Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Gökay Yalçın

Veda vakti ...

Recommended Posts

12 saat önce, Ahmet Aslanlı yazdı:

Modelciliği sevdiren, öğreten, dostluklar kazandıran bir yerdi benim için. Bilgi kaynağı olarak da kitaptan sonra forumlar gelir. Facebook model paylaşımlarının hiçbir anlamı yok, ne öğretici ne de eleştiriye açık. Eş dost birbirini layklıyor. Her gün aynı saçma neyi neyle incelteceğiz soruları ve ona gelen daha da saçma cevaplar vs vs. Hobimaket olmadan model işi de benim için biter sanırım.

10 saat önce, Ege Babacan yazdı:

Bu son söylediğinize ne yazık ki ben de katılıyorum. Model yapmanın asıl zevki de zaten forumdakilerden görüş, fikir almaktı. Her başımız sıkıştığında  forumdan yardım almaktı. Forum olmadığına göre artık benim için bir hobi olmaktan çıkabilir modelcilik.

Yapmayın arkadaşlar, modelcilik forum için ya da forum için modelcilik olmaz ! Modelcilik bireysel bir hobi nihayetin de yarışmalar, sosyal platformlar ise bu hobiyi yapan kişileri belli zamanlar da bir araya getiren istisnalar.

Modelcilik tutkunuz ise buna sadece bir forum üzerinden anlam biçmek bir yanılgı olur, tavsiyem bu hobi sizin için bir tutku ise ne olursa olsun devam etmeniz.

Forumun kapanmasına üzüldüm. iki yıldır forumun üyesiyim. yeni insanlar, arkadaşlar tanıdım. Kapanmaması için elimden bir şey geliyorsa görev almaya hazırım. ne kadar acemi ve amatör olsam da elimden geleni yapmaya hazırım. çok şey öğrendim. başta Gökay Yalçın bey olmak üzere herkese ayrı ayrı teşekkürlerimi sunarım. Hepimiz için hayırlısı olsun.

Forumun paylaşım olarak zayıf üyelerinden olsam da hemen her gün girip mutlaka bakarım.Böyle bir kararı duymak gerçekten üzüntü verici. Eğer problem sadece maddiyat kaynaklı ise çözülebileceğini düşünüyorum ama bunun yanında başka sebepler de varsa tabi bişey diyeyem. Sormamda sakınca yoksa forumun ortalama yıllık maliyeti ne kadar Gökay Bey?

Ayrıca facebook vb sosyal medya uygulamaları maalesef bir çöplük. Oralardaki gruplarda bu denli bir hazine bulamazsınız. Maalesef herşey anlık ve bir süre sonra istesenizde bulamazsınız.

İnsanlarımız gittikçe daha çok üşengeç oluyor. Forumlar üşengeçlere göre değil. Forumların, forum olduğu zamanları biliyorum. Her şey şimdikinden de zordu. Belki de mecburiyetten kullanıyorduk bilemiyorum. Telefondan resim çekmek diye bir şey yoktu. Fotoğraf makinasından resim çek, bilgisayara yükle, sonra boyut büyük olduğu için ( internetimiz de yavaştı ) kural vardı 800*600 ölçülere fotoğrafı küçültmek zorundaydık. Sonra o resimleri phptobucket vs biryerlere yüklemek zorundaydık. Üstüne bir de tek tek link alıp foruma eklemekle uğraşırdık. Ama bu uğraşı vermek zor gelmezdi. Dedim ya belki de alternatif olmadığı içindi. Şimdi facede gruba yazmak kolay geliyor. Ama şunu da unutmamak lazım face grupları da gün geçtikçe çatırdıyor. İnsanlar 3 günde bir cam yapıştırdım cama bişeyler oldu napmam lazım sorusunu görmekten bıktı. Takip ettiğim yerlerde cevapsız çokça mesaj (ya da yanlış cevaplanmış) mevcut. Arama yapmak bile zor geliyor insanlara. Forumları çok ararız ama bulamayız da, face yetersiz gelecek, usta modelci facede tatmin olabilir belki ama acemiler yeni başlayanlar aradığını bulamayacak demek istiyorum ama zaten aramıyorlar. Sorularına cevap alamayacaklar diyeyim daha doğru olacak sanırım. Herşeyin hayırlısı diyelim, elde kalan sanırım son yerli kaynaktı, üzüldüm.

9 dakika önce, Ziya Günce Heptürk yazdı:

İnsanlarımız gittikçe daha çok üşengeç oluyor. Forumlar üşengeçlere göre değil. Forumların, forum olduğu zamanları biliyorum. Her şey şimdikinden de zordu. Belki de mecburiyetten kullanıyorduk bilemiyorum. Telefondan resim çekmek diye bir şey yoktu. Fotoğraf makinasından resim çek, bilgisayara yükle, sonra boyut büyük olduğu için ( internetimiz de yavaştı ) kural vardı 800*600 ölçülere fotoğrafı küçültmek zorundaydık. Sonra o resimleri phptobucket vs biryerlere yüklemek zorundaydık. Üstüne bir de tek tek link alıp foruma eklemekle uğraşırdık. Ama bu uğraşı vermek zor gelmezdi. Dedim ya belki de alternatif olmadığı içindi. Şimdi facede gruba yazmak kolay geliyor. Ama şunu da unutmamak lazım face grupları da gün geçtikçe çatırdıyor. İnsanlar 3 günde bir cam yapıştırdım cama bişeyler oldu napmam lazım sorusunu görmekten bıktı. Takip ettiğim yerlerde cevapsız çokça mesaj (ya da yanlış cevaplanmış) mevcut. Arama yapmak bile zor geliyor insanlara. Forumları çok ararız ama bulamayız da, face yetersiz gelecek, usta modelci facede tatmin olabilir belki ama acemiler yeni başlayanlar aradığını bulamayacak demek istiyorum ama zaten aramıyorlar. Sorularına cevap alamayacaklar diyeyim daha doğru olacak sanırım. Herşeyin hayırlısı diyelim, elde kalan sanırım son yerli kaynaktı, üzüldüm.

Aynı fikirdeyim. Bu forum çok büyük bir hazineydi :( 

Çok fazla paylaşımım yok, hemen hemen hiç modelim de yok ama neredeyse 1 yıldır hemen her gün olmasa da haftada 1-2 kez foruma gelip, konuları, yorumları okuyordum ve bundan da çok zevk alıyordum. Daha modelciliğin başındayım ve ne öğrendiysem sizlerden öğrendim. Bundan sonrasında devam eder miyim bilemiyorum ama illa ki bir ustayla irtibatlı olmam gerekir diye düşünüyorum. Burada bunu sağlıyorduk, hepinize erişebiliyorduk ve bilgi kirlilikleri olmadan cevaplarımızı alabiliyorduk. Bunları sosyal medyada maalesef yapamıyoruz. Ziya Günce Bey'in dediği gibi bilgi kirlilikleri dolu oralar. 

Ben de facebook v.b. kullanan aktif sosyal platformculardan değilim ama buradaki arkadaşlığın eski dostların arasında kurulacak whatsapp gruplarında devam etmesindense, bizim gibi yeni aranıza katılan hevesli ancak model yapmasını bilmeyen insanların da bulunabileceği bir sosyal medya platformunda kurulacak bir kapalı grup (varsa böyle birşey) v.b. bir şeyle devam etmesinin iyi olacağını düşünüyorum. 

Aslında bunu bir yardım çığlığı gibisinden söylüyorum. Çünkü bizim gibi yeni başlamışların sizlerin engin bilgilerine, eleştirilerine çok ihtiyacı var. Sizlere yaptıklarımızı sunmadıkça, sizin yaptığınız doğruları görmedikçe, yapım yollarınızı takip etmedikçe, yaptığımız hataları göremeyeceğiz, düzeltemeyeceğiz, doğru mu yapıyoruz onu bile bilemeyeceğiz. 

Daha forumun kapanmasına zaman var görünüyor ama alternatif çözümler bulunmasının mükemmel olacağını söylemek istiyorum. 

Buraya emek veren bu yapıyı yaşatan herkese içten teşekkürlerimi sunuyorum. Hayırlısı olsun..

bu forum sisteminin sosyal medyaya uyarlanmıs bir versiyonu yokmu ? mesela airbrush yazsam bri suru konu cıkıyor. bu konular arasında saatlerce dolanıyordum. Bu isin yeni bir sosyal medya versiyonu olmalı. Admin icin daha az zaman ve para harcanacagı , para harcanaksada 1 tusla bagış yapılabilecegi bir platform olmalı. buna benzer daha once telegramı duymustum , hatta burda bir mesajda bir arkadasta bahsetmis. ama nasıl kullanıldıgını pek bilmiyorum. Onay sistemine baglı , gercekten ureten , paylasan , arastıran insanların oldugu saygın bir platform yaratılabilir diye dusunuyorum. Bence bu konu uzerine yogunlasmalıyız . Belki gunumuze ayak uydurarak bu paylasımcı ruhu yasatabiliriz.

12 saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

Yapmayın arkadaşlar, modelcilik forum için ya da forum için modelcilik olmaz ! Modelcilik bireysel bir hobi nihayetin de yarışmalar, sosyal platformlar ise bu hobiyi yapan kişileri belli zamanlar da bir araya getiren istisnalar.

Modelcilik tutkunuz ise buna sadece bir forum üzerinden anlam biçmek bir yanılgı olur, tavsiyem bu hobi sizin için bir tutku ise ne olursa olsun devam etmeniz.

Haklısınız aslında ama benim söylemek istediğim de aslında diğer arkadaşlarla aynı şeydi. Forum gerçekten çok büyük bir hazine ve biz acemiler için de her bir konu, her bir model öğrenilecek yeni şeyler demek. Forum olmadan kendimizi geliştirmek çok daha zor. Facebook yada diğer platformların çöplük olduğunun farkındayım ancak  bir çözüm yolu bulunabilir. Forumlar da bu dönemde yaşamına devam edemiyor ne yazık ki. Ayrıca size de sonsuz teşekkürler Gökay bey herşey için.

48 dakika önce, Gökay Yalçın yazdı:

Forumun önümüz sene sonuna doğru kapanacağına dair bilgi verdiğimden beri herkes ne yapabiliriz?diye sorup destek olmak istedi sağ olsunlar, bende önümüz de bir sene gibi uzun bir süre olduğuna göre durumu tekrar değerlendirebileceğimiz bolca zamanımız var diyerek, kapanmaya şartlanmak yerine geliştirmeye ve yaşatmaya odaklanmaya karar verdim.

Önümüz sene için forumun maddi masraflarının zaten ödenmiş olması ve içerik olarak forumun bir sıçrayış göstermesi gibi bir durum ile karşılaşırsak forumu hayatta tutmaya devam edilmeli diye düşünüyorum.

Bu içerik zenginliği sponsor bulmamızı da kolaylaştıracağı için forum ayakta kalmaya bir süre daha devam edecektir, aksi bir durum da ise forumu sürdürmek isteyen birine devir etmeyi veya kapatmayı değerlendirebiliriz.

Herkese desteklerinden dolayı şimdiden teşekkürler.

Güzel haber. :) :) uzaktayım belki ama. Her zaman elimden ne gelirse yapmaya hazırım.

28 dakika önce, Gökay Yalçın yazdı:

Forumun önümüz sene sonuna doğru kapanacağına dair bilgi verdiğimden beri herkes ne yapabiliriz?diye sorup destek olmak istedi sağ olsunlar, bende önümüz de bir sene gibi uzun bir süre olduğuna göre durumu tekrar değerlendirebileceğimiz bolca zamanımız var diyerek, kapanmaya şartlanmak yerine geliştirmeye ve yaşatmaya odaklanmaya karar verdim.

Önümüz sene için forumun maddi masraflarının zaten ödenmiş olması ve içerik olarak forumun bir sıçrayış göstermesi gibi bir durum ile karşılaşırsak forumu hayatta tutmaya devam edilmeli diye düşünüyorum.

Bu içerik zenginliği sponsor bulmamızı da kolaylaştıracağı için forum ayakta kalmaya bir süre daha devam edecektir, aksi bir durum da ise forumu sürdürmek isteyen birine devir etmeyi veya kapatmayı değerlendirebiliriz.

Adamsın ne görev düşüyorsa ver kardeşim, yeter ki destek olalım yaşatalım. Model bile bitiririm forum için :) .

Madem Gökay'ın ve Hobimaket'in ihtiyacı var bir köşede durup beklemek yakışmaz. Bana şu ana dek bildiğim her şeyi öğreten Hobimaket'i düştüğü zor durumdan kurtarmak için elimden ne gelirse yapmak için buradayım. Çoğu içeriğimi google indekslerken kopya olarak kabul etmesin diye bloğuma taşımıştım. Onları forumu boğmadan yavaş yavaş Hobimaket'e geri taşımayı düşünüyorum. Ayrı kaldığım dönemde yaptığım modelleri de yavaş yavaş foruma eklerim. Bu arada özleyen herkese de selamlar. 🤚🏻🤚🏻🤚🏻

7 dakika önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Madem Gökay'ın ve Hobimaket'in ihtiyacı var bir köşede durup beklemek yakışmaz. Bana şu ana dek bildiğim her şeyi öğreten Hobimaket'i düştüğü zor durumdan kurtarmak için elimden ne gelirse yapmak için buradayım. Çoğu içeriğimi google indekslerken kopya olarak kabul etmesin diye bloğuma taşımıştım. Onları forumu boğmadan yavaş yavaş Hobimaket'e geri taşımayı düşünüyorum. Ayrı kaldığım dönemde yaptığım modelleri de yavaş yavaş foruma eklerim. Bu arada özleyen herkese de selamlar. 🤚🏻🤚🏻🤚🏻

Lütfen.  Ellerine sağlık olsun Dr. um.

Bir arkadaştan buranın kapanacağını duyduğumda kötü hissettirdi gerçekten, bir süredir buraları ihmal edenlerden birisi olarak kendimi sorumlu hissettim daha doğrusu...

Ekonomik koşullar hepimizi mahvetti tabi bu en başta gelen etken, hobiye ayrılan bütçelerimiz azaldı, enerjimiz hevesimiz azaldı, dolayısıyla üretim ve ilgi de azaldı.  Elinde dağ gibi stoğu bulunan mutlu azınlık için çok etkisi olmasa da özellikle yeni başlayan genç modelcilerin ilk yüzleştiği gerçek, maketlerin ve malzemelerin pahalılığı oluyor maalesef. Bu da taze kan arayışını ve mevcut olanı tutmayı epey zorlaştırıyor. Forum da bundan nasibini aldı maalesef. 

Hayırlısı olsun tabi... Eskisi gibi destek veremesek de vakit ayıramasak da buranın var olduğunu bilmek güzel birşey tabi, bugün bu camiadan arkadaşım dostum dediğim kim varsa, hepsini Hobimaket vasıtasıyla tanımışımdır, borcumuz minnetimiz çok... 

1 saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

Güzel ve en olumlu yapıcı yaklaşım bu olsa gerek Gökay, süreci değerlendiririz hep birlikte 👍

Ben de uzuuuun aradan sonra mahalle baskısı ile bir modele başladım güzel bir tesadüf 😁 paylaşalım hep beraber 

6 dakika önce, Erhan Atalay yazdı:

Güzel ve en olumlu yapıcı yaklaşım bu olsa gerek Gökay, süreci değerlendiririz hep birlikte 👍

Ben de uzuuuun aradan sonra mahalle baskısı ile bir modele başladım güzel bir tesadüf 😁 paylaşalım hep beraber 

Sevindirici. Abi 1/72 tayfasına gerekeni senin yapacağına inanıyorum ben :) .

57 dakika önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

40 dakika önce, Ahmet Gürkan yazdı:

Bir arkadaştan buranın kapanacağını duyduğumda kötü hissettirdi gerçekten, bir süredir buraları ihmal edenlerden birisi olarak kendimi sorumlu hissettim daha doğrusu...

Ekonomik koşullar hepimizi mahvetti tabi bu en başta gelen etken, hobiye ayrılan bütçelerimiz azaldı, enerjimiz hevesimiz azaldı, dolayısıyla üretim ve ilgi de azaldı.  Elinde dağ gibi stoğu bulunan mutlu azınlık için çok etkisi olmasa da özellikle yeni başlayan genç modelcilerin ilk yüzleştiği gerçek, maketlerin ve malzemelerin pahalılığı oluyor maalesef. Bu da taze kan arayışını ve mevcut olanı tutmayı epey zorlaştırıyor. Forum da bundan nasibini aldı maalesef. 

Hayırlısı olsun tabi... Eskisi gibi destek veremesek de vakit ayıramasak da buranın var olduğunu bilmek güzel birşey tabi, bugün bu camiadan arkadaşım dostum dediğim kim varsa, hepsini Hobimaket vasıtasıyla tanımışımdır, borcumuz minnetimiz çok... 

Tekrar hoş geldiniz dostlar, duyarlılığınız ve modelci dayanışmanız için çok teşekkür ederim.

32 dakika önce, Erhan Atalay yazdı:

Karşılıklı abi bu durum, sağ olsun dostlar forumu çok sahiplenmişler hadi mekan kapandı, başınızın çaresine bakın ! demek bize yakışmaz, el birliği ile mücadeleye devam etmek gerekiyor.

13 dakika önce, Erhan Atalay yazdı:

Mutlu 1/72 model bitir artık bir tane 😁👍

Abi bi tane var biten ama sana beğendiremedim onu, bi de ondan önce yaptığım ama weather felan olmayan dümdüz bişi var :) .

Merhabalar herkese. Forumda olmasamda sık sık girip takip ediyordum. Veda mesajını görünce olmaz öyle şey dedim aradım Gökay abiyi. Ben modelciliği bu forumda öğrendim ve bence ülkenin en yeterli Türkçe kaynağı. O yüzden kapanmamalı. Böyle konuşuyorum ama senede 10 model bitiren bi adam değilim.Maksimum 3 modelle nasıl bir katkıda bulunabilirim bilmiyorum ama elimden geleni yapacağıma emin olabilirsiniz. Bildiklerimi paylaşmak ve bilmediklerimi öğrenmek için tekrar aranızdayım.