Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Fatih Taş

1/35 | Altay T1 AMT| Academy+Bilek Gücü| Fatih Taş

Recommended Posts

8 dakika önce, Kahraman Ege Ceri yazdı:

Güzel proje kolay gelsin 

Teşekkürler :) 

6 dakika önce, Alperen Yüksel yazdı:

Kolay gelsin Fatih abi.Proje en doğru kişinin ellerinde desek yalan olmaz heralde :D 

Teşekkürler Alperen :) Doğru kişi mi bilemiyorum ama başlayacağız bakalım :) 

3 dakika önce, Gökay Yalçın yazdı:

Oooo süper proje, ilgi ile takipteyim abi, kolay gelsin.

Teşekkürler Gökay :) 

ooooo süper proje. 

Ama ancak gaz verme konusunda destek verebilirim :D 

Portör tekeri (demek adı oymuş. ben yol tekeri diyordum) diğerleri ile aynıysa belki kalıbı alınıp 2 adet resin dökülebilir. Süspansiyon sistemi nasıldır nasıl uyarlanır hiç bilmiyorum. Sayenizde öğrenmiş olacağım :D 

3 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

ooooo süper proje. 

Ama ancak gaz verme konusunda destek verebilirim :D 

Portör tekeri (demek adı oymuş. ben yol tekeri diyordum) diğerleri ile aynıysa belki kalıbı alınıp 2 adet resin dökülebilir. Süspansiyon sistemi nasıldır nasıl uyarlanır hiç bilmiyorum. Sayenizde öğrenmiş olacağım :D 

Teşekkürler Bulut bey :) Bu aşamada gaz bile çok değerli ki eminim siz daha fazla katkı sağlayacaksınızdır :) 

Ben tankçı değilim ama benim lügatımda portör yani taşıyıcı teker diye kalmış.

Resin döküm çok uygulanabilir bir seçenek gibi durmuyor. Atölyem zaten koridorun bir köşesinde kısıtlı alanda kurulu. Bir de reçine işine girmeyeyim gurbet ellerde :) 

O teker ve süspansiyonların nasıl yapılacağının cevabı şu anda ben de yok. Tam bir Türk gibi ''kervan yolda düzülür'' mantığıyla başlayacağız bakalım:D

Fatihcim biri bu Altay’ı yapacaksa sen olmalısın zaten 👏👏 Aslansın sen 👍

lojistik olarak malzeme parça vs ihtiyacın varsa eminim burda çözeriz ,

1/72 ölçek olaydı benim mütevazi stoktaki her türlü kitin parçası bu proje için hazırdı , şükür 1/35 😁

Çok güzel bir proje, şimdiden sonucu görmek için sabırsızlanıyorum. Tekerler için kalıp almaktan ziyade Abrams tekerinin orta kısmı ve M60 tekerinin orta kısmı harici birleştirilirip k2 tekeri benzeri üretilebilir gibi geldi bana.

Abi daha önce yaptığın işleri bildiğimden bunun da altından kalkacağına eminim. Açıkçası tekerlekler için resinden dökmek en mantıklısı gibi duruyor. Forumda bu işten anlayan arkadaş varsa bir tane tekeri yollarsın ve o sana çoğaltıp yollayabilir. Diğer bir çözüm de aynı kitten bir tane daha alıp tekerini kullanmak. Ama o masrafı etmek de mantıksız. Belki de firmaya yazsan 2 tane tekeri kaybettim desen sana yollarlar mı mı diye düşünmedim değil.

18 saat önce, baki temel yazdı:

Bişkekin modelcisi kolay gelsin zor bir işe soyundun ama kervan yola bir çıksın sen bilirsin ne yapacağını

Sağolasın Baki abi :) Kervan çıktı yola bakalım:rolleyes:

17 saat önce, Mustafa Çağrı yazdı:

Kolay gelsin Fatih Bey. Merakla Bekliyoruz:)

Teşekkür ederim :) 

17 saat önce, Umut Can Aydın yazdı:

Kolay gelsin Fatih abi bu modeli önümüzde ki ''Ayın Güzelleri'' anketinde görmek güzel olacak :D:D 

Teşekkürler Umut :) Umarım önümüzdeki aya yetişir ama:unsure: zor gibi duruyor

17 saat önce, Erhan Atalay yazdı:

Fatihcim biri bu Altay’ı yapacaksa sen olmalısın zaten 👏👏 Aslansın sen 👍

lojistik olarak malzeme parça vs ihtiyacın varsa eminim burda çözeriz ,

1/72 ölçek olaydı benim mütevazi stoktaki her türlü kitin parçası bu proje için hazırdı , şükür 1/35 😁

Teşekkürler Erhan :) Öncelikle gazı aldım:D

Yardım teklifi için çok teşekkürler :) Ama ara çoook uzak, memlekete döndükten sonraki projelere inşallah :) Maşallah Türk savunma sanayi böyle giderse bize daha çok yapılacak model çıkar :) 

14 saat önce, Kubilay Boraoğlu yazdı:

Kolay gelsin komutanım , merakla takipteyim. :)

Teşekkürler Kubilay :) 

13 saat önce, Ahmet Eren İspir yazdı:

Çok güzel bir proje, şimdiden sonucu görmek için sabırsızlanıyorum. Tekerler için kalıp almaktan ziyade Abrams tekerinin orta kısmı ve M60 tekerinin orta kısmı harici birleştirilirip k2 tekeri benzeri üretilebilir gibi geldi bana.

Teşekkürler Ahmet :) Teklif için teşekkürler ama aşağıda paylaşacağım birazdan, teker sorunu çözüldü :) 

12 saat önce, ismet güralp yazdı:

Yılın projesi. Kolay gelsin komutanım.

Teşekkür ederim İsmet bey :) 

9 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Abi daha önce yaptığın işleri bildiğimden bunun da altından kalkacağına eminim. Açıkçası tekerlekler için resinden dökmek en mantıklısı gibi duruyor. Forumda bu işten anlayan arkadaş varsa bir tane tekeri yollarsın ve o sana çoğaltıp yollayabilir. Diğer bir çözüm de aynı kitten bir tane daha alıp tekerini kullanmak. Ama o masrafı etmek de mantıksız. Belki de firmaya yazsan 2 tane tekeri kaybettim desen sana yollarlar mı mı diye düşünmedim değil.

Teşekkürler Kürşat :) Tekerlek problemi çözüldü ama sırada süspansiyon kolları var :) Reçine dökümü son çare olarak görüyorum ama umarım gerek kalmaz :) 

Arkadaşlar öncelikle verdiğiniz destek ve değerli fikirleriniz için çooook teşekkür ederim :blush: Yol boyunca bolca ihtiyaç duyacağım yardımlarınıza :) 

İlk problem olan portör/yol tekerleği problemini Academy kısmen çözmüş benim için. Eve gelip kutu içeriği ve yapım kılavuzunu incelerken tekerlek sayısında bir fazlalık olduğu dikkatimi çekti. Yürüyen aksamın olduğu ağaç muhtemelen  Academy'nin bir önceki versiyon olan K1A1 ile aynı kalıplanmış. Bu kite ilave olarak yeni dış portör teker ve ayrı lastik bölümü kalıplanmış. Dolayısıyla elimde 14 tane ilave lastikli bölümü ile kalıplanmış dış portör tekeri var :) Basit bir ameliyatla 10 dakika içerisinde iki adet aynı desen (en azından dış kısmı) ve aynı ebatta iki yol lastiğim daha var. Şimdi sıra bunlara ait süspansiyon kolu uydurmakta. 

20200110_214452

20200110_215405

Diğer önemli bir iş de çok parçalı verilen alt gövdede yapılacak ameliyat. Altı tekerin montaj yerleri tek tek kesilecek ve yedinci teker yer açılacak:) 

Slayt1

Teker problemini çözmenize çok sevindim.

Ama Teker yuvaları ve süspansiyon sistemi zorlayacak gibi... 

2 saat önce, Fatih Taş yazdı:

Reçine dökümü son çare olarak görüyorum ama umarım gerek kalmaz

Reçine döküm işini gözünüzde fazla büyütmeyin. Ben bile yapabildikten sonra siz havada karada hatta plajda yüzerken bile yaparsınız. 

RTV2 denilen çift bileşenli bir kimyasalla kalıp alıyor. Yine çift bileşenli bir epoksiyi bu aldığınız kalıba döküyorsunuz. Hava kabarcıklarına dikkat ediyorsunuz o kadar. 

Teker yuvalarını bile aynı şekilde çoğaltabilirsiniz. 

19 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

"Abi internetten blueprintlerine baktın mı tankların? Gövde uzunlukları aynı mı?" Diye sormuştum 20 cm daha kısaymış Altay tankı.

K2 Black panther : 7,5 x 3,6 x 2,4

Altay : 7,3 x 3,9 x2,6

Evet Kürşat, Altay biraz daha ufak görünüyor ama başka bir kaynakta da Altay şasisinin daha uzun olduğunu belirtiyor.  Ama araştırmaya devam ediyorum. Malum daha seri üretime geçmediği için ortada çok fazla bilgi yok. Bir de neredeyse her prototip diğerinden farklı. Aşağıdaki fotoda olduğu gibi kendi çapımda çalışıyorum. Bir çözüm bulacağız bakalım :) 

ekran
18 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Teker problemini çözmenize çok sevindim.

Ama Teker yuvaları ve süspansiyon sistemi zorlayacak gibi... 

Reçine döküm işini gözünüzde fazla büyütmeyin. Ben bile yapabildikten sonra siz havada karada hatta plajda yüzerken bile yaparsınız. 

RTV2 denilen çift bileşenli bir kimyasalla kalıp alıyor. Yine çift bileşenli bir epoksiyi bu aldığınız kalıba döküyorsunuz. Hava kabarcıklarına dikkat ediyorsunuz o kadar. 

Teker yuvalarını bile aynı şekilde çoğaltabilirsiniz. 

Teşekkürler Bulut bey :) Aslında bayağı video seyrettim konu ile ilgili ve aklıma yattı ama burada en basit malzemeyi bile bulmak zor olabiliyor. Sırf IPA'yı 4 ay aradım. En sonunda bir navigasyon programı sayesinde evinin garajında model malzemeleri satan bir Rus amca'da bulabildim :) Ama gidişat reçineye doğru itiyor beni ya hayırlısı bakalım :D

18 saat önce, Viktor Gorelov yazdı:

Kolay gelsin

Teşekkürler Viktor bey :)