdı:

Ellerine sağlık abim, puntelleri fırça ile mi boyayacaksın? 

Sağol :)

Gövde zaten astarlı, üst güverteyi puntele sıfır maskeleyip, gövdeye IJN deck grey atacağım, karinaya da Hull red. Üst güvertede taşan kısımlar olursa en son ufak ufak fırça ile kapatıyorum. Yani gövde ile beraber boyanacak.

Detay baskı (PE :D )  işi bitti. Üst güverteyi maskeledim. Ön gölgelemeyi uyguladım.

994kpv.jpg

1016jjj.jpg

Baş top namlusu ölçek dışı göründüğü için ağaç çekerek namlu yaptım. ASROC lançerinin 2 hücresi Harpoon Güdümlü mermisi atabilecek şekilde modifiye edilmiş, lançeri atışa hazır hale getirdim. :D

11u8ksk.jpg

1 saat önce, Bayram KOÇER yazdı:

Eline sağlık Kubilay. Çok güzel ilerliyor. Ağaçtan çektiğin namlu ucuna doğru aşağıya eğik gibi duruyor. Fotoğraflar da yanıltıyor olabilir. Bir kontrol et istersen^_^

Teşekkür ederim Bayram abi, namluyu yapıştırırken farketmedim bi daha bakayım. :)

Bir saat önce, Nurtekin Taşkurt yazdı:

Gölgeleme sonucu cektigin fotoyu ilk gördüğümde anlayamadım ;) sonra gerçek gemileri görünce aydınlandım ve şaşırdım.

Denizaltılarda basınç ile çökmeyi  anlıyorum fakat su ustu platformlarda  çökmenin bu denli olabileceğini tahmin edemedim.  

Sanırım su üstü gemilerinde görünen çökmeler inşa sırasında yapılan kaynak işleminden dolayı böyle görünüyor, zamanla daha da derinleşiyor.

Mesela bu fotoğraflar daha yeni gemi, Milgem TCG Heybeliada'dan.

p1260367-2hcjmq.jpg

p1260372-2gfkqs.jpg

39 dakika önce, Bayram KOÇER yazdı:

Boyama güzel olmuş Kubilay eline sağlık ama gölgeleme kaybolmuş sanki yoksa fotoğraflarda mı belli olmuyor?

Teşekkürler Bayram abi.

Evet biraz az belirgin olmuş, hem boyanın inceltme oranı biraz az oldu hem de  belli belirsiz gözüksün derken galiba kalın attım azıcık, çıplak gözle bakınca fotoğrafta gözükenden daha belirgin görünüyor.

Bu teknik için referans ararken ana boyanın üstüne, ana boyayı az açıp tekrar gölgeleme yaptıklarını da gördüm ama 700 ölçek için onunla uğraşırmıyım bilmiyorum, belki yukarıda belirttiğim AK İnt.' in kitabında uygulanan yöntemi ufak ufak uygulayabilirim. 

Velhasıl bu tekniği ilk defa denedim böyle bir tecrübe oldu. :D

7 dakika önce, Kubilay Boraoğlu yazdı:

Teşekkürler Bayram abi.

Evet biraz az belirgin olmuş, hem boyanın inceltme oranı biraz az oldu hem de  belli belirsiz gözüksün derken galiba kalın attım azıcık, çıplak gözle bakınca fotoğrafta gözükenden daha belirgin görünüyor.

Bu teknik için referans ararken ana boyanın üstüne, ana boyayı az açıp tekrar gölgeleme yaptıklarını da gördüm ama 700 ölçek için onunla uğraşırmıyım bilmiyorum, belki yukarıda belirttiğim AK İnt.' in kitabında uygulanan yöntemi ufak ufak uygulayabilirim. 

Velhasıl bu tekniği ilk defa denedim böyle bir tecrübe oldu. :D

700 ufak bir ölçek ama bu tip yapılan ince işler modeli her zaman bir tık ileriye götürür. Ben denemeni tavsiye ederim. Uğraştırır mı evet ama ben sonuca değeceğini düşünüyorum;)

4 saat önce, ismet güralp yazdı:

Renkler çok güzel oturmuş. Detayları final resimlerinde görebiliriz sanırım...

Sağol İsmet abi, detaylı fotolar finalde, daha yapılacak ufak tefek bayağı iş var.

1 saat önce, Kenan Turhan yazdı:

Ellerine sağlık,zevkle takip ediyoruz :)

Teşekkür ederim Kenan abi. :)