Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Kahraman Ege Ceri

1/144 I Boeing 737-400 I PM Model I K. Ege Ceri

Recommended Posts

5 saat önce, Kenan Turhan yazdı:

Ellerine sağlık Ege.

Teşekkürler Kenan abi

5 saat önce, Hasan Şadi ÇELİK yazdı:

elinize sağlık.

Teşekkür ederim

2 saat önce, Eren Erdogan yazdı:

Uçağın beyaz boyası çok güzel ve pürüzsüz duruyor . Elinize sağlık. 

Teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim çünkü beni de korkutan kısım orasıydı açıkçası.

Bir saat önce, Kubilay Boraoğlu yazdı:

Ellerinize sağlık güzel olmuş, bu uçakların kanat ucu kıvrık değil miydi?

Teşekkür ederim. 737'lerin kanatları 737-400'e kadar bu şekildeydi. O kıvrımlar, yani winglet, NG versiyonlarında, yani 737-600 varyantından günümüze kadar olan modellerde kullanılmakta.

6 saat önce, Fatih Taş yazdı:

Ellerinize sağlık, bence gayet güzel bir model olmuş :)  Zamanında bir tane yolcu uçağı yaptığım için zorluğunu çok iyi biliyorum. Benim gözler bahsettiğiniz hataları yakalayamadı. 

Teşekkür ederim. Hataların biri motorun rengini griden beyaza değiştirirken (İstanbul Airlines boyamasından AnadoluJet'e) oldu. Montajlı şekliyle bunu yaptığım için motor kanat bağlantısında boya taşmaları oldu. Bir de fotoğrafta çok belli olmayan bazı tesviye hataları mevcut :)

15 saat önce, Ahmet Aslanlı yazdı:

Eline sağlık çok güzel görünüyor. Benim de yapasım geldi. 

Teşekkür ediyorum. Yapasınız geldiyse yapın bence her şeye rağmen yeni modeller denemek iyi geliyor :)

12 saat önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

Elinize sağlık. Benim elimde de bu kitten varda hangi boyaları nerelerinde kullandınız. Kararsız kaldımda renk seçiminde

Teşekkür ederim. Gövdenin büyük kısmını ve motorları Tamiya XF-2 beyaz ile boyadım görüldüğü üzere.Kanatlarda ise Mr. Hobby H51 Light Gull Gray ve Mr hobby H305 Gray renklerini kullandım. Gövde altı da aynı şekilde H51 ile boyandı. Kanat, kuyruk ve motorlardaki hücum kenarları ise Mr Color 8 Silver ile boyandı. 

9 saat önce, Hakan Güney yazdı:

Elinize sağlık...

Teşekkür ederim

On 26.02.2020 at 12:37, Kahraman Ege Ceri yazdı:

Merhabalar, 

Değişiklik denemelerimin kapsamında ilk airliner modelimi tamamladım. Sivil araçları eskiden sıkıcı bulurdum ama dediğim gibi canım farklı bir şeyler denemek istediği için yine de girişmiş bulundum bu işe. 

Kit aslında Minicraft'ın eski bir kiti. PM sadece yeni dekaller ekleyerek yeniden kutulamış. Kutu içerisindense oldukça az sayıda parça çıkıyor, ölçek ve modelin yapısı gereği fazla detaya yer verilmemiş.  Aslında modeli İstanbul Airlines filosundan bir uçak olarak tamamlama niyetim vardı ancak Babibi'nin dekalleriyle yaşadığım sorun beni yarı yolda bir değişikliğe gitmek durumunda bıraktı ve kutudan çıkan Anadolu Jet dekallerini uyguladım. İşin kötü yanı bu değişikliğe gitmeden önce Babibi'nin dekallerini uygulamaya başlamıştım. Bu durumda onları geri sökerken ve daha sonrasında da pek çok hata yaptım ancak bu kadar basit bir kiti kurtarmak için malzemelerimi ve zamanımı harcamaya değmeyeceğini düşündüğüm için o hataların bazılarına dokunmadım.

Herkese keyifli hobiler. 

DSC_2136 DSC_2134 DSC_2145 DSC_2149 DSC_2150 DSC_2166 DSC_2168 DSC_2152 DSC_2165 DSC_2141 DSC_2146 DSC_2157 DSC_2156 DSC_2175 DSC_2184 DSC_2176 DSC_2181

Kokpit camlarını nasıl maskelediniz? Düzgün şekildeler. Sıvı maskeleme şart mı yoksa kağıt bant yeterli olur mu?

2 dakika önce, Furkan Erbilgin yazdı:

Kokpit camlarını nasıl maskelediniz? Düzgün şekildeler. Sıvı maskeleme şart mı yoksa kağıt bant yeterli olur mu?

Yalnızca bant kullanarak maskelemiştim. Şahsen sıvı maske kullanmayı pek sevmiyorum ama pek tabii o da kullanılabilir isteğe göre. Mutlaka şu yöntem kullanılmalı gibi bir şey söyleyemem; her yöntem uygulanabilir.

9 saat önce, Furkan Erbilgin yazdı:

Bir de soru sormak istiyorum. Bende mat gri akrilik var ama kanadın parlak olmasını istiyorum. Mat boyanın üstüne parlak vernik atarsam yeterince parlak olur mu?

Bu ne kadar parlak bir bitiş istediğinize göre değişir. Ancak bir yolcu uçağı kanadını düşündüğümüzde tatmin edici parlaklık yakalayabilirsiniz. Örneğin ben bu modelde kanatlara sadece parlak vernik uygulamıştım ama gövdeyi daha parlak istediğim için Tamiya Compound'larla cila uygulaması da yapmıştım ek olarak.

Bir saat önce, ismet güralp yazdı:

Güzel bitmiş eline sağlık. 

Teşekkürler ederim İsmet abi

13 saat önce, Kahraman Ege Ceri yazdı:

Bu ne kadar parlak bir bitiş istediğinize göre değişir. Ancak bir yolcu uçağı kanadını düşündüğümüzde tatmin edici parlaklık yakalayabilirsiniz. Örneğin ben bu modelde kanatlara sadece parlak vernik uygulamıştım ama gövdeyi daha parlak istediğim için Tamiya Compound'larla cila uygulaması da yapmıştım ek olarak.

Teşekkürler ederim İsmet abi

Gövdeye compoundu nasıl uyguladınız? Boyanın üzerine mi yoksa verniğin üzerine mi

9 saat önce, Furkan Erbilgin yazdı:

Gövdeye compoundu nasıl uyguladınız? Boyanın üzerine mi yoksa verniğin üzerine mi

Cilayı her zaman koruyucu vernik katmanının üzerine uygulamalısınız. Hatta bu vernik katmanı da tek kat değil en az 2-3 kat olmalı. Aksi halde boyaya zarar verebilirsiniz. Ben direkt cilalayacağım yere sürüp milrofiber bez ile iyice ovalıyorum. Uygulamayı sırasıyla coarse, fine ve finish compund çeşitleri ile yapıyorum. En son finish'i uygularken Proxxon polisaj tekerleğini kullanıyorum maksimum parlaklık için. Tüm bunları yaparken verniği aşındırıp boyaya zarar vermek her zaman mümkün olduğu için dikkatli yapmakta fayda var bana kalırsa.

9 saat önce, Enes ÇALDIR yazdı:

Elinize sağlık. :)

PM'nin böyle bir modeli olduğunu bilmiyordum bile. Pm için çok iyi görünüyor. :D

Teşekkür ederim. Aslında PM almış sadece Minicraft kitini yeniden kutulamış ve dekal eklemiş. Ama yine de çapak ve uyum sorunlarının yaşandığı bir kit. Hele kokpit camı birleşimi felaketti. Benim de ilk airliner modelime bu denk geldi şansıma :D Ama kötü birleşim yoktur, az zımpara vardır demişler :D