Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Gürsel Kona

1/108 | Harbour Tugboat | Revell | Gürsel Kona

Recommended Posts

19 dakika önce, Viktor Gorelov yazdı:

Su nasıl yaptınız Usta?

:) Estağfurullah... İnternette araştırmalarım sonucu buldum. http://www.shipmodels.info/mws_forum/viewtopic.php?f=4&t=157503&p=637868#p637868 Kısaca anlatacak olursam: strafor üzerine dalga desenini maket bıçağı ile oydum. Üzerini 4-5 kat tuvalet kağıdı ile kapladım (her aşamada sulandırılmış beyaz tutkal sürdüm). Bir gece kurumasın bekledikten sonra iki kat da beyaz astar attım. Sonra akrilik mavinin içine biraz siyah katarak ana rengi oluşturdum. Onu da iki kat sürdüm. Tekneyi yerleştireceğim yeri önceden oymuştum. Bu bölgenin çevresine airbrush ile düşük basınçta revell sea green attım. Yeşillendirdiğim bu bölgenin üzerine yine airbrush ile ve düşük basınçta, tabancayı hafif eğik tutarak daha sonra köpüklendireceğim bölgelere parlak beyaz boya attım. Bu işlemler bittikten sonra iki kat parlak vernik sürdüm. Üç kat belki daha iyi olur. Modeli yerine beyaz tutkal ile yapıştırdıktan sonra pamukla köpükleri yaptım. Pamuğu lifleri belli olacak şekilde genişletip ince köpükleri yine parlak vernik ve fırça yardımıyla yerine oturttum. Kalın köpükleri ise pamuğu çok genişletmeden yine fırça ve vernikle yerleştirdim. sudan yükselen köpükleri ise pamuğu yumaklar halinde koyup sadece yüzeyini vernikledim (pamuğu ıslatmadan). 

İyi çalışmalar 

Ellerinize sağlık. Dio ile çok güzel olmuş.

Ama modelde bazı eksiklikler yok değil. Yıkama eksikliği en başta dikkatimi çeken şey oldu. Diğer hususda kalıp izleri. Babalar da ve yanaşma koruyucu kütüklerde (usturmaçlar diyeyim) kalıp izleri çok belli olmuş. Ama yine tekrar edeyim model başarılı ve sevdim :) 

14 saat önce, ismet güralp yazdı:

Çok güzel. Elinize sağlık. 

14 saat önce, levent onbeş yazdı:

Şahane olmuş, çok beğendim, özellikle renkler.

Bu maket taaa başından beri aklımda ama ölçeği sıradışı olunca vazgeçmiştim.

Elinize sağlık

1 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Ellerinize sağlık. Dio ile çok güzel olmuş.

Ama modelde bazı eksiklikler yok değil. Yıkama eksikliği en başta dikkatimi çeken şey oldu. Diğer hususda kalıp izleri. Babalar da ve yanaşma koruyucu kütüklerde (usturmaçlar diyeyim) kalıp izleri çok belli olmuş. Ama yine tekrar edeyim model başarılı ve sevdim :) 

Bir saat önce, Kahraman Ege Ceri yazdı:

Elinize sağlık. ilk dioramamın böyle olacağını bilsem ben de çekincemi yenip bir deniz dioraması yaparım :D

Teşekkürler. Açık soylemek gerekirse diorama beklediğimden iyi oldu. Bunda yukarıda verdiğim linkin payı cok büyük. Ama yine de sonuç şaşırtıcı biçimde iyi😀. Evet model cok iyi olmadı. Bir an once dioramaya koyup sonucu gormeyi istemenin sabırsızlığının da payi bunda büyük. Suçu uzerimden atmak icin degil  ama kalıp izleri de cok fazlaydi. Belki eski bir kalıp. Parça uzerinde 1979 tarihini gözlerimle gördüm. 

Selamlar

Bir saat önce, Kahraman Ege Ceri yazdı:

Elinize sağlık. ilk dioramamın böyle olacağını bilsem ben de çekincemi yenip bir deniz dioraması yaparım :D

👍Bence hemen deneyin. Aşagıdaki yöntemle başarısız olmak seçenekler arasında bile değil. 😄 

Özelestiri olarak: Dalga sekilleri daha iyi yapilabilirdi. Ayrıca bazı yerlerde pamuklar köpüklerden çok pamuğa benzemiş. Neyse her zaman dendiği gibi "bir dahaki sefere daha iyi olur".

Kolay gelsin

15 saat önce, Gürsel Kona yazdı:

:) Estağfurullah... İnternette araştırmalarım sonucu buldum. http://www.shipmodels.info/mws_forum/viewtopic.php?f=4&t=157503&p=637868#p637868 Kısaca anlatacak olursam: strafor üzerine dalga desenini maket bıçağı ile oydum. Üzerini 4-5 kat tuvalet kağıdı ile kapladım (her aşamada sulandırılmış beyaz tutkal sürdüm). Bir gece kurumasın bekledikten sonra iki kat da beyaz astar attım. Sonra akrilik mavinin içine biraz siyah katarak ana rengi oluşturdum. Onu da iki kat sürdüm. Tekneyi yerleştireceğim yeri önceden oymuştum. Bu bölgenin çevresine airbrush ile düşük basınçta revell sea green attım. Yeşillendirdiğim bu bölgenin üzerine yine airbrush ile ve düşük basınçta, tabancayı hafif eğik tutarak daha sonra köpüklendireceğim bölgelere parlak beyaz boya attım. Bu işlemler bittikten sonra iki kat parlak vernik sürdüm. Üç kat belki daha iyi olur. Modeli yerine beyaz tutkal ile yapıştırdıktan sonra pamukla köpükleri yaptım. Pamuğu lifleri belli olacak şekilde genişletip ince köpükleri yine parlak vernik ve fırça yardımıyla yerine oturttum. Kalın köpükleri ise pamuğu çok genişletmeden yine fırça ve vernikle yerleştirdim. sudan yükselen köpükleri ise pamuğu yumaklar halinde koyup sadece yüzeyini vernikledim (pamuğu ıslatmadan). 

İyi çalışmalar 

Ellerinize sağlık :) Tekne ile ilgili genel eleştirilere katılmakla beraber deniz bölümünün de hakkını vermek istiyorum. Gerçekten çok güzel olmuş ve daha da güzeli öyle fiyatlı modelcilik malzemeleri kullanılmadan yapılmış. Tekrar ellerinize sağlık :)