Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Kubilay Boraoğlu

1/700 │ TCG Zafer - F 253 │ AFV Club │ Kubilay BORAOĞLU

Recommended Posts

img_20200226_202947kakij.jpg

TCG ZAFER

Çağrı İşareti:

T    -    B    -    O    -   D

sancakcsjv3.jpg

3582448110_50ed667dd262jah.jpg

knox-class_frigate_drj4jub.png

İnternette bu sınıf gemiler ile ilgili kaynak çok az, forumun arşiv niteliğinde olması için kısa bir açıklama hazırladım. :)

Tepe (Knox) Sınıfı Fırkateynler

Knox Sınıfı fırkateynler Soğuk Savaş Dönemi artan Sovyet denizaltı tehdidine karşı ağırlıklı olarak denizaltı savunma harbi görevleri için dizayn edilmiş gemilerdir. Geminin ana silahları ASROC roketli Torpido, Harpoon güdümlü mermisi, 5/54 pus Ana batarya topu ve Mk15 Phalanx CIWS’tir. Bu tip gemilere Türk Deniz Kuvvetleri’nde sadece AB 212 ASW tipi helikopter konuşlanabilmekteydi. Gemilerde teleskopik helikopter hangarı mevcuttu.

Türk Deniz Kuvvetleri’nde Knox sınıfı gemiler, 1990’lı yıllarda üzücü bir kazanın ardından kullanılmaya başlanmışlardır. 1992 yılında yapılan Display Determination NATO tatbikatı sırasında, Amerikan USS SARATOGA uçak gemisinden ateşlenen iki adet Sea Sparrow füzesinin isabet ettiği DM-357 TCG MUAVENET muhribi kullanılamayacak duruma gelmiş ve olayda gemi komutanı dahil 5 denizcimiz şehit olmuştu. 1993 yılında Amerikan Donanması tarafından Knox sınıfı bir firkateyn, eski MUAVENET’in yerine geçmesi için hibe olarak verilmiştir. Türk Deniz Kuvvetleri’nde hizmete giren ilk Knox sınıfı gemiye F-250 borda numarası ve TCG MUAVENET ismi verilmiştir. Toplam 8 adet Knox Sınıfı gemi Türk Deniz Kuvvetleri’ne transfer edilmiştir. Bu gemiler Türk Deniz Kuvvetleri’nin beklentilerini yeteri kadar karşılayamamış olacak ki, toplam 8 gemiden 4 tanesi ortalama 7 - 8 yıllık kullanımdan sonra hizmet dışına ayrılmışlardır. Gemilerin hizmet dışına ayrılmasındaki etkenler, bakım ve işletme maliyetlerinin yüksek olması, ana tahrik sisteminde stim türbini kullanılması (Aynı dönemde donanmaya katılan Gabya sınıfı fırkateynler 10 dakika içinde makinesini start edip tam yola ulaşabilirken, Tepe sınıfı fırkateynlerin seyire hazır olması için 4 saat gerekmekteydi.) ve aynı dönemde donanmaya, çağa ayak uyduracak modern gemilerin katılması, yerli projelere ağırlık verilmesi

Kaynak: Cem Devrim YAYLALI (Turkish Defence Dergisi)

Bu emektar gemiler hizmet sürelerince ülkemizi tatbikat ve verilen görevlerde başarı ile temsil etmişlerdir. Benim yapacağım gemi ise sınıfında Türk Donanması’na en uzun süre (1993-2012) sancak dalgalandıran TCG ZAFER (F 253) olacak.

Tepe Sınıfı Gemilerin Anısına Basılan Pullar:

20031301aojo3.jpg      20031304hlkt7.jpg

Türk Deniz Kuvvetleri’nde Tepe Sınıfı Fırkateynler:

111uaj2z.jpg

222qhj6e.jpg

Kit:

Kit nostaljik bir kit, 1996 çıkışlı sanırsam. Ebay üzerinden Almanya’dan almıştım. Şimdi galiba AFV Club yeniden kutulamış. 1/700 için detaylar çok iyi, en ufak detayı atlamamışlar.

img_20200222_191347ytj9u.jpg

img_20200222_191308ybkke.jpg

img_20200222_191239l3kgp.jpg

img_20200222_191159swjjb.jpg

img_20200222_1909309gjrz.jpg

img_20200222_1908485lky0.jpg

img_20200222_190026kjjv3.jpg

Bu gemi için spesifik Photo Etch bulamasam da , Korona virusü diye bişey ortada yokken Çinden bu seti almıştım. İçinde puntel(güverte korkuluğu) seti, merdivenler, kaportalar, lumbuz camları ve radar antenleri var, hemde baya uygun fiyata gelmişti.

img_20200222_232620xejk3.jpg

Gemiyi sergileyeceğim kaideyi de bambu kesme tahtası olarak düşündüm. Kit waterline olduğu için geminin altını(karina) elde yapıp, denizcilerin ‘’eşek’’ dediği gemi omurgasının oturduğu tahtaları bambuya yapıştırıp modeli üstüne sabitleyeceğim.

Metal gemi logosu, donanma komutanlığı ve su üstü gemi hizmeti brövesini de mezatları takip ederek farklı zamanlarda aldım, güzel bir hava kattı bence. :)

img_20200222_190231vekcv.jpg

Elinize sağlık.

Bu sayede USS Saratoga (CV-60) uçak gemisinden atılan 2 adet Sea Sparrow füzesiyle vurularak şehit düşen denizcilerimizi de rahmetle anmış olduk......

Zemin için hazırladığınız rozetler harika duruyor.  Anlatımınızdan sonra, sanırım Afv Club firmasının kutuladığı kiti alıp Türk yapma fikri kafamda oluştu. 

Merakla takipteyim.

Güzel bir proje. Kolay gelsin. 

11 saat önce, Kubilay Boraoğlu yazdı:

İlk olarak geminin suyun altında kalan kısmının yapımından başladım. Donmuş Humbrol putty'i ve ağaçları revell iğne uç yapıştırıcıda bekletiyorum, plastik ağaç parçaları ile dolgu yapıp zımparalayacağım.

Bu tekniğinizin sonuçlarını da merak ettim. Takipteyim :) 

Güzel proje Kubilay abim. Ne zaman bu firkateynleri görsem aklıma o hain saldırı geliyor, keyfim kaçıyor. Bize katılma zamanları ve hikayeleri dolayısıyla hiç ısınamadığım ve büyük ihtimalle de ısınamayacağım gemiler, Tepe ve Knox sınıfı. Yine de senin güzel bir işçilikle seyir zevki verecek bir eser ortaya koyacağına inanıyorum. Afv club mart ayı içerisinde dalgalı deniz zemini, karinası ve detay setiyle yeniden kutulayacak. Neyse ki fiyatı fahiş olmuş da senin karina yapma emeklerin fazladan bir angarya olmayacak :)

Yeni kit: https://www.hobbyeasy.com/en/data/zy7kb2ahqmec5yybci44.html

On 27.02.2020 at 05:49, Fatih Taş yazdı:

Kubilay kolay gelsin :) Güzel proje olacak. 

Sağol Fatih abi.

On 27.02.2020 at 09:27, Eren Erdogan yazdı:

Elinize sağlık.

Bu sayede USS Saratoga (CV-60) uçak gemisinden atılan 2 adet Sea Sparrow füzesiyle vurularak şehit düşen denizcilerimizi de rahmetle anmış olduk......

Zemin için hazırladığınız rozetler harika duruyor.  Anlatımınızdan sonra, sanırım Afv Club firmasının kutuladığı kiti alıp Türk yapma fikri kafamda oluştu. 

Merakla takipteyim.

Teşekkürler.

On 27.02.2020 at 09:47, Umut Can Aydın yazdı:

Kolay Gelsin

Teşekkürler.

On 27.02.2020 at 09:21, Aydın Kaynak yazdı:

Kolay gelsin ...

Sağolun.

On 27.02.2020 at 10:20, Bulut Solmaz yazdı:

Güzel bir proje. Kolay gelsin. 

Bu tekniğinizin sonuçlarını da merak ettim. Takipteyim :) 

Teşekkürler .

On 01.03.2020 at 18:52, Ahmet Eren İspir yazdı:

Güzel proje Kubilay abim. Ne zaman bu firkateynleri görsem aklıma o hain saldırı geliyor, keyfim kaçıyor. Bize katılma zamanları ve hikayeleri dolayısıyla hiç ısınamadığım ve büyük ihtimalle de ısınamayacağım gemiler, Tepe ve Knox sınıfı. Yine de senin güzel bir işçilikle seyir zevki verecek bir eser ortaya koyacağına inanıyorum. Afv club mart ayı içerisinde dalgalı deniz zemini, karinası ve detay setiyle yeniden kutulayacak. Neyse ki fiyatı fahiş olmuş da senin karina yapma emeklerin fazladan bir angarya olmayacak :)

Yeni kit: https://www.hobbyeasy.com/en/data/zy7kb2ahqmec5yybci44.html

Sağol Ahmet, Donanmaya katılış hikayeleri insanın keyfini kaçırsa da her gemi, görev zamanında personeli için kim bilir ne anılar bıraktı, ne yaşanmışlıklar geçti içinde.

Bu gemilerde Genesis sisteminin denemelerini yapmışlar, yerli savaş yönetim sistemimizin yapımında katkıları olmuş. Bazen başımıza gelen musibetler gerçeği daha çabuk görebilmemizi sağlıyor. :)

Plastik ağaçları parçaları ve Humbrol putty'i büyük boy revell yapıştırıcının şişede kalan çeyreğinde 1 gün beklettim. Çok az selülozik tiner ile inceltince kıvam fena olmadı. '' Sıvı putty yapımı'' diye konu vardı oradan yardım aldım.

img_20200306_2007323fknl.jpg

img_20200308_134932mxj1x.jpg

Ağaç parçalarıyla destekleyerek dolguyu bu şekilde uyguladım.

11crkth.jpg

22zrkb0.jpg

10 saat önce, Ahmet Eren İspir yazdı:

Çok emek isteyen detaylar bunlar Kubilay abim, ellerine sağlık

Çok sağol Ahmet 👍

6 saat önce, Fatih Taş yazdı:

Kubilay ellerine sağlık, direği değiştirmen çok iyi olmuş. Alt kısımda da ciddi emek var:wub:

Sağol Fatih abi, bu sıralar bolca zımpara yapıyorum. :)

Elinize sağlık. Sanırım bir anlatım hatası var ya da ben yanlış anladım. Tamiya yeşil kafada eritmişsiniz ama Revell büyük boy yapıştırıcı yazmışsınız. Acaba boş Tamiya şişesine Revell mi koydunuz yoksa kafa karıştı da yanlış mı yazdınız?

1 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Elinize sağlık. Sanırım bir anlatım hatası var ya da ben yanlış anladım. Tamiya yeşil kafada eritmişsiniz ama Revell büyük boy yapıştırıcı yazmışsınız. Acaba boş Tamiya şişesine Revell mi koydunuz yoksa kafa karıştı da yanlış mı yazdınız?

Boş boya şişesi bulamadım, yarımdan az revell büyük boy yapıştırıcıyı ve putty ile plastik ağaç parçalarını boş Tamiya yeşil kafa şişesine koydum, eksik yazmışım hocam :)

18 dakika önce, Kubilay Boraoğlu yazdı:

Boş boya şişesi bulamadım, yarımdan az revell büyük boy yapıştırıcıyı ve putty ile plastik ağaç parçalarını boş Tamiya yeşil kafa şişesine koydum, eksik yazmışım hocam :)

Modelcinin gözü kartal gibidir hemen yakalar :D :D