Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Cem Doğut

1/48 | F-4E E/TM - 2020 | HOBBYTİME MODEL KITS | Cem Doğut - Kit İncelemesi

Recommended Posts

Merhaba, piyasaya yeni sürülen F-4E ETM/2020 kitini aldım. Türk Hava Kuvvetleri uçaklarına özel ilgisi olan, Phantom sevdalısı olarak kiti uzun zamandır bekliyordum. Kitin plastik parçaları Hasegawa firmasına ait. 80'lerin ikinci yarısında çıkan kiti anlatmama sanırım gerek yok. Yıllardır bu ölçekte F-4E için tek alternatif. Ben daha çok kitin Türk F-4E'lerinin E/TM ve 2020 modernizasyonlarını ne kadar yansıttığından bahsetmek istiyorum.  Kitin Hasegawa'nın orjinal sürümünden farkını bunlar yaratıyor.

Dekal olarak beş farklı Türk Hava Kuvvetleri versiyonu ile birer adet İran ve Yunan Hava Kuvvetleri versiyonu verilmiş. 

f4-decal.jpg?revision=1570796655

Dekal kalitesi gayet iyi stenciller genel olarak okunuyor. 

IECJ7J.jpg

Kitten Eduard tarafından yapılmış photo etched çıkıyor. PE, kitin F-4E 2020 için gerekli kokpit detaylarını, anten ve gece görüş gözlüğü uyumlu formasyon lambalarını içeriyor. 

3cCxlz.jpg

Kitin sorunları bu PE seti ile başlıyor. Ön ve arka kokpitin borda panellerinin orta kısımları komple siyah olması gerekirken PE'de gri verilmiş. Ön borda panelindeki saatler ve MFD doğru yerlerinde ve adetlerinde verilmişken, arka kokpitte saatler ve MFD'ler yanlış yerlerinde ve adetlerinde verilmiş. 

5bx3Gk.jpg

BkoAOY.jpg

F-4E E/TM ve 2020 versiyonlarını diğer F-4E'lerden ayıran en büyük fark sırttaki büyük siyah telsiz antenidir. Bu anten kitte PE olarak verilmiş ancak ebat ve incelik olarak orjinal antenden küçük kalıyor.

WTQl4X.jpg

Kitte gene PE setinde verilen gece görüş gözlüğü uyumlu formasyon ışıkları için elips şeklinde yukarıda gözüken metal parçaların üç tanesinin üst üste yapıştırılması söylenmiş. Alttaki fotoğrafta görüldüğü gibi şeffaf olan bu ışıkların şeklini ve ebadını doğru yansıtmamakta. 

33bG5l.jpg

Kitin bir diğer eksikliği de 2020'lerin kuyruktaki RWR antenlerinin olmaması. Kitte orjinal F-4E'lerde kullanılan parçaların takılması söylenmiş ama gene bu parçalar ebat ve şekil olarak gerçek anteni yansıtmamakta. 

RLQN5D.jpg

Kit üstünde F-4E/TM modeli yazmasına rağmen bunun için dekal dışında gerekli kokpit parçaları çıkmamakta. Keşke kokpit için gerekli düzeltme PE olamasa bile en azından dekal olarak verilseydi. 

Bu ve bundan önce çıkarttıkları Türk Hava Kuvvetleri uçakları için ..... firmasına ve emek veren modelci arkadaşlarımıza teşekkür ederim. Ama hala aktif olarak uçan bir uçağın hele ki yeterince döküman ve kaynak bulunabilecek bir uçağın kitinde böyle basit ve önlenebilir hatalar olmasaydı. Büyük emek verilip yapılan PE hatalı olmasaydı kit kusursuza yakın olacaktı.   

Saygılarımla,

Cem Doğut

F-4E/TM için üretilmiş dekal dışında bir aftermarket ürün yok. Kitten uygun dekal zaten çıkıyor. Yapılması gereken kokpite CDU-900 ünitesinin eklenmesi, sırttaki UHF/VHF anteninin doğru ebatta yapılması. E/TM'lerde RWR anteni olmadığı için kuyrukta her hangi bir düzeltmeye ihtiyaç yok.

İnceleme için teşekkürler, elinize sağlık.

Kiti hafta içi sipariş etmiştim, bugün elime ulaştı. Aslında satıldığı fiyat itibarıyla iyi bir kit diyebiliriz. Hasegawa F-4'leri piyasada şu an satılıyor olsalardı aşağı yukarı bu kitin fiyatına satılıyor olacaklardı. Kitin içinden PE ve çok güzel bir dekal kağıdı çıkıyor. Yani Hasegawa F-4 fiyatına hem kokpit için PE, hemde ülkemizde uçan birden fazla Phantom' u modelleyecek kadar dekal çıkıyor. Yunanistan ve İran da bonusu.

Kutudan birebir Hasegawa F-4E çıkıyor, doğrusuyla yanlışıyla aynı kiti paket yapmışlar. Ben kendi adıma kit üstünde değişikliği zaten beklememiştim, ama içeriği biraz daha zenginleştirirler belki diye beklemiştim. Yani bir kaç tane bomba, füze gibi. Kitin normalde içinden çıkan mühimmatı zaten yetersiz, üstüne F-4E 2020 gibi bir uçağa kesinlikle yetecek kadar bir şey yok. Hasegawa'nın farklı uçak kitlerinde dünya kadar mühimmat tipi mevcut, en azından bir iki tane güdümlü mühimmat yada serbest düşüşlü bomba, bunlar için MER/TER pilon vs. olabilirdi diye düşünüyorum, en azından bir eğitim podu. Belki fiyata üç beş bir şey yansırdı biraz daha fazla olurdu, ama en azından değerdi.

Yine de adamlar Türkiye'deki modelcilik adına güzel iş yapmışlar, umarım bir şekilde devamı gelir.

Bu işlerden anlayan birileri gelmiş foruma çok şükür...

Hoşgeldin Cem Doğut, arşivimde tarafından çekilmiş çok sayıda fotoğraf mevcut, hepsi için eline sağlık :)

Ülkemizde de birilerinin çıkıp bu tür teşebbüslerde bulunması adına kite emeği geçenleri tebrik ediyorum, onların da eline sağlık. Umarım daha çok kişiden daha fazla girişim ve üretimler görürüz.

2020 için eksikliğini belirttiğin parçalar resin olarak kutuya eklenebilseydi keşke. Birkaç mühimmat, hele Popeye ve SOM olsaymış şahane olurmuş... Bir de kanopi aynaları da bulunmuyor, PE sete dahil edilmesi o kadar da kolaydı oysa ki... Onlar olmadan kanopi çok yavan duruyor...

Foruma bilgi kattığın için kendi adıma teşekkür ederim, selamlar...

Ellerinize sağlık Cem bey :) Kokpit için aşağıdaki detay setini sipariş vermişti. Sonra kitin çıktığını görür görmez yeni başladığım kitte kullanırım diye sipariş vermiştim. Ancak sizin incelemeden anladığım kadarıyla airscale parçaları daha faydalı olacak gibi. İnceleme için tekrar teşekkürler. 

Airscale-Decals-1-48-JET-COCKPIT-UPGRADE-SET-Photo-Etched-BrassAirscale-Decals-1-48-JET-COCKPIT-UPGRADE-SET-Photo-Etched-Brass