Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Ahmet Eren İspir

1/350 | USS Philip DD-498 | Tamiya- Eduard | Ahmet Eren İspir

Recommended Posts

On 2/14/2021 at 14:54, Mick yazdı:

Get the sponges, they're perfect for the job. They'll take the tall edge, without destroying the thickness of the plate. I use them for that purpose all the time, I think the result speaks for itself ;) (I'm a very modest guy and very handsome too HAHA ) 

No doubt about that,  I really envy your workmanship and skill

On 2/14/2021 at 17:33, y a m a n a y d ı n yazdı:

Harika işçilik .. Elinize sağlık :wub:

8 saat önce, Umut Can Aydın yazdı:

Kolay Gelsin Ahmet, gayet güzel gözüküyor.

4 saat önce, Aydın Kaynak yazdı:

Her karesi şahane , ellerine sağlık ...

Çok teşekkürler :) 

Gövdedeki plakaların yatay olarak oluşturulmasını surfacer ile tamamladıktan sonra sıra dikey olarak detaylandırmaya geldi. Bunun için de 11 nolu bistrü ucuyla çok bastırmadan referanslara göre kurşun kalemle işaretlediğim yerlerdeki panelleri açtım. Daha sonra yapacaklara fikir olması açısından kendi işaretleme fotolarımı da koyuyorum

IMG_20210214_161444 IMG_20210214_161243 IMG_20210214_161230

Açma işlemi sonrası

IMG_20210214_164440

Bu işlem ayın 14ünde bitmiş olsa da kar yağışından dolayı camları açıp da astar atabileceğim bir hava ancak bugün oldu ben de hemen astarı yapıştırdım.  Astar olarak mr finishing surfacer uyguladım.

IMG_20210218_162744

Sonuç

IMG_20210218_193306 IMG_20210218_193347 IMG_20210218_193404 IMG_20210218_193421 IMG_20210218_193441 IMG_20210218_193415

Mavi fonda biraz tozlu gözüktüğü için bir de fonsuz çekim yaptım

IMG_20210218_185157 IMG_20210218_184448 IMG_20210218_184354 IMG_20210218_184334

Yarın da hava bugünkü gibi olursa kamuflajının ana rengini atıp sonunda boyama aşamasına geçmeyi planlıyorum, şimdilik son durum böyle.

2 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Güzel işçilik... :wub::wub:

2 saat önce, Erkan AKMAN yazdı:

Kolay gelsin,

350 ölçekte zor bir çalışma. USS Keeling olarak yapmayı istiyorum. çalışmanız bana da referans olacak.

selamlar... 

Teşekkür ederim :) 

Tom Hanks çok sevdiğim bir oyuncu, filmin çıkacağını duyduğum andan beri de dört gözle beklediğim bir filmdi ve koronadan dolayı sinemaya gidip izleyemesem de yine de çok keyif aldım. Filmdeki u-boot kaptanlarının şeytanlaştırılması hoşuma gitmese de hem uzun zamandır destroyer temalı bir film görmemiştik hem de atmosferi genel olarak çok iyi yansıtmışlar, midway filminden sonra iyi geldi. Yalnız teknik bir hatayı belirtmeden geçemeyeceğim, film 1942'nin başlarında Atlantikte geçiyor olması lazım, en erken hizmete giren Fletcher, USS Nicholas, ise 1942 ortalarında Pasifikte hizmete giriyor, filmde kullanılan USS Kidd'in mevcut modeli ise 1945 yılındaki anti kamikaze modeli. Yine de maketini yapacaksanız küçük bir öneri, filmde kullanılan gemi geç dönem dikdörtgen köprüüstüne sahip, Tamiyanın kiti ise erken dönem yuvarlak köprüüstüne sahip bir gemi, her ne kadar daha fazla oturma problemi olsa da trumpeter kiti geç dönem fletcher olduğu için yine ek parça eklemeniz gerekse de ondan USS Keeling yapmak daha rahat olacaktır.

13 dakika önce, Mick yazdı:

Looks good ;)

Thank you! :wub:

Hava soğuk da olsa yağış olmadığı için planlar bozulmadı ve geminin kamuflajının ilk katı olan USN Haze Grey 5-H boyasını uyguladım. Gunze laker serisinde karşılığı olsa da ben akrilik kullandığım için karışım yaptım.

IMG_20210219_194304

U-Bootu yaparken hafif bir tonlama yaptığım için sonraki aşamalarda renk çok monotonlaşmıştı, aynısını yaşamamak adına Uzakdoğulu gemi modelcilerinin uyguladığı tonlamayı örnek alarak bu sefer farklı bir yol izledim, bazı yerlerde çok hoş görünmüyor olsa da oralara daha sonra kamuflajın sonraki katları geleceği için işçiliğimden kaynaklanan hatalar gözükmeyecek. Daha önce 72 ölçek bir A6M5te bu teknikte boya uygulamıştım ama bir gemide ilk denemem oldu, fena olmadı sanki

IMG_20210219_194321 IMG_20210219_194328 IMG_20210219_194338 IMG_20210219_194348 IMG_20210219_194352 IMG_20210219_194416

Boyanın iyice kemikleşmesi için 48 saat bekledikten sonra da USN Ocean Gray 5-O için maskeleme yapmaya başlayacağım. Geminin su kesimi ve kırmızı anti fouling boyasını da bütün kamuflaj işi bittikten sonra uygulamayı planlıyorum. Ondan sonra da güverteyi boyayacağım.

IMG_20210219_194512

23 saat önce, Muhteşem Fırtına Özçınar yazdı:

Çok güzel gidiyor zevkle takip ediyorum, kolay gelsin. 

Teşekkürler ederim, beğenmenize sevindim :)

Şemaya göre maskelendi

IMG_20210221_162025

IMG_20210221_162033

Boyama

IMG_20210221_203130

IMG_20210221_202842

IMG_20210221_202902

IMG_20210221_202914

IMG_20210221_202853

IMG_20210221_202924

IMG_20210221_203006

Daha sonra da kamuflajın ikinci rengi olan USN Ocean Gray 5-O da modele uygulandı. Sırada bir tek siyah kaldı. Güvertenin sadece 5-O boyalı olacak bölgelerine maskelemeden boya uyguladım, borda ve karina bitip güverte mavisi 20-B yi uygularken maskeleme yapacağım.

That's a interesting concept ;) I'd mask all the colours off one by one, so that you'd paint all of them on the same base. Now you'l lose some of the contrast on black, unless you'll work up a that grey a bit. But in general I like the idea :D

Evet dün gümrükle cebelleştikten sonra bir gün gecikmeli olarak bugün siyah boyayı da makete uyguladım. Yalan yok, çok hoşuma gitmedi. Diğer iki renkte yaptığım gibi yıpranmışlık efektini verdiğimde siyahtan ziyade koyu griye çalmaya başladığı için son kat olarak çok inceltilmiş bir siyah katı da filtre olarak geçtim ve alttaki hareketi gizleyen soluk bir kat oldu. Eskitme aşamasında yağlı boya, pigment vs orayı griye dönmeden canlandırmaya çalışacağım. 

Önce bağlantıları doğru noktalardan sağlamak için su kesimi çizgisininin yerini kaba taslak gösteren bi bant çektim

IMG_20210224_154928

Maskeleme

IMG_20210224_171015 IMG_20210224_171024

Sonuç

IMG_20210224_201816

IMG_20210224_201829 IMG_20210224_201837 IMG_20210224_201908 IMG_20210224_201918 IMG_20210224_201922 IMG_20210224_201939

Şemadan kontrol edince hem iskele hem de sancak tarafında beyazın iki bölgesinde hata yaptığımı fark ettim, oralar düzelecek

IMG_20210224_202021 IMG_20210224_202048

Elimde yuvarlak köprüye sahip olan USS Philip'in bu kamuflajı taşıdığı döneme ait sadece bir fotosu olduğu için internette araştırma yapmaya başladım ve bizimkiyle birebir aynı kamuflajı taşıyan dikdörtgen köprülü USS Van Valkenburgh'ün fotolarını buldum. Aşağıdaki sitede fotoğrafların hepsini görebilirsiniz, ayrıca sadece destroyerler değil diğer bütün amerikan gemileri için de hangi dönemde hangi dazzle kamuflajını giydiği bilgisini ve fotoğraflarını bulabilirsiniz, şiddetle tavsiye ederim.

http://www.usndazzle.com/ship.php?id=536

Kendime dayanak bulmak için değil ama fotoğraflarda da siyah gerçekten siyah. Şu aşağıdaki ilk fotoda taretlerin yanındaki bordadaki 5-O ve 5-H boyaları hull platingi gösterirken devamındaki siyahta aynı belirginliği göremiyoruz. 

656E

Bu fotoda da baş kısımda mavi ve gride yine plating görülürken siyahta göremiyoruz.

656B

Bu kamuflajlarda siyah kullanılmasının amacı yapay gölge oluşturup düşman uçak ve gemilerinin geminin silüetinden hedef almalarını zorlaştırmak olduğu için koyu gri kullanmak modelde aynı etkiyi yaratabilir miydi emin değilim.

Sonuç olarak doğru bir karar mı verdim şu anda tam emin değilim, eskitme sırasında toparlayabilir gibi düşünüyorum. Sizler de fikirlerinizi paylaşırsanız ilerki aşamalara geçmeden düzeltme ya da değiştirme fırsatımız olur.

On 2/21/2021 at 20:52, Metin ALDEMİR yazdı:

Kolay gelsin çok güzel gidiyor takipteyim. Suya inecek mi yoksa kaide üzerinde mi duracak.

Teşekkür ederim, kaide üzerinde duracak

20 saat önce, Mick yazdı:

That's a interesting concept ;) I'd mask all the colours off one by one, so that you'd paint all of them on the same base. Now you'l lose some of the contrast on black, unless you'll work up a that grey a bit. But in general I like the idea :D

Thank you :). That's what happened so far. But even if I did paint them one by one the black would be still like this because I didn't like the look of the dark gray which was achieved in the first steps in my painting work today. It looked similar to the other two colors in the hull in a lighting/contrast manner but it became gray obviously.  I will try to tone it down with light gray wash, pigments and chipping maybe? I am not pretty sure what I will try to do to get a good finish on the black to be honest.

7 saat önce, y a m a n a y d ı n yazdı:

Süper tonlama, cok güzel görünüyor beni denemem için gaza getirdi :wub: her ne kadar orijinaline sağdık güzel bir replikaya modelciler görmeyi sevsede ... Bence işin eğlencesi empirik yaklaşımda gizli :D 

Çok teşekkür ederim :) siyah tonlamadan nasibini alamadı, mavi de gri kadar aşırı değil, dürüst olmam gerekirse gri benim de gözümü tırmalıyor şu anda, ilk denemem o olduğu için biraz acemice oldu. Orjinalinden çok uzaklaşmak istemiyorum aslında, maksat biraz ışık oyunlarıyla daha gerçekçi göstermekti, ne kadar oldu vernik ve eskitmeden sonra belli olucak... Hazır tankınız da bitmişken sizde 350 ölçek full setli bir Akagi vardı diye hatırlıyorum, ona başlasanız da gözümüz gönlümüz açılsa :wub:

One thing you NEVER do is using black for black :D  NATO black is the darkest thing you can use. Black black on model looks unnatural. Your hull proves the point, black looks like from different universe. I'd suggest playing on it now with German gray and afterwards misting over with NATO black.

2 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

bu modelde bundan sonra ihtiyacın olur mu bilmiyorum ama, siyahın rengini açarken çoooook ama çooooooooook az mavi kat. German grey gibi... içinde biraz mavi olunca .... tarif edecek bir kelime bulamadım :unsure::unsure:

Hatta belki mavi değil german grey bile olur.... Mutlaka önce bir yerde dene.

aslında rengi açarken içine xf-23 de kattım ama sonra griye çalınca hoşuma gitmedi, ben de neye güvendim bilmiyorum ama siyah renk boyayabileceğimi düşündüm, sonuç da bu oldu :lol:

Bir saat önce, Mick yazdı:

One thing you NEVER do is using black for black :D  NATO black is the darkest thing you can use. Black black on model looks unnatural. Your hull proves the point, black looks like from different universe. I'd suggest playing on it now with German gray and afterwards misting over with NATO black.

hahaha you are right, black on my camo looks like its emitting energy from outside world. I really want to start painting antifouling red but looks like i will go for masking and toning it to a dark gray -_-.  And btw should I paint the waterline with black or should I paint it to a gray too?

Also please take a look at this picture, the camo looks darker than the waterline, can it be because of the seasalt? I'm still not sure if painting the camo with nato black will be the right thing, I don't think painting black is the right thing but I just can't figure out

2 saat önce, Ahmet Eren İspir yazdı:
Bir saat önce, Enes ÇALDIR yazdı:

Gemilere çok uzağım. Ama ilgiyle takip ediyorum :) büyük emek var makette gerçekten. Elinize sağlık.

Çok teşekkür ederim, aslında ben de epey uzağım, iki senedir gemi modeli yapıyorum bi tanesi bile bitmedi :P

That's why I've said play with German gray first. Us it as a contrast colour on black, do the 'marble' and then just mist it over with NATO black, it'll tone down the contrast, but you'll get something between German gray and NATO black, which is all you need ;)  I'd do the same thing for waterline and yes there's always a lot of crap built up on the underwater part of the hull, especially in warm waters.

On 24.02.2021 at 21:14, Ahmet Eren İspir yazdı:

Çok teşekkür ederim :) siyah tonlamadan nasibini alamadı, mavi de gri kadar aşırı değil, dürüst olmam gerekirse gri benim de gözümü tırmalıyor şu anda, ilk denemem o olduğu için biraz acemice oldu. Orjinalinden çok uzaklaşmak istemiyorum aslında, maksat biraz ışık oyunlarıyla daha gerçekçi göstermekti, ne kadar oldu vernik ve eskitmeden sonra belli olucak... Hazır tankınız da bitmişken sizde 350 ölçek full setli bir Akagi vardı diye hatırlıyorum, ona başlasanız da gözümüz gönlümüz açılsa :wub:

Kolay gelsin .. :) Akagi'ye kısmet olursa artık emeklilikte :D zaman ve mekan kısıtı olmasa belki büyük ölçek 1/200 Mikasa yapmak isterdim veya yapanı izlemek :P