Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             
Fatih YILDIZ

1/43|Ford Focus WRC|Airfix|Fatih YILDIZ

Recommended Posts

.....'dan aldığım Airfix'in Word Rally Collection kitinde bulunan aracın yapımına Nisan 2019 gibi başladım. Arada birçok nedenlerle yapıma ara vermek zorunda kaldım. Resimdeki tezgahta başladığım maketi yeni evde sonlandırdım. Kit benim dördüncü, araba olarak da ilk maketim oldu. Kitlerin üçü de kutunun içerisinde bir arada durduğundan sanırım ağaç kırık çıktı, aracın kaputunun ön kısmı da sanki ağaçtan bükülerek sökülmüş gibi zedelenmiş çıktı. Ancak herhangi bir ağaca takılı halde değil, direk bu şekilde kutudan çıktı. Dekallerin renkleri orjinal renklerinden soluk ve çok çabuk dağılan bir yapıdaydı. Beni baya bir zorladı. Farların üzerine yapıştırılan dekallerin küçük gelmesi gibi birçok dekal normal boyutlarında değil gibiydi ancak yine de maket üzerine uygulamak istedim. Fırçayla boyamasını yaptığımdan, boyalarda birçok sıkıntı oldu. 

Kitin yapımı sırasında çektiğim fotoğrafların bir kısmı "çamaşır makinesinde yıkanan!" telefonumda kaldığından elimde kalan fotoları yüklüyorum. 

Bundan sonrası için mat olması gerektiğini düşündüğüm kaputtaki havalandırma delikleri, silecekler gibi yerleri mat vernikle sonlandıracağım. Onu da fırçayla sürmem gerekecek sanırım. Ama şişede mat verniğim olmadığı sadece sprey verniğim olduğu için şimdilik satın alana kadar bekliyorum.

Eskitme veya kirletme için denemeler yapmak istiyorum üzerinde ama hangi teknikle nasıl yapacağım konusunda kararsızım. Elimde hem yağlı boya ve terebentin, hem de kuru pastel ve deterjan seçenekleri var. Daha önce yağlı boya ile kirletme hiç denemedim. Değerli yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum. 

Hepinize bol modelli, mutlu günler dilerim. 

IMG_20180416_191814

 

IMG_20190414_144124

 

IMG_20190414_144134 IMG_20190420_134642

 

IMG_20190521_231340

 

IMG_20190521_231421

 

IMG_20190522_000032

 

IMG_20191221_225056

 

IMG_20191221_225241

 

IMG_20191221_225310

 

IMG_20191221_225403

 

IMG_20191221_225513

 

IMG_20191221_225529

 

IMG_20191221_225807

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Elinize sağlık. Sizi biraz yıpratan bir kit olmuş. Kocaman kocaman çarşaf gibi decellerle uğraşmak kolay değil. 

Sivil araçlarda, Venik eskitme vs konular askeri modellere göre bir hayli farklı olabiliyor. Çoğu temiz, eskitmesiz ve parlak bitiriyor. O konuda biligili arkadaşlar daha çok yardımcı olacaktır.

Hataları gizlemek için toprak bir zeminle, bol toz toprakla güzel bir dio çıkabilir :)

23b79547b47ef11c6c261d3049dad42c.jpg    rally.jpg

 

il_570xN.1802429226_5339.jpg    fff3e323ffa54c05fd500c85d267f3de.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Elinize sağlık. Sizi biraz yıpratan bir kit olmuş. Kocaman kocaman çarşaf gibi decellerle uğraşmak kolay değil. 

Sivil araçlarda, Venik eskitme vs konular askeri modellere göre bir hayli farklı olabiliyor. Çoğu temiz, eskitmesiz ve parlak bitiriyor. O konuda biligili arkadaşlar daha çok yardımcı olacaktır.

Hataları gizlemek için toprak bir zeminle, bol toz toprakla güzel bir dio çıkabilir :)

 

Teşekkür ederim. Evet bayağı yıprattı beni, hem ölçek küçük, hem acemiyim, hem dekaller geniş ve eskimiş olunca uygulama çok sıkıntılı oldu. Vernik meselesinde diğer modellerimde de yaşadığım pütür pütür vernik sıkıntısı bazı bölgelerde bu makette de oldu. Araba boyacısından yaptırdığım verniği kullanıyorum ama sanırım değiştirmem ve bu iş için olan vernik kullanmam gerekecek. Eskitmeyi dediğiniz gibi yaptığım bolca hatayı kapatmak için kullanmak istiyorum, hem de elim alışsın diye. Oğlumun yaptığı bu konudaki gibi bir dio yapabilirim belki. 

 

15 saat önce, Kubilay Boraoğlu yazdı:

Kolay gelsin, ölçek küçükmüş baya.

Teşekkür ederim, evet çok küçük. Gözlere zarar bir ölçek :)

10 saat önce, ismet güralp yazdı:

Kolay gelsin.

Teşekkür ederim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aracı http://www.cadnav.com/3d-models/model-46584.html adresindeki gibi bir hale getirmek istiyorum, tabi tekerlekler ve hatta tavanı da tozlu olacak şekilde. Çamur için kuru pastel ile birkaç deneme yaptım eski bir makette ve sonuç çok kötü olmadı. Ancak tozlanma efektini nasıl yapacağımı kestiremedim. Saç spreyi sıkıp, ince elek, tülbent tarzı bir şeyle kuru pasteli araca döküp fazlalıkları üzerinden dökerek yapabilir miyim? Yoksa izlediğim bir diaroma videosunda ağaç tutkalını su ile inceltip, sprey ile modelin üzerine sıkıyor ve kumu zemine döküyordu, öyle birşey mi denemeliyim? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Direkt su, pigmet ve beyaz tutkallı karışımı fırça ile sürüp fazlasını kuramdan silebilirsin,

Yukarıdaki karışım; kuru pastel / tukal karışımı olabilir. Kum/su/saç spreyi. kum/vernik. pigmet, vernik karışımı olabilir. Duruma göre deneme yanılma ile senin eline giden yöntemi bulabilirsin. Olasılıklar çok. Yapışkanlık için, Saç spreyi, vernik yada beyaz tutkal vs kullanımı değişebilir. Yağlı boya + kum bile bir alternatif.

Daha kalın partiküllü olsun diye; Boya, derz, su karışımı bile olabilir. fırça ile yedirilir.

Bu iş için hazır ürünlerde var, 

TE02-Bottle-Product-Catalogue.jpg   50ml-Aqualine-Dry-Earth-Wilder-AL-05.jpg

(Aqua line serisi daha çok su ile aktive olan, reaksiyona girip silinebilen, etkisi azalabilen bir boya)

Hazır ürüne gireceksek pigment fix'er de işe karışabilir. 

Gösterdiğin örnek bir kaç versiyonun birleşimi ile yapılır gibi. Üstler kum,pigment,su, beyaz tutkal. altlardaki daha büyük çamur parçaları; kum, boya, derz, su vs gibi. Biraz deneme yanılma yapmak lazım. Şimdi aklıma çok birşey gelmiyor. Elbette arkadaşların daha iyi fikirleri vardır.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ahmet'in Kepçesi için yaptığı çamur ve tozun tarifi..

On 12.02.2020 at 22:12, Ahmet Gürkan yazdı:

Uzun zaman oldu güncelleme yapmadım konuda. İşlerin verdiği yorgunluk nedeniyle çok da uğraşamadım son 1 aydır.

Gelinen aşama bu şekilde; 

-Kovada AK'nın dust ve rust deposit ürünleri ile pigment kullandım.  Metal görünüm için biraz daha çalışacağım. İçini kum ile dolduracağım için içerisinde fazla detaya girmedim.

-Kirletme ve çamurları pigment + saten vernik + su karışımı ile yaptım, sonrasında üzerine pigment ile toz çalıştım, son olarak mig'in fresh mud ürününü tiner ile incelterek sıçramış çamur çalıştım.

- Hareketli yerlerde kalan yağ ve toz birikintisi için pigment ve AK engine oil ürününü kullandım, son aşamada bir kez daha engine oil süreceğim.

-Tekerleklerdeki çamur toz kalıntısı AK dust deposit'in eseri. son aşamada white spirite batırılmış kulak çubuku ile silerek bitirdim.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yorum ve yardımların için teşekkür ederim Burak. O konuyu takip ediyordum ama sanırım bu kısmı okumamışım. 

Eski maket üzerinde toz için biraz deneme yaptım.

Soldaki ağaç tutkalı+su+kuru pastel, sağdaki cadense parlak akrilik vernik+su+kuru pastel. Sizce hangisi daha çok toz gibi duruyor? Elimdeki malzemelerle alternatifler bu ikisi olabiliyor. Tabi buraya sürerken pastel oranına, koyuluğuna çok fazla dikkat etmedim. Amacım maketin üzerine tutunması ve dağılmasını görmekti. Sanırım soldaki daha güzel yayıldı yüzeye.

IMG_20200216_205208

 

IMG_20200216_205139

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Soldaki sanki ama tek seferde sonuca ulaşmayı beklemeyin. İstediğiniz sonucu alıncaya kadar aynı tekniği yada farklı teknikleri defalarca uygulamanız gerekebilir. Yani gerekiyorsa, Önce bir zemine çoook ince buff rengi uygulanabilir.  Sonrasında bir ince toprak, boya, su, derz karışımı aşağı eteklere küçük dokunuşlarla uygulanır. sonra ıslak fırça ile yayılır. Kuruyunca üstüne kuru pastel tek başına sürülür gibi. Onunda üstüne kahverengi bir filitre.... (çok inceltilmiş kahverengi yağlı boya üstüne sürülür)

Bunu sizin örnekteki çamur dokusu için öneriyorum. Daha hafif bir toz toprak etkisi farklı bir çözüm isteyebilir.

Edit:

 

Bir süredir bu örneği arıyordum. Bulunca mesajı editledim.

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Yakında scale-a-tone dan güzel bir sivil otomobil dioraması gelecek. 

Onda da eğitici şeyler olacak. Onu bekleyin.

87077163_10158041259843774_6837248220498

Tamam Bulut hocam, zaten şu anda dokunamadım makete uzun süredir. Oğlumun yaptığı Subaru İmpreza vardı, onun üzerinde biraz deneme yapacağım. 

20 saat önce, Ahmet Aslanlı yazdı:

Dekaller ömür törpüsü, bravoyapıştırmışsınız en azından, ben yapamazdım :D Bulut' un örnekleri çok güzel bence de pisletin.

Bana dekal demeyin!!! :D Ahmet Bey renkleri solmuş, boyutları araca göre küçük, çok geniş alanları var, uzun süre beklemekten sanırım zayıflamış, kağıdından transfer ederken parçalanıyor. Çıldırttı resmen ama daha yolun başında olduğum için sabırla yapıştırarak bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Biraz da kirletmek istememin sebebi de bu. Dekalleri kapatmam lazım..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×