Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Gökay Yalçın

Veda vakti ...

Recommended Posts

Değerli forum üyeleri,

2011 yılının Kasım ayın da başlayan Hobimaket forumuna artık veda etme vakti !

Türkiye'de plastik modelcilik üzerine bir çok forum açıldı,bunlar için de şu ana kadar kesintisiz hizmet veren tek forum Hobimaket kalmıştı, forumun kurucusu ve yöneticisi Barış Bayar dostumuzun tükenen enerjisine destek ve forumun enerjisini tekrar yükseltmek amacı ile 2017 yılın da forumun yöneticiliğini alıp destek veren siz forum üyeleri sayesinde bu zamanlara taşıdık.

Değişen ve gelişen sosyal medya uygulamaları karşısın da artık İnternet forumlarının hantal ve ağır yapısı kullanıcıları tatmin edemediği bir noktaya geldik, inatla yaşatmaya çalıştığımız forumumuz ülkemizin yaşadığı ekonomik krizden de payına düşeni aldı, yetersiz sponsor desteği ve ortalama 30-40 modelci içeriğine kadar düşen yapımız artık sürdürülemez bir nokta ya doğru gelmiştir.

Bu süreç dahilin de 2020 yılının forumumuz için güzel bir kapanış yılı olacağını düşünmekteyim, 2020 yılı için de kademeli olarak forumu kapatma kararı aldık.

Şimdi ye kadar modelleri ve paylaşımları her zaman bize destek olan bütün üyelerimize teşekkür ederiz.

Bir süredir aktif paylaşım yapamıyordum ama takip ediyordum postları,  2015 yazıydı sanırım forumu keşfettiğim zaman 4 yılda çok güzel insanlarla tanıştım, modelcilikle ilgili çok fazla şey öğrendim. Üstünüzdeki yükü tahmin edebiliyorum, emeğiniz için teşekkür ederim.  İş durumundan Ankara'ya taşındığım için İstanbul buluşmalarına gelemiyorum, FNSS'de görüşürüz inşallah seneye. 

4 dakika önce, Alperen Açıkol yazdı:

Bir süredir aktif paylaşım yapamıyordum ama takip ediyordum postları,  2015 yazıydı sanırım forumu keşfettiğim zaman 4 yılda çok güzel insanlarla tanıştım, modelcilikle ilgili çok fazla şey öğrendim. Üstünüzdeki yükü tahmin edebiliyorum, emeğiniz için teşekkür ederim.  İş durumundan Ankara'ya taşındığım için İstanbul buluşmalarına gelemiyorum, FNSS'de görüşürüz inşallah seneye. 

Modelciliğine bir faydamız oldu ise ne mutlu bize Alperen, artık FNNS yarışması düzenlenmeyecek aksi bir karar alınmaz ise durum bu şekil de.

41 dakika önce, Umut Can Aydın yazdı:

Bende bu bu güzel forumu Mart 2017 de keşfetmiştim. Benim üzerinde ki emeği bir hayli fazla, kapanması üzücü ama yazdıkların konusunda çok haklısın. O yüzden ne  yazayım ki her şeyin hayırlısı.. 

Bizim hobimiz ölen bir hobi ne yazık ki ! resim yüklemek uzun iş, ben eleştiriye açık değilim veya facebook daha hızlı forumlar da yapım aşaması paylaşacak, insanlara cevap verecek kadar vaktim yok gibi kendimize söylediğimiz bahaneler forumların katili :( 

Üzüldüm ... Bu forum belki hobiyle tanışmama vesile olmamış olabilir fakat maket ile ilgili bir çok şeyi buradan öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum.

Forumlar evet pratik değil , foto yüklemek dert ama maket işi de öyle kolay bir şey değil ki , emek ister özen ister. photobucket yerine flickr geçerken kaybolan resimlere bile üzülmüşken bu haber çok ağır oldu. 

Günümüz dünyasında artik her şey kullan at olayına dönmüşken facebook ta paylaşılan resimlerin ömrü bile bir kaç gün olduğunu düşünürsek zaten çok popüler olmayan bu hobi bir darbe daha alacaktır. 

Hayırlısı demekten başka bir şey elden gelmiyor olması üzücü.  Varsa alternatifler değerlendirilmeli 

Benim için çok ama çok kötü bir haber. Çok üzüldüm açıkçası. Eski kafalı bir adamım. Sosyal medya benim için forumlar demek. Öğretici olan, paylaşımcı olan forumlardır. İnstagram denilen medya çöplüğünü zerre sevmiyorum. FaceBook'um hiç olmadı :( Benim için varsa yoksa forumdur. Daha önceden de bilgisayar donanımlarını sıkı takip ediyordum. Onlarında çoğu kapandı :( Hobimaketse benim için baya değerliydi. Bir çok şeyi buradan öğrendim. Eksikliği benim için çok fazla olacak.

Daha öncede aynı sorunları yaşamıştık. Gökay sağolsun forumu ipten döndürmüştü :( 😔😔😭😭😢

:o :( , çok çok üzücü bi haber , güldüğümüz kızdığımız anlar oldu , 2009 da RCZ ile başlayan forum günlerim , Hobimaket ile devam eden bu süreç model yapmaktan sonra en çok keyif aldığım bir yaşam aktivitesi olmuştu gerçekten üzüldüm...

en azından bu vesile ile kırdığımız üzdüğümüz modelci dostumuz oldu ise özelikle hakkını helal etsin , herkes hakkını helal etsin , Gökay'ım ne kadar üzücüde olsa herşeyin hayırlısı demekten başka bişey gelmiyor dilden.... :(

Çok güzel dostluklar yaşadım kendi adıma. Çok güzel insanlar tanıdım. Çok şey öğrendim forumdan. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Gerçekten üzücü bir haber. Herşeyin hayırlısı Gökay'ım...:( Her bitiş yeni bir başlangıçtır. İnşallah o başlangıçlar da güzel olur hepimiz adına...

Hobiye başlayalı 21 yıl olmuş..Ömrümün yarısından fazlası yani :) 18 yaşında başladığım bu hobi bana çok şey kazandırdı..Askeri Havacılık hususunda özellikle tarihçe noktasında bildiklerim varsa eğer bu hobi sayesindedir..İlk dönemlerde ; modelsitesi,ihmpmuk,racingz , plasticbattle gibi çok değerli  forumlar vardı ama malum sosyal medyanın cazibesi bunları sildi süpürdü..Hobimaket ile olan tanışmam da yaklaşık 5 yıl öncesine ait..Yukarıda görüş beyan eden bazı arkadaşlarım gibi ben de sosyal medyada modelcilik paylaşımlarının kısa ömürlü ve gelip geçici olduğunu düşünenlerdenim.Orada paylaştığınız bir modelin yapım aşamaları vb. şeyleri bir kaç gün sonra kayboluyor adet,ama forumlar gerçek birer bilgi hazinesi..Keşke devam edebilse..Ben de hasbelkader paylaşım yapmaya çalıştım, biten pek çok modelimi buradan paylaşma imkanım oldu..Her şey için şimdiden teşekkürler,emeği geçenlere selamlar , hürmetler..

Toprağa ekildiği günden,filizlenip yeşerdiği,dallanıp budaklandığı,meyve verdiği,köklerinin derinlere inmeye başladığı an kesildiği bir ağaç gibi her anında yanında ve gölgesinde olduğum için çok üzgünüm demek hafif kalıyor Gökay kardeşim,ama hayatın olağan akışı gereği verdiğin karara saygı duyup esenlikler diliyorum...

Facebook başta olmak üzere diğer benzeri platformlar bana çok itici gelmiştir her zaman...Kullanıyormuyum..? Evet kullanıyorum mecburen...

Çünkü bu hobiyi takip edebileceğimiz başka hiç bir yer neredeyse yok...Bildiklerimizi aktarıp yeni şeyler öğrenebileceğimiz bir yer de yok...Kalmadı...

Bugün var olan ama aniden yok olması New York borsasındaki küçük bir dalgalanmaya bağlı olan bir platformun eline kalıyoruz ister istemez...

Bu anlamda forum bana çok "devrimci" gelirdi...

Hani o hiçbir bir zaman başaramadığımız "devrim" gibi...

Anlatmakta heyecan vericiydi...Dinlemekte...

İyi çalışmalar...

Bu forumda sizler kadar geçmişim,anım yok ancak maket kavramını bağdaştırdığım tek yer burası idi.Buradaki samimiyeti,abi-kardeş;usta-çırak ilişkisini başka hiç bir yerde bulamayacağım.Genç yaşımda bir forumda özellikle böyle güzel insanların olduğu bir forumda bulunduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum.Bu forumu bu zamana kadar ayakta tutabildiğin için teşekkürler Gökay abi.Bana kattıklarınız için çok teşekkürler.Herkesin yolu açık olsun.

bu hobiye yaklasık 5 ay once basladım. Bu forum , her konuda ayran gonullu olmama ragmen bu hobiye tutunmamı sagladı. Burada sonlandırdıgın bir maketi yukledikten sonra arkasından gelen mesaj varmı? ustalar ne demis acaba diye heyecanla baktıgım , her konuda saatlerce mesaj okuyup cok sey ogrendigim bir forumdu. sabahları gazetelerden sonra hep kontrol ederdim .

Oncelikle Gokay Yalcın'a , burda paylasım yapan tum arkadaslara , emegi gecen herkese sonsuz tesekkurler.  

Forma ilk katıldığım zamanlar aklıma geldi cıvıl cıvldı buralar gürkan abi erhan abi baki abi kenan abi barış gökay umut hikmet abi bizim komple ankara tayfasını ve okadar çok kişiyle tanıştık dost oldukki sayını unuttum son zamanlarda pek bi yardımım dokunamasada güzel bi platforma veda etmek üzücü dostluklarımızın baki kalması dileğiyle görüşmeye devam 

Benim tek sosyal medyam buradaki hesabım idi. Belki çok faydalı içeriklerle katkıda bulunamadım ama emin olun ki şu an ne biliyorsam çoğunu burada öğrendim.Yapacak bir şey bulamadığım zamanlarda  ''Biten Modeller'' sekmesine girip rastgele bir modeli incelemek suretiyle her modeli sayısız kere incelemişliğim vardır. Öğrendiklerim sadece modelcilik hobisiyle sınırlı da kalmadı üstelik. Bu hobiyle ilgilenmek demek tarihle ilgilenmek demek, mühendislikle, tasarımla ilgilenmek demek. Bu bağlamda genel kültürümü de katlayarak arttırdı burası değerli üyeler sayesinde.

Belki sizlerle yüz yüze tanışma fırsatı bulamadık ama ben bu forumda hiç kimseyi bir yabancı olarak değil, sanki sürekli olan samimi yakınlarım olarak görüyorum. Sizleri tanıdığım  için gerçekten çok memnunum. Kendi adıma bana kattıklarınız için, emekleriniz için herkese, ama herkese çok teşekkür ederim. Herkese iyi hobiler diliyorum.

Yoğunluktan pek üretim ve paylaşım yapamasam da neredeyse her gün yeni ne maketler yapılmış acaba diye merakla baktığım forumumuz kapanıyor demek... Zaten yurtdışındaki forumlar bile kapanırken kullan at dünyamızda çok ütopik bir mekandı burası, şimdi son kalemiz de düşüyor ama yapacak bişey de yok, hayırlısı olsun. Benim makete başlama hikayem burada başlamasa da çok güzel abilerimle kardeşlerimle tanışma fırsatı buldum forum sayesinde. Artık güzel bir mazi olarak hatıralarımızda yaşayacak

Gerçekten üzücü bir haber çok uzun zamandır giremediğim bir forumdu ama hep aklımdaydı, vakit bulup girdiğim şu zamanda bu konu ile karşılaşmak daha da kötü bir durum. 

Kapanmak yerine taşınılabilir de aslında misal Telegram gibi uygulamalar üzerinden masrafsız bir şekilde devam edilebilir diye düşünüyorum.

Çok aktif olmasamda hemen hemen hergün mutlaka ziyaret ettiğim, yapılan modelleri keyifle izlediğim, öğrendiğim, az da olsa birşeyler öğrettiğim bir platformun artık olmayacak olması üzücü tabiki.

Gökay kardeşim gibi birçok modelci arkadaşı bu forum sayesinde tanıdım. Foruma emeği geçen, paylaşım yapan  tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Eminim ki birçoğu ile başka mecralarda görüşmeye devam edeceğiz. Sağlıcakla kalın, herkese iyi modeller.

Üzüldüm... Dİğer sosyal medya platformları şu keyfi hiç veremedi bana, vereceğini de sanmam...

Üzgünüm... Sadece alışkanlık değildi benim için Hobimaket; hoş sohbetti, güzellikti, hayranlıktı, şaşkınlıktı, meraktı, gururdu.

Gökay kardeşim, emeklerin için sana; paylaşımlarıyla Hobimaket'e can verdikleri için de tüm üyelerimize teşekkür ediyorum. Başka yerde elbet yine buluşulur da damakta bu tadı bırakır mı onu bilemiyorum.

Duygulanmamak elde değil, Hobimaket'in böyle güzel izler bırakmış olması çok güzel.

Forumu devralırken gelecek planımız Türk modelciliğinin mabedi olacak;küskün ve bıkkın bütün modelcileri bünyesinde toplayacak huzurlu,öğretici ve teşvik edici bir forum yapmaktı. Huzurlu,öğretici ve teşvik edici gibi misyonlarımızı kısmen yapsakta modelcilerin hepsini kapsaymadık.

Devam ettirmek çok istediğim birşey ama her sene düşen içerik ve aktif üye profili forumun maddi ihtiyaçlarını karşılayan sponsor desteğinin kalmaması sürdürmeyi her sene zorlaştırıyor, bence dibe vurmadan hala ayaktayken bitirerek akıllarda güzel bir şekilde kalmak en iyisi diye düşünüyorum. Belki de vedamız efsane olsun diye güzel bir online yarışma ile sonlandırabiliriz.

42 dakika önce, Gökay Yalçın yazdı:

Duygulanmamak elde değil, Hobimaket'in böyle güzel izler bırakmış olması çok güzel.

Forumu devralırken gelecek planımız Türk modelciliğinin mabedi olacak;küskün ve bıkkın bütün modelcileri bünyesinde toplayacak huzurlu,öğretici ve teşvik edici bir forum yapmaktı. Huzurlu,öğretici ve teşvik edici gibi misyonlarımızı kısmen yapsakta modelcilerin hepsini kapsaymadık.

Devam ettirmek çok istediğim birşey ama her sene düşen içerik ve aktif üye profili forumun maddi ihtiyaçlarını karşılayan sponsor desteğinin kalmaması sürdürmeyi her sene zorlaştırıyor, bence dibe vurmadan hala ayaktayken bitirerek akıllarda güzel bir şekilde kalmak en iyisi diye düşünüyorum. Belki de vedamız efsane olsun diye güzel bir online yarışma ile sonlandırabiliriz.

Elinizden geleni yaptınız hocam..Maalesef sosyal medya bu güzel platformları da yokediyor..Yukarıda da yazdım..Kalıcı bilgi forumlarda var..Sosyal medya da her şey bir süre sonra yitip gidiyor..Her gün ziyaret ettiğim , hasbelkader modellerimi sergilediğim bu forum da kapanınca geriye ne kalacak diye düşünüyorum,bir devrin sonu , en azından ülkemiz için, geliyor sanırım..online yarışmaya , iniş takımsız uçaklarımla katılmaya varım :) çorbada tuzumuz olsun değil mi ?