Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
levent onbeş

1/72 I F-104 TURAF I Hasegawa I Levent Onbeş

Recommended Posts

Hasegawa'nın F-104 G ve S seçenekli modelinden CF-104G üretip, Türk Kamuflajına İtalyan decaller ekledim, sadece dairesel işaretler Türk oldu.

:)

48851208861_dfd9824a2b_z.jpg20191006_093623.jpg by onbes, on Flickr

48851209046_5fca47731d_z.jpg20191006_093822.jpg by onbes, on Flickr

48851398807_d9923c2ce1_z.jpg20191006_094025.jpg by onbes, on Flickr

13 dakika önce, ilyas orhan yazdı:

Evet benzer renkler var ama , bizde bu şekilde hiç uçmadı..sol alt köşedeki f-104s i kastediyorsanız , yeşil , koy gri olacaktı renkleri..Muhtemelen what if denilen stilde yaptınız modelinizi..

hayır sol alttan ikinci olan, canadair cf-104 olan

toprak ve açık yeşil olan.

burada ustalar! genellikle bu tip illustrasyonları baz alıyorlar ya, ben de bu cf-104 ü görünce beğendim, yapayım dedim.

ama işaret ve yazılar için kefil değilim....

7 saat önce, levent onbeş yazdı:

hayır sol alttan ikinci olan, canadair cf-104 olan

toprak ve açık yeşil olan.

burada ustalar! genellikle bu tip illustrasyonları baz alıyorlar ya, ben de bu cf-104 ü görünce beğendim, yapayım dedim.

ama işaret ve yazılar için kefil değilim....

Yanlış anlaşılmasını istemem ama ilüstrasyonlardan ziyade gerçek fotoğrfaları referans alırsanız daha gerçekçi çalışmalar koyarsınız ortaya..Naçizane bir kaç eleştirim olacak..Dekaller zaten yanlış olmuş..Renklerdeki kamuflaj paterni de bizde f-104'lere uygulanan geç dönem SEA kamuflajla uyumlu değil.Ayrıca yeşil iki ton olacak..Sizin modelinizde tek ton yeşil renk var..Ayrıca , cf-104'lerin radom altı ve rka gövdede nozule yakın bir noktada rwr sensörleri var..Onları sanırım eklememişsiniz..

Levent bey bu bir hobi..Kafa dağıtmak için birebir..Okuldan arta kalan vakitlerimde okulun ve öğrencilerin verdiği yogunluğu 20 yıllık bu hobimle atıyorum..Bu hobi sayesinde , Türk Hava Kuvvetleri tarihçesinin jet dönemi ile ilgili çok şey öğrendim..Araştırdım , okudum , binlerce referans fotoğraf biriktirdim,onlarca kitap ve yüzlerce pilotaj anısı okudum..O pilotaj anılarına sahip efsanevi pilotlarla tanışma şerefine eriştim,hava üslerine misafir oldum..Jet sesini duydum , jp8 kokusunu içime çektim..Çok şey edindim bu plastik parça birleştirme hobisinden..Ama şuna hep dikkat ettim..Özellikle Türk Hava Kuvvetleri'nde uçmuş uçakları modelliyorsam , yaptığım uçağın referans fotoğraflarını araştırdım..Elimde uygun dekal veya boya yoksa alana veya tedarik edene kadar bekledim.Ki şu an 2 modelim aylardır tezgahta..Kuyruğunda Türk bayrağı varsa bir uçağın layıkıyla bitirebilmek için uğraştım..Size de naçizane tavsiyem - yaşça büyüğümsünüz biliyorum affedin beni - ne olur Türk uçaklarını yaparken gerçeklerden yola çıkın ..Gerçeğe en uygun modeli yapmaya çalışın..Dekal mi yok , biz buradayız..Referans fotoğrafı mı yok,elimdeki arşivi paylaşmaya hazırım..Ama lütfen , ben böyle yaptım oldu dersek bu hobiyeyeni başlayan genç kardeşlerimize de yanlış örnek olmuş oluruz..selamlar , hürmetler...