Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Mustafa Dombay

1/35 | Kriyus C.H.A.O.S. (What İf) | Tamiya(Flakpanzer Gepard) | Mustafa Dombay

Recommended Posts

Öncelikle herkese tekrar merhaba. Çook uzun zamandır konu paylaşımı yapmadığım için bazı hatalar yaparsam beni mazur görünüz. İlk paylaşımımı eski bir modelimle yapmak istiyorum. Bol fotoğraflı bir anlatım olacak baştan uyarayım:)

Kitin yapımında Tamiyanın Flakpanzer Gepard kitini taban olarak kullandım ve birçok aksesuardan istifade ettim. Bol bol da kesip biçme işlemi uyguladım. What if çalışan arkadaşlarım bilir, modele birşeyler eklemenin sonu yoktur. Buda öyle bir model oldu. Modelin ilk montaj aşamasını Ocak 2017 tarihinde tamamladım ve araya giren bazı sebeplerden dolayı kit astara hazır bir şekilde kenarda bekledi. Daha sonra Ekim 2017 tarihinde neden bi what if denemiyorum diyerek projeye başladım.

Kullandığım hazır ürünler:

RbqKYt.jpg

Kitin temel montaj ile tamamlanmış halide şu şekilde:

Rbq2fR.jpg

What if olunca daha iri bir model olmasını istedim ve kiti dikey şekilde ortadan ikiye kestim. Sonrasında araya ek parçalar koyarak alt gövdeyi genişlettim.

Rbq3MP.jpg

RbqeBN.jpg

Rbqlnq.jpg

Gövde genişlediği için ön çamurluklarla ilgilendim önce, sonrada yan etekleri eteklikten çamurluğa terfi ettirdim.

RbqFW0.jpg

RbqZPv.jpg

Rbq4z6.jpg

Rbq0Mh.jpg

Rb2R1H.jpg

Rb2QpI.jpg

Bu tarz değişiklikler model üzerinde yapılacak tadilatları çok fazla arttırıyor. Arka kısımdaki yeni oluşan açıklıkları kredi kartından keserek yaptığım parçalarla kapattım.

Rb2CJG.jpg

Rb2ueb.jpg

Rb2iHv.jpg

Alt kısımdaki tadilatı büyük oranda bitirince yanlara koruma zırhları yapmaya karar verdim. Esin kaynağım ise US M3A3 Bradley yan zırhlarıydı ve ilk iş olarak kartona kafamdaki görüntüyü şablon olarak aktardım. Sonrada bu şablona uygun olarak 5mm forex ile yanzırhları oluşturmaya başladım.

Rb2WKU.jpg

Rb21gn.jpg

Rb2K38.jpg

Rb22oj.jpg

Yanzırhların ana şekli ortaya çıkınca süslemeye başladım. Forex orta sertlikte bir malzeme. Kesmesi şekillendirmesi oldukça kolay. 0,7 uçlu bir kalemin içine dikiş iğnesi koyarak forexi çizmek için aparat elde etmiş oldum.

Rb28xA.jpg

Rb2e0H.jpg

Rb2MQf.jpg

Rb2ZgG.jpg

Rb2fqQ.jpg

Rb2AGR.jpg

RbUE8q.jpg

Rb275c.jpgRb2w0t.jpg

Aynı malzeme ve yöntemi kullanarak ön ve arka kısım içinde birer zırh yaptım.

RbUVEY.jpg

RbUJqv.jpg

RbUnL0.jpg

Biraz daha süslü bişi olsun bu dedim ve birazda vida eklemeye karar verdim. Vida içinde Mengin resimdeki setini kullandım. Kalıp kalitesi çok iyi olmasına rağmen kesip temizlemesi bir hayli zahmetli.

RbUQ7x.jpg

RbUy56.jpg

RbUIln.jpg

RbUaNj.jpg

Burdan sonra işler karışmaya başladı çünkü kuleye geçtim. Kitin daha öncesinde montajını tamamladığım için pek çok parçayı kıra kıra sökmem gerekti. Kulenin iki yanındaki namluları tek tarafta birleştirmeye çalıştım. Burda biraz scratch çalıştım birazda uçak mühimmat ve aksesuarlarından faydalandım.

RbU6iM.jpg

RbUBRS.jpg

RbUzmc.jpg

RbWYse.jpg

RbWo6A.jpg

RbWkvH.jpg

RbWVsI.jpg

RbU7Uj.jpg

RbWuYQ.jpg

RbWTSR.jpg

Yine cannonların üstüne biraz daha silah yüklemeye devam edeyim dedim ve bi grup daha füze ekledim.

RbWOWY.jpg

RbWpFM.jpg

RbWqzU.jpg

RbWmXn.jpg

Cannon namlularını sökerken epey zarar verdiğim için namlu uçlarınada birşeyler uydurmak gerekiyordu. Adını bilmediğim şu füzeleri keserek namlulara uç haline getirdim.

RbWvW8.jpg

RbW1Pj.jpg

RbWWSA.jpg

Ama ben sizi uyarmıştım uzun olacak diye:D

İkinci postta devamı geliyor.

Ooooooooooooooooooooooo musti hele yamacıma gel gözüm sen niye böyle edirsen karabatak gibi bir dalıp çıkırsen.Fi tarihinden bu mühimmatları bir yarden hatırlıyor gibiyim ama tam cıkaramadım üstünden yıllar geçti.:D

Devam edelim o zaman.

Sol taraftaki işim bitince kulenin sağındaki silah sistemlerini imal etmeye başladım. Bu imalattada evergreen plastik profil ve çubukları kullandım. Bu arada eklemeyi unuttum. Kullandığım metal sac ı bi tabelacı arkadaşımdan aldım. Açık hava gazetesi basmışlar bu sac levhalara. Zamanı geçincede çöpe atıyordu. Elinden aldım benim işime yarar diye. Öyle özel bir malzeme değil yani.

RbWeB1.jpg

RbW3MI.jpg

RbWFeS.jpg

RbW41Q.jpg

RbW6ft.jpg

RbWfuc.jpg

RbW0Me.jpg

Sol silahın ana şeklini oturtunca biraz daha süsleyelim prensibinden hareketle elime ne geçtiyse eklemeye devam ettim. Evdeki gazı biten çakmakları parçalayıp içinden çıkan minik parçalardan, ww2 alman neferlerinin ekmek kaplarından ve aklıma gelmeyen bir sürü ıvır zıvırdan da istifade ettim.

İlk ekleme olarakta montajında çok zorlandığım bu gatlingleri kullandım.

RbWdcP.jpg

RbWAJN.jpg

RbePeq.jpg

RbeokY.jpg

RbeQpp.jpg

Biraz daha süsleyelim diye 0,25 kalınlığındaki levhalardan keserek orasına burasına yapıştırdım. Maksat kalabalık görünsün.:)

RbeCJM.jpg

RbeVwx.jpg

RbeSch.jpg

Rbeu3n.jpg

Bide içlerine plastik çubuklardan basit roket yaptım ama onlarla çok uğraşmayıp olabildiğince basit şekilde halletmeye çalıştım.

RbeYwU.jpg

Rbe5k8.jpg

RbeIHj.jpg

Bu roketlerin daha sonra uzunluklarını ayarladım ama o resimleri bulamadım. O aşamalar için özür dilerim. Bu yüzden alt gövdedeki çamurluk ve sepet imalatıyla devam ediyorum. Sepetler için yine o ince sac lardan kullandım ve çay süzgeciyle devam ettim.

Rbe6En.jpg

Rbefqj.jpg

Rbew7o.jpg

RbeMry.jpg

RbeAGH.jpg

Sonrada yine benzer malzemeler kullanarak aracın alt gövdesi için uzun bi sepet hazırladım.

RbedbA.jpg

Rb3kr1.jpg

Rb3E8f.jpg

Rb3VEG.jpg

Rb3nNS.jpg

Rb3Jqb.jpg

Baktım alet gitgide hantallaşıyo çok yakar bu dedim ve varil eklemeye karar verdim:lol:

Rb3Q7s.jpg

Rb35he.jpg

Birde far eklemek lazımdı bu arkadaşa. Evde duran eski arabalardan birinin far camlarını söküp kesip biçtikten sonra far haline getirdim.

Rb3YRP.jpg

Rb3H2Y.jpg

Rb3L70.jpg

Rb3OIv.jpg

50lik makineli olmadan olamaz bence zırhlı araç dediğin. Bizimkisinde iki tane olsun dedim bende.

Rb3X46.jpg

Rb8PT0.jpg

Rb3wVN.jpg

Rb3Z6t.jpg

Rb3MvQ.jpg

Rb37Uq.jpg

Rb8nFy.jpg

Rb8Vsp.jpg

Birazda radarlara sataşayım dedim kafama göre takıldım orda. Hatta radarlardan bi tanesi radardan çok gece kondu tepesindeki çanak antene benzedi:)

RbeTKo.jpg

RbeLpA.jpg

RbeXcf.jpg

Rbec3G.jpg

Rb8QVM.jpg

Rb8yWn.jpg

Rb8Cd8.jpg

Birde arkaya iki anten ekledim. Bunun imalatında da ağırlıklı olarak çakmak içinden çıkan malzemeleri kullandım.

Rb8uYj.jpg

Rb859U.jpg

Rb8YsA.jpg

Bu aşamalarıda tamamlayınca astar ve çok çok hafif bi ön gölgeleme yaptım. Astarı Mr. Surfacer 1200 ü 1/1 oranında selülozik tinerle attım.

Rb8mXN.jpg

Devamı hemen geliyor:)

Ana renk olarakta tamiya xf-75 kullandım.

Rb8Wux.jpg

Sonra silah namlularını bayamaya sıra geldi. Burda da AK extreme metal serisinin gun metal ini kullandım. Bu renk ile ilgili kendi yaptığım bir uygulamayı aktarmak istiyorum. Bu renk silah rengi için çok açık kalıyor. Metalik dokusu harika ama renk açık olduğu için ben rengi attıktan sonra mat vernik atıp siyah tamiya panel line ile tamamen namluyu yıkıyorum. Ondan sonrada vallejo steel pigmentle parlamayı sağlıyorum.

Rb8tXM.jpg

Rb8Zkn.jpg

Rb86wo.jpg

Rb8dcI.jpg

RblokG.jpg

"10" rakamına karşı şahsi bi sevgim vardır. Bu yüzden de yaptığım bir modele eğer mümkünse 10 rakamıyla numaralarım. Bu modelde de aracın tavanına 10 rakamını maske bandına bilgisayardan çıktı alıp kestim ve boyadım.

RblR1b.jpg

Ben modellerimde tonlamanın esas kısmını yağlı boya ve terebentin ile yapıyorum. Resimlerdeki gibi yağlı boyayı uygulayıp terebentin ile dağıtıyorum. Dik yüzeylerdede yerçekimi istikametinde fırçayı sürüyorum. Bu şekilde hem tonlamayı hemde akıntı kısmını büyük oranda yapmış oluyorum.

Rbfe71.jpg

RbfWqA.jpg

Rbf8II.jpg

RbfMyS.jpg

Herkesin malumu modelcilikte tek bir doğru yoktur. Benim yaptığım uygulamalarda en doğrusur diye bir iddiam da kesinlikle yok. Sadece bu benim izlediğim yol ve ortaya çıkan sonuç. Her modelci kendine uygun yolu seçer ve doğrusuda bence bu. Diğer yandan bu modeli yaptığımdaki tecrübemle şu anki tecrübemi kıyaslamam bile. Şu an yapım aşamalarını anlatırken bile "şurayı şöyle yapmışım ama hata etmişim, şöyle yapsam daha iyi olurmuş" dediğim çok yer oldu.

Gelelim chipping kısmına.

Ben aracı boyadığım rengi beyazla biraz açıp kimi yere süngerle kimi yerede fırçayla karışık şekilde açık rengi uyguluyorum. Arkasındanda çelik rengine en yakın rengi kullanarak yada bazı markalardaki direkt chipping rengini kullanarak açık renk uygulamasının içini dolduruyorum.

Rbf6RQ.jpg

Rbfd6P.jpg

Rbf7Ie.jpg

Şimdi de sıra yaptığımız ekstra zırhlarda. Burda ağır boya dökülmesi ve pas uygulamak istedim. Elde ettiğim sonuç o zamanlar gözüme iyi görünmüştü ama şu an baktığımda çok daha iyi bi iş çıkarılabilirmiş diye düşünüyorum. Özelliklede akıntı ve pas dokusu için.

Yan zırhları önce pas renginde farklı tonlarda boyadım. Kuruyuncada üzerine vallejo chipping solüsyonunu airbrush ile uyguladım. Chipping solüsyonu için izlediğim videolarda yarım saat sonra üstüne boya atabilirsiniz deniyordu bende öyle yaptım ama sonuç hüsran. İkinci denememde aynı silsileyi uyguladım ama bu sefer chipping solüsyonunu 2 saat kadar kurumaya bıraktım. Onun üstüne tamiya xf-59 uyguladım. Su ve fırça yardımıylada boyayı söktüm.

RblEHS.jpg

RbfKlo.jpg

RbfUNH.jpg

Rbf2EU.jpg

Palet boyama ve eskitme konusunda o zamanda zayıftım, hala da zayıfım. Umarım bu sorunu aşabilirim.

RbwBVs.jpg

RbwgCG.jpg

RbwOT1.jpg

RbwX6f.jpg

RbwyTy.jpg

Rbwitb.jpg

Evet yapım aşamalarını sanırım sonlandırdım. Final fotoları için yeni konu açıyoruz sanırım artık. Hepinize sabırla izleyip okuduğunuz için teşekkür ederim.

17 dakika önce, Ahmet Gürkan yazdı:

Bu başlıkta modelciye sövmek serbest olsun bence. Gökay'dan rica edelim, buna bir istisna uygulayalım, yoksa içimde kalır hasta olurum ben :) 

Sen telefonla söversin nasılsa :) .

1 saat önce, baki temel yazdı:

Ooooooooooooooooooooooo musti hele yamacıma gel gözüm sen niye böyle edirsen karabatak gibi bir dalıp çıkırsen.Fi tarihinden bu mühimmatları bir yarden hatırlıyor gibiyim ama tam cıkaramadım üstünden yıllar geçti.:D

Hatırlıycan tabi senle Kenan komutanın elindeki mühimmatlara çöktüydüm:D 4-5 tane model var abi paylaşılcak, en eskisiyle başladım işte:)

Allah Akıl fikir versin, Allah islah etsin diyorum. Kardeşim deli mi dürttü seni? Zorun neydi :) 

Harika olmuş. Çok ama çok emek var. Daha önce bir kısmını görmüştüm. Ama bu kadar ayrıntısını görmemiştim. Ellerine sağlık.

Silah sistemine bittim doğrusu. 

Vallajo Chiping'i bekleme konusunda, ben 2 gün sonra denediğimde yeniden su ile boyaya söküm yapabilmiştim. Hatta aynı gün yaptığımdan daha kontrollü olmuştu. 

Sayfayı açmak biraz uzun sürdü ama. Bu sayfa muhtemelen bir kısa film kadar tutuyor. Nacizane ufak bir tavsiyem olacak. Resim paylaşmak için Flick'i kullan. O resmi paylaşırken foruma resmi düşük bir çözünürlükte koyuyor. Böylece sayfa daha rahat açılıyor. Baktığın resme daha ayrıntılı bakmak istediğinde, asıl yüklediğin hali ile yüksek çözünürlüklü olarak görebiliyorsun. 

Şu hali ile her resim ortalama 2-3-4mb filan tutuyor. Sayfa geç yükleniyor. Bazı resimler zaman aşımından yüklenmiyor. elle tekrar uğraşıyorsun. Sanada yüklerken acayip eziyet ediyor. Hızlı Resim servisi ayrıca bazen çalışmıyor, bazı yerlerde de hiç açılmıyor. Flick bu konuda daha sağlık.

Töve tövbe adama rahat batmış ya... Maketi ortadan kesmek nedir. 

Çay süzgecine hanım bir şey demedi mi :) 

On 20.12.2019 at 18:39, Bulut Solmaz yazdı:

Allah Akıl fikir versin, Allah islah etsin diyorum. Kardeşim deli mi dürttü seni? Zorun neydi :) 

Harika olmuş. Çok ama çok emek var. Daha önce bir kısmını görmüştüm. Ama bu kadar ayrıntısını görmemiştim. Ellerine sağlık.

Silah sistemine bittim doğrusu. 

Vallajo Chiping'i bekleme konusunda, ben 2 gün sonra denediğimde yeniden su ile boyaya söküm yapabilmiştim. Hatta aynı gün yaptığımdan daha kontrollü olmuştu. 

Sayfayı açmak biraz uzun sürdü ama. Bu sayfa muhtemelen bir kısa film kadar tutuyor. Nacizane ufak bir tavsiyem olacak. Resim paylaşmak için Flick'i kullan. O resmi paylaşırken foruma resmi düşük bir çözünürlükte koyuyor. Böylece sayfa daha rahat açılıyor. Baktığın resme daha ayrıntılı bakmak istediğinde, asıl yüklediğin hali ile yüksek çözünürlüklü olarak görebiliyorsun. 

Şu hali ile her resim ortalama 2-3-4mb filan tutuyor. Sayfa geç yükleniyor. Bazı resimler zaman aşımından yüklenmiyor. elle tekrar uğraşıyorsun. Sanada yüklerken acayip eziyet ediyor. Hızlı Resim servisi ayrıca bazen çalışmıyor, bazı yerlerde de hiç açılmıyor. Flick bu konuda daha sağlık.

Töve tövbe adama rahat batmış ya... Maketi ortadan kesmek nedir. 

Çay süzgecine hanım bir şey demedi mi :) 

Abim çok teşekkür ederim. Kutudan çıktığı gibi model bitirdiğimi hayal dahi edemiyorum ben. İlla bi yerlerini kurcalamam lazım. Öle daha zevkli geliyo bana:lol: Ortadan kesme konusunda evet haklısın bildiğin psikopatlık olmuş ama kafamdaki silah sistemleri ancak böyle bi genişliğin üstüne sığdırabilirdim.

Bide bu modeli bitirmemin üstünden nerdeyse 1buçuk yıl geçmiş. Şimdi baktığımda beğenmediğim ve hatalı gördüğüm eleştireceğim o kadar yer varki ben bile şaşırdım. Modelcilikte geçirilen birbuçuk yıl insanda çok şey değiştiriyormuş.

On 20.12.2019 at 20:44, Mustafa Çağrı yazdı:

Elinize emeğinize sağlık. Ders niteliğinde diyeceğim ama bu kitap niteliğinde bir çalışma olmuş:) 

Çok teşekkür ederim. Estağfurullah ders değilde kendi yapım ve çalışma şeklimi paylaştım. Yeni başlayan arkadaşlarıma ufakta olsa belki bir fikir verir diye ümit ettim.:)

Mustafa hoş geldin. Ortadan kaybolmanı anlamamış ve üzülmüştüm.  Bu kiti yanılmıyorsam  facebook ta bir yarışma da görmüştüm  ve çok beğenmiştim.

Bin bir türlü emek verdiğin dioarama ve modellerini adım adım izleme zevkini forumdan esirgeme. Tekrardan hoş geldin ve bol modellerin olsun. 

On 23.12.2019 at 19:38, Nurtekin Taşkurt yazdı:

Mustafa hoş geldin. Ortadan kaybolmanı anlamamış ve üzülmüştüm.  Bu kiti yanılmıyorsam  facebook ta bir yarışma da görmüştüm  ve çok beğenmiştim.

Bin bir türlü emek verdiğin dioarama ve modellerini adım adım izleme zevkini forumdan esirgeme. Tekrardan hoş geldin ve bol modellerin olsun. 

Hoşbuldum:) İkizler burcuyum ben, kısmi ruh hastası sayılırım o yüzden:D Artık elimden gelen maksimum seviyede foruma katkıda bulunmaya gayret edicem. Çok teşekkür ederim:)