Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Ahmet Eren İspir

1/350 | USS Fletcher DD-445 | Tamiya- Eduard | Ahmet Eren İspir

Recommended Posts

Uzun bir aradan sonra tekrar merhabalar,

Gerek 1/700 ölçekli çalışmalarda istediğim sonucu elde edememem gerekse de sınav senem olması dolayısıyla sınırlı olan vaktimi sadece ana bir projeye yönlendirmeye karar verdim. Bu uzun soluklu bir proje olacaktı ve benim de gazımın kaçmaması için modellenecek aracı çok ama çok seviyor olmam gerekiyordu ve maketin konusu belli oldu, Pasifik Korsanları Fletcher Sınıfı Destroyerler. Çok önemli bir muharebe kaydı olmasa da çekici kamuflajı ve sınıfının ilk gemisi olması sebebiyle DD-445 borda nolu USS Fletcher'ı inşa etmeye karar verdim. İkinci Dünya Savaşı sırasında bu gemilerden toplam 175 adet üretilmişti. Sonrasında aralarında Cumhuriyet Bahriyesi'nin de bulunduğu dünyanın çeşitli donanmalarında 1980'lere kadar hizmet verdi.

TDAqQvIqnlXNL1eAthI-ytKstUuy7tdIeFHfKlEY4lQ

Bunun için de biçilmiş kaftan Tamiya'nın kitiydi. Kendisi ve Eduard detay seti, buradaki fiyatının yüzde 25 fazlasına Hong Kongdaki bir alışveriş sitesinden gümrüğü kargosu ıvırı zıvırı yani her şey dahil temin edildi. Kit hakkında konuşacak olursak, detay seviyesi zayıf, genel hatlarıyla doğru olsa da pek çok hatayıda içinde barındıran bir kit. Eduardın seti gayet kaliteli olmakla beraber sadece bu ikisi ile beraber tam olarak doğru bir Fletcher inşa etmeniz mümkün değil. Burada da devreye bakır-plastik levha ve çubuklar giriyor. Fotoda gözükenler haricinde kite metal namlu ve çapa zinciri temin etmeyi planlıyorum. 

20190821_150259

Referans kullanımı ve bilgi kaynağı olarak bugüne kadar sadece interneti kullanabiliyordum, Tayfun abim sağ olsun an itibariyle fotodaki referans kitapları da eğitim filomuza katılmış oldu :)  

20191129_163500

Gemi çoğunuzun bildiğini düşündüğüm bir gemi ama yine de merak edenler için bir link bırakıyorum: 

http://destroyerhistory.org/fletcherclass/ussfletcher/

Ayrıca çok güzel referans fotoları ve açıklamaları olan başka bir site:

http://www.navsource.org/archives/05/445.htm

https://www.usskidd.com/ship-tour/the-officers-wardroom/  (Müzenin resmi sitesi, keşke bizim de olsa)

Lafla peynir gemisi yürümez diyerekten demir alalım ve maketimize başlayalım.

Öncelikle gövde altındaki ve kıçtaki itici izleri temizlendi.

20190925_143804 20190925_143755

Sonrasında da ön güverteye giriştim. Bu bölümdeki bütün detaylar Tamiya mühendislerinin hayal gücüyle yapılmış.

20191112_111812

Olması gereken yerleşim

DD445Windlass-13Aug43_zpse6e37859

Ben de ne yapayım, hepsini kazıdım tabi ki. Çapa zincirini temin edince zincir yuvalarını ve ızgaraları da monte edeceğim şimdilik böyle bekleyecek. 

20191112_214718

Şaftların bakır çubuklarla değişimi. Çap 1mm. Kitin plastik kısımları kesildikten sonra içleri matkapla delindi ve japonla yapıştırıldı. Orjinal parçaların gerek kalitesi gerek de dayanıklılığı evlere şenlik olduğu için böyle bir modifikasyon gerekti.

20191124_194552

Fırsattan istifade dümen parçaları da temizlendi ve yapıştırıldı. Hareket edebiliyor.

20191127_193634

Şaftların son durumu. Karina kısmında başka bir ekleme olmayacak. Fotoda gözüktüğü üzere pervane koruyucuların kitte verildiği hali çok kalın olduğu için PE setteki ile değiştirilecek, önce plastik çıta ile dolduruldu, sonrasında macun ve zımpara ile düzgün seviyeye getirildi.

20191129_173422

Yüzer aksamın işi tamamlandıktan sonra bütün parçaları ağaçlarından ayırıp temizledim ve bölümlerine göre düzenleyici kutuya yerleştirdim. Hepsi bizimkinin değil tabi ki, 9 hazne yeterli oldu. 

2019-11-29_05-55-29

Daha sonra dikkatimi geminin ana direği çekti. Olması gerekenden daha ince gözüküyordu daha sonra daha kısa da olduğunu fark ettim. Hemen yerini almak üzere 1.5mm çapta bakır levhadan anten direği inşası başlandı. 

20191124_210752 20191124_210808

Olması gereken kalınlık

2019-11-25 00.13.50

Abi kardeş yan yana. Tamiyanın 700 ölçekli USS Cushing kiti. FRAM modernizeli olarak yeniden yapılmak üzere bekliyor ama daha çok işi var

20191129_173349

Şimdilik bu kadar, devamı da gelecek umarım