Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             
Ahmet Eren İspir

1/700 |USS Nathan James DDG-151 "The Spear of the Navy" | Hobbyboss | Ahmet Eren İspir

Recommended Posts

Herkese merhabalar,

İnşası süren maketlerden arkamda bir yığın bırakarak ilerlediğimin farkındayım ama yapacak bir şey yok, yine gaza gelip yeni bir projeye giriştim. "The Last Ship" dizisi bu yeni kutu açılımında kuvvet çarpanı oldu tabi ki. Diziden kısaca bahsedeyim.

Yarbay Tom Chandler'ın komutasındaki Arleigh Burke sınıfı Flight IIA tipi destroyer USS Nathan James'in başından geçen olayları anlatan dizide Kızıl Grip adını verdikleri bir hastalık hızla dünyaya yayılmaya başlıyor ve iki bilim insanıyla birlikte gemimiz kutuplara virüsün ilk halini bulmaya gidiyor. 4 ay sürecek olan görevde gemi komutanı dahil mürettebattan kimsenin kutuplara çıkmalarının asıl sebebinden haberi yok, Donanma tarafından onlara söylenen sadece buzul koşullarda uzun süreli bir çarpışma olma ihtimaline karşı silahlarını test etmeleri ve hazır onlar kutuplara gitmişken orada araştırma yapacak bilim insanlarını da yanlarına alacak olmaları. Bir de bunu EMCON Alpha, yani tam bir radyo sessizliğinde yapmaları isteniyor. 4 ayın sonunda vericileri açtıklarında kulaklarına inanamıyorlar, şayet geçen dört ay içerisinde virüsün mutasyona uğraması yüzünden enfeksiyonlar daha da hızlanmış ve dünyanın nüfusunun %80'ini yok etmiş. Dizi 2014 yılında başlayıp 2018'in sonunda finalini vermiş. Toplam 5 sezon, 56 bölümden oluşuyor. Klasik Amerikan propagandası bir dizidir diye ön yargılı başladığım dizide teknik ve sinematografik detaylara gösterilen özenin yanında, diyalogların, mimiklerin ve oyuncuların doğru kullanımı ve tabi ki gerçek bir gemide (USS Halsey DDG-97) çekilmiş olması gibi izleme zevkini daha da arttıran unsurlar sayesinde iyice diziye bağlandım ve şu an 2. sezonda olsam da bu kadar yoğun hisler beslediğim bir geminin maketini yapmalıyım güdüsüyle poşetleri açtım ve nispeten fazla eklenti gerektirmeyecek olan bu projeye giriştim. 

Nathan_James_The_Scott_Effect

 

Kit olarak Hobbyboss'un USS Forrest Sherman DDG-98 kitini kullanıyorum.

plastimodelo-hobbyboss-uss-forrest-sherman-ddg-98-D_NQ_NP_809603-MLB26141160602_102017-F

 

Kutu içerisinden çıkan photo etch parçalar kiti gerçekten dört dörtlük bir set haline getiriyor. Kitin eksikleri: PE helikopter pervaneleri, metal namlu ve borda numarası dekallerinin ölçeğe göre büyük olmaları. Onun dışında parça uyumu ve kalitesini ancak yapım aşamasında tam olarak yorumlayabilirim. Bu kiti de TR'de bulmak mümkün değil, Aliexpress veya ikinci elden temin edebilirsiniz. Her şekilde fiyatına göre fazlasını veren bir kit. Merak edenler için içeriği:  

https://www.super-hobby.com/products/DDG-98-USS-Forrest-Sherman.html

 

Genel planımız şu şekilde; geminin önce karinası ve gövdesi birleştirilip gerekli tesviyeler yapıldıktan sonra güverte yapıştırılıp üst yapının inşası sürdürülecek. Üst yapı temelde üç ana parçadan oluştuğu için onları güverteye yapıştırıp boyamak yerine ayrı ayrı boyayıp, eskitme aşamasından önce yapıştırılacak. PE punteller de montaj sırasında takılıp gemiyle beraber boyanacak. Nathan James'in görmüş geçirmiş bir gemi olduğu ve aylarca kuru havuza alınamadığı düşünülürse bu geminin karinasının epey kirli olması gerekiyor, işte referanslarımız:

2014-curtis-wilbur-edsra-2 191008-N-JC336-001 091019-N-2638R-001

 

becerebilirsem bunun biraz daha hafif eskitilmişini hedefliyorum

WmhZsUS

 

Ayrıca dizide dikkatimi çeken ve bu vesileyle öğrenmiş olduğum bir Amerikan Donanması geleneğinden bahsetmek istiyorum. Farkına vardıysanız yukarıdaki fotolarda geminin ön çapası altın renkli. İlk önce yosun tutmuş olduğunu düşünmüştüm ama işin aslı başka çıktı. Bu donanmada Retention Excellence Award şeklinde geçiyormuş ve bu dereceyi kazanan gemilerin çapalarını altın rengine boyama hakları oluyormuş. Bizim USS Halsey gemimimiz öyle olmasa bile USS Nathan James'in kazandığı yığınla görev başarısı "E"sinin yanında Altın Çapa ödülüne layık görülmesi de şaşırtıcı değil.

lastship Ödüller

 

Bu kadar bıdıbıdı yaptıktan sonra işte başlıyoruz. Yukarıda yazdığım plana sadık kalmaya çalışacağım.

20200212_180315

 

Karina, gövde ve sonar bulbu birleştirildi, tahmin edildiği gibi macun işimiz var.

20200212_183309 20200212_183435

 

Özellikle karinayı istediğim forma sokabilmek için her tarafını iyice zımparaladım. 

20200212_183507

 

Hemen macuna da giriştim

20200212_193511 20200212_193523

 

Sonar bölümü hem yamuktu hem de o yamukluktan kaynaklanan bir boşluğu vardı, güzel anılar biriktirme zamanı

20200212_193535

 

Flight I'deki gibi burun kısmında kirpi dikeni gibi olan çıkıntılar olmadığı için gövde dümdüz ve zımparalamak için ideal. Yine başka bir sıkıntı da Prairie-Masker sistemi. Ama yapılacak düzeltmeye gelmeden önce bu sistem nedir, kısaca anlatayım. İsminden anlaşılacağı gibi bu sistem iki aşamalı. Biri pervanelerin kenarlarından su fışkırtan Prairie sistemi, diğeri ise gövdenin yanlarında, makine dairesinin hizasında bulunan, diklemesine uzun şeritler olarak gözüken Masker sistemi (Arliegh Burke'larda üç çift, Gabya'larda (Oliver Hazard Perry) iki çift var). Bunlar denizaltı savunma harbi kapsamında geminin sonara yansıyan akustik izinin olduğundan farklı şekilde gözükmesini sağlıyorlar. Prairie ile pervane sesi yerine sanki yağmur yağıyormuş duyumu veriliyor, makine dairesi hizasından püskürtülen hava ile gövde etrafında hava baloncuklarından bir katman oluşturan Masker ile de hem geminin sessizliği arttırılıyor hem de bu sessizlik sayesinde geminin sonarının efektifliği arttırılıyor. Teoride böyle, pratikte ne kadar efektif bilmiyorum ama ilk öğrendiğimde beni çok etkilemişti, o yüzden sizlerle de paylaşmak istedim.

Prairie:

800px-USS_Churchill_propeller

 

Masker: (büyük ihtimal Prairie de açık)- sağdaki yakıt gemisinde ikisi de yok, yakıt ikmali yaptıklarına göre hızları aynı olmalı, karşılaştırmak için ideal.

dd-964-DNSC9400810_JPG

 

Yapılacaklara dönersek, Prairie için dış görünüşte bir farklılık olmasa da Masker kemerleri oldukça yanlış kalıplanmış. Gövdede var ama karinada yok. Hazır elim zımparaya gitmişken macunlarla beraber onları da kökünden zımparalayacağım ve plastik çıtalardan yenilerini üreteceğim.

20200212_213906

 

Bir diğer mevzu ise Amerikan Donanmasının CIWS ile doğru oranı bulmasının biraz zaman almasından kaynaklı. Arleigh Burke sınıfı gemiler ilk başka CIWS yani Yakın Mesafe Silah Sistemi olarak iki adet Phlanx taşıyorlardı (DDG-51 - DDG-84) lakin daha sonra bir anda ikisini de kaldırmaya karar verdiler ve DDG-85'ten itibaren hiçbir gemi başta Phlanx sistemi olmadan inşa edildi ama daha sonra küçük su üstü hedeflerine ve çeşitli hava hedeflerine karşı faydalı olabilecekleri kararı verildi ve hepsine "retrofit" usulü arka bacadaki atış kontrol radarlarının arkasındaki eski yerlerine eklendiler. DDG-85'ten DDG-101'e kadar hepsi bu şekilde inşa edildi ve Phlanxler sonradan eklendi. 101 ile 107 arası doğuştan Phalanx montajlı inşa edildiler ve 107'den itibaren bir değişiklik daha oldu. Köprünün önündeki boş platform tekrar Phlanx platformuna çevrilmişti ama Phalanx yoktu. Sebebi daha sonra öğrenildi DDG-107'den itibaren Amerikan Donanması Arleigh Burke sınıfı gemilerinin ön CIWS yuvasına lazer silahı monte etmeyi planlıyormuş. Bizim de Şahi-109 adını verdiğimiz proje, aynı kapsamda bir proje. 

Bu bilgileri verdikten sonra piyasadaki Arliegh Burke kitlerini de ayırt edebilmenizi sağlayacak en kilit bilgiyi size sunmadan geçmek istemedim. Buyrun Flight mevzusu (F-16'lardaki Block'lar gibi). Borda numaralarına bakarak geminin tipini tespit edebilirsiniz:

 

Flight I:  DDG-51-71

130920-N-NX070-025

 

Flight II:  DDG-72-78

1200px-thumbnail

 

Flight IIA: (5 ayrı alt dalı var hiç girmiyim oralara :D ) DDG-79-124

USS_Dewey_conducts_a_replenishment.

 

Flight III:  DDG-125-?

DDG-125-USS-Jack-H-Lucas-photo-002

 

Sonuç olarak bizim gemimiz aslında USS Halsey DDG-97, Flight IIA tipi sonradan Phlanx eklenmiş. Kutunun içinden neyse ki Phalanx çıkıyor ama platformu çıkmıyor. Onu fazla parçalar arasında verilen ön CIWS platformundan evirmem ya da elde üretmem gerekecek. Tabi ki ilk seçenek daha kolay uygulanabilir geliyor. 

USS Halsey 2005, çocuğun kafasının üst hizasına bakın

05019713

 

USS Halsey 2012, burada işaretli

05019756

 

USS Nathan James 2014, Phalanx arkaplanda ben buradayım diye bağırıyor

fbd5cc143e2ddd0f7923489ba3fb3123

 

Macunun kurumasını beklerken güverteyi de kuru montaj olarak denedim ve inanılmaz bir uyumla yerine oturdu. İlk defa bir gemi maketinde bu kadar cuk diye yerine oturan bir güverte gördüm, hiç macun da gerekmeyecek gibi gözüküyor.

20200212_193817

 

Şimdilik bu kadar, sakin denizleriniz olsun...

Share this post


Link to post
Share on other sites

kolay gelsin .diziyi izlemiştim senin sayende de baş roldeki geminin teknik detaylarına da vakıf olduk bunun içinde ayrıca teşekkürler.

İzlemeyenler içinde küçük bir spoyler vereyim .Herkez kötüdür amerika hariç .Kötülerin düşmanı dertlilerin dermanı hastaların şifası diktatörlerin can düşmanı demokrasinin yılmaz bekçisi USA;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

her kilise destekli dizide olduğu gibi diyorsun yani abi ...

Ahmet kolay gelsin ..

soy isminden dolayı bir soru soracağım , benim maket yapımına ilk başladığım senelerde HAKAN İSPİR adında sivil model üreten bir modelci vardı acaba tanıma ihtimalin var mı ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
40 dakika önce, Aydın Kaynak yazdı:

her kilise destekli dizide olduğu gibi diyorsun yani abi ...

Ahmet kolay gelsin ..

soy isminden dolayı bir soru soracağım , benim maket yapımına ilk başladığım senelerde HAKAN İSPİR adında sivil model üreten bir modelci vardı acaba tanıma ihtimalin var mı ?

Ben tanımıyorum ama babama da soracağım, memleketini ve yaşını hatırlıyor musun abi?

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 dakika önce, Ahmet Eren İspir yazdı:

Ben tanımıyorum ama babama da soracağım, memleketini ve yaşını hatırlıyor musun abi?

:D yok canım o kadar da irdelemeye gerek yok , soy isim aynı olunca sende modelci olunca dedim belki hısım akrabadandır ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolay gelsin. Harika bilgiler vermişsin. Hepsini okudum ama Kürşat gibi çoğunu bende anlayamadım. Ama epey ayrıntısı olduğunu anladım. Dohtur bile anlamadıysa ben hiç anlamam :) 

Çalışmanı heyecanla takip edeceğim. 

Dizinin 1. sezonu çok beğenmiştim. 2. sezonu sabırsızlıkla beklemiştim, ama ortalarına doğru cıvıyınca sezonu zorla bitirdim. 3. sezonu indirdim ama baktım canım istemiyor sildim gitti.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bir saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Kolay gelsin. Harika bilgiler vermişsin. Hepsini okudum ama Kürşat gibi çoğunu bende anlayamadım. Ama epey ayrıntısı olduğunu anladım. Dohtur bile anlamadıysa ben hiç anlamam :) 

Çalışmanı heyecanla takip edeceğim. 

Dizinin 1. sezonu çok beğenmiştim. 2. sezonu sabırsızlıkla beklemiştim, ama ortalarına doğru cıvıyınca sezonu zorla bitirdim. 3. sezonu indirdim ama baktım canım istemiyor sildim gitti.

Teşekkürler Bulut abi, aslında ben de çok bilgili değilim, Donanmaya katılana kadar elden geldiğince okuyor, öğrenmeye çalışıyorum. Diziye gelirsek çok inişli çıkışlı bir gidişatı var, sebebi de dizinin yönetmeninde saklı bence, Michael Bay- Evet Transformers ve Pearl Harbor filmlerinden- o yüzden bolca gerilim ve tam bir düzlüğe çıkmışken ayağa takılan bir taşla tökezlemek kendisinin eserlerinde genel olarak görülebiliyor. Ben de bugün 3. sezona geçtim bakalım neler olacak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Diziyi zamanında severek izlemistim. Propaganda günümüzde her yerde karşımıza çıkıyor o yüzden fazla takılmıyorum. 

Ahmet umarım hedeflerine ulaşırsın.  Bu istek, azim  ve merakin derslere de yansıyor ise yakında meyvesini yersin. 

Kit için de güzel olacaktır. eline şimdiden sağlık. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
45 dakika önce, Nurtekin Taşkurt yazdı:

Diziyi zamanında severek izlemistim. Propaganda günümüzde her yerde karşımıza çıkıyor o yüzden fazla takılmıyorum. 

Ahmet umarım hedeflerine ulaşırsın.  Bu istek, azim  ve merakin derslere de yansıyor ise yakında meyvesini yersin. 

Kit için de güzel olacaktır. eline şimdiden sağlık. 

Propaganda konusuna aynen katılıyorum Nurtekin hocam, güzel dilekleriniz için de ayrıca teşekkür ederim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolay gelsin çok güzel bilgiler zevkle okudum, ilk çıktığı zamandan itibaren ben de sırf gemide geçiyor diye 2 sezon izledim diziyi, 3. Sezonun başında sürekli dünyanın kurtarıcısı ABD vurgusundan sıkılıp bıraktım. :)

Kite söylenecek söz yok Hobbyboss kalitesi, maşallah senin tezgah da hayli kalabalık şimdiden ellerine sağlık.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 13.02.2020 at 21:05, Kubilay Boraoğlu yazdı:

Kolay gelsin çok güzel bilgiler zevkle okudum, ilk çıktığı zamandan itibaren ben de sırf gemide geçiyor diye 2 sezon izledim diziyi, 3. Sezonun başında sürekli dünyanın kurtarıcısı ABD vurgusundan sıkılıp bıraktım. :)

Kite söylenecek söz yok Hobbyboss kalitesi, maşallah senin tezgah da hayli kalabalık şimdiden ellerine sağlık.

3. Sezonda bazı şeyler biraz zorlama olmuş bence de. O dönem çok popüler olan Çin düşmanlığı trendinden nasibini almış ve bazı bölümlerde geminin sadece bir iki kez gösterilmesi de beni üzdü açıkçası. Benim tezgah Henry Kaiser'in İkinci Dünya Savaşı'nda Amerika'da kurduğu çoklu tersaneler gibi oldu ama tek farkla, bende uzun süredir kızaktan indirilen tek bir gemi bile yok :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×