Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Alperen Yüksel

1/72 |C-47 Türk Hava Kuvvetleri|Italeri| Alperen Yüksel

Recommended Posts

Normalde F-86E bitmişti fakat boyaması ve tesviyesi içime sinmediğinden sıfırdan boyamaya karar verdim ancak elim gitmeyince araya yeni bir model almak istedim.Italeri’nin hemen hemen herkesin maruz kaldığı bu kiti 72 ölçeğe tövbe etsemde 48 ölçeği fazla büyük olacağından yaptığım bir kit.Bir aksilik olmaz ise bilindik kamuflajıyla bitireceğim.

49412769163_5c61034ae6_z.jpg

49413418227_aacd4bd703_b.jpg

49412745793_8a9a870960_b.jpg

49412745843_2d0ed8d494_b.jpg

Daha önce yapmadım ancak çok da kötü bir kit olmadığını duyup bir ara almayı düşünmüştüm ben de. Takip ediyor olacağım, kolay gelsin. Referanstaki gibi branda yapılsa daha göz alıcı olabilir. Ha ben olsam muhtemelen girişmem ama sadece aklıma geldi diye söyleyeyim dedim :D

2 dakika önce, Kahraman Ege Ceri yazdı:

Daha önce yapmadım ancak çok da kötü bir kit olmadığını duyup bir ara almayı düşünmüştüm ben de. Takip ediyor olacağım, kolay gelsin. Referanstaki gibi branda yapılsa daha göz alıcı olabilir. Ha ben olsam muhtemelen girişmem ama sadece aklıma geldi diye söyleyeyim dedim :D

Teşekkür ederim :) Normalde bu tarz kitlere önyargıyla yaklaşırım ama dediğiniz gibi fena bir kit değil gibi montajına başladığımda ilk gözlemlerimi aktarıcam.Aslında branda güzel olabilir kutu içeriğinden pervanelerden teki kırık çıktı eğer onu düzeltemezsem brandayla sararak kapatabilirim diye umuyorum.

20 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Kolay gelsin.

Bende 72 ölçek sevmem ama (aman Obi Van  Erhan usta duymazın. Özümser valla :) ) Bu ebatta 72 ölçek ideal. 

Büyük uçaklar hariç herşeyin 48’i ideal diyimde 72’ciler lobisini karşıma alayım :D  Çok teşekkür ederim Bulut abi :) 

3 dakika önce, Fatih Taş yazdı:

Kolay gelsin Alperen :) Çok emektar ve ikonik bir uçaktır. Hizmet dışında alınmadan önce, 1988 senesinde askeri lise öğrencisiyken binme şansım olmuştu :) Merakla takipteyim :) 

Çok teşekkür ederim Fatih abi :) Bir Kayserili olarak C-47’ler benim için ayrı bir yere sahip malum uzun yıllar ev sahipliği yaptık.Nice paraşütçüleri Kıbrısa bırakarak da gönlümüzü kazandı :wub:Binebilmen gerçekten büyük şans abi hele ki en aktif görev yaptığı yıllardan neredeyse 40 sene sonra.

7 dakika önce, Kenan Turhan yazdı:

Alperen kolay gelsin,vasat bir kittir ama yapılmayacak kadar da kötü değil,kokpit,iniş takımları vs. detay yönünden bir hayli zayıf :)

Çok teşekkür ederim Kenan abi :) Senin ellerinde krem tüpleriyle modernize olması vardı ama geldi benim elime düştü  şansına :D Dediğin gibi detaysız bir kit abi içerisi dümdüz o yüzden fazla uğraşmadan kapatıp geçicem.

22 saat önce, Alperen Yüksel yazdı:

Çok teşekkürler Mustafa abi :) Senin modelleri ne zaman göreceğiz abi?

Ne yapacağımı düşünmekten, hiç bişey yapamıyorum Alperen☺️

49423136913_bb259f3a63_b.jpg

Şu pigment, terebentin(veya fixer), sprey vernik üçgenindeki ahlaksız ilişkiyi çözebilirsem bişeyler yapmaya devam edecem😁

Alperen kolay gelsin. 

Tek Motoru Branda ile kapatırsan harika olacağını düşünüyorum. Aslında detay setleri ile daha da güzelleştirilebilir diye düşünüyorum. Scalemates sitesine baktığımda 1992 yılında kalıplanmış olarak görüyorum Airfix, Revell ve Esci  aynı kalıbı kullanıyor. 

https://www.modelhobbies.co.uk/index.asp?function=search&d7d9cnsearchresults01curpage=1&search=C-47&pn=1&pd=0&pds=0&minPrice=&maxPrice=&pc=1&brand=0&condition=0&gtin=0&mpn=0&ic=0&icd=0&iicd=0&sv=0&rangePrice=

Belirtmiş olduğum sitede de bu ürünün detay setleri var almak istersen güvenle alışveriş yapabilirsin. 

2 saat önce, Mustafa Çağrı yazdı:

Ne yapacağımı düşünmekten, hiç bişey yapamıyorum Alperen☺️

49423136913_bb259f3a63_b.jpg

Şu pigment, terebentin(veya fixer), sprey vernik üçgenindeki ahlaksız ilişkiyi çözebilirsem bişeyler yapmaya devam edecem😁

Abi bu tekniklerden zerre anlamam ama seni uçak yapmaya davet ediyorum :D Bizde çamura bulanma yok,ahlaksız ilişkiler yok daha ne olsun :D 

42 dakika önce, Eren Erdogan yazdı:

Alperen kolay gelsin. 

Tek Motoru Branda ile kapatırsan harika olacağını düşünüyorum. Aslında detay setleri ile daha da güzelleştirilebilir diye düşünüyorum. Scalemates sitesine baktığımda 1992 yılında kalıplanmış olarak görüyorum Airfix, Revell ve Esci  aynı kalıbı kullanıyor. 

https://www.modelhobbies.co.uk/index.asp?function=search&d7d9cnsearchresults01curpage=1&search=C-47&pn=1&pd=0&pds=0&minPrice=&maxPrice=&pc=1&brand=0&condition=0&gtin=0&mpn=0&ic=0&icd=0&iicd=0&sv=0&rangePrice=

Belirtmiş olduğum sitede de bu ürünün detay setleri var almak istersen güvenle alışveriş yapabilirsin. 

Çok teşekkür ederim Eren abi.Kit yaşına göre fena bir kit değil ama içi berbat.Nasıl olsa içi gözükmeyecek diyerek ufak bir boyama işi yapıp geçtim ama fotoğraf çekmeye değecek kadar bile değildi yaptıklarım.Detay setleri canlılık katabilirdi ama dediğim gibi içerisi gözükmeyecek mantığıyla hiç bulaşmak istemedim.Brandaya sıcak bakmaya başladım Gökay abinin AMX kitindeki branda çok hoşuma gitmişti bende öyle bir şey becerebilirsem güzel olur.

Bir saat önce, Alperen Yüksel yazdı:

Çok teşekkür ederim Eren abi.Kit yaşına göre fena bir kit değil ama içi berbat.Nasıl olsa içi gözükmeyecek diyerek ufak bir boyama işi yapıp geçtim ama fotoğraf çekmeye değecek kadar bile değildi yaptıklarım.Detay setleri canlılık katabilirdi ama dediğim gibi içerisi gözükmeyecek mantığıyla hiç bulaşmak istemedim.Brandaya sıcak bakmaya başladım Gökay abinin AMX kitindeki branda çok hoşuma gitmişti bende öyle bir şey becerebilirsem güzel olur.

Çok güzel olacağını düşünüyorum Alperen merakla bekliyorum fotoğrafları :) 

İçi gözükmeyecekse dediğin gibi gerek yok detay setlerine.

Camlar maskelendi.Gövdeyi,kanatları ve yatay stabilizeleri birleştirdim.Gövde beklediğimin aksine kapanırken çok fazla sıkıntı yaşatmadı fakat yine de bol miktarda macun zımpara işi gerekecek.Kargo kapısı rezaletti arkasından macunu rahat tutsun diye epoxy putty takviyesi yaptım.Motorları ve motor kapaklarınıda bitirerek macun işine geçeceğim.Motorlardan birini brandayla örtme fikrim var sizce epoxy putty ile mi yapmalıyım yoksa aluminyum folyo ile mi fikir verirseniz çok sevinirim :) 

49428089043_53513b313f_b.jpg

49428559266_3f8cbe3c41_b.jpg

49428783502_0e1d49199e_b.jpg

49428783517_6cb717148b_b.jpg

49428088998_9cc0254240_b.jpg

49428089128_d04d0ea69b_b.jpg

Elinize sağlık sonucu merakla bekliyorum :) bu arada epoxy putty demişken; epoxy putty ile detay parçalar yapıp modele eklerken farklı bir yapıştırıcı gerekiyor mu? Bir de örneğin epoxy putty ile gövde içine veya kokpite konulmak üzere bir detay şekillendirip kurumaya bıraktıktan sonra modele eklemek sağlıklı bir yöntem mi yoksa bu tip detaylandırmalarda sıfırdan üretilecek parçalar için daha uygun bir yol var mıdır? 

9 dakika önce, Muhteşem Fırtına Özçınar yazdı:

Elinize sağlık sonucu merakla bekliyorum :) bu arada epoxy putty demişken; epoxy putty ile detay parçalar yapıp modele eklerken farklı bir yapıştırıcı gerekiyor mu? Bir de örneğin epoxy putty ile gövde içine veya kokpite konulmak üzere bir detay şekillendirip kurumaya bıraktıktan sonra modele eklemek sağlıklı bir yöntem mi yoksa bu tip detaylandırmalarda sıfırdan üretilecek parçalar için daha uygun bir yol var mıdır? 

Çok teşekkürler :) Epoxy Putty hamurla şekil verildikten sonra kendiliğinden kuruyup katılaşan bir madde yani kendiliğinden yüzeye tutunuyor diyebilirim.Düzgün geometrik cisimlerde parça üretirken plastik levhalar kullanılıyor genelde ama onun dışında epoxy putty düzgün olmayan cisimlerde çok kullanışlı diyebilirim.