Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Serdar Ali

Başlangıç Maket Kiti

Recommended Posts

Tamamladım siparişlerimi ama bir konuda takıldım. Hangi verniği almam lazım?

Sanırım maketi bitirdiğimde parlak vernik yapacağım. Sonra decal uygulaması yapacağım ve arkasından bir parlak vermik daha atacağım ve en son mat vernik atacağım sanırım. Bir yerde böyle okumuştum.

Hobimodels sitesindekilerden birini önerirseniz sevinirim oradan vereceğim siparişlerimi.

Tamiya yada Gunze (Mr Hobby) Sprey verniklerini tavsiye ederim.

Alışveriş etmek içinse Ana sayfada bir iki Sponsor site var. Onlar olabilir 

www.hobimodels.com Özellikle (Forumun başlangıcı HobiModels'le dir)

www.hobiplast.com  Olabilir. Eskiden Bu sitenin demirbaşlarından olan Adnan arkadaşımızın sitesi.

www.......com (www.hobby time.com sitenin ayarları bu siteyi ...... ya çeviriyor. hobby ile time arasındaki boşluk yok)

www.maketistan.com

www.ccahobby.com

www.mmyhobby.com

30 dakika önce, Serdar Ali yazdı:

Sanırım maketi bitirdiğimde parlak vernik yapacağım. Sonra decal uygulaması yapacağım ve arkasından bir parlak vermik daha atacağım ve en son mat vernik atacağım sanırım. Bir yerde böyle okumuştum.

Genel sıralama.

Modelin Düzgün bir şekilde toplanması ve Boyanması > Parlak vernik > Decal > Parlak Vernik > Eskitme ve İklimlendirme > Mat vernik

Bu genel sıralamadır. Bu şekilde olacak diye de bir kaide yok. Duruma göre, tekniğe göre, ustasına göre, verilmek istenen etkiye göre değişebilir. Mesela Mat vernikten sonra pigment aşamasını kullanıp tekrar mat vernik atan da olabilir. En son vernikten sonra bir iki aksesuar takan da.

Sivil araç yapıyorsundur yada Parlak bitmesini istediğin bir uçağın vardır (gösteri uçağı gibi) Mat bitirmezsin de Parlak bitiş yaparsın. Duruma göre değişiyor yani. Bu hobide birebir şudur diye bir formül yok. 

7 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Tamiya yada Gunze (Mr Hobby) Sprey verniklerini tavsiye ederim.

Alışveriş etmek içinse Ana sayfada bir iki Sponsor site var. Onlar olabilir 

www.hobimodels.com Özellikle (Forumun başlangıcı HobiModels'le dir)

www.hobiplast.com  Olabilir. Eskiden Bu sitenin demirbaşlarından olan Adnan arkadaşımızın sitesi.

www.......com (www.hobby time.com sitenin ayarları bu siteyi ...... ya çeviriyor. hobby ile time arasındaki boşluk yok)

www.maketistan.com

www.ccahobby.com

www.mmyhobby.com

Genel sıralama.

Modelin Düzgün bir şekilde toplanması ve Boyanması > Parlak vernik > Decal > Parlak Vernik > Eskitme ve İklimlendirme > Mat vernik

Bu genel sıralamadır. Bu şekilde olacak diye de bir kaide yok. Duruma göre, tekniğe göre, ustasına göre, verilmek istenen etkiye göre değişebilir. Mesela Mat vernikten sonra pigment aşamasını kullanıp tekrar mat vernik atan da olabilir. En son vernikten sonra bir iki aksesuar takan da.

Sivil araç yapıyorsundur yada Parlak bitmesini istediğin bir uçağın vardır (gösteri uçağı gibi) Mat bitirmezsin de Parlak bitiş yaparsın. Duruma göre değişiyor yani. Bu hobide birebir şudur diye bir formül yok. 

Peki parçları boyayıp toplamak mı mantıklı yoksa önce toplayıp sonra boyamak mı?

Sadece Alçı boyayacaksanız Koçtaş Bauhouse gibi yerlerden rich , candence gibi marka boyaları da kullanabilirsiniz çok daha uygun fiyatları :) 

Bu arada kitap olarak kesinlikle tavsiyedir. Şu ana kadar yayınlanmış en kapsamlı Türkçe kaynak bu. 

https://www.modelcilikrehberi.com/?fbclid=IwAR24hy5gdDLbg47_US437pjQchjhfrQINTpapkzher5lAgUtva5U4_YmCWk

9 saat önce, Serdar Ali yazdı:

Peki parçları boyayıp toplamak mı mantıklı yoksa önce toplayıp sonra boyamak mı?

Kişiye göre değişiyor. Bence başlangıç için (zaten fırça kullanacaksınız) hepsini toplayıp en son boyayın.

Ben modelin ana gövdesini topluyorum boyuyorum, bazı parçaları ayrı topluyorum. Aksesuarları vs ayrı boyuyorum. 

Örneğin Kamyon yapıyorum şaseyi ayrı, kasayı ayrı, ana gövdeyi ayrı, tekerleri ayrı, aksesuarları ayrı montajladım. Sonra boyadım. Daha sonra birleştirdim. Ama tam tersini yapan yani tüm modeli birleştirdikten sonra boyayan arkadaş da çok.