Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Sign in to follow this  
Efe Evren

1/35 |M48A5T2| .....-Academy| Efe Evren

Recommended Posts

Ufak ufak üzerinde çalıştığım bir başka proje,

Academy kitini ..... her ne kadar TSK'ya uygun olarak yeniden kutulasa da kiti kutudan çıktığı gibi bitirdiğinizde 90'larda kullanılan M48A5T1'lerden biri olarak bitirebilirsiniz, fakat ben günümüzde kullanılan M48A5T2'lerden yapmak istediğimden her kitte olduğu gibi yine hatrı sayılır miktarda değişiklik yapmak zorundayım.

Resimleri akşam çektiğimden dolayı çok kaliteli değiller, montaj aşaması bittikten sonra kaliteli resimleri çekeceğim.

oFYzhR.jpg

oFYvrc.jpg

oFY6Nh.jpg

oFY4EM.jpg

oFYZly.jpg

oFarIb.jpg

oFaJAS.jpg

Kolay gelsin. Yaptığınız değişiklikleride yazarsanız çok sevinirim.

Sorsan M48A5T2 tank komutanıydım. Ama tankın T1 versiyonundan farkları konusunda zerre bilgim yok :D 

Aynı kitten almayı planlamıştım. Açıklamasında T2 de yapılabiliyor yazıyordu. Daha başlangıçta bile makineli yuvasında bile böyle ciddi bir farkı varsa...Kutudan pek T2 olarak yapılmıyor demektir -_-

01

Hepinize teşekkür ederim,

Doğru bir M48A5T2 olarak bitirebilmek için kule makineli tüfeğinin ayağı (Elde üretilecek, piyasada alternatifi bir yunan firmasında mevcut, fakat fiyatı oldukça tuzlu) , M60A3 tanklarında mevcut olan palet tankımı ve termal ceketli M68E1 tipi namlu, rüzgar sensörünün ucunda bulunan parça (Abrams tanklarındakilerle aynı) gibi eklentiler yapmak gerekiyor. 

M60A3 tipi hava filtreleri kit ile beraber geliyor fakat ben Tamiya kiti ile detaylarının daha doğru olması sebebiyle değiştirdim.

Kitin kaba montajı bitti, günümüzde kullanılan bir M48A5T2 için tüm değişiklikleri ve detay eklentilerini yaptım. 

Eklentiler dışında mevcut detayların geliştirlmesi için de çalışmalar yaptım, top kapelasının alüminyum folyo ile kaplanıp daha gerçekçi bir görünüm alması veya kitte bulunmayan döküm efektinin tarafımca putty yardımı ile uygulanması gibi.

Sırada boya aşaması var.

oZQ8ej.jpg

oZQS91.jpg

oZQCvA.jpg

oZQyYH.jpg

Elinize sağlık. Çok güzel olmuş. 

Çok beğendim. Eskitme tam kararında. özellikle arkadaki ise bayıldım.

Çamuru tozu tortusu vs tam kıvamında. Düzgün yapıldığında, çamur kir vs çok iyi oluyor. 

Pabuçların yere değen yerleri biraz daha temiz olasa sanki daha mı iyi olurdu. İçi de dışa nazaran sanki biraz temiz kalmış. 

2 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Elinize sağlık. Çok güzel olmuş. 

Çok beğendim. Eskitme tam kararında. özellikle arkadaki ise bayıldım.

Çamuru tozu tortusu vs tam kıvamında. Düzgün yapıldığında, çamur kir vs çok iyi oluyor. 

Pabuçların yere değen yerleri biraz daha temiz olasa sanki daha mı iyi olurdu. İçi de dışa nazaran sanki biraz temiz kalmış. 

Teşekkür ederim Bulut Bey.

Palet padleri gibi kauçuklu bölgeler genellikle karayolu veya herhangi bir düzgün bölge üzerinde seyreden araçlarda temiz olur, ama çamurlu, tozlu ve topraklı arazide seyreden araçlar için bu geçerli değil,

Palet içleri ise fotoğraftan kaynaklı karanlık kalmış, tekerlek içlerine uygulanan işlemin aynısı o bölgelere de uygulandı.

Palet padlerinin eskimesi konusuna bu iki resmi örnek verebiliriz;

o6N0Ip.jpg

o6N7my.jpg

E biz bitirdik diye triplere girdik de; bunun anteni eksik, arkada çantası-brandası eksik ve herşeyden öncesi olmazsa olmaz G-3 ve mermi kovanları eksik.

Aynı zamanda Bulut Bey'in söylediği olay da kafama çok takılınca aldık yeniden tezgaha, (Teşekkür ederim Bulut Bey.)

Palet padlerini temizlemeyle yeniden başladık, ardından da ekipmanların yerlerini etüt ettik.

o9Jk70.jpg

o9nbIQ.jpg

17 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Şimdi buna efsane devam ediyor mu diyelim :)

Ben teşekkür ederim. Pad deki çamurları ayrıntıları çok kapatıyor palet çok tek düze renk olmuş diye estetik açıdan söylemiştim... BENCE böyle daha iyi olmuş 

Elinize sağlık. 

Tavsiyeniz için yeniden teşekkür ederim, sonrasında kafama çok takıldı bu konu ve zannedersem bence de böyle daha iyi oldu.