Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Fatih Taş

1/35 | Altay T1 AMT| Academy+Bilek Gücü| Fatih Taş

Recommended Posts

20 saat önce, Viktor Gorelov yazdı:

Acaba hangi Türk zırhlı araçlar modelleri var? Bende leopard 2A4 ve M48A5 var.

Doğrudan Türk versiyonu üretilmiş kit benim aklıma gelmedi. Ama diğer kitler modifiye edilerek yapılabilecekler arasında aklıma gelenler;

M113A1 ve A2 varyasyonları,

FNSS ZMA ailesi,

M-60A3, 

Magach-6'yı sağlam modifikasyonla M-60T,

K9 modifiyesiyle T-155 Fırtına

M-110A2 ve M-107 Kundağı Motorlu obüsler,

M-109 K/M obüs,

M-270 MLRS

18 saat önce, Ahmet Aslanlı yazdı:

Altay yapmak isteyen ve kitini arayan çok modelci gördüm ama ilk siz yapacaksınız, kolay gelsin.

Teşekkürler Ahmet :) Ben de neyin gazına gelip yaparım ben bunu dedim hala bilmiyorum :D

17 saat önce, Kenan Turhan yazdı:

Fatih hocam kolay gelsin ,ellerine ve bileğine sağlık şimdiden :)

Teşekkürler üstad :) 

17 saat önce, Fatih Taş yazdı:

Doğrudan Türk versiyonu üretilmiş kit benim aklıma gelmedi. Ama diğer kitler modifiye edilerek yapılabilecekler arasında aklıma gelenler;

M113A1 ve A2 varyasyonları,

FNSS ZMA ailesi,

M-60A3, 

Magach-6'yı sağlam modifikasyonla M-60T,

K9 modifiyesiyle T-155 Fırtına

M-110A2 ve M-107 Kundağı Motorlu obüsler,

M-109 K/M obüs,

M-270 MLRS

Teşekkür ediyorum Fatih Bey. Bulacağım

2 saat önce, Erhan Atalay yazdı:

Bak utanarak itiraf edeyim zaman darlığından 1/35 konulara çok bakamıyorum , ama bu konu tam takipte Fatih 😁 ne yapalım hiç afişe etmeyecek  gizli gizli yapacaktın , artık ok yaydan çıktı 😆😃

Erhan dediğin gibi, artık dönüşü olmayan bir yola bir girdim artık :D

Araştırma ve öz motivasyon (yaparsın sennnnn:P) çalışmalarım devam ediyor.

Altay'ın en son fuarda sergilenen T1 versiyonunu yapmaya karar verdim. Şu anda ölçeklendirme üzerinde çalışıyorum. Tahminim önümüzdeki hafta ufaktan kesip biçmeye başlarım. Aşağıdaki arkadaşa yürüyeceğiz bakalım :) 

ALTAYT1

Elinize sağlık kolay gelsin, böyle standart kitin dışına çıkan çalışmaları takip etmek çok zevkli. Ben de takipteyim :) Bu arada belki ayrı bir konu açmak gerekir ama burada eksik parça (neyse ki çözülmüş) konusunu görünce aklıma geldi; acaba hiç kitte olmayan bir parçayı veya olsa da daha detaylı şekilde parçayı üretmek için 3 boyutlu baskı deneyen oldu mu? Ben sadece meraktan 72 ölçekte bir sidewinder füzesi modelleyip 3d baskı yapan bir firmadan fiyat almıştım ve yaklaşık 20 adet sidewinder için 100tl gibi bir fiyat vermişlerdi. Daha düşük adet basamadıklarından çok verimli bir yöntem değil ve pahalı bir yöntem maalesef.

Bir saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Dedik biz yapsan yapsan sen yaparsın diye :)

Daha dur bir şey yapmadım :) 

10 dakika önce, Muhteşem Fırtına Özçınar yazdı:

Elinize sağlık kolay gelsin, böyle standart kitin dışına çıkan çalışmaları takip etmek çok zevkli. Ben de takipteyim :) Bu arada belki ayrı bir konu açmak gerekir ama burada eksik parça (neyse ki çözülmüş) konusunu görünce aklıma geldi; acaba hiç kitte olmayan bir parçayı veya olsa da daha detaylı şekilde parçayı üretmek için 3 boyutlu baskı deneyen oldu mu? Ben sadece meraktan 72 ölçekte bir sidewinder füzesi modelleyip 3d baskı yapan bir firmadan fiyat almıştım ve yaklaşık 20 adet sidewinder için 100tl gibi bir fiyat vermişlerdi. Daha düşük adet basamadıklarından çok verimli bir yöntem değil ve pahalı bir yöntem maalesef.

Teşekkürler Muhteşem bey :) Aslında bu proje boyunca çok fazla yeni parça üretmek gerekecek çünkü neredeyse sadece K'2 ile sadece silüet aynı.  Bir de referans çok kısıtlı olduğu için bir kısım detaylar ya benim hayal gücüm ya da K2 ile aynı olacak mecburen.

Aslında 3D yazıcıları çok düşündüm ama hala sabit bir şehirde yaşayamadığım için bu ciddi yatırımı şimdilik düşünmüyorum. Emeklilik planlarım arasında var bir 3D yazıcı var bakalım :) Bişkek'te de birçok şeyi bulmak çok kolay olmadığı için 3D basan firmaya da açıkçası hiç bakmadım. Ama bir araştırayım bakayım. Bu arada 20 adet füze için 100 TL (tanesi 5 TL) çok kötü bir fiyat değil. Şu anda en ucuz resin mühimmatlar 6-7 $'dan başlıyor ki bu nakliye hariç fiyat. Eğer baskı kalitesi iyiyse 72 değil ama 48 ölçek için uygun bir seçenek olabilir diye düşünüyorum.

Bir saat önce, Fatih Taş yazdı:

Teşekkürler Muhteşem bey :) Aslında bu proje boyunca çok fazla yeni parça üretmek gerekecek çünkü neredeyse sadece K'2 ile sadece silüet aynı.  Bir de referans çok kısıtlı olduğu için bir kısım detaylar ya benim hayal gücüm ya da K2 ile aynı olacak mecburen.

Aslında 3D yazıcıları çok düşündüm ama hala sabit bir şehirde yaşayamadığım için bu ciddi yatırımı şimdilik düşünmüyorum. Emeklilik planlarım arasında var bir 3D yazıcı var bakalım :) Bişkek'te de birçok şeyi bulmak çok kolay olmadığı için 3D basan firmaya da açıkçası hiç bakmadım. Ama bir araştırayım bakayım. Bu arada 20 adet füze için 100 TL (tanesi 5 TL) çok kötü bir fiyat değil. Şu anda en ucuz resin mühimmatlar 6-7 $'dan başlıyor ki bu nakliye hariç fiyat. Eğer baskı kalitesi iyiyse 72 değil ama 48 ölçek için uygun bir seçenek olabilir diye düşünüyorum.

Evet şahsi bir yazıcı biraz pahalı bir yatırım halen :) Dediğiniz gibi 72 ölçekte çok fark ettirmeyebilir ama 48 ölçeklerde güzel işler yapılabilir. Eğer bu konuda bir baskı yaptıracak olursam kaliteyle ilgili detaylı bilgi veriyor olurum. Tabi benim yolum daha çok oralara gelene kadar :) sizlere kolay gelsin merakla bekliyorum el yapımı parçaları.

2 saat önce, Muhteşem Fırtına Özçınar yazdı:

1 saat önce, Fatih Taş yazdı:

28 dakika önce, Muhteşem Fırtına Özçınar yazdı:

Evet şahsi bir yazıcı biraz pahalı bir yatırım halen :) Dediğiniz gibi 72 ölçekte çok fark ettirmeyebilir ama 48 ölçeklerde güzel işler yapılabilir. Eğer bu konuda bir baskı yaptıracak olursam kaliteyle ilgili detaylı bilgi veriyor olurum. Tabi benim yolum daha çok oralara gelene kadar :) sizlere kolay gelsin merakla bekliyorum el yapımı parçaları.

Sarıyer'de (İtü Maslak kampüsü) Tridi atölye isminde bir yer var. Her çeşit 3d yazıcı mevcut. Gidip çalışıp ücretini verip kullanabiliyorsunuz. Duyduğum kadarıyla İstanbul'da sayıları artmaya başlamış bu tarz girişimlerin. Denenebilir.

Resin 3d yazıcıların kiralama ücreti yüksek oluyor ama çok kaliteli sonuçlar üretiyorlar.

@Fatih Taş kolay gelsin komutanım.

38 dakika önce, Yunus Emre Coşkun yazdı:

Sarıyer'de (İtü Maslak kampüsü) Tridi atölye isminde bir yer var. Her çeşit 3d yazıcı mevcut. Gidip çalışıp ücretini verip kullanabiliyorsunuz. Duyduğum kadarıyla İstanbul'da sayıları artmaya başlamış bu tarz girişimlerin. Denenebilir.

3d baskı hizmeti veren firmalara göre muhtemelen daha uygundur o zaman ücretler. Ben çok uzağım İstanbul'a ama oralardaki arkadaşların işine yarayabilir. Teşekkürler :)

45 dakika önce, Yunus Emre Coşkun yazdı:

Resin 3d yazıcıların kiralama ücreti yüksek oluyor ama çok kaliteli sonuçlar üretiyorlar.

3D yazıcılarda bizim işe uygun olanları resin basanlar. Diğer malzemeler benim gördüğüm kadarıyla çok işlevsel olmuyor. Çok iyi bilmiyorum ama PLA ve ABS materyaller şerit şerit bir baskı oluyor. katmanlar arası çizgiler belli oluyor. Bizim gibi ufak işlerde o çizgiler çok belirgin olabiliyor.

Tiridi de SLA baskı 10cm³   350tl gibi bir fiyattı galiba. Dediğim gibi bu işi çok iyi bilmiyorum. Kendime bir ara aramıştım. Vazgeçtim :) 

2 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

3D yazıcılarda bizim işe uygun olanları resin basanlar. Diğer malzemeler benim gördüğüm kadarıyla çok işlevsel olmuyor. Çok iyi bilmiyorum ama PLA ve ABS materyaller şerit şerit bir baskı oluyor. katmanlar arası çizgiler belli oluyor. Bizim gibi ufak işlerde o çizgiler çok belirgin olabiliyor.

Tiridi de SLA baskı 10cm³   350tl gibi bir fiyattı galiba. Dediğim gibi bu işi çok iyi bilmiyorum. Kendime bir ara aramıştım. Vazgeçtim :) 

Ben de öyle biliyorum. Silikon kalıplama da yapıyor bu yerler, yani RTV2 yi kiloyla alıp evde uğraşmak yerine bu arkadaşlara da yaptırtabiliyorsunuz. Hatta yanlış hatırlamıyorsam Çemberlitaş'da Erkan diye biri vardı, dükkanın adını hatırlamıyorum da telefonu mevcut isteyenle paylaşırım. İşi kalıp ve döküm yapmaktı. pirinç, beyaz metal, resin, altın, gümüş ne istersen dökebiliyordu. İhtiyacı olanlar mesaj atsın telefonunu atarım. Ahşap gemi yapanlar çok iş yaptırıyorlar Erkan'a.

Fiyatlama örneği:

Örnek baskı ölçüsü: 10 x 10 x 10 cm

FDM 75 TL
MJF 240 TL
SLA 360 TL
Colorjet 420 TL

kiyaslama.png

Hafta sonu kesip biçmeye ve zımparalamaya devam ettim.  Anladım ki Altay T1'in K2 ile alakası yokmuş :blink: Bugüne kadar öğrendiğim, okuduğum ve seyrettiğim ne kadar teknik varsa hepsini uygulamaya çalışarak devam ediyorum.

Slayt2

Slayt3

Slayt4

Slayt5

Slayt6

Slayt7

Slayt8