Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Ahmet Eren İspir

1/700 | USS Ticonderoga CV-14 |Trumpeter | Ahmet Eren İspir

Recommended Posts

Merhabalar,

2013'ün sonundan beri güncellenmeyen bu bölüme hem forumdaki içerik çeşitliliğini arttırmak hem de gemi modellerinin içeriği çoğu modelci tarafından bilinmediği için böyle bir konu açma ihtiyacı hissettim. Umarım birilerine faydası dokunur. Gemi hakkındaki bilgiyi yapım aşamalarını paylaşacağım konuda özetleyeceğim, hazır Vikipedi açılmışken okuma yapmak isteyenler inceleyebilir. 

https://en.wikipedia.org/wiki/USS_Ticonderoga_(CV-14)

20200108_174541

Künye:

Marka: Trumpeter

Seri No: 05736

Üretim Yılı: 2005

Üretim Detayı: 2005 kalıp Essex kitine "Long Hull" yapmak için gerekli olan parçaların eklenmesi ile güncellenmesi.

Ölçek: 1/700

İsim: USS Ticonderoga CV-14

Parça Sayısı: 523

Photo Etch: Yok

Dekaller: 1 Kağıt

Uzunluk: 38.3 cm

Genişlik: 5.98 cm

20200108_182742

1/350 ölçekli Essex serisi uçak gemileriyle aynı anda piyasaya çıktıkları için pek çok tasarım benzerlikleri de bulunmakta. Tahminimce önce 350likleri tasarlayıp sonra 700e indirmişler. Şayet detaylar bazı noktalarda insanın ağzını açık bırakacak türden. Aşağıda USS Hancock CV-19 kitinin dekal kağıdı ile beraber fotoğrafladım. Flaş yüzünden parlamada kalın gibi çıksa da gördüğüm en ince dekallerden. Çok başarılı.

20200108_182056

Makinem çok kaliteli olmasa da detayların çoğunu yakalamayı başarınca tek tek her ağacı fotoğraflamak istemedim. Yüksek çözünürlükte oldukları için detaylı incelemek isteyen üzerlerine tıklayıp rahatça inceleyebilirler. Yine de harici bir talep olursa detaylı fotoğraflama yapmaya çalışıp konuya ekleyebilirim.

20200108_180121

20200108_181239

Maket tam anlamıyla ağzına kadar dolu. Aşağıda waterline -su hattı- serisi yapacaklar için bir deniz zemini verilmekle beraber full hull -karina monteli- yapacaklar için de karina, stand ve isim tabelası da verilmiş. Karinanın üzerinde kalıp izleri olsa da parçanın gövdeye uyumu çok iyi, tık diye oturuyor; çoğu modelci bu parçayı boyamadan bile yapıştırabilir.

20200108_180437

Şimdi sıra geldi hava grubuna:

20200108_181504

Toplam 30 adet uçak temin edilmiş.

Curtiss SB2C Helldiver: Pike Bombardıman ve Torpido Bombardıman Uçağı x9 

20200108_181611

Grumman TBF-1 Avenger: Torpido Bombardıman Uçağı x6

20200108_181548

Grumman F6F Hellcat: Avcı ve Saldırı Uçağı x15

20200108_181528

Gördüğünüz gibi arka iniş takımları bile ayrı parça olarak verilmiş. Çoğu 350 ölçekli gemide bile olmayabilen bu detayların işlenmiş olması gerçekten inanılmaz.

Sonuç:

Ben bunu ikinci el alırken yanında bir de 700 ölçekli Japon ve Amerikan Donanmalarına bağlı uçakların pervane ve iniş takımı PE setini de almış oldum. Mağaza fiyatı 105 lira olmakla beraber detay setiyle birlikte bana 100 lira civarına patladı. Bu fiyata böyle bir kit mükemmel. Dekaller, parça sayısı, basım kalitesi, kılavuz ve sunum imkanlarıyla dört dörtlük bir kit. Yarışma seviyesinde bir gemi elde etmek için yapılması gereken standart bir PE Puntel (Railing) seti ve bulunabilirse USN 2. Dünya Savaşı Radar seti. Pervaneler çok elzem olmasa da hazır ikinci elde böyle bir set bulmuşken alayım dedim, iyi ki de demişim, diğer incelemesini yapacağım kitteki uçak kalitesi bundan çok daha düşük maalesef.

İncelememi beğendiğinizi umuyorum, ilginiz için teşekkürler. 

Meraklısına iştah açıcı kırmızı biber niyetine küçük bir bilgi

dac2c95eb23cf3682220231e19fcbaa8

Formosa Açıkları, Tayvan, Ocak 1945. Art arda iki kamikaze saldırısına uğradıktan sonra aldığı ağır hasarla iskele tarafına yatıyor. Mürettebattan 100 civarı kayıp verilmiş olsa da hasar kontrol ekipleri ve gemi komutanının tez müdahalesi ve olaya yetkinliğiyle gemi kurtarıldı ve Ulithi'ye kadar kendi çabalarıyla gitti ve daha sonra da küçük çaplı bir tamir sonrası Amerika'da overhol da olacağı havuza çekildi. Tamirler Nisan sonunda tamamlandı ve Mayıs başında Ticonderoga tekrar savaştaydı!

Ayrıca iki küçük müjde: 700 ölçekle ilgili açtığım konulardan biri yakında güncellenecek bir tane de yenisi açılacak; bir hafta sonra da bunun gibi bir inceleme daha yazacağım ama bu sefer farklı bir markaya ait bu geminin rakiplerinden biri olacak. (Geminin isminin anlamı Kutsal Turna, bakalım kimse bulabilecek mi :) )

21 saat önce, Tolga Çatal yazdı:

Cevap veriyorum: Zuikaku

Turna (kaku) kısmı doğru hocam ama Zui şanslı demek. Gerçekten de kardeşiyle çıktığı bütün seferlerinde isminin hakkını veriyor. 

art-flot-korabl-voennyy-3147

Bizimki Shoukaku, yine de tebrik ederim