Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Alperen Yüksel

1/72 |C-47 Türk Hava Kuvvetleri|Italeri| Alperen Yüksel

Recommended Posts

19 dakika önce, Fatih Taş yazdı:

Alperen kolay gelsin diyeceğim ama pek kolay gideceğe benzemiyor :) Branda ile ilgili aşağıda linkini verdiğim videodaki kağıt peçete yöntemi çok hoşuma gitti. Denemek istersen kolay gibi görünüyor .

Teşekkür ederim Fatih abi maalesef dediğin gibi hiç kolay olmayacak sanırım :unsure: Bu fikir baya ilginçmiş abi tek sorun çok ıslak :D Bunu da alternatif branda fikirlerine ekliyorum abi hangisi daha gerçekçi duracak diye test edicem.

Alperen içe detay aslında güzel bir kitmiş bu benim de yapmak istediklerim arasında. Biraz kaporta işlerin olacak ama üstesinden gelirsin.  Kapı için biraz daha detay eklenebilir sanırım. 

Motor kaplaması için, sulandırılmış süt kıvamında olan tutkala selpak tarzı mendili daldırıp çıkartıp kaplama yapanı da görmüştüm ama olur mu tam emin değilim denemek lazım. Onun dışında epoxy daha mantıklı gibi geliyor kulağa. 

19 dakika önce, Eren Erdogan yazdı:

Alperen içe detay aslında güzel bir kitmiş bu benim de yapmak istediklerim arasında. Biraz kaporta işlerin olacak ama üstesinden gelirsin.  Kapı için biraz daha detay eklenebilir sanırım. 

Motor kaplaması için, sulandırılmış süt kıvamında olan tutkala selpak tarzı mendili daldırıp çıkartıp kaplama yapanı da görmüştüm ama olur mu tam emin değilim denemek lazım. Onun dışında epoxy daha mantıklı gibi geliyor kulağa. 

İçe detayları yaşına göre gayet güzel bir kit abi.Kapıya macundan sonra neler yapabilirim bir bakıcam.O yöntemi sağolsun Fatih abi yukarıda paylaşmış deneyip karşılaştıracağım bakalım.

3 saat önce, ilyas orhan yazdı:

alperen kardeşim kolay gelsin..Branda işini aliminyum folyo ile veya sargı bezi ile halledebilirsin bence..

Çok teşekkür ederim İlyas abi :) Hepsini denemeye çalışacağım bakalım hangisi daha gerçekçi duracak.

3 saat önce, Hasan Şadi ÇELİK yazdı:

motoru kapatan brandayı yaparken kolonyalı mendili kurutun boyayın. ben branda lazım olduğunda boyayıp kullanmıştım.

Dediğinizi deneyeceyim teşekkür ederim boya tutması güzelse gayet mantıklı olur.

2 dakika önce, Alperen Yüksel yazdı:

Dediğinizi deneyeceyim teşekkür ederim boya tutması güzelse gayet mantıklı olur.

boya tutuyo ama plastik branda gibi parlaklık yok. yani daha çok çuval gibi. topun ucundaki çuval kolonyalı mendil mesela.

49195143718_aa3bc992f4_b.jpg

Bolca macun ve zımpara işinden sonra silinen detayları geri açtım.Geriye gözden kaçan yerlerdeki detay açma işleri,kapıdaki detayları ekleme ve bazı sorunlu yerlerin zımparalanarak temizlenmesi kaldı fakat daha büyük bir sorunla karşılaştım.Fotoğraflarda gördüğünüz gibi kanat ve motor birleşim yerleri baya sıkıntı çıkartacak gibi duruyor.İlk işi motorları yerlerine uygunca oturtup silinen motor detaylarını tekrar açmak.Ardından geriye kalan boşlukları da bir şekilde doldurarak boyamaya geçeceğim.(Uçağın üzerindeki pisliklere dikkat etmeyin boya öncesi pırıl pırıl yapacağım :D)

49459187697_c2dbba2a64_b.jpg

49458481398_9455165322_b.jpg

49458481323_a4cb645a29_b.jpg

49459187692_558e4a617e_b.jpg

49458956776_c78ebfc29a_b.jpg

49458956736_530cb209f4_b.jpg

10 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

49459187692_558e4a617e_b.jpg

Offf... senin işin zor :unsure:

Araya malzeme filan istiyor gibi. Tamiya Çift bileşenli epoksi macunu bir dene istersen. İnce soluncan gibi yapıp oraya sokarsın. Sonra suyla yumuşatıp yayarsın.... Seviye farkıda can sıkacak :( 

Ben de öyle düşünüyorum abi anca o kurtarır zaten bunu.Bunun bir benzeride üst kısımda var bakalım nasıl olacak.Bir de detay açarken kaydırdığım bölgeleri macunlayacağım daha macun işi çok..

3 saat önce, Fatih Taş yazdı:

Alperen kolay gelsin :) Ben Evergreen'in plastik levhalarından şerit kesip bolca yeşil kafa ile onları eritiyorum. Bir gün bekleyince her türlü muameleye hazır hale geliyorlar.

Teşekkür ederim Fatih abi :) Yeşil kafayla direk sürerek mi eritiyorsun abi nasıl oluyor tam olarak ?

Benim bildiğim boş şişeye plastik parçaları ve yeşil kafayı koyuyorsun.

Çeşitli alternatifleri de var.

Ben yeşil kafa yerine Keton kullanıyorum. Kenan Komutan zamanında Akrilik Oto Tineri (ÇBS  2k Uni Akrilik Tineri) önermişti. Kürşat'ın Formülü ise %90 Etil Asetat + %10 Aseton karışımı içinde maket ağacının plastiğini eritmek. 

18 saat önce, Alperen Yüksel yazdı:

Teşekkür ederim Fatih abi :) Yeşil kafayla direk sürerek mi eritiyorsun abi nasıl oluyor tam olarak ?

Ben parçayı yerleştirirken ve oturttuktan sonra bolca yeşil kafa kullanıp eritme yoluna gidiyorum. Ana amacım macun için kabul edilebilir bir zemin hazırlamak ve şu ana kadar sıkıntısız kullandım. Çok büyük açıklıklar için epoksy daha makul bir yöntem sanırım. Bulut beyin anlattığı macun haline getirme işini hiç denemedim ama o da sıkça kullanılan bir yöntem. 

3 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Benim bildiğim boş şişeye plastik parçaları ve yeşil kafayı koyuyorsun.

Çeşitli alternatifleri de var.

Ben yeşil kafa yerine Keton kullanıyorum. Kenan Komutan zamanında Akrilik Oto Tineri (ÇBS  2k Uni Akrilik Tineri) önermişti. Kürşat'ın Formülü ise %90 Etil Asetat + %10 Aseton karışımı içinde maket ağacının plastiğini eritmek. 

Baya baya macun yaptı adam :D Teşekkür ederim abi o kadar kimyasalın içine girmeden epoxy putty ile hallettim işi.Uçağın üzerinde o kadar çok macun-zımpara yaptığım yer var ki bir an önce astar atıp kontrol etmeyi bekliyorum.

1 saat önce, Fatih Taş yazdı:

Ben parçayı yerleştirirken ve oturttuktan sonra bolca yeşil kafa kullanıp eritme yoluna gidiyorum. Ana amacım macun için kabul edilebilir bir zemin hazırlamak ve şu ana kadar sıkıntısız kullandım. Çok büyük açıklıklar için epoksy daha makul bir yöntem sanırım. Bulut beyin anlattığı macun haline getirme işini hiç denemedim ama o da sıkça kullanılan bir yöntem. 

Epoxy putty dediğn gibi en makulu abi üzerine 2 farklı macunu kullanıp iyi bir kapatılıcık sağlamaya çalıştım astardan sonra  ne kadar başarabilmişim göreceğim.

22 saat önce, Eren Erdogan yazdı:

Alperen kolay gelsin.  Problemli olan yerleri kapatıp detayları ortaya çıkartınca çok güzel olacak eminim. Hiç can sıkmaya gerek yok kit çok güzel duruyor bu haliyle bile.

Teşekkür ererim abi :) Umarım çabalarıma değer ciddi anlamda baya yorucu bir kit oldu çünkü.

Geniş yüzey boyamaktan daha çok nefret ettiğim bir şey varsa oda geniş yüzeyi kapatıcı olmayan renkler ile boyamaktır :D Kontrol astarından sonra bazı bölgelerde 2-3 kat macun yapmama rağmen macun çökmesi oldu,tekrardan macun zımpara yaptıktan sonra işin içinden çıkamayacağımı anlayarak boyamaya geçtim.Ana renk olarak Gunze H311 kullandım.Alt taraftaki siyah şeritleri üst kısım bittikten sonra boyayacağım şimdilik ufakta olsa son durum bu şekilde.Sırada asıl kamuflaj işi var.

49511198668_17659e5e04_b.jpg

49511708226_34c6cc1f9d_b.jpg

49511935632_43333f282e_b.jpg

49511200098_b1c0ece3fb_b.jpg