Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Recommended Posts

Herkese merhaba. İsmim kadir. 28 yaşındayım. Rts mezunuyum. 3 boyutlu modelleme ve görselleştirme işi yapıyorum. Akhisar'da yaşıyorum. Evliyim ve yakında iki yaşına girecek çok güzel bir kızım var. 

Hayatım boyunca maketlerle alakalı bir ilişkim olmadı. Ne elime daha önce bir maket aldım ne de maketlerle uğraşan bir yakınım var. Ta ki bundan iki hafta öncesine kadar. Bir maket yapım videosu izledim sonra bir tane daha, derken kendimi burada buldum. İki haftadır sömürüyorum bu forumu. Hepinize bu güzel bilgi kaynağını oluşturduğunuz için teşekkürü borç bilirim. Benim için inanılmaz faydalı oldu. 

Aslında daha uzun bir süre araştırma yapmayı düşünüyordum fakat yine forumda en güzel öğrenmenin başlamak ile olacağını gösteren yazılar okudum. Bunu daha önce kendim de tecrübe ettim. Gerçekten bir işi öğrenmenin en kısa yolu o işe bir an önce başlamak. Bende ilk maket siparişimi verdim böylece. Tamiya panzer 4 ausf. D 1/35 kit. Birkaç başlangıç alet edevatı aldıktan sonra başladım maketi yapmaya. Hobi aradığımı bilmiyordum ama arıyormuşum meğer. İnanılmaz zevk aldım. Maketi yapmaya başladığımda karşılaştığım bazı aksaklıklar oldu. Sizler bu konularda neler yapıyorsunuz merak ediyorum. Mesela ufacık parçaların tesviyesini yapmak zor oluyor görmekte zorlanıyorum ve zımparayı küçük parçalara sürtmek aynı şekilde zor. Öte yandan bu ufacık parçalar bazen elimden fırlayıp gidiyor. Bulmak samanlıkta iğne aramaktan farksız. Bir de boya meselesi var. Ben maketi aldığımda boyalar henüz elime ulaşmamıştı. Bekleyemedim bütün parçaları birleştirdim. Sonra hata yaptığımı anladım küçük parçaları ayrı yerde fırçayla boyamak gerektiği için ama iş işten geçmişti. Boyalar geldikten sonra bende hepsi üstündeyken önce taret kısmına vallejo 'German Panzer Grey' adındaki prime ı sürdüm. Daha sonra yine vallejo German Grey boya ile iki kat boya attım. Ton güzeldi ama çok fazla fırça izi olduğu için bir kat daha atayım dedim. Bu sefer çok koyu oldu. Yapacak bişey yok diye parlak vernik attım taret kısmına. Fakat kuruduktan sonra gördüm ki koyuluğu çok fazla olmuş. Kalan alt kısmı önce astarladım fakat bu sefer boyama kısmında elimdeki boyaya biraz beyaz karıştırıp öyle boyadım. Bu ton gayet güzel durdu. Fakat haliyle taret kısmı ile arada baya bir ton farkı oldu. Merak ettiğim şey ise acaba vernik atıldıktan sonra tekrar vernik üstüne boya atılıp atılamayacağı. Küçük bir plastik üstünde bunu denediğimde sanki ufak çatlamalar oldu gibi ama yine de size bir sorayım dedim. Çok dağınık yazdım kusura bakmayın. Modeli en kısa zamanda paylaşacağım. İlk aşamada sadece fırça ile olabildiğince az iz bırakmayı öğrenme niyetindeyim. 

Kadir bey öncelikle foruma ve bu güzel hobiye hoş geldiniz :)

Siz zaten doğru istikameti tespit etmişsiniz ki bunlar bolca model yapmak, araştırmak ve denemek :) Yaşınız genç ama parçaların ufaklığı yüzünden mutlaka bir büyütece ihtiyacınız oluyor. Ben uzun zamandır büyük memnuniyetle optivizör denilen ve başa takılabilen bir büyüteç kullanıyorum. Size de tavsiye ederim.

Fırça ile boyama bu hobinin atlanmaması gereken önemli bir adımı. Yaptıkça doğruyu bulacaksınız ama başlangıç için tavsiyem boyayı doğru inceltici ile incelterek çok kat şeklinde uygulamanız. Kalın boya ve tek katta fırça izi neredeyse kaçınılmaz. 

Vernik üzerine boya özellikle ana renk olarak uygulayacaksanız pek tercih edilir bir durum değil. Özellikle Youtube'da bunu yapan modelciler gördüm ama onlar genellikle bunu tonlama veya eskitme maksatlı yapıyorlardı. Verniğin kimyasalı ile boyanın kimyasalı da önemli. Bir de bazen vernik tam kurumadan üzerine uygulama yapınca çatlamalar yaşanması görülen bir konu.

Modelinizin fotolarını merakla bekliyoruz :)  Tekrar hoş geldiniz.

Hoş geldiniz Abdulkadir bey.

Bu çok zevkli ve meşakatli bir hobi. Sizde zaten ilk tecrübelerinize başlamışsınız. En iyi öğretici tecrübedir. Bunu youtube videolarından da destekle ilerletirsiniz.

Ufak parçaları birleştirmek için bende Fatih bey gibi Büyüteçli başlık/gözlüklerden kullanıyorum.

100_proskit-ma-39282_1.jpg

3x 2x birşey yeterli.

Sakın 10x-15x... olanlardan (aşağıdaki resimdekinden) ALMAYIN

10x-15x-20x-25x-b%C3%BCy%C3%BCte%C3%A7-%C3%A7ift-led-i%C5%9F%C4%B1klar%C4%B1-g%C3%B6z-g%C3%B6zl%C3%BCk-lens-b%C3%BCy%C3%BCte%C3%A7-b%C3%BCy%C3%BCte%C3%A7-kuyumcu-izle-onar%C4%B1m-ara%C3%A7lar%C4%B1.jpeg

Çay çubuklarının üstüne numara numara zımpara yapıştırın. 600-1000-1500-2000. Bu zımparaları yapıştırırken Kalın çift taraflı bant kullanmak çok yardımcı oluyor. 

Kadınların çok yüzlü tırnak törüpülerinden alın İnanılmaz yararlılar

4-step-nail-file-Square-nail-file.jpg_35

zamanla o ufak parçaları zımparalarken daha rahat edeceksiniz.

Fırlayıp giden ufak parçalar hepimizin derdi. Ararken Elektrik süpürgesinin borusuna kadın çorabı takıp, öyle bir süpürmeyi deneyebilirsiniz. Tecrübe ile işe yaradığı sabittir :D 

Bir çok modelci önce modeli komple toplar sonra boyar. paletler ufak parçalar dahil. Ben onlardan değilim ama sizin yaptığınız da yanlış değil yani. Eliniz fırçaya ve boyanın karakteristiğine alıştıkça o ufak parçaları model üstünde de rahatça boyayabilirsiniz.

Fırça ile boyamak için size Vallejo, Citadel ve Revell boyaları tavsiye ederim. Su/camsil vs ile inceltilebilir ve fırçayı severler. Piyasada çok bulunan Tamiya ve MR Hobby (gunze) akrilik boyalar sizi fırçada zorlayabilir. Alışmayana pek fırça seven boyalar değiller.

Fırça ile boyamada temel kural: Tek katta kapatmaya çalışmayın. İnce ince bir kaç kat atın. Fırçayı her katta tek yöne sürün. 

7 saat önce, Abdulkadir hasanoglu yazdı:

Boyalar geldikten sonra bende hepsi üstündeyken önce taret kısmına vallejo 'German Panzer Grey' adındaki prime ı sürdüm. Daha sonra yine vallejo German Grey boya ile iki kat boya attım. Ton güzeldi ama çok fazla fırça izi olduğu için bir kat daha atayım dedim. Bu sefer çok koyu oldu. Yapacak bişey yok diye parlak vernik attım taret kısmına. Fakat kuruduktan sonra gördüm ki koyuluğu çok fazla olmuş. Kalan alt kısmı önce astarladım fakat bu sefer boyama kısmında elimdeki boyaya biraz beyaz karıştırıp öyle boyadım. Bu ton gayet güzel durdu. Fakat haliyle taret kısmı ile arada baya bir ton farkı oldu. Merak ettiğim şey ise acaba vernik atıldıktan sonra tekrar vernik üstüne boya atılıp atılamayacağı.

Verniğin üstüne boya atmayı çok tavsiye etmem. Vernik kemikleşmiş ise (tam kürleşme, tam kuruma) çok sorun olmayabilir ama sizin dediğiniz gibi çatlama da yapabilir. Vernik>decal>vernik aşamasını geçtiyseniz sırada weatering aşaması var. ÇOK ÇOK ÇOK AZ... Beyaz yağlı boya ile ufak dokunuşlar yapıp (kürdanın ucu ile), sonra o beyaz yağlı boyayı düz uçlu bir fırça ile dağıtarak rengi açabilirsiniz.

Daha sonra az bir koyu kahve ve siyah renk yağlı boyayı (Bahsettiğim yağlı boya resim için olanlar) bol terebentinle karıştırıp yıkama sıvısı elde edin. Bu sıvıyı tüm modele uygulayın ve daha sonra pamuklu bir bez ile silin. Bu filitreleme aşaması olacaktır. Tüm modeli yakın renklere kaynaştırır.

filitrelemede kullandığınız sıvıdan biraz daha koyusunu yapın (daha fazla boya atın) pin wash denen işlemde kullanacağız. Önce yüzeyi terebentin ile çok az nemlendirin. sonra ayrıntılara fırçanın ucu ile dokunun. Bu son yaptığımız sıvı ayrıntıların içinde/etrafında yayılıp o ayrıntıyı belli edecektir. 

Anlatılması biraz zor. YouTube'dan yardım almakta fayda var. Pinwash diye aratırsanız çok şey bulursunuz.

https://www.youtube.com/watch?v=LfsFGZbiDLM

https://www.youtube.com/watch?v=N3Z62PQALiw

https://www.youtube.com/watch?v=iekseD0IrfA

Diğer aşamalara pek girmiyorum. İyice kafanız karışmasın. Zaten yeterince karıştırmışımdır :D 

Hoş geldiniz. Hayatın pahalandığı bugünlerde hobiye başlayan çok kalmadı. Öncelikle yaptığınız doğrulardan bahsedeyim. Modelciliği model yaparak öğrenmek en iyisidir. Bu aşamada pahalı maket kitleri almayın. Eski kalıp Tamiya kitlerini tercih edin. Az detaylı olduklarından öğrenmek için iyidirler ve hata yapıp içine ettiğinizde içiniz de yanmaz. 1/35 ölçekle başlamanız iyi olmuş. Genelde ucuz diye 72 ölçekle başlamak isterler ama ölçek küçüldükçe daha fazla tecrübe istediğinden modelciliğe pes ettirebilir. 

Modelciliğe fırçayla başlamak en iyisidir. İlk başlarda çok kötü modeller yapacaksınız ve suçu fırçada bulup airbrusha geçmek isteyeceksiniz. Bu en büyük hatadır. Modellerinizin kötü olmasının nedeni sizin modelcilik konusunda tecrübe eksikliğinizdir, fırça kullanmanız değil. "Şu an kötü yapıyorum ama ileride çok güzel modeller yapacağım." diye düşünmek hem sizi modelcilikten soğutmaz hem de her model sonunda kendi gelişmenizi görüp mutlu olmanızı sağlar.

Küçük parçaları kaybetmemek için bir masada ve bir kesme matı üstünde çalışmanız iyi olabilir. Ben yeni eve taşındım ve bir zigon sehpada model yapıyorum. Kaybolan parçaları ayağa batınca ancak bulabiliyorum.

Boya olarak ben Vallejo tercih ediyorum. Çok fazla sulandırıp bir kaç kat üst üste boyuyorum. Doğru inceltirseniz fırça izi kalmaz. Her katı diğer kata dik gelecek şekilde boyamaya çalışın. İlk katı soldan sağa boyadıysanız diğer katı yukarıdan aşağıya boyayın. Ben boyarken ilk katı attığımda tankın üzerinde boya yok gibi duruyor. Diğer katlarla birlikte tank boya tutmaya başlıyor. Boyadaki hatalara ya hatayı yaptığınız an müdahale edin ya da tamamen kurumasını bekleyin. Kurusun bir sonraki katı atarken oraya müdahale edin. 

Şu an aklıma gelen bunlar. Aslında size öğüt vermek amaçlı yazmadım. Kendi yaptığım hataları size yapmayın diye anlattım. Son olarak söylemek istediğim lütfen hobiyi bırakmayın. En önemlisi hobiye devam etmek.

18 saat önce, Fatih Taş yazdı:

Kadir bey öncelikle foruma ve bu güzel hobiye hoş geldiniz :)

Siz zaten doğru istikameti tespit etmişsiniz ki bunlar bolca model yapmak, araştırmak ve denemek :) Yaşınız genç ama parçaların ufaklığı yüzünden mutlaka bir büyütece ihtiyacınız oluyor. Ben uzun zamandır büyük memnuniyetle optivizör denilen ve başa takılabilen bir büyüteç kullanıyorum. Size de tavsiye ederim.

Fırça ile boyama bu hobinin atlanmaması gereken önemli bir adımı. Yaptıkça doğruyu bulacaksınız ama başlangıç için tavsiyem boyayı doğru inceltici ile incelterek çok kat şeklinde uygulamanız. Kalın boya ve tek katta fırça izi neredeyse kaçınılmaz. 

Vernik üzerine boya özellikle ana renk olarak uygulayacaksanız pek tercih edilir bir durum değil. Özellikle Youtube'da bunu yapan modelciler gördüm ama onlar genellikle bunu tonlama veya eskitme maksatlı yapıyorlardı. Verniğin kimyasalı ile boyanın kimyasalı da önemli. Bir de bazen vernik tam kurumadan üzerine uygulama yapınca çatlamalar yaşanması görülen bir konu.

Modelinizin fotolarını merakla bekliyoruz :)  Tekrar hoş geldiniz.

Hoşbulduk Fatih bey. Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Bir damla boya kullanıyorsam bir damla da inceltici (su) kullandım. Sanırım fırça ile boyamada daha fazla inceltici kullanmam gerekiyor. Sizin ve diğer abilerin vernik ile üzerine boya atmakla alakalı görüşlerinizi okuduktan sonra verniğin üzerine boya atmaktan vazgeçtim. Kalsın böyle bir sonraki modele daha dikkatli olmaya çalışırım. Fotoları en kısa zamanda atacağım tekrar teşekkür ederim. 

17 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Hoş geldiniz Abdulkadir bey.

Bu çok zevkli ve meşakatli bir hobi. Sizde zaten ilk tecrübelerinize başlamışsınız. En iyi öğretici tecrübedir. Bunu youtube videolarından da destekle ilerletirsiniz.

Ufak parçaları birleştirmek için bende Fatih bey gibi Büyüteçli başlık/gözlüklerden kullanıyorum.

100_proskit-ma-39282_1.jpg

3x 2x birşey yeterli.

Sakın 10x-15x... olanlardan (aşağıdaki resimdekinden) ALMAYIN

10x-15x-20x-25x-b%C3%BCy%C3%BCte%C3%A7-%C3%A7ift-led-i%C5%9F%C4%B1klar%C4%B1-g%C3%B6z-g%C3%B6zl%C3%BCk-lens-b%C3%BCy%C3%BCte%C3%A7-b%C3%BCy%C3%BCte%C3%A7-kuyumcu-izle-onar%C4%B1m-ara%C3%A7lar%C4%B1.jpeg

Çay çubuklarının üstüne numara numara zımpara yapıştırın. 600-1000-1500-2000. Bu zımparaları yapıştırırken Kalın çift taraflı bant kullanmak çok yardımcı oluyor. 

Kadınların çok yüzlü tırnak törüpülerinden alın İnanılmaz yararlılar

4-step-nail-file-Square-nail-file.jpg_35

zamanla o ufak parçaları zımparalarken daha rahat edeceksiniz.

Fırlayıp giden ufak parçalar hepimizin derdi. Ararken Elektrik süpürgesinin borusuna kadın çorabı takıp, öyle bir süpürmeyi deneyebilirsiniz. Tecrübe ile işe yaradığı sabittir :D 

Bir çok modelci önce modeli komple toplar sonra boyar. paletler ufak parçalar dahil. Ben onlardan değilim ama sizin yaptığınız da yanlış değil yani. Eliniz fırçaya ve boyanın karakteristiğine alıştıkça o ufak parçaları model üstünde de rahatça boyayabilirsiniz.

Fırça ile boyamak için size Vallejo, Citadel ve Revell boyaları tavsiye ederim. Su/camsil vs ile inceltilebilir ve fırçayı severler. Piyasada çok bulunan Tamiya ve MR Hobby (gunze) akrilik boyalar sizi fırçada zorlayabilir. Alışmayana pek fırça seven boyalar değiller.

Fırça ile boyamada temel kural: Tek katta kapatmaya çalışmayın. İnce ince bir kaç kat atın. Fırçayı her katta tek yöne sürün. 

Verniğin üstüne boya atmayı çok tavsiye etmem. Vernik kemikleşmiş ise (tam kürleşme, tam kuruma) çok sorun olmayabilir ama sizin dediğiniz gibi çatlama da yapabilir. Vernik>decal>vernik aşamasını geçtiyseniz sırada weatering aşaması var. ÇOK ÇOK ÇOK AZ... Beyaz yağlı boya ile ufak dokunuşlar yapıp (kürdanın ucu ile), sonra o beyaz yağlı boyayı düz uçlu bir fırça ile dağıtarak rengi açabilirsiniz.

Daha sonra az bir koyu kahve ve siyah renk yağlı boyayı (Bahsettiğim yağlı boya resim için olanlar) bol terebentinle karıştırıp yıkama sıvısı elde edin. Bu sıvıyı tüm modele uygulayın ve daha sonra pamuklu bir bez ile silin. Bu filitreleme aşaması olacaktır. Tüm modeli yakın renklere kaynaştırır.

filitrelemede kullandığınız sıvıdan biraz daha koyusunu yapın (daha fazla boya atın) pin wash denen işlemde kullanacağız. Önce yüzeyi terebentin ile çok az nemlendirin. sonra ayrıntılara fırçanın ucu ile dokunun. Bu son yaptığımız sıvı ayrıntıların içinde/etrafında yayılıp o ayrıntıyı belli edecektir. 

Anlatılması biraz zor. YouTube'dan yardım almakta fayda var. Pinwash diye aratırsanız çok şey bulursunuz.

https://www.youtube.com/watch?v=LfsFGZbiDLM

https://www.youtube.com/watch?v=N3Z62PQALiw

https://www.youtube.com/watch?v=iekseD0IrfA

Diğer aşamalara pek girmiyorum. İyice kafanız karışmasın. Zaten yeterince karıştırmışımdır :D 

Hoş bulduk teşekkürler. Dediğiniz gibi gerçekten zevkli ve evet meşakkatl. Ama zevkli olmasının sebebi de o sanırım. Ben de bir süredir büyüteç arıyordum. Sizin koyduğunuz görseldeki büyüteçi bugün sipariş ettim. Bu tavsiye için ayrıca teşekkür ederim. Zımpara ve ufak parçalar için yazdığınız çözümleri de uygulayacağım.

Boya konusuna gelirsek zaten burada fırça ile boyamada vallejonun o kadar methi yapılmış ki başka bir boya almak olmazdı. Şimdilik elimdeki bütün boyalar vallejo. Ben acemiyim ama boyarken vallejonun doğru bir tercih olduğunu anladım diyebilirim. Yıkama kısmında hem işin kolayına kaçmak için hem de evde ufak kızım ve kokuya karşı oldukça duyarlı eşim olduğu için tamiyanın panel line ı sipariş ettim. Pazartesi elime ulaşır sanırım. Bu konuda merak ettiğim şey elimdeki sentetik ve selülozik tinerden herhangi birini sizin belirttiğiniz terebentinin yerine kullanıp kullanamayacağım. Yoksa bunların hiçbirisi gerekmiyor mu? Pin wash dediğiniz kısımda yüzeyi nemlendirirken bunlardan birini kullanabilir miyim? Bu arada gayet açıklayıcı yazmışsınız kafam hiç karışmadı. Tekrar yardımlarınız için teşekkür ederim. 

16 saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

Hoşgeldiniz.

Hoş bulduk, teşekkür ederim

14 saat önce, baki temel yazdı:

hoş geldiniz.tam yerine geldiniz

Hoş bulduk teşekkür ederim. Ben de öyle düşünüyorum

7 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Hoş geldiniz. Hayatın pahalandığı bugünlerde hobiye başlayan çok kalmadı. Öncelikle yaptığınız doğrulardan bahsedeyim. Modelciliği model yaparak öğrenmek en iyisidir. Bu aşamada pahalı maket kitleri almayın. Eski kalıp Tamiya kitlerini tercih edin. Az detaylı olduklarından öğrenmek için iyidirler ve hata yapıp içine ettiğinizde içiniz de yanmaz. 1/35 ölçekle başlamanız iyi olmuş. Genelde ucuz diye 72 ölçekle başlamak isterler ama ölçek küçüldükçe daha fazla tecrübe istediğinden modelciliğe pes ettirebilir. 

Modelciliğe fırçayla başlamak en iyisidir. İlk başlarda çok kötü modeller yapacaksınız ve suçu fırçada bulup airbrusha geçmek isteyeceksiniz. Bu en büyük hatadır. Modellerinizin kötü olmasının nedeni sizin modelcilik konusunda tecrübe eksikliğinizdir, fırça kullanmanız değil. "Şu an kötü yapıyorum ama ileride çok güzel modeller yapacağım." diye düşünmek hem sizi modelcilikten soğutmaz hem de her model sonunda kendi gelişmenizi görüp mutlu olmanızı sağlar.

Küçük parçaları kaybetmemek için bir masada ve bir kesme matı üstünde çalışmanız iyi olabilir. Ben yeni eve taşındım ve bir zigon sehpada model yapıyorum. Kaybolan parçaları ayağa batınca ancak bulabiliyorum.

Boya olarak ben Vallejo tercih ediyorum. Çok fazla sulandırıp bir kaç kat üst üste boyuyorum. Doğru inceltirseniz fırça izi kalmaz. Her katı diğer kata dik gelecek şekilde boyamaya çalışın. İlk katı soldan sağa boyadıysanız diğer katı yukarıdan aşağıya boyayın. Ben boyarken ilk katı attığımda tankın üzerinde boya yok gibi duruyor. Diğer katlarla birlikte tank boya tutmaya başlıyor. Boyadaki hatalara ya hatayı yaptığınız an müdahale edin ya da tamamen kurumasını bekleyin. Kurusun bir sonraki katı atarken oraya müdahale edin. 

Şu an aklıma gelen bunlar. Aslında size öğüt vermek amaçlı yazmadım. Kendi yaptığım hataları size yapmayın diye anlattım. Son olarak söylemek istediğim lütfen hobiyi bırakmayın. En önemlisi hobiye devam etmek.

Hoş bulduk. 1/35 ölçekte bu kadar zorlanıyorsam 1/72 ölçekte baya çuvallarım. Zaten dediğiniz gibi pahalı kitlere bulaşmayı düşünmüyorum. Eski ama sorunsuz kitlere bakıyorum şuan. Bazı arkadaşlar sorunlu kitlerin daha öğretici olduğunu söylüyorlar haklılar da. Ama o konuda pek hevesimi kırmak istemiyorum. Hobiyi ilerlettikçe ve oturdukça bu sorunlu kitler de benim için problem olmaz belki.

Fırça kullanmaya uzunca bir süre devam etmeyi düşünüyorum. Dediğiniz gibi baya kötü oluyor ama kendimi önceden buna hazırladığım için çok problem etmiyorum. Umarım yaptıkca ilerde daha iyi olacaktır. Kesme matı yerine de bir karton parçasını masaya sabitledim şimdilik onunla idare edeceğim. İlerde kesme matı eksikliğini daha fazla hissettirirse o zaman alırım. Şuan önceliğim kit ve boya. Diğer alet edevatları ufak tefek topladım. Zamanla temel malzeme eksiği kalmayacak inşallah. Vallejo boya kullanıyorum ben de. Sizin de fırça ile kullanırken nasıl bir oran kullandığınızı öğrenmek isterim. Her kata dik gelecek şekilde boyama önerinizi de uygulayacağım.

Tavsiyeleriniz benim ve benim gibi acemiler için çok değerli. Çok teşekkür ederim. Bu hobiyi bırakmaya hiç niyetim yok. Sizlerin sayesinde devam etmek çok daha kolay olacak. Ben de birkaç gün önce tanklarla alakalı araştırma yaparken sizin bloğunuza denk geldim. Ne var ne yok okudum. Çok bilgilendirici olmuş. Ülkemizde böyle kaynakların sayısı çok az o yüzden daha kıymetli oluyor. Aralıksız devam edersiniz siz de inşallah.

Hoş geldiniz. Uzun zamandır görmediğim bir şekilde konuyu araştırmış, başlamış ve yeni başlamış olmanıza rağmen de birçok konuyu halletmişsiniz. Son yıllarda artan araştırma tembelliğine girmemeniz beni inanın çok mutlu etti.:)

On 05.01.2020 at 04:27, Abdulkadir hasanoglu yazdı:

Yıkama kısmında hem işin kolayına kaçmak için hem de evde ufak kızım ve kokuya karşı oldukça duyarlı eşim olduğu için tamiyanın panel line ı sipariş ettim. Pazartesi elime ulaşır sanırım. Bu konuda merak ettiğim şey elimdeki sentetik ve selülozik tinerden herhangi birini sizin belirttiğiniz terebentinin yerine kullanıp kullanamayacağım. Yoksa bunların hiçbirisi gerekmiyor mu? Pin wash dediğiniz kısımda yüzeyi nemlendirirken bunlardan birini kullanabilir miyim?

Hoş bulduk. 1/35 ölçekte bu kadar zorlanıyorsam 1/72 ölçekte baya çuvallarım. Zaten dediğiniz gibi pahalı kitlere bulaşmayı düşünmüyorum. Eski ama sorunsuz kitlere bakıyorum şuan. Bazı arkadaşlar sorunlu kitlerin daha öğretici olduğunu söylüyorlar haklılar da. Ama o konuda pek hevesimi kırmak istemiyorum. Hobiyi ilerlettikçe ve oturdukça bu sorunlu kitler de benim için problem olmaz belki.

Fırça kullanmaya uzunca bir süre devam etmeyi düşünüyorum. Dediğiniz gibi baya kötü oluyor ama kendimi önceden buna hazırladığım için çok problem etmiyorum. Umarım yaptıkca ilerde daha iyi olacaktır. Kesme matı yerine de bir karton parçasını masaya sabitledim şimdilik onunla idare edeceğim. İlerde kesme matı eksikliğini daha fazla hissettirirse o zaman alırım. Şuan önceliğim kit ve boya. Diğer alet edevatları ufak tefek topladım. Zamanla temel malzeme eksiği kalmayacak inşallah. Vallejo boya kullanıyorum ben de. Sizin de fırça ile kullanırken nasıl bir oran kullandığınızı öğrenmek isterim. Her kata dik gelecek şekilde boyama önerinizi de uygulayacağım.

Şu üç konu için tecrübemi paylaşmak isterim.

-Tavsiyem terebentin olacaktır. Selülozik tehlikelidir maket için. Plastiği sevmez eritir. Kokusuda evde birhayli rahatsızlık yaratacaktır ki Allah size bağışlasın evdeki minik prenses içinde çok tehlikeli. Kokusuz terebentin kullanabilirsiniz. Ama aklınızda bulunsun kokusuz olması zararsız olduğu anlamına gelmez. Kırtasiyelerden alacağınız terebentin fazlasıyla işinizi görür kanaatindeyim zira ben onu kullanıyorum.

-Sorunlu kit modelciye problem çözmeyi öğretir, doğrudur. Benim ilk modelim evlerden ırak seviyesindeydi çok şey öğretti. Zamanla tecrübe kazandıkça sorunlu kit beni yormaya başladı. Yılda maksimum 3 model çıkarabilen bi modelci olarak alabileceğim en iyi kiti almaya gayret ediyorum. Kısıtlı zaman ayırabildiğim bu hobide zamanımı ve enerjimi sorunlu kiti adam etmeye çabalayarak harcamak istemiyorum. Bu konudada tavsiyem mümkün mertebe sorunlu kitlerden uzak durmaya çalışmanız olur. Yukarıdada belirttikleri gibi tamiyanın eski kalıp kitleri hem uygun hemde sorunsuza yakındır.

-Son tavsiyemde kesme matı. Bende uzun süre almamakta direndim. 2 yıl kadar forex/dakota denen malzeme üstünde çalıştım ama en nihayetinde alınca oh be dünya varmış dedim. Çalışma açısından çok verimli bi malzeme ve mobilyanızıda kesik ve çiziklerden korumasıda oldukça iyi. Diğer malzemeler konusunda ise zamanla ve ihtiyaçlarınız şekillendikçe hallolur.

Yaptığınız başlangıcı ben çok sevdim. Şimdiden söyleyebilirim ki iyi bir modelci olacaksınız. Aklınıza ekstra takılan bir konu olursa çekinmeden özelden de yazabilirsiniz:)

On 05.01.2020 at 04:27, Abdulkadir hasanoglu yazdı:

Yıkama kısmında hem işin kolayına kaçmak için hem de evde ufak kızım ve kokuya karşı oldukça duyarlı eşim olduğu için tamiyanın panel line ı sipariş ettim. Pazartesi elime ulaşır sanırım. Bu konuda merak ettiğim şey elimdeki sentetik ve selülozik tinerden herhangi birini sizin belirttiğiniz terebentinin yerine kullanıp kullanamayacağım. Yoksa bunların hiçbirisi gerekmiyor mu? Pin wash dediğiniz kısımda yüzeyi nemlendirirken bunlardan birini kullanabilir miyim?

Panel Line ürünü, benim pinwash dediğim teknik için hazır bir sıvı. Bende sık sık kullanıyorum. Genel yıkama için biraz koyu kalabilir. Sentetik tiner, Zippo benzini veya Terebentin ile seyreltilebilir. Benim tavsiyem Mustafa'nın da söylediği gibi terebentin olacaktır. Mustafa yine uyarmış ama bende tekrar edeyim. Selulozik tinerden uzak durun. Boya ve plastik için Çok tehlikelidir. Boyayı dibine kadar silmesinin dışında plastiği bile eritir. Aşırıda kokuludur. Gerçi ben verniği sık sık selulozik ile inceltirim ama sadece o iş için. 

21 saat önce, Ahmet Aslanlı yazdı:

Hoşgeldiniz, iyi çalışmalar dilerim.

Hoş bulduk, teşekkür ederim size de iyi çalışmalar

3 saat önce, Mustafa dombay yazdı:

Hoş geldiniz. Uzun zamandır görmediğim bir şekilde konuyu araştırmış, başlamış ve yeni başlamış olmanıza rağmen de birçok konuyu halletmişsiniz. Son yıllarda artan araştırma tembelliğine girmemeniz beni inanın çok mutlu etti.:)

Şu üç konu için tecrübemi paylaşmak isterim.

-Tavsiyem terebentin olacaktır. Selülozik tehlikelidir maket için. Plastiği sevmez eritir. Kokusuda evde birhayli rahatsızlık yaratacaktır ki Allah size bağışlasın evdeki minik prenses içinde çok tehlikeli. Kokusuz terebentin kullanabilirsiniz. Ama aklınızda bulunsun kokusuz olması zararsız olduğu anlamına gelmez. Kırtasiyelerden alacağınız terebentin fazlasıyla işinizi görür kanaatindeyim zira ben onu kullanıyorum.

-Sorunlu kit modelciye problem çözmeyi öğretir, doğrudur. Benim ilk modelim evlerden ırak seviyesindeydi çok şey öğretti. Zamanla tecrübe kazandıkça sorunlu kit beni yormaya başladı. Yılda maksimum 3 model çıkarabilen bi modelci olarak alabileceğim en iyi kiti almaya gayret ediyorum. Kısıtlı zaman ayırabildiğim bu hobide zamanımı ve enerjimi sorunlu kiti adam etmeye çabalayarak harcamak istemiyorum. Bu konudada tavsiyem mümkün mertebe sorunlu kitlerden uzak durmaya çalışmanız olur. Yukarıdada belirttikleri gibi tamiyanın eski kalıp kitleri hem uygun hemde sorunsuza yakındır.

-Son tavsiyemde kesme matı. Bende uzun süre almamakta direndim. 2 yıl kadar forex/dakota denen malzeme üstünde çalıştım ama en nihayetinde alınca oh be dünya varmış dedim. Çalışma açısından çok verimli bi malzeme ve mobilyanızıda kesik ve çiziklerden korumasıda oldukça iyi. Diğer malzemeler konusunda ise zamanla ve ihtiyaçlarınız şekillendikçe hallolur.

Yaptığınız başlangıcı ben çok sevdim. Şimdiden söyleyebilirim ki iyi bir modelci olacaksınız. Aklınıza ekstra takılan bir konu olursa çekinmeden özelden de yazabilirsiniz:)

Motivasyon arttırıcı güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Vakit oldukça burada sizlerin yaptığı modelleri inceliyorum. Başlarda ne nedir diye çok kafam karışıyordu ama yavaş yavaş oturmaya başladı kafamda bazı şeyler. Selülozik tinerin o kadar tehlikeli olduğunu bilmiyordum. Nalbura terebentin, ipa ve akrilik tiner sormak için girmiştim. Bunların hiçbiri yoktu, bende lazım olur belki diye selülozik tineri aldım. Onu kaldırayım o zaman şimdilik ortadan. Bulut abi vernik inceltme için kullandığını söylemiş ama bende sprey vernik olduğu için orada da kullanmayacağım. 

Sorunlu kitler konusunda yaklaşımınızda  sizin durumunuzda biri için çok mantıklı. Ben de uzak durmaya çalışacağım. Almadan önce kitleri araştırmaya çalışıyorum. Artık yanlışlıkla falan alırsam da yapacak bişey yok.  Dün tamiya dan eski kalıp bir tank kiti sipariş ettim. Hepinizin gösterdiği yoldan gitmeye çalışıyorum işte. Kesme matı da alacağım ama bu başlangıç döneminde ufak ufak da olsa baya masraf oluyor. Onu o yüzden biraz arkaya bıraktım öncelik sıralamasında. 

İnşallah iyi bir modelci olma konusunda sizi yanıltmam. Tavsiyeler için teşekkürler tanıştığıma memnun oldum. 

2 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Panel Line ürünü, benim pinwash dediğim teknik için hazır bir sıvı. Bende sık sık kullanıyorum. Genel yıkama için biraz koyu kalabilir. Sentetik tiner, Zippo benzini veya Terebentin ile seyreltilebilir. Benim tavsiyem Mustafa'nın da söylediği gibi terebentin olacaktır. Mustafa yine uyarmış ama bende tekrar edeyim. Selulozik tinerden uzak durun. Boya ve plastik için Çok tehlikelidir. Boyayı dibine kadar silmesinin dışında plastiği bile eritir. Aşırıda kokuludur. Gerçi ben verniği sık sık selulozik ile inceltirim ama sadece o iş için. 

Vallejo dan bir mat bir parlak sprey vernik almıştım. O yüzden selülozik tinere ihtiyacım olmayacak belli ki. Terebentin almak şart oldu o zaman. YouTube da da gördüğüm kadarıyla bir çok yerde ihtiyaç oluyor. Teşekkür ederim cevabınız için

50 dakika önce, Umut Can Aydın yazdı:

Hoşgeldiniz

Hoş bulduk teşekkürler

Sadece vernik değil aslında. Selulozik ile; BAZEN, boya, astar vs de inceltiyorum ama çok dikkatli kullanılması gereken bir malzeme. Ben Air Brush kullanıyorum. Boyada, astarada daha az sorun çıkartıyor. Fırça ile hiç tavsiye etmem.

Weatering/yıkama aşamasında filan hiç kullanmam. O işlem sırasında, White Spirit, Zippo Benzini yada Terebentin kullanıyorum.

Dediğim gibi riskli bir kimyasal, anında direkt boyayı kaldırabilir. Plastiği görürsün. Çok ince plastik parçaları yamru yumru yapabilir. Bir figürün boyasını beğenmedim. Boyayı silmek istedim. Yanlışlıkla selulozik kullandım figürün boyasının dışında yüzün detaylarıda gitti. 

Terebentini kırtasiyeden bulabilirsin. 

2 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Sadece vernik değil aslında. Selulozik ile; BAZEN, boya, astar vs de inceltiyorum ama çok dikkatli kullanılması gereken bir malzeme. Ben Air Brush kullanıyorum. Boyada, astarada daha az sorun çıkartıyor. Fırça ile hiç tavsiye etmem.

Weatering/yıkama aşamasında filan hiç kullanmam. O işlem sırasında, White Spirit, Zippo Benzini yada Terebentin kullanıyorum.

Dediğim gibi riskli bir kimyasal, anında direkt boyayı kaldırabilir. Plastiği görürsün. Çok ince plastik parçaları yamru yumru yapabilir. Bir figürün boyasını beğenmedim. Boyayı silmek istedim. Yanlışlıkla selulozik kullandım figürün boyasının dışında yüzün detaylarıda gitti. 

Terebentini kırtasiyeden bulabilirsin. 

O riski alıp kullanamam herhalde. Terebntin aldım bugün. Onu kullanacağım yıkama gibi yerlerde. Bir de ipa aldım. Şimdi unuttum nerelerde kullanıldığını ama bulurum forumda yine. Çok fazla bilgi var gerçekten burada konuyla alakalı. Hafızaya yerleşmesi için sık sık açıp bakmak gerek. 

6 saat önce, Abdulkadir hasanoglu yazdı:

O riski alıp kullanamam herhalde. Terebntin aldım bugün. Onu kullanacağım yıkama gibi yerlerde. Bir de ipa aldım. Şimdi unuttum nerelerde kullanıldığını ama bulurum forumda yine. Çok fazla bilgi var gerçekten burada konuyla alakalı. Hafızaya yerleşmesi için sık sık açıp bakmak gerek. 

Ben de İPA konusunda uyarayım o zaman. Vallejo boyaları İPA ile inceltmeyi denerseniz elinizde güzel bir macununuz olur :) Denemeyin bence acı bir tecrübe oluyor. Geçinemiyorlar pek.

5 saat önce, Yunus Emre Coşkun yazdı:

Hoş geldin.

Hoş bulduk teşekkürler 

4 saat önce, Kubilay Boraoğlu yazdı:

Hoş geldiniz, keyifli hobiler.

Hoş bulduk, size de

4 dakika önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Ben de İPA konusunda uyarayım o zaman. Vallejo boyaları İPA ile inceltmeyi denerseniz elinizde güzel bir macununuz olur :) Denemeyin bence acı bir tecrübe oluyor. Geçinemiyorlar pek.

Teşekkürler uyarı için

12 saat önce, Abdulkadir hasanoglu yazdı:

Bir de ipa aldım. Şimdi unuttum nerelerde kullanıldığını ama bulurum forumda yine.

IPA'yı Air Brush kullananlar Tamiya ve Gunze boyaları (bazılarını) inceltmede kullanıyor. Vallejo'da akriliktir ama IPA yı sevmez. Gariptir Selulozik tineri de hiç sevmez. 

12 saat önce, Abdulkadir hasanoglu yazdı:

Çok fazla bilgi var gerçekten burada konuyla alakalı. Hafızaya yerleşmesi için sık sık açıp bakmak gerek. 

Dediğin gibi çok fazla bilgi var. İlk başta senin yaşadıklarının hepsini yaşadım. Söylenenler çince geliyordu. Halbuki gençliğimde Üniversiteye kadar yüzlerce model yapmıştım. O zamanlar internet yok tabi (telefon bile yeni bulunmuş :D o derece eski zaman) Yalan yanlış maket yapıyormuşum. Doğrusunu bu forumdan ÖĞRENİYORUM. Bir süre sonra o çince kelimeler anlama kavuşacak :) Özellikle yaptıkça. Mesela doğru bir boya karıştırma oranı olmadığını fark edeceksin. Herkesin kendine ait bir yöntemi oluyor. AirBrush'a ilk başladığımda deli gibi %oranları aradım. 4 damla boya 6 damla tiner gibi. Videolarda damla saydım. Yok öyle bir oran. Markayı geçtim, aynı markanın farklı renkleri bile barklı incelebiliyor. Zaman içinde kendi oranını bulacaksın.

Adnan diye bir arkadaş modeli fırçayı dikine pata küte vurarak boyardı. Harika da iş çıkartırdı. Ama normalde kural ince ince katlar atmak. Mustafanın da kısa süre önce yazdığı gibi belli kalıpları yok bu hobinin. Kendin zamanla bir yolunu buluyorsun.

2 saat önce, Hasan Şadi ÇELİK yazdı:

Hoşgeldiniz. Bende Gölmarmara da yaşıyorum.

Hoş bulduk. Yakınmışız baya. Görüşmek nasip olur inşallah

2 saat önce, levent onbeş yazdı:

Her bir maket yapımında en az 20 kez masa altına eğilip düşen parça arıyorum.

ancak çözümü benim hanım bilmeden bulmuş ve getirdi.

uzun çalışma önlüğü, taaa dize kadar inen.

böylece oturunca, önlük göğüs ve dizleri kaplayıp baraj oluşturuyor.

elden masadan kayıp düşen parça bu bölümde kalıyor.

eğer önlük takmadıysam ki bazen unutuyorum, “maket jimnastiği” kaçınılmaz oluyor.

not: bugüne kadar 2 adet parça kaybettim ki 1mm boyutunda “olmasa da olur” parçalardı.

Abi ben şimdiden 4-5 parça kaybettim. Çalışmaya başladığım oda da bir nevi evin deposu gibiydi. O yüzden bulamadım da. Ama şimdi boşalttım odayı sadece bu iş için kullanacağım. Artık düşse de bulmak daha kolay olur herhalde. Hem süpürge in ucuna çorap takma taktiğini öğrendim. Olmadı onu kullanırım.