Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Recommended Posts

Herkese selamlar uzun bir aradan sonra tekrar buradayım ve bu arada bitirdiğim modelimi de paylaşmak istedim.Tamamı elde şekillendirilmiş ve hiç bir şekilde hazır malzeme kullanılmamıştır.

Siteye fotoğraf yükleme konusunda biraz beceriksiz kaldım onun için kusuruma bakmayın,yaşlılığıma verin.Kolaylık olması açısından videoyu da izleyebilirsiniz.

Çok iyi oluş. Ellerin dert görmesin.

Çok severim ahşap gemileri.

Zamanında bende yapardım tövbeliyim :D çok ama çok zahmetli. Gelemiyorum artık o kadar ince işe :) 

Tek eleştirebileceğim nokta, Bazı Metal parçalar Toplar özellikle bir zımpara istiyormuş :) Onun dışında çok iyi.

Planda bunun yelkenlerini yapmak da var mı?

On 23.11.2019 at 12:25, Bulut Solmaz yazdı:

Çok iyi oluş. Ellerin dert görmesin.

Çok severim ahşap gemileri.

Zamanında bende yapardım tövbeliyim :D çok ama çok zahmetli. Gelemiyorum artık o kadar ince işe :) 

Tek eleştirebileceğim nokta, Bazı Metal parçalar Toplar özellikle bir zımpara istiyormuş :) Onun dışında çok iyi.

Planda bunun yelkenlerini yapmak da var mı?

Güzel sözleriniz için tüm dostlara çok teşekkür ederim.

Modelcilik tüm dostların bildiği gibi biraz masraflı bir iş.Yıllar önce radyo kontrollü modelcilik zamanımızda bu uçaklar daha ucuza çıkar mı tartışmasından bir arkadaşımın ağaç dalından gövdesini yaptığı bir model uçağı uçurduğuna şahit olduktan sonra hayatta olamayacak bir şeyin sadece biraz zaman aldığını gördüm,yeter ki biraz sabır ve araştırma olsun.Bu gemiyi yaparken sadece marangozların hurdalarından yararlandım,ip ise ince bir dikiş ipliği ve kendi yaptığım bir makine ile kalınlaştırıyorum.Toplar ise sıcak silikon.Bir adet topu kullanarak alçı kalıbını aldım ve kalıba sıcak silikonu basıyorum.Uzunlukları yaklaşık 3,5 - 4 cm olduğundan biraz elledim mi silikonda bozulmalar oluyor onun için fazla dokunmadım,sadece boyayıp metal döküm görüntüsü vermeye çalıştım.

Planında yelken ne yazık ki yok,yapılamaz mı yapılır,belki ileri ki günlerde can sıkıntısına onlar ile uğraşabilirim.

20 saat önce, Hakan Öncül yazdı:

.Toplar ise sıcak silikon.Bir adet topu kullanarak alçı kalıbını aldım ve kalıba sıcak silikonu basıyorum.Uzunlukları yaklaşık 3,5 - 4 cm olduğundan biraz elledim mi silikonda bozulmalar oluyor onun için fazla dokunmadım,sadece boyayıp metal döküm görüntüsü vermeye çalıştım.

Planında yelken ne yazık ki yok,yapılamaz mı yapılır,belki ileri ki günlerde can sıkıntısına onlar ile uğraşabilirim.

???? sıcak Silikon mu onlar. Hiç benzemiyor. Tebrik ederim çok güzel olmuş.

Zaten kalıp alma işine filan alışmışsınız size daha güzel bir yöntem önereyim. Kalıbınızı RTV2 ile alın dökümü ise Epoksi reçineden yapmanızı tavsiye ederim. Hem çok daha ayrıntılı olacaktır hemde reçine, silikon yerine zımparaya filan gelir. namlu ağzını filan bile dele bilirsiniz.

Şu konudan azda olsa bir fikir verebilir.

Kalıp alma

42889503704_d8c6dc5b28_c_d.jpg

RTV2 döküm

42704968025_f7664eb731_c_d.jpg

Kalıp

42889080354_6b7b305387_c_d.jpg 

Reçine dökme

42891151704_9098df69a4_c_d.jpg   43606522771_f1ae7f6d07_c_d.jpg   

Sonuç

41798983930_819c18cd04_c_d.jpg  41798940020_e41564f7e7_c_d.jpg   33870562458_659248942c_c_d.jpg

20 saat önce, Hakan Öncül yazdı:

ip ise ince bir dikiş ipliği ve kendi yaptığım bir makine ile kalınlaştırıyorum.

Hehehehe kötü anılarım canlandı. Ne uğraşırdım onlarla. Bende sizin gibi özel çıkrık yapmıştım.

(Resim ve videolar benim çıkrığın değil tabi :D ben onları atalı çooook oldu. Maksat konuyu okuyan başkaları da bir fikir sahibi olsun)

3199_large_fc2004af-6597-46b0-8296-5946ff1b843c.jpg

Şimdiki gibi nette planlarını bul lazerle kestir de yok :) ustanın birinden yalvar yakar öğrenip yapmıştım.

3204_large_0a583a9c-1e99-4c78-827c-f0e17de84855.jpg

Şimdi birde hazır setler satılıyor. Çinli amcalar ahşap plakaya yarı kesilmiş olarak satıyorlar. yanına bir kutuda pirinç malzeme topu filan.

Ellerinize sağlık Bu ahşap işi çoook zor. Birde tek tek bizim zamanımızdaki gibi elde tek tek yapmışsınız.